Spaga cea de toate zilele

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns celmaimic spune:

acu sa va intreb eu ceva... daca ati lucra undeva... si v-ar oferi cineva o astfel de atentie (pt prestari servicii)... cum ati reactiona? cum ati vedea persoana aia? si cum ati tratao data viitoare?
sa nu aud ca o refuzati. daca inisista, primiti. apoi.. ce se intampla? (urasc circul care se face cand vreau sa dau o atentie cuiva si nu o primeste....)

deci.. cei care au lasat intersectiile si si-au schimbat jobul ajungand sa ceara in alta parte... nu intra in discutie. Rugamintea mea e sa le "downloadati" una... si sigur a 2a oara nu vor mai cere nimic, nici dvs nici altcuiva :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui celmaimic

acu sa va intreb eu ceva... daca ati lucra undeva... si v-ar oferi cineva o astfel de atentie (pt prestari servicii)... cum ati reactiona? cum ati vedea persoana aia? si cum ati tratao data viitoare?
sa nu aud ca o refuzati. daca inisista, primiti. apoi.. ce se intampla? (urasc circul care se face cand vreau sa dau o atentie cuiva si nu o primeste....)

deci.. cei care au lasat intersectiile si si-au schimbat jobul ajungand sa ceara in alta parte... nu intra in discutie. Rugamintea mea e sa le "downloadati" una... si sigur a 2a oara nu vor mai cere nimic, nici dvs nici altcuiva :)



De-as putea s-opresc orasu-n loc, si-apoi c-o guma sa sterg fiecare bloc;
Din bucati de plaja sa cladesc un alt oras in care oamenii zambesc;
Vreau sa traiesc pe o strada desenata de-un copil,
Sa fiu si eu un desen sub pasii mici ai fetei gri;
Orasul ne-nvata sa nu mai zambim
Orasul ne-nvata mereu sa fugim;



Eu nu iau.
Eu merg gratuit la spital. Nu iau bani nu din cauza ca n-as avea nevoie , ci pt. ca ma enerveaza mentalitatea oamenilor si ideea ca vor spune peste tot ce nesimtiti sunt cei de la urgente , ca au fost nevoiti sa ia bani.
Toti discuta despre nesimtirea medicilor , dar nimeni nu se gadndeste la ce fac "nesimtitii " pt. pacienti , lucruricare nu intra in atributiile lor . Nu toti , evident , unii dintre ei .
Colega mea prietenul meu , ceilalti prieteni spun ca sunt sarita pt. ca nu accept banii , ca am nevoie de ei si ca oricum nimeni nu-mi ridica statuie si eu nu am pretind banii , ci mi se ofera drept multumire.
Dar cand ma gandesc la ce gandesc oamenii am o lehamite care trece peste eventuala nevoie de bani.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

O sa-ti treaca XIO.. La urma urmei si unii politicieni intra in politica pentru ca vor sa faca lucruri bune pentru tara lor si ajung in final sa fie pervertiti de sistem.

O sa intri si tu in sistem, ca toata lumea. Nu din cauza pacientilor, ci din cauza colegilor tai care vad in "specimene" ca tine un pericol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Eu stiu ca peste tot se lasa bacsis chelnerului (teoria mea: cu exceptia in care sunt complet nemultumita de serviciile lui), la coafor (iarasi teoria mea: daca nu e deja f. scump) si taximetristului, cand plateste barbatul - femeile nu lasa bacsis soferilor.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eliza, deocamdata colegii mei nu vad in mine nici un pericol, doar se mira.
daca lumea s-ar abtine n-ar ai avea cine sa ia .
ca de la mine absolut nimeni nu cere nimic, si toti banii sunt dati la plecare.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

sincer, mie in mall-uri nu mi s-a intamplat sa nu primesc restul.

la restaurante intotdeauna mi s-a spus: "imediat va aduc si restul"...deci nu si-a insusit nimeni nimic. de obicei atunci cand plateste, sotul potriveste banii asa incat sa i se aduca rest o suma fixa, si sa ramana si cel putin 10%...sa evitam situatiile penibile.
mi s-a intamplat o data sa mergem cu nasii la restaurant si sa plateasca ei...dar...nu au lasat nimic bacsis, desi am foat tratati super-bine. personal imi venea sa intru in pamant. ce era sa facem, sa ii dam noi bacsis la osaptar???

am avut ceva meciuri cu casierele de la supermarketul din colt. imi tot dadeau gume sau fel de fel de kk-aturi..m-am infipt de cateva ori in ele, si de mai bine de juma de an, primesc restul pana la ultimul banut, iar daca nu au, se ofera sa lase de la ele sa "aduceti dvs data viitoare"...evident ca nu accept, si las de la mine.

la spalatorie...e cu cantec. pana acum cateva luni era 10 lei, iar sotul ii lasa inca 5 baiatului care o spala (era f multumit), dar acum...jmekerii de patroni, s-au gandit sa bage mana in buzunarul nefericitului, si au facut 12 lei spaltul...evident ca toata lumea ii lasa acum 3 lei lu' ala...

asaaaa, cu manichiurista. eu ma duc la una care face la ea acasa...intotdeauna i-am dat doar cat a cerut, fara tips, pt ca toti banii sunt ai ei...nu plateste taxe, nu e nimic legal. intr-o zi am fost cu o prietena si asta i-a lasat in plus vreo 5 lei...io nici nu m-am gandit ca ar trb sa-i las...mi s-a parut logic asa....

oamenii din piata de la care cumpar mereu, iar sunt tare draguti..intotdeauna rotunjesc in favoarea clientului...nu de alta, dar la preturile pe care le eu, oricum nu ies in pierdere, si isi mai castiga si reputatie frumoasa...

cam asta ar fi...

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

In SUA bacsisul se impoziteaza, trebuie declarat cind trimiti lista cu venituri.

Pe chitante cind platesti la restaurant, chiar si cu cardul bancar, este o zona unde scrii cit lasi bacsis. Si sint niste procente maxime, 15% la restaurant, 10% la taxi parca.

Ideea e ca bacsisul nu e spaga, ci recompensarea unui serviciu - daca il consideri acceptabil.

Nu cred ca se poate spuna cu certitudine ca cineva "cere bacsis" in felul in care se uita sau se poarta. Poate fi o simpla impresie. Sau o simpla problema cu propria generozitate.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
In SUA bacsisul se impoziteaza, trebuie declarat cind trimiti lista cu venituri.

Pe chitante cind platesti la restaurant, chiar si cu cardul bancar, este o zona unde scrii cit lasi bacsis. Si sint niste procente maxime, 15% la restaurant, 10% la taxi parca.


Eu am ramas un pic uimita cand am foat in State (era acum vreo 5 ani, s-or mai fi schimbat lucrurile de atunci). Bacsisul la restaurant nu era limitat in maximi ci in minim! Era specificat in meniu.
Cel mai ieftin a fost la un fel de impinge tava, cand la casa am platit "tip" 7% - era trecuta suma pe bon. vrei, nu vrei, trebuia sa platesti.

Iar prin restaurante aveau o regula de genul - pentru grupuri mai mari de 10 persoane (noi eram uneori) bacsisul minim este de 10 (sau chiar 15)%!

Acum las can 10% la restaurant. Daca ma nemultumeste ceva spun ce si nu las bacsis. Unde maninc mai des este un bucatar care gateste bine, fetele sunt destul de dragutze - asa ca las 10% in plus.

Dar am intalnit si cazurile despre care vorbeste Tasia. In Mall, de exemplu, cumpar ceva de 29 RON, imi da bonul si apoi se uita spre persoana din spatele meu (mi s-a intamplat in mai multe locuri).

La benzinarie mi s-a parut si mie ciudat la inceput cand veneau sa ma "ajute" sa pun benzina, dar acum chiar a inceput sa-mi placa. Baiatul e fericit cu 2-3 RON iar mie nu-mi miroase mana a benzina, am geamurile curate (trebuie sa-i invat sa-mi stearga si oglinzile ) iar 2-3 RON oricum nu conteaza la un plin de benzina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Merg la loto sa-mi iau un bilet la 6-49..Tre sa mi se dea rstul..3 lei doi lei si ceva nu mi se da..il cer si incepe sa urle la mine..da iati-l draga crezi ca ma imbogatesc eu de la doi lei ai tai!!!
La metrou..acum vreo 4 ani ,a duc sa iau cartela nu are sa-mi dea restul...si eu stau stau...si nu mi se da si ma intreaba f mirata ce mai astept...zic restul..Nu am sa va dau restul!!!!! Si-si cauta de treaba...in continuare...zic inca astept pentru rest....erau nu un ban..era ceva mai mult..si urla la mine si imi spune ca trebuia sa vin cu suma exacta....ca ea nu are de unde sa-mi dea restul...deci lasati-ma cu nu cere spaga , bacsis sau cum mai vreti sa-i spuneti..prin felul cum se uita sau cum se poarta:)) da?
In AMERICA DOAR LA UNELE RESTAURANTE ti se imputa bacsisul pe nota adica e inclus in nota de plata, eu nu am mers sa iau loto sau paine sau apa sau mai stiu eu ce de la un deli si sa imi retina un cent..Nu mi s-a intimplat in viata mea aici sa imi spuna da-mi 5 centi ca sa-ti dau eu 20..si exemplele ar putea continua!!
Si in Romania las si eu la coafor, las la restaurant, unde e omenesc, eu ma refeream la chestiile astea gen alimentara , posta , spitalllll!!!!! unde efectiv mi se pare mijicie!!!
Da vin cu un buchet de flori, vin cu o cutie de bomboane , cu o sticla de ceva sa-ti multumesc pentru un serviciu..dar de fiecare dataaaaaaa??????????
Crisa


http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

cred ca cei cei care au niste cursuri de manechiura, frizer, masaj, asistenta, ajung sa castige mai mult decat cei care au facut o facultate si 2 mastere, lucreaza intr-o companie unde traiesc doar din salariu.

M-am saturat sa las bacsis bun chelnerului in restaurantul in care-mi place cum se mananca, doar pentru ca data viitoare sa nu ma trateze urat. Este o hestiune de mentalitate pe care au stabilit-o cei cu bani, care-si permit sa lase bacsis mare.

Si mai ales la situatiile care s-au mai pomenit in care nu primesc bon, de unde sa stiu ca acel serviciu chiar atat costa? de ce trebuie sa mai las ceva deasupra?


Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre

Mergi la inceput