*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (9)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

bune fetele,

virgo, da' poze cu matei cazimir nu primim si noi?? ca mami am inteles ca amana pana la hot sexy momma...

laura, mitsule, multumesc de laude pt. vorbitoru' nostru. mie tati imi spune de o luna ca ei seara stau de vorba ca baietii, si nu-mi vena sa cred pana cand nu i-am vazut o data. acuma vorbeste si cu mami, si cu toata lumea. acuma doar cu tat-su canta, cu mine mai rar (am si o voce de daca ar putea ar fugi in lume...). si tat-su incepe cu somnoroase pasarele, seara, iepuras-coconas ziua... si asta micu ingana, adica scoate sunete prelungi, acompaniament... abia astept sa vorbeasca de-a binelea, sa nu ma mai chinui eu sa descifrez plansete...

noi suntem cam lenesi, adica am luat putin ultima luna, nimic in ultima saptamana, da' suntem inca in grafic, ca pana acum eram mult inainte. am facut ieri vaccin, ala de la stat, a fost cuminte, a facut un 38.0 rectal, remediat repede cu un paracetamol, si a dormit ca un ingeras dupa ce am bazait un pic mai diferit ca de obicei (cred ca avea durere de cap, cum isi misca pozitia singur sau i-l miscam noi, bazaia asa, sacait).
dar sugem linistit de aseara, adica fara zbierete, fara crampe, fara intins de sfarc ca de cingo... azi-dimineata la fel, da m-a lasat cu un san cam plin, m-am enervat si m-am pus la pompa si am mai scos 120 ml! pai cred si eu ca nu ia in greutate, cat poate sa suga daca eu mai scot 120?? ei bine, acesti 120 ii va primi completare la urmatoarea masa! houwgh!

pentru graficele de crestere si multe alte informatii utile, va recomand calduros un site: www.desprecopii.com !!! sa stiti ca nu-i numai forumul de el!! uite aici graficele de crestere: http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=441
si daca vreti sa dati linkuri la produse si sa nu fie considerate reclama, dati de pe site-ul www.buburuza.com, care e site-ul de shopping al desprecopii. de-aia se considera reclama si sunt cenzurate linkurile la site-uri concurente! pentru membrii forumului s-ar putea sa gasiti reduceri, nu spectaculoase, dar orisicat...
aceste recomandari sunt menite sa va faca viata mai usoara si sa va aduca informatii utile. ma gandesc sa nu mai punem linkul pe prima pagina, pentru ca pe prima bara orizontala a paginii, ca sunteti in forum sau pe site, aveti acolo scris bebelusul, care merge la un index cu subiectele tratate in articole despre bebelus. simplu si la indemana!!

fetele

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

URA !!!!
Am avut timp si am reusit sa scriu si eu povestea nasterii lui eleni..
Daca aveti timp o puteti lectura la :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=118150


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

quote:
Originally posted by bdiana

ELLENUTA, multumesc mult pt limbajul lui bebe....cat despre Debridat eu i-am daty pt ca nu reactiona la sab simplex...mai mult il scuipa....acum nu stiu cum il dati voi...eu nu i-am dat in fiecare zi...ci atunci cand colicile erau atat de puternice de nu stiam ce sa ii mai fac....dupa o lingurita in cateva minute se linistea, adoarme si apoi face multe partzuri.....este gresit asa ? tb sa ii dau zilnic o anumita perioada....la mine sunt zile in care ii dau doar o lingurita, in altele 2....dar nu la aceeasi ora...gresesc?
Diana



Diana,

cica Debridatul trebuie dat o luna de zile!! eu i-am dat vreo saptamana cand am vazut ca s-a reglat cu kk .. si s-a reglat atat de bine ca a dat in constipatie (zic io, miri spune ca asimileaza bb). si in general e bine sa-i dai cam la aceeasi ora.
acum bitzi nu a facut de duminica .. mai stau pana joi seara .. sper sa asimileze si sa nu fie constipata .. saracuta asa se strange de burtik si da partzuri!!

atentie la Debridat ca trebuie folosit numai 4 saptramani de la deschidere si amestecare cu apa ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

oare am reusit sa trec link-ul la semnatura???
proba

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

delphin, abia acum vad ca esti in franta, pt colici poti incerca Babyfen. noi asta folosim cu succes. chit ca acum nu prea mai e nevoie:)

ellenutsa, ultima data cand scriu, ca deja ma plictiseste subiectul: copiii alaptati exclusiv la san nu se constipa! gemetele, icniturile si chirciturile fac parte din arsenalul colicilor inerenti varstei! un bebe care suge numai de la mama lui proprie si personala si care nu face kk 4 zile nu are nimic! fie asimileaza fie e pur si simplu mai lung tranzitul. un supozitor sau un termometru va ajuta pe moment, va fac viata amara dupa. nu e nevoie nici de ceai (ala se da copiiilor alaptati cu lapte praf care chiar au o pb de eliminare).

cu greutatea, verificati pe curbele de crestere din mailul comun, postate de natydu, recomandate de OMS inainte sa va stresati ca copilul nu ia destul in greutate. nu gramele conteaza, ci sa ramana pe curba lor de evolutie! cata vreme cresc e de bine. o scadere sau o stagnare de 2 saptamani ridica semne de intrebare.

virgo,ma enerfesi! stiletto? :(( ia sa vaz cum fac io sa-mi misc shuncile cade cand cu vremea de rahat nici nasul afara nu pot sa-lmai scot.

si dati-mi voie s aurlu un pic streusl meu pe aici: mah, e mai liniste cu mama, darprea liniste. a zis ca vine sa ma ajute sa nah, sa pot si eu sa mai fac una alta... fetelor ma incurca de mor:( acum, in loc sa dorm eu, au adormit in sfarsit aia micii - pardon sacha tocmai s-a trezit dupa 15 minute - si a adormit si ea. afara nu pot s-o scot ca si-a luat pantofi de doi lei care i-au facut o batatura infernala. mai, ma simt legata de maini si de picioare:( pe bune. acu nu strang doar dupa ai mei, strang si dupa ea:( si ce-i grozav de aiurea e ca nevazand - literalmente e aproape oarba, nu pot s-o mai trimit nici eu la plimbare putin cu sacha:(

fac o criza de preaminunati nervi:d


miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Ellenuta, iti inteleg durerea cu kk.... Si eu patesc la fel cu eleni..
Am citit si eu ca nu-i niciun pericol daca nu face 4 zile dar innebunesc vazand-o cum se screme, plange si se chinuie daca nu face 12 ore daramite cateva zile...
Rezist eroic sa nu-i bag termometru dar am mai clacat de 2 ori.
Ieri doctorita mi-a spus sa-i dau putin ceai de musetel si mi-a dat reteta si pentru debridat - asta stiu de la dimitrsi ca regleaza tranzitul intestinal...
Acum , daca Eva este alimentata exclusiv la san cred ca nu-i poti da ceiut desi este foarte bun ceaiul de musetel la constipatie...


Fetelor, cele care ati dat debridat bebeilor... pot sa-i dau in continuare sab simplex sau interactioneaza negativ cu debridatul ???
Si alta intrebare, va rog... debridatul trebuie dat inainte, dupa masa sau nu are importanta?!


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze




Mie mi-a spus pediatra sa nu ii dau madicamente pe baza de simeticona(sab simplex) daca ii dau debridat, eventual poti sa ii dai pe langa apa de colici sau bonisan, pt ca sunt pe baza de plante.

GUGU de LUCA

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

dooooooc! sunt invidios! vaaaaaaaaaaai, pai voi sunteti de reclame! si in plus, zic io ashea, (comparand cu bruno si sacha, ca alte exemple n-am) sunteti precoci... adica...nah, la 10 saptamani azi, sacha abia gangureshte si el ceva ceva, si raspunde cand vrea el la "povesti" dar la voi... bravo! ingineru' spun eu ca va deveni matematician!
inplus multumesc ca le-ai luminat pe fete cu graficele! sa speram ca se vor folosi de ele.
muuuuuuuuuuuuuuuuah!

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

nu am reusit.
incerc din nou

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Ellenuta, iti inteleg durerea cu kk.... Si eu patesc la fel cu eleni..
Am citit si eu ca nu-i niciun pericol daca nu face 4 zile dar innebunesc vazand-o cum se screme, plange si se chinuie daca nu face 12 ore daramite cateva zile...
Rezist eroic sa nu-i bag termometru dar am mai clacat de 2 ori.
Ieri doctorita mi-a spus sa-i dau putin ceai de musetel si mi-a dat reteta si pentru debridat - asta stiu de la dimitrsi ca regleaza tranzitul intestinal...
Acum , daca Eva este alimentata exclusiv la san cred ca nu-i poti da ceiut desi este foarte bun ceaiul de musetel la constipatie...


Fetelor, cele care ati dat debridat bebeilor... pot sa-i dau in continuare sab simplex sau interactioneaza negativ cu debridatul ???
Si alta intrebare, va rog... debridatul trebuie dat inainte, dupa masa sau nu are importanta?!


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze




Mie mi-a spus pediatra sa nu ii dau madicamente pe baza de simeticona(sab simplex) daca ii dau debridat, eventual poti sa ii dai pe langa apa de colici sau bonisan, pt ca sunt pe baza de plante.

GUGU de LUCA

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE



multumesc mult! asteptam un raspuns de la cineva si nu i-am dat.
asseara am sunat-o pe dr. care i l-a prescris - chit ca ieri am vazut-o prima data..- dar cred ca era in spital ca urlau niste copilasi ingrozitor si nu putea vorbi.
ii voi da bonisan.

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

quote:
Originally posted by gattasalvaje




Vali , ai grija cu termometrul ala de ureche , ca nu prea arata bine la copii asa mici . Eu m-am pacalit rau cu unul de la OMRON...imi arata 37.7 si zuziliciu ardea ca o sobita si cand i-am luat intrarectal avea 40.5. Potzi sa-i iei temperatura rectal fara niciun fel de problema de 2 ori pe zi.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta



quote:

Gatta ai tinut termometrul pana a facut 2 bip si afisa 000 apoi ai apasat ?
Te intreb deoarece eu am de ani de zile termometrul asta si imi functioneaza perfect. Atat la Bogdan cat si la Andrei.
Doar ca trebuie tinut perfect la 90 de grade in ureche si sa iei temperatura pe medie nu la primul bip ci la al doilea.
Ca valoare fata de cel rectal este mai mica cam cu 0,5 grade.
Eu le-am luat temperatura cateva zile la rand sanatosi fiind ca sa imi fac o idee de valoarea lor "normala" .
A.....si capisonul termometrului trebuie sa fie perfect curat.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze



Lala , exact asa cum zici tu am procedat...am citit instructiunile alea de nshpe mii de ori. Azi dimineata imi arata pe term. intrarectal 37.6 iar pe cel de ureche 35.4. Term. meu intai imi da un bip care ma avertizeaza ca incepe masurarea , iar dupa vreo cateva secunde alte 2 bip-uri , cand se detecteaza temp. maxima la nivelul timpanului. Atunci scot term si apas pe butonul din partea de sus si-mi afiseaza temp. masurata.Si tin exact la 90 de grade si trag un pic de pavilionul urechii...Nu stiu ce e wrong...ma gandesc c-o fi defect termometrul.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput