Spaga cea de toate zilele

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Aici nu e vorba de spaga. Spaga e cand dai bani sau bunuri cuiva pentru a-ti face un serviciu mai bine,mai repede sau pur si simplu pentru a ti-l face.

Banii lasati chelnerului, cosmeticienei, aluia de-ti spala masina, vanzatoarei dragute de la magazin etc si etc se cheama ciubiuc sau tips.Inseamna recunostinta cu privire la serviciile oferite si pana la urma inseamna...traditie.

O vanzatoare poate fi draguta sau foarte draguta, te maguleste, e atenta cu tine,iti da sfaturi utile pe care poate nu este obligata sa ti le dea. SERVICE, despre asta e vorba.Iar asta ´´se plateste´´ e legea nescrisa urmata de toti.

Eu las ciubuc soferilor de taxi care sunt corecti si politicosi, las ciubuc ospatarilor care intr-adevar si-l merita prin atentia si profesionalismul de care dau dovada, las si vanzatoarei,cosmeticienei, etc. Dar DOAR cand sunt servita cum imi doresc.Profi adica.

De nenumarate ori am parasit restaurantul fara sa las nici macar un leu ciubuc.(de exemplu)

In America serviciile de orice fel sunt intr-adevar profesionale, asta e parerea mea si pana acum nu mi-a infirmat-o nimeni.Acei oameni chiar isi merita ciubucurile, pentru ca LUCREAZA pentru ele.

Iar cei care pretind cu nerusinare(de exemplu cel care se agita sa-ti ia valizele din mana la aeroport fara sa-i ceri asta) si mai fac si pe nemultumitii..sa se reprofileze.
Iar maseuza sa fie mai atenta si politicoasa daca vrea ciubuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

kariguldai mare dreptate si mi-as dori sa gandeasca toata lumea ca tine. Mi sa intamplat sa fiu la manechiura iar colega ei, tot manechiurista spunea ca acea clienta care tocmai plecase ia lasat bacsis 50 ron in conditiile in care o manechiura cu gel si pictura pe care o face este cel putin 150 Ron. La care raspunsul celei care-mi facea mie unghiile a spus "ce bine ar fi sa lase toate atat "

ladyJ si eu las ciubujc celor care le merita. Dar sa dau unui chelner care ma trateaza urat, unui taximetrist care ocoleste intentionat tot orasul, vanzatoarei care-mi arunca produsul pe tejghea. Culmea este ca multe vanzatoare din Mall iti dau doar bonul, fara restul de 1 leu, probabil crede ca se intelege de la sine ca e bacsisul ei. De ce? Pentru ca sa obosit sa-mi dea de pe raft ceva? Nu ma consiliat, nu a fost amabila cu mine asa cum se cuvine poate. Imi doresc sa se schimbe mentalitatea si regulile acestea nescrise si ca cei care nu isi permit sa lase bacsis sa nu fie priviti urat sau tratati prost a doua oara.

Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iael

La spalatorie daca lasi baiatului care spala masina 50.000 lei vechi nu pare deloc multumit .Nu stiu cat asteapta .





Iti spun eu. Cam 15 RON (150.000 vechi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui tasia

kariguldai mare dreptate si mi-as dori sa gandeasca toata lumea ca tine. Mi sa intamplat sa fiu la manechiura iar colega ei, tot manechiurista spunea ca acea clienta care tocmai plecase ia lasat bacsis 50 ron in conditiile in care o manechiura cu gel si pictura pe care o face este cel putin 150 Ron. La care raspunsul celei care-mi facea mie unghiile a spus "ce bine ar fi sa lase toate atat "





stii care este problema? te uiti prea mult la ce spune lumea....mult prea multa atentie acorzi unor lucruri marunte....











*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU

Kari

"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui tasia

kariguldai mare dreptate si mi-as dori sa gandeasca toata lumea ca tine. Mi sa intamplat sa fiu la manechiura iar colega ei, tot manechiurista spunea ca acea clienta care tocmai plecase ia lasat bacsis 50 ron in conditiile in care o manechiura cu gel si pictura pe care o face este cel putin 150 Ron. La care raspunsul celei care-mi facea mie unghiile a spus "ce bine ar fi sa lase toate atat "





stii care este problema? te uiti prea mult la ce spune lumea....mult prea multa atentie acorzi unor lucruri marunte....











*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU

Kari

"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw


Da, asa e. Nu te obliga.
Problema e ca multe dintre noi suntem conservatoare din fire.
Iar daca observam privirile care "cer", iar noi nu lasam, nu mai putem apela si alta data la persoana.
Si de aici vine compromisul multora care lasa spaga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui IonescuOana


Da, asa e. Nu te obliga.
Problema e ca multe dintre noi suntem conservatoare din fire.
Iar daca observam privirile care "cer", iar noi nu lasam, nu mai putem apela si alta data la persoana.
Si de aici vine compromisul multora care lasa spaga





ei vezi! se leaga una de alta! un lant vicios! din care nu scapi...









*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU

Kari

"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

aveti dreptate, nu e chiar spaga. nu e cuvantul potrivit. e mica atentie zilnica, fara de care bla, bla. da se poate si fara

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Daca ala care imi spala masina (ca e in ton cu subiectul) mi-o aduce in fata portii bec,interior si exterior,si ma suna sa vin sa imi i-au cheile ar trebui sa ii cer chitanta si sa imi dea fix restul?

Sau imi spala 3 covoare mari cu 34 de lei(ati citit bine)si iarasi mi le aduce in casa,mai ramine sa mi le si intinda ,ar trebui sa ii i-au restul de la 50 de lei?

Da,am intilnit si eu lume tupeista:coafor,restaurant.Acolo,scotocesc in portmoneu pina la ultimul ban.Si imi place sa le vad mutra acra.Oricum,pt.mine e o satisfactie de moment,ei tot asa ramin-paraleli cu comertul.Daca sint multumita procentul e 10%(am ramas pe vremea raposatului) din nota de plata.





Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

In America las cu mare placere in Romania NU!!!!
In Romania o cersesc pe fata. De fapt si-o insusesc , nici nu mai e vorba de cerseala.De cate ori nu ati fost pusi in situatia sa nu vi se dea restul? Eu de foarteeee multe ori si mi-e o scarba de mor de fiecare data.
Insa am avut placuta surpriza sa fiu refuzata anul asta.Nu mi-a venit sa cred.
Crisa

http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Mi-aduce aminte acum de o patanie din Cuba. Intr-o zi din timpul sejurului ne-am platit o excursie cu catamaranul care includea si masa pe o insulita numita Cayo Coco. Toate bune si frumoase pana a venit sa ne ia autocarul care ne ducea de la hotel la locul unde ne urcam pe catamaran. In miniautobuz era scris mare intre sofer si ghid " Va rugam sa lasati bacsis la sofer" mai jos era " Soferul nu imparte bacsisul cu ghidul".Adica tr sa lasi bacsis la amndoi. Ghidul nu facea si nu a facut nimic toata excursia, ne-a lasat bautura pe catamaran sa ne servim singuri, la insula nu gasea mesele care ne erau rezervate...in fine nu am gasit ca ar fi avut vreo contributie mai ales ca vorbea limba gesticulata....un ghid de acolo e obligatoriu sa stie engleza. La niste italieni de langa noi le traduceam eu pe unde trebuie sa mearga si ce sa faca. Dupa ce am ajuns la autocar soferul ne face semn sa ne uitam la afise. Nimeni nu a lasat bacsis desi toata lumea lasase la cel care condusese catamaranul si toata lumea stie ca trebuie sa lasi bacsis in Cuba. Nu va zic ce s-a intamplat cand a trebuit sa coboram, am coborat eu si dupa ce a coborat sotul soferul a demarat in tromba sa-i prinda piciorul sotului si altceva nu. Am vorbit la hotel si am cerut explicatii dar nu stiu cu ce s-a concretizat.
Am lasat bacsis in toata calatoria nu pentru ca mi se faceau favoruri ci pentru ca stiam ca lumea era extrem de saraca acolo, dar nu inghit mojicia. Am avut o femeie de servici in camera tot timpul cu zambetul pe buze, ne aduce prosoape ori de cate ori cerem si cel mai mult i-am lasat in ultima zi (niste cadouri)cand sarmana a ramas cu ele ca un copil sarman de Craciun.
Si bacsis nu este ala care il dai de buna voie ci beneficiul care iti este cerut intr-un fel sau altul. Consider ca lasi pentru ca ti s-a facut ceva de buna calitate. In rest, nu esti obligat .

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput