*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

laurici dimitrici, ca bine zici!

asta cu teama de a pune mana pe un bebe mic cred ca se regaseste la mai multi barbati. barbati buni. e drept, stiu cativa care, inca de la icneput, le-au facut baie copiilor singurei. dsi i-au plimbat in brate prin casa. ar nu sunt multi.
la baiatul meu am observat o schimbare mare de cand bebe a mai crescut. il ia in brate, a invatat sa il schimbe, se vede ca nu ii mai e frica.
de la icneput mi-a zis ca ii e teama si m-am gandit sa il las in pace, o vreme. la o singura chestie am tinut mortis: sa ramana in camera cu mine si cu bebe. nici in ruptul capului nu am vrut sa il trimit pe canapea, in sufragerie. mi s-a parut ca, in felul asta, l-as scuti chiar de orice implicare in rutina, in viata cu copilul in casa.
e drept, au fost fix 2 nopti in care a dormit dincolo, pt ca urmau niste zile fff grele pt el iar noptile precedente fusesera cam nedormite. acum insa, daca rares incepe sa chitaie la 5 dimineata, de pilda, dupa ce tocmai a mancat, eu nu ma mai ridic din pat si se duce el sa il linisteasca.


irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Doamne ce mesaj lung am putut sa scriu...!!!!
Mai bine il faceam pe episoade ca sa nu va plictisiti citind la el...

Irinuka, este mortal rareselul!!!
Este tare frumos, dulce si haios! Imi aduce aminte de dimitris la varsta lui...
Am uitat ca pana sa aflu ca am o fetita in burtica era iubitoare infocata de baietei... de..., mama de baiat..! Cred ca voi ramane toata viata mama de baiatpupa laura pe ei!

Dar am inima asa de mare ca la fel am inceput sa simt si pentru printesele rasfatate si rozalii...

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by irinouka

laurici dimitrici, ca bine zici!

asta cu teama de a pune mana pe un bebe mic cred ca se regaseste la mai multi barbati. barbati buni. e drept, stiu cativa care, inca de la icneput, le-au facut baie copiilor singurei. dsi i-au plimbat in brate prin casa. ar nu sunt multi.
la baiatul meu am observat o schimbare mare de cand bebe a mai crescut. il ia in brate, a invatat sa il schimbe, se vede ca nu ii mai e frica.
de la icneput mi-a zis ca ii e teama si m-am gandit sa il las in pace, o vreme. la o singura chestie am tinut mortis: sa ramana in camera cu mine si cu bebe. nici in ruptul capului nu am vrut sa il trimit pe canapea, in sufragerie. mi s-a parut ca, in felul asta, l-as scuti chiar de orice implicare in rutina, in viata cu copilul in casa.
e drept, au fost fix 2 nopti in care a dormit dincolo, pt ca urmau niste zile fff grele pt el iar noptile precedente fusesera cam nedormite. acum insa, daca rares incepe sa chitaie la 5 dimineata, de pilda, dupa ce tocmai a mancat, eu nu ma mai ridic din pat si se duce el sa il linisteasca.


irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/



BRAVO IRINUKA !!!!
Tine-o tot asa!!!

Eu nu pot sa-i pretind lui iannis sa doarma cu mine pentru ca nu vrea sa-si cedeze locul celalalt barbat din viata mea... barbatelul dimitris doarme cu mine si surioara lui..
Si uite asa mai inscrie o victorie al meu sot si doarme noaptea linistit...
Este adevarat ca tot linistit ar dormi si daca ar sta cu mine ca fii-sa nu se trezeste decat spre dimineata cand nu plange doar ma "ee"ie sa-i dau lapte

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


mari este o dulceata bebelina ta! ce studieaza ea peste tot cu ochisorii!

madalina iti tinem pumnii! sa fie totul bine la control!

irinuka eu beau aproape in fiecare dimineata o cafeluta .. normala .. si vad ca bitzi nu protesteaza ..

miri iti tin pumnii cu mama ta .. sa ai nervii de otel!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

laurici dimitrici, te inteleg perfect la faza cu mama de baiat. intotdeauna m-am vazut asa. mi-am dorit tare mult sa am baietel. acum, ca il am, poate veni si o fata, chiar mi-ar placea...dar cand ma gandeam la mine in postura de mama, mi-era greu sa ma imaginez altfel decat cu un pustan langa mine.
eu nu mai jucat cu papusile, nu mi-au placut rochitele, agrafele, clamutele, funditele, rozul etc. :-) si ma gandeam ce ma fac daca primul copil va fi fetita...cum o sa o imbrac eu ca pe-o fetita, de pilda, cand mie nu-mi plac lucrurile astea?
dar am scapat de aceasta grija. pana la al doilea copil, o sa fiu mai matura si mai experimentata (i wish!!!) si o sa fac fata si dantelutelor, matasicilor si fundelor in par.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


irinuka este superb bebe rareselu!! ce mutrita de poznas are!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by Ellenuta


irinuka este superb bebe rareselu!! ce mutrita de poznas are!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII



ellenutz, multumesc!
tu ai scapat de infectia aia? te mai doare maseaua? ca n-ai mai zis nimic de asta. sau n-am citit eu.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



astazi face bitzi doua luni .. nici nu stiu cand au zburat .. maine poimaine zice mama, tata .. merge in picioare ..



Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

vrea cineva una bucata mama?uf nu mai pot de nervi...s-a dus in vizita la nasa mea si baiatul ei este racit si poimane vine sa stea cu fata ca eu si tasu avem examen...si i-am zis makar pna vine la fata sa nu se mai duca ca sa nua duca microd la fata...si a inceput ca nu are nimik fata ca stie ea...si k vb mai tarziu ca vezi doamne ar fi auzit nasimea si s-ar fi suparat...parca nu e normal sa-mi protejez copilu si i-am zis sa nu mai vina sa stea cu fata ca vad eu ce fac si k nu vreau sa mai vb ca ne nertam...da k suna mai tariuz...i-am zis sa nu mai sune azi k o sa ne certam ca am nervi...si ea nu ca suna...nush daca a-ti inteles ceva...da mi-am zis si eu oful...

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Am resusit sa citesc si povestea veche...

Alinutule, ce faci? Esti bine??
Simt in continuare un gust amar si inima stransa pentru ca nicio femeie nu merita sa treaca prin asa ceva si - particular - ma doare ca ti s-a inatmplat tie care mi-esti tare draga si - simt ca te cunosc un picutz! - esti o femeie si o mama exceptionala!

Ma rog la Dumnezeu sa-ti dea puterea sa analizezi totul foarte bine si sa iei decizia cea mai buna pentru tine si iubitii tai copilasi!
Am o experienta in acest sens de victima colaterala - ca sa spun asa..- a brutalitatii fizice si psihice a unui sot asupra sotiei...
Mama mea a mancat bataie 13 ani de la tatal meu.
Altminteri, un tata foarte bun si un sot ce-si cerea iertare a doua zi cu buchete imense de flori in mana...
La noi problema a fost alcoolul
La tine, mi se pare ca este mai grav pentru ca le face constiient, nu poate invoca tulburarea mintii produsa de bautura.

DAR, eu cred - in anumite cazuri - in puterea de schimbare a unui om.
Chiar tu ai spus ca s-a schimbat in bine.
Cred ca amenintarea unei despartiri de femeia si copii lui este un argument mai mult de cat puternic pentru schimbare....
Daca a gresit si s-a intalnit cu fost sau doar a comunicat cu ea pe mess ...??
Depinde de cat de mult te afecteaza pe tine,eventualul adevar pe care vrei sa-l afli.
Depinde de puterea ta de a ierta si a merge mai departe...
Eu i-as pune in balanta calitatile si defectele si as hotari in consecinta!

Oricum, experienta mea de copil cu parinti divortati nu a fost deloc placuta si o resimt uneori si acum cand la paste - spre exemplu - trebuie sa fac doua drumuri separate : unul la boldesti la mama, altul la breaza la tata

Poate nu a fost nimic! Poate totusi a fost numai o incercare de refulare a lui... Am citit ca experienta celor 9 luni de graviditate a ta si apoi abstinenta de dupa... lasa semne asupra barbatilor...
Intreaba-ti si inima cum sa procedezi nu numai creierul...

a, si vreau sa-ti mai spun ceva..
eu, fara a fi o habotnica, cred tare in Dumnezeu si in ajutorul Lui!
La momente de cumpana, cand a trebuit sa iau vreo decizie si nu ma hotaram.. merg intr-o biserica in cursul zilei si ma gandesc la toate acolo, intre zidurile acelea reci si in mirosul acela specific...
De fiecare data plec incarcata parca de putere psihica!
Incearca daca crezi si tu !!!

si sunt alturi de tine .
Daca ia nevoie, ne putem intalni sa vorbim!
Doar sa-mi spui cum as putea sa te ajut !!!




Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput