*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (9)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:

dimineata!
VEN...pb mele au disparut cu greu....3 saptamani de Augmentin si vreo luna de Detralex si calcevita...naspa....credeam ca nu mai am sange in mine la cat a curs....controale saptamanal....busea sangele....apoi au inceput in sf lohiile....am 0 luna jum de la operatie...sper sa fie ok....saptamana asta merg la control....
Imi pare rau dar nu am mai reusit sa citesc din urma....apropo ...voi vorbiti de dat kg jos...dar eu m-am ingrasat 1 kg de la nastere....as manca toata ziua....ceea ce nu se intampla in timpul sarcinii...si mai mult dulciuri si prostii...senvisuri....
VB CEVA DE LIMBAJUL LUI BEBE....MA LAMURITI SI PE MINE....BEBE ARE O LUNA JUM SI FACE:AI-AI, NGA,UI, IGU....CE INSEAMNA?
MULTUMESC
diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



am gasit eu lb lui bebe, salvasem in pc ..


NEH - in traducere libera MI-A FOAME . Cum sa recunoasti sunetul ? Uitati-va la gurita lu' bebe si vedeti daca duce limbuta in cerul gurii cand zice "N" . El o sa repete sunetul pana ai sa-i dati ce cere , altfel incepe sa urle si nu mai puteti recunoaste "indicatia" . Cu cat vi se da mai bine urechea cu atat o sa reusiti sa intelegeti ce vrea din primele secunde .

OWH sau AU - inseamna ca este obosit si vrea sa doarma . Aicea e cu schepsis : unii copii fac gurita mare si zic AAAAAAU , altii OOOOU , depinde . Ideea e sa recunoasteti cascatul de oboseala din cuvintelul asta . Deci : pus copilul la somn . Chiar daca protesteaza sau plange , o sa adoarma in cele din urma . Ajutat sau nu , depinde cum l-ati invatat .

EH - il deranjeaza aerul din stomac si vrea sa ragaie . Cum recunoasteti sunetul ? Uitati-va le pieptul lui si cum se contracta sacadat . Ca si cum are ceva de "dat afara" . Ajutati copilul sa ragaie , cateodata are mai mult de un "bac" de dat , o sa continue sa zica EH pana scoate tot .

EAIRH sau EAR - are gaze abdominale . Sunetul e simplu de recunoascut daca va uitati cum isi contracta stomacul si intinde piciorushele . Il puteti ajuta cu un masaj pe burtica sau asezandu-l pe umar .

HEH - este un sunet scurt , repetat foarte des sau spus o singura data , urmat de "foiala" de discomfort . Adica : ii e cald/frig , vrea schimbat sau il deranjeaza pozitia/hainutele/paturica/lumina . Incepeti cu scutecul , ala e cel mai aproape de piele . Hainutele il deranjeaza atunci cand au cute . La fel si asternutul , trebuie intins bine .


Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Ellenuta, iti inteleg durerea cu kk.... Si eu patesc la fel cu eleni..
Am citit si eu ca nu-i niciun pericol daca nu face 4 zile dar innebunesc vazand-o cum se screme, plange si se chinuie daca nu face 12 ore daramite cateva zile...
Rezist eroic sa nu-i bag termometru dar am mai clacat de 2 ori.
Ieri doctorita mi-a spus sa-i dau putin ceai de musetel si mi-a dat reteta si pentru debridat - asta stiu de la dimitrsi ca regleaza tranzitul intestinal...
Acum , daca Eva este alimentata exclusiv la san cred ca nu-i poti da ceiut desi este foarte bun ceaiul de musetel la constipatie...


Fetelor, cele care ati dat debridat bebeilor... pot sa-i dau in continuare sab simplex sau interactioneaza negativ cu debridatul ???
Si alta intrebare, va rog... debridatul trebuie dat inainte, dupa masa sau nu are importanta?!


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Neata, zuzici!

Mitsu, mi-ar placea mult de tot sa venim si noi in iulie, dar vom fi in Romania. Clar vom ajunge la Bruxelles anul acesta, cel mai probabil in august-septembrie. A promis Timozaurul ( asta pentru ca-l las sa mearga la un meci de fotbal la Moscova :D care se va lasa cu baute). Pe 9 mai plecam la Riga, in Letonia. Va fi prima excursie peste hoatare a Saarei:)).

O zi buna!



Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



laurici eu ii dadeam debridat dimi si seara cu 10 min inainte de masa. in timpul asta nu i-am dat sab simplex. mi-e mila de ea cu kk .. sper sa faca totusi. si da papa numai san dar i-am mai dat si ceiut in speranta ca iese .. dar nu musetel .. azi vine dr sa faca vaccin, o s-o intreb cat ceai sa-i dau ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raca spune:

Fetelor care va luptati cu constipatia, am trecut si noi pe acolo pe motiv de DEBRIDAT. Stiu ca in mod normal regleaza tranzitul insa la Razvan i-a dat constipatie. 3 zile nu a facut nimic saracul. Am rezistat cu greu sa nu-i fac nimic mai ales ca era clar ca are un disconfort. Cand am inceput tratamentul cu fier (pt anemie) dr mi-a spus ca s-ar putea sa se contipe sau sa faca diaree. Pt constipatie mi-a dat sa-i dau lactuloza (eu am gasit un preparat Duphalac) cate 5 ml dimineata inainte de masa. A doua zi dupa lactuloza s-a reglat tranzitul. In contextul cresterii cantitatii de fier a iceput diareea asa ca i-am dat din nou Debridat.
Prima oara i-am dat debridatul pt colici si atunci am intrerupt Sab Simplex. Nu stiu daca interactioneaza in vreun fel dar am zis eu ca ce-i prea mult strica...

Mami de Razvan Gabriel
www.flickr.com/photos/12657960@N03/?deleted=2274601535" target="_blank">Poze Razvan Gabriel
Cum crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


laurici am uitat sa-ti spun .. problemele la bitzi cu kk au inceput dupa ce i-am dat debridat ptr stricaciune la stomacel .. coincidenta sau nu .. de atunci nu mai iese afara decat ff greu si stimulata ... imi vine sa mor de nervi ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

darene, io zic c anu mai ai nimic. ce descrii tu acolo are si sacha. si limbuta scoasa - eu zic ca si-a descoperit-o c apoa sa faca sia slte chestii nu numai sa suga si sa urle, si depunerea albicioasa pe limba, pe car enici nu m-am straduit s-o sterg.
ieri am fost la medic, pentru toate, si vaccin si control si verificari dupa otita. l-a "cautat" peste tot. nici poveste de micoza. poate ar trebui sa il lasi putin. daca mananca fara probleme, si doar uneori cu mofturi, e pur si simplu un bebe normal:)
muuuah!

quote:
Originally posted by darene

Da,ii trecuse si iar i-a aparut pentru ca la mine nu disparuse,acum aplicam alt tratament.Se vede limba alba,la Khalid e mai mult de la jum spre cerul gurii si daca incerci sa-l stergi nu se ia.Eu am incercat cu un betisor de ureche inmuiat in ser fiz.pediatrul mi-a dat niste spatule de lemn sterile sa-l curat pe limba,plange cu gura deschisa si asa il curat.Pe spatula se iau niste chestii albe f marunte,atentie nu e la fel ca saliva cu lapte.
Iar eu am sfarcurile roz dar nu ma dor.

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007





miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

multumesc fetelor care m-au sustinut in povestea bubitzelor lui Tudor. LalaD m-ai salvat cu concentratia la cloramina...desi Tridermul este atat de controversat la Tudor are rezultat rapid...deja pe burtica mai are putine bubitze...pe fata e mai greu ca erau deja suprapuse...acum pielea pare ca arsa de soare...cat ai dat cu triderm? pana nu s-a mai vazut urma de bubitza?


ahhhh!!!! tocmai am terminat un bors de frunze (leustean, loboda, stevie, salata, ceapa verdde ceva zarzavat...) - imi era o poftaaa!!! am facut si o "tocana de orez" - adica am pus la greu zarzavat taiat cubulete, dovlecel, marar si patrunjel... ma laud si eu ca prea multe nu stiu sa gatesc!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:

ELLENUTA, multumesc mult pt limbajul lui bebe....cat despre Debridat eu i-am daty pt ca nu reactiona la sab simplex...mai mult il scuipa....acum nu stiu cum il dati voi...eu nu i-am dat in fiecare zi...ci atunci cand colicile erau atat de puternice de nu stiam ce sa ii mai fac....dupa o lingurita in cateva minute se linistea, adoarme si apoi face multe partzuri.....este gresit asa ? tb sa ii dau zilnic o anumita perioada....la mine sunt zile in care ii dau doar o lingurita, in altele 2....dar nu la aceeasi ora...gresesc?
Diana

Mergi la inceput