Spaga cea de toate zilele

Spaga cea de toate zilele | Autor: tasia

Link direct la acest mesaj

Am o rpoblema cu banii pe care trebuie sa-i las mereu. Nu vreau sa ma intelegeti gresit, imi face placere sa las 3-5 lei baiatului care aduce pizza, sa-i duc o cutie de cioclata belgiana dr. meu care este un om de milioane. Dar m-am saturat sa vad privirile acele insistente, a unor persoane care nu merita sa le las ceva. De exemplu la spalatoria unde-mi duc masina, tipa la care pltesc mereu astepata spaga, desi ea nu are nicio treaba cu curatatul masinii mele. Sau maseoza care ia destul de multi bani pentru 50 min de masaj (45 ron)si asteapta mereu sa-i las ceva. Daca las mai putin de 10 ron, nici nu-mi spune larevedere cand ies pe usa. Motiv pentru care am tot schimbat maseozele cautand una mai cu bun simt. Daca stau sa ma gandesc dau o buna parte din bugetul familiei pe spagi peste tot unde ma duc....
Voi ce parere aveti de aceste "plati suplimentare" zilnice?

Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Si pe mine ma deranjeaza spaga ceruta, chiar daca uneori mai las si eu (tot din placere, cand e cazul).
Cat despre maseuze, mi se pare obraznicie sa ceara 45 RON si sa mai astepte inca 10. Iti trimit eu acasa o maseuza care cere 30 RON, daca vrei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexmom spune:

Pai draga Tasia, daca te-ai saturat sa le tot dai spaga (tips) la cei care-s vesnic nemultumiti, nu le mai calca pragul, spala-ti singura masina si pune-l pe sot sa-ti faca masaj, si sa stea fara clienti, ca asa merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

eu la magazin cer si un ban nu de zgarcenie, ca daca mi-ar da si n-ar zice, ah, n-am sa va dau 5 mii (vechi), va dau o guma??? al meu a platit in gume un pachet de tigari odata ca ii tot dadea rest gume, pana cand a adunat destule si le-a dus inapoi. si eu las la oamenii care merita. de ex, la aeroport, un nea s-a apucat sa-mi duca geamntanele la masina, cu toate ca nu l-am rugat. si i-am zis ca nu am lei, am adunat de la ai mei ce marunti aveau si am ajuns doar la 5 lei. si nea, extrem de atins, da ce sa fac cu astia. nu vrei, ia mai lasa-ma. si am plecat. ce era, sa ma rog de el? spagile astea... nu te obliga nimeni sa le dai. daca vrei dai, daca nu sa te pupe !!!

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu este spaga ceea ce spuneti voi aici.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

E ciubuc .



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celmaimic spune:

well... spaga uneori e buna... oricat ati vrea sa negati lucrul acesta. Ceea ce povestesti tu tasia, nu e chiar spaga... e tips bagat pe gat cu forta... asta e altceva... si eu cer mereu ce nu mi se da inapoi, si uneoric chiar fac urat.
cat la partea cu spalatoria... nu stiu ce sa zic... schimb-o :), la partea cu maseuza... schimb-o :) cu mine :) ca fac si eu :) si eu primesc cat vrei sa-mi lasi :)

To good to be light

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

La spalatorie daca lasi baiatului care spala masina 50.000 lei vechi nu pare deloc multumit .Nu stiu cat asteapta .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

ma refer la mentalitatea de aici, care din pacate nu poate fi schimbata. Oriunde te-ai duce trebuie sa lasi, "ciubuc" sau cum vreti sa-i mai spun.

Ma refer nu la acele "plati suplimentare" pe care le dam uneori, pentru ca ne face placere, si consideram ca merita perosna respectiva. Si eu dau bani pediatrei copilui meu de exemplu. Dar nu cred ca ar trebui sa pletesc suplimentar un serviciu pe care l-am platit odata. Din moment ce eu platesc o suma de bani din care angajatul are deja comision, de ce trebuie sa-i mai l.as alti bani? Si de ce sunt privita urat daca las putin sau mai rau nu las deloc bacsis?

Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celmaimic spune:

de ce nu are ursu coada?

To good to be light

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui tasia

Am o rpoblema cu banii pe care trebuie sa-i las mereu. Nu vreau sa ma intelegeti gresit, imi face placere sa las 3-5 lei baiatului care aduce pizza, sa-i duc o cutie de cioclata belgiana dr. meu care este un om de milioane. Dar m-am saturat sa vad privirile acele insistente, a unor persoane care nu merita sa le las ceva. De exemplu la spalatoria unde-mi duc masina, tipa la care pltesc mereu astepata spaga, desi ea nu are nicio treaba cu curatatul masinii mele. Sau maseoza care ia destul de multi bani pentru 50 min de masaj (45 ron)si asteapta mereu sa-i las ceva. Daca las mai putin de 10 ron, nici nu-mi spune larevedere cand ies pe usa. Motiv pentru care am tot schimbat maseozele cautand una mai cu bun simt. Daca stau sa ma gandesc dau o buna parte din bugetul familiei pe spagi peste tot unde ma duc....
Voi ce parere aveti de aceste "plati suplimentare" zilnice?

Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre




eu cred ca te referi DOAR la tine in aceasta postare! sincer, nu poti generaliza!

personal, in viata mea nu am dat astfel de atentii sau cum vreti sa le spuneti! nu ma intereseaza ce se spunea in spatele meu, privirile...nimik.
dupa mine, vinovati sunt cei care dau. am trait in Ro si se poate si fara sa dai in stanga si in dreapta.








*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU

Kari

"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput