Spaga cea de toate zilele

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Citat:
citat din mesajul lui celmaimic

acu sa va intreb eu ceva... daca ati lucra undeva... si v-ar oferi cineva o astfel de atentie (pt prestari servicii)... cum ati reactiona? cum ati vedea persoana aia? si cum ati tratao data viitoare?
sa nu aud ca o refuzati. daca inisista, primiti. apoi.. ce se intampla? (urasc circul care se face cand vreau sa dau o atentie cuiva si nu o primeste....)


Ei uite ai sa fii uimit/a..ca eu am refuzat.Lucrez intr-un cabinet medical, in care vin si romani, saracii sant obisnuiti ca in Romania sa DEA!!!
As fi ipocrita sa spun ca am refuzat cand mi s-a propus o ciocolata o sticla de bautura un buchet de flori...bani nu ofera insa sint anumiti pacienti care fac fizioterapie..de trei ori pe saptamina, mi-a dat 10 dolari o data si a doua oara...i-am spus a treia oara ca nu e ca in Romania si tre sa dai mereu...si si-a luat omul banii si gata!!
Deci paradoxal...dar mai exista si persoane care refuza!!
Crisa

http://tt.lilypie.com/9uIpm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Citat:
citat din mesajul lui celmaimic

acu sa va intreb eu ceva... daca ati lucra undeva... si v-ar oferi cineva o astfel de atentie (pt prestari servicii)... cum ati reactiona? cum ati vedea persoana aia? si cum ati tratao data viitoare?
sa nu aud ca o refuzati. daca inisista, primiti. apoi.. ce se intampla? (urasc circul care se face cand vreau sa dau o atentie cuiva si nu o primeste....)



Nu as refuza daca mi-ar da cineva o atentie, dar nu as baga mana in buzunarul nimanui, si nici nu as trata urat pe cel care nu mi-a lasat nimic, pentru ca nu a vrut sau poate chiar nu a avut. sa creat un obicei din asta...de a da la toata lumea in stanga si in dreapta...asta ma deranjeaza...

Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Eliza, deocamdata colegii mei nu vad in mine nici un pericol, doar se mira.
daca lumea s-ar abtine n-ar ai avea cine sa ia .
ca de la mine absolut nimeni nu cere nimic, si toti banii sunt dati la plecare.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


In teleg perfect ca cei din sistemul de stat au salarii mici, si mereu dau unui dr. sau asistent de la urgente. Stiu ca lucreaza sub un mare stres si au salarii foarte mici. Si repet, doar daca cred ca este nevoie si ma trateaza la fel ca pe ceilalti pacienti. Pe de alta parte doctorului meu ginecolog nu i-am dat niciodaa niciun ban extra> Consultatia la el ma costa 250 Ron.

La un salon unde ma costa tuns+coafat- 150 lei trebuie sa-i las 200? Iar la benzinarie, normal, las baiatului 2-3 ron daca imi baga benzina si imi sterge geamul. Dar mi sa inamplat sa nu am marunt, m-am ujrcat in masina iar cel care mi-a bagat benzina mi-a lasat geamul din spate plin de apa fara sa-l mai stearga pana la capat doar pentru ca nu i-am dat si lui ceva.


Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu niciodata nu am dat la benzinarie , si de fiecare data s-au purtat frumos.
De fapt o data am dat ceva unuia care era si dragut si m-am simtit ca naiba.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tecky

Persoanele care primesc baccisuri de la noi cei cu facultati,cu studii superioare au mult mai multi bani decat noi care nu primim un leu pe gratis de la nimeni,parerea mea.Puteam sa fac si eu un curs de manichiurista si sa am bani numai din baccisuri.


Si cine te-a impiedicat?
Te poti reprofila daca nu esti multumita de alegerile pe care le-ai facut in viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nu exista limite maxime la restaurante in SUA.

La New York, de exemplu, la un restaurant (de la bunicel in sus) se da in medie 15%-20%. Pentru un serviciu bun dai 15%, pentru un serviciu exceptional dai 20%. Asta pentru ca ospatarii au un venit extrem de mic pe ora (sau deloc) si sint impozitati (indiferent de venitul realizat) o anume cota fixa anual.

Sa nu dai nimic aici este o mare lipsa de bun simt.
Bineinteles, daca serviciul este prost, te poti plinge si rezolva problema.

La multe restaurante insa exista o cota fixa de intre 15%-18% pentru grupuri mai mari de 6 persoane. In cazul asta se specifica pe chitanta si nu trebuie sa dai in plus.

La taxi, la fel...10% este foarte putin...cam 15% e normal.
Cei mai "zgirciti" la "tips" sint europenii.

La spalatorie de masini lasi $1-$2.
La parcare cu plata (dupa ce dai un pumn de bani - Lincoln Center de exemplu e in jur de $50 pentru 2 ore jumate) trebuie sa lasi ceva "valetului".
La coafor lasi 20%...singura exceptie este cind proprietara(ul) te "executa"...atunci nu lasi nimic.

Ca rezumat: in industria serviciilor, totul se bazeaza pe bacsis.


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celmaimic spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Eu niciodata nu am dat la benzinarie , si de fiecare data s-au purtat frumos.
De fapt o data am dat ceva unuia care era si dragut si m-am simtit ca naiba.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/



probabil nu te-au tinut minte :D
oricum... cei care baga mana in buzunar sau intind mana.. nu mai intra in discutie...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Citat:
In SUA bacsisul se impoziteaza, trebuie declarat cind trimiti lista cu venituri.

Pe chitante cind platesti la restaurant, chiar si cu cardul bancar, este o zona unde scrii cit lasi bacsis. Si sint niste procente maxime, 15% la restaurant, 10% la taxi parca.


Eu am ramas un pic uimita cand am foat in State (era acum vreo 5 ani, s-or mai fi schimbat lucrurile de atunci). Bacsisul la restaurant nu era limitat in maximi ci in minim! Era specificat in meniu.







asa e, la restaurante in jur de 15% direct. Dar aia isi fac treaba cum se cuvine si fara nicio urma de parere de rau, las 15% bacsis.

La alte localuri, nu este inclusa in bon, insa mai jos iti mentioneaza ceva de genul ´´daca doriti sa lasati 10 % face atat, daca doriti 15% face atat...´´ adica iti da gata calculat

Cand nu esti servit cum se cuvine, chiar daca iti apare bacsisul pe bon, ceri retragerea lui. Dar la mine chiar nu a fost cazul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui tasia

cred ca cei cei care au niste cursuri de manechiura, frizer, masaj, asistenta, ajung sa castige mai mult decat cei care au facut o facultate si 2 mastere, lucreaza intr-o companie unde traiesc doar din salariu.

M-am saturat sa las bacsis bun chelnerului in restaurantul in care-mi place cum se mananca, doar pentru ca data viitoare sa nu ma trateze urat. Este o hestiune de mentalitate pe care au stabilit-o cei cu bani, care-si permit sa lase bacsis mare.

Si mai ales la situatiile care s-au mai pomenit in care nu primesc bon, de unde sa stiu ca acel serviciu chiar atat costa? de ce trebuie sa mai las ceva deasupra?


Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre







Tasia, dar nu dai bacsis pentru ca data viitoare sa te trateze frumos
Dai bacsis pentru ca de data asta te-a tratat bine..adica te-ai simtit bine servita, a fost totul ok...

Mie personal sincer mi se pare cam aiurea sa merg la restaurant si sa nu las bacsis...bine, nu vorbesc de situatii extreme cand sunt chiar nesimtiti.Vorbesc in general..asa se face, asta-i societatea pur si simplu. daca ma deranjeaza, merg la fast food...

(nu ma refer la nimeni, daaaa)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

In Noua Zeelanda nu se da bacsis nicaieri. Restul se da exact pana la 10 centi (s-au scos de curand monezile de 5 centi).
Doar la restaurantele de extrem lux am lasat 5-10% dar nu mereu.
La coafor, taxi, benzinarie platesc cu cardul pana la ultimul cent. cum sa las ceva?
Mama a fost haioasa cand s-a sus sa ia paine si a lasat pe tejghea 5 centi si a fugit vanzatoarea afara din magazin sa-i de-a restul.


Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput