Spaga cea de toate zilele

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns celmaimic spune:

cel mai fair din punctul meu de vedere este sa incerci sa nu mai apelezi la serviciile persoanei respective, pt ca asta pune la indoiala foarte mult seriozitatea lui.
Sa va povestesc un moment foarte amuzant... cel putin pt mine a fost... :) un coleg facea masaj la un salon, si este o doamna/domnisoara mai... care are abonament si vine regulat... in fine... a venit femeia... i-a facut tipul masaj, apoi ii da 10RON dupa care ii spune usor in gluma usor in serios, ca asta e si pt data viitoare... well.. ce parere aveti despre astfel de persoane? adiq.. eu daca eram in locul ei... imi cer scuze dar ii aruncam banii in fata. Dupa ce ca am masat la ea ca era ditai fetitza :) mai are si glume de asta. Si asa ca are salariu foarte mic, si lucreaza aproape non-stop. Deci aia a venit numai bine.
Putea sa se abtina, si data viitoare nu`i mai dadea... ca deh.. dar cum draq sa scoti asa ceva pe gura? :)
oricum.. eu sunt de parere ca trebuie sa schimbi persoana care presteaza acele servicii pt ca daca ajunge sa iti ceara asa pe fata... nu doar ca se obisnuieste, dar daca nu`i dai... s-ar putea sa regreti data viitoare.
Nu stiu de unde s-au invatzat sa faca treaba asta... si sa va mai dau exemplu de un loc unde se practica aceasta "atentie" total degeaba :) in benzinarii :) ca parca-l pun pe ala sa-mi bage benzina, sau sa-mi stearga parbrizu, sau sa-mi umfle rotile... sunt... barbat si ma descurc.. :) asa ca nu de putine ori ajung sa ma cert cu cei de acolo :) ei insista sa-i las pe ei, eu NU,NU, pe a mea :) si nu ca nu vreau sa le dau... dar nu mi se pare normal... si cand mi-o iau inainte.. le dau... ca mi-e aiurea sa nu o fac :) dar nici nu am cum sa nu mai apelez la ei :) incerc doar sa fiu mai rapid ca ei :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

pe mine ma enerveaza ca de cand nu mai sunt blonda nu ma mai ajuta nimeni sa bag benzina si nici nu vine sa imi stearga parbrizul - pt chestiile astea eu chiar dadeam bacsis, numai ca la noi se dau 2-3 lei. de spalat nu mi-am mai spalat de mult masina da si acolo tot cam atata lasam.

la coafor am gasit unul unde pe langa ca se poata exemplar cu mine nu accepta sa primeasca nimic bacsis - nu zis ca nu o fi inclus in pret, dar pleci cu o alta impresie. eu aici nu inteleg de ce trebuie sa dam - coafeza de ex, sau maseuza, isi face singura pretul. daca vrea cu 10 lei mai mult atata sa ceara. ca oricum majoritatea nu dau chitanta. la un chelner - el nu cere cat vrea, ci cat scrie in meniu. e alta treaba.

si daca la noi vi se pare ca se cere bacsis, mergeti in turcia sa vedeti acolo. intr-adevar: te servesc ca pe rege, singurul lucru pe care nu-l fac e sa ghiceasca ce vrei. mie mi s-a parut un pic prea mult - se trece de la a fi politicos si profi la a fi slugarnic numai numai primesti ceva. dar si acolo unde eram foarte multumiti lasam bacsis - nu costa nimic ca era all inclusive, asa ca socoteam cam cat ar fi costat acasa acelasi serviciu si cam atata dadeam.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Faza tare cu bacsisul la un restaurant "mai de fite"din capitala.Merg cu prietenii de Sf Niculae sa sarbatorim.Dupa ce ca stam juma de ora afara sa asteptam o masa,(cand am sunat sa rezervam au zis ca au mese,cand am ajuns acolo ),gasim o masa fix in mijloc,de toti se loveau de noi cand treceau,ne aduce un baiat meniurile,comandam noi,dureaza 45 de minute sa vina,mancam,mai vorbim,se facuse deja ora 23(ei cica la 24 inchideau).Pe la si jumate vine acelasi tip la noi,ultima comanda,cine mai doreste cine mai pofteste,noi ramanem nitel interzisi,tipa care era sarbatorita s-a enervat tare,se cearta nitel cu el,ala de nervi incepe si stinge luminile in sala,opreste caldura,incepe sa faca curatenie pe masa.Cere nota si de suparare nu a vrut sa-i lase "spaga"sau bacsis.Ala a numarat banii in fata noastra,si la fina zice"data viitoare sa nu va mai prin pe aici,la Mac cu voi,ca nu stiti sa lasati si voi bacsis,nesimtitilor.Tipa lasa,dar ala chiar nu a meritat.
Alta faza in taxi,facuse cursa 9 lei,ii las omului o suta,se uita la mine si cica"doar un leu,ce mai cumperi cu el in ziua de astazi"

Ehh...naiba,eu sunt milionara si nu le dau si lor,de parca nu muncesc la fel pentru banutii aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Pe mine ma enerveaza de mor sa las bacsis la coafeza (sau coafez ) de exemplu. Aici nu se lasa, si ma simt ok. Ca a fost draguta... daa a castigat ceva: ma are drept clienta, mai vin si data viitoare, daca a facut treaba buna. De ce trebuie sa ii platesc un zambet? Eu cred ca cine lasa bacsis nu stie sa aprecieze banii si mai ales munca. Si ma mai seaca si spaga la medic, mai ales cea "fortata" de genul... super doctorul asta, dragut, a facut treaba buna si nu a vrut sa ia nici un ban si mori de ciuda ... a trebuit sa ii bag cu forta in buzunar.. ca a meritat fiecare leut. Aoleu... oamenii astia!

Problema cred ca e cam asa.... oamenii normali, amabili, sunt pe cale de disparitie, de aceea vedem ceea ce e de fapt normal, ordinar... ca extra-ordinar si tinem mortis sa facem un extra-efort sa rasplatim de fapt pe cineva care isi face doar datoria, meseria etc.

La restaurant da, las bacsis, cred ca de jena, obisnuinta, nu stiu, caci intri imediat in sistem si "te simti prost" cand nu actionezi ca majoritatea. Mai stiam pe la noi ca pe chelneri nu ii platesc prea bine si traiesc din bacsisuri, de aici poate mi se trage. Oricum, bine ca il platesc eu ca "mi-e mila", adica fac treaba patronului.. pana la urma il ajut pe patron sa fie zgarcit si bogat... of of!

Se pare ca nu prea a dat roade camapania "anti-spaga", asa-i?

15+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Exista joburi care au un salariu de baza foarte mic tocmai pentru ca prin traditie jobul respectiv vine cu "bacsis". Si aici ma refer la joburile din "servicii". Mi se pare normal sa nu las absolut nimic la casiera de exemplu daca ma duc sa imi pun singurica produsele in cos si tot singurica le dau jos din cos si mi le pun in pungi, pe de alta parte am lasat si voi lasa intotdeauna "bacsis" atunci cand cineva imi face un "serviciu". Ca e ospatar, coafeza, sofer, maseuza, tuturor celor care repet, imi presteaza mie un serviciu. Doar daca se poarta cu adevarat jignitor sau arogant atunci nu dau nimic extra, dar in rest mi se pare normal sa recompensez un serviciu.

Si va rog, nu faceti confuzie intre spaga si bacsis, am impresia ca e o mare bulibaseala pe subiectul asta. Exista concepte total separate: mita, spaga, bacsis, nu inseamna deloc acelasi lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Eu una nu suport atunci cand ma duc la coafor ca tb sa-i las 5 Ron tipei care ma spala pe cap.Este suma fixa pt ca o doamna a lasat 3 Ron in timp ce ma spala pe mine pe cap si a comentat:ia uite cat mi-a lasat zgarcita asta. Persoanele care primesc baccisuri de la noi cei cu facultati,cu studii superioare au mult mai multi bani decat noi care nu primim un leu pe gratis de la nimeni,parerea mea.Puteam sa fac si eu un curs de manichiurista si sa am bani numai din baccisuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tecky

Persoanele care primesc baccisuri de la noi cei cu facultati,cu studii superioare au mult mai multi bani decat noi care nu primim un leu pe gratis de la nimeni,parerea mea.Puteam sa fac si eu un curs de manichiurista si sa am bani numai din baccisuri.

Tecky - mamica fericita de ANA-RALUCA (4 iulie 2008)



Intr-un fel ai dreptate, dar vezi tu.. unele profesii vin cu reputatie, altele vin cu bani. Nu coincid intotdeauna. Tu ai facut alegerea de a obtine reputatie, altii fac o anume meserie care nu prea le aduce un statut social superior insa macar aceasta "lipsa" este compensata prin a castiga mai multi bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Aia-i tare cu "ce-ti mai iei in ziua de azi cu 1 leu", de parca ar trebui sa-l hranesc sau sa-l imbrac eu pe ala, cu familia lui cu tot...
Normal ca dam bacsis, cand suntem multumiti...dar ca si voi ma enerveaza privirile si, eventual comentariile...ultima oara cand mi-am spalat masina (exterior), a costat 10 lei si i-am dat ciubuc lucratorului 2 lei. S-a uitat la mine...cica ce sa faca el cu 2 lei?
Am intins mana sa mi-i dea inapoi, daca crede ca l-am jignit, dar a zis ca-s buni si aia.
Oricum, mi-e sila de cersetoria asta.


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu nu cred ca trebuie sa dam spaga/ciubuc sau cum vreti sa-i ziceti cuiva care si-a facut doar job-ul. Job-ul maseozei e sa faca masaj - ca atare de ce sa-i dau bani in plus. Plataesc cat imi cere la casa si gata! Daca mi-a facut o conversatie simpatica si stiu eu cum m-am simti deosebit - poate..dar in mod normal nu-i dau nimic.
Baiatului de la benzina ii dau 20.000 (vechi) ca mi-a pus benzina si mi-a spalat si geamurile - putea sa se faca ca nu ma vede - nu era obligat sa-mi puna benzina.

Nici macar la doctorul care mi-a urmarit sarcina n-am dat decat dupa ce am nascut, asta pt ca a fost o Doamna cu D mare si merita. La consult - nimic, ma duceam la particular, asa ca plateam consultatia. Si in rest, la fel. Ma duc in clinici particulare si platesc cu bon cat face.

La coafor la fel. Stilista la care ma duc care coaforul ei si cat zice atata-i pun in sertar (n-am vazut niciodata bon). La spalat unde e o angajata daca costa 80.000 las 100.000.

La restaurant las maxim 10% - daca am fost supr bine serviti. Daca ma enerveaza verific nota la sange si le mai cer si bon fiscal.

Pana la urma nu e treaba mea daca angajatii nu sunt platiti suficient. Nu le convine, isi schimba locul de munca. Ce, mie imi da cineva ceva in plus pentru munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

in general nu sunt de acord cu bacsisurile pe nicaieri, dar la coafor parca mi-e nu stiu cum sa nu las ceva, mai ales cand pretul e sa zicem 36 lei, normal ca lasi 40, daca nu ai bani potriviti.
sa va dau un exemplu cand mi-a folosit cu adevarat ca am lasat ceva. in timpul tunsului mi-a sarit din ureche un cercel de aur,destul de pretios, n-am bagat de seama decat acasa, m-am intors la coafor dupa vreo ora si tipele de acolo mi l-au inapoiat... banuiesc ca daca n-as fi lasat nimic puteau sa nu recunoasca ca au gasit cercelul si ramaneam pagubita...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput