*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (3)*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Adriana, si eu am avut aceiasi problema cu Ana. Cand era mai micuta voma mai tare decat o face acum. Cu 2 zile in urma am mers si i-am facut un eco si se pare ca are un mic refluz gastroesofagian care nu necesita tratament. Doctora ne-a prescris oricum Debridat si sa ii ridicam salteluta la 45 grade.

Ca sa stai tu linistita mergi si fa-i un eco abdominal. Acolo se va vedea clar. Dar iti spun ca pe masura ce creste va voma din ce in ce mai putin. Stiu ca este f stresant. Si eu m-am ingrijorat foarte tare cand voma in jet.
Multa sanatate la bebica!!!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Adryana - si mie mi-a vomat pitika cand era mai mica, de la colici si agitatie...inghitea mult aer, nu stia sa-l scoata si la cea mai fina manipulare - vezi schimbat scutecul - scotea afara TOT din ea, in jeturi repetate, impreuna cu aerul impricinat. Si s-a repetat cateva zile..., e drept ca doar o singura data /zi si apoi sporadic in cate vreo zi. Eu i-am dat Debridat o perioada 3x2,5 ml si s-a potolit. Sper sa fie mai bine mititica

Natalia - de 2 ori mamica Stefania-Irina 26.12.2007 si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

quote:
Originally posted by Adryana_4u

Fetelor, disperare!!!!
Gaza mea iar mi-a vomitat: de dimineata intr-un minut, de 3 ori in jet FOARTE puternic...apoi, pana am schimbat-o, a vomitat mai putin...acum a adormit...de la ce sa fie?
de la ce am mancat eu aseara?am mancat tochitura cu cartofi prajiti si salata....nu stiu ce sa ma mai fac cu voma asta...dati-mi sfat, ca innnebunesc...dostora mi-a zis sa-i dau azi sa pape mai putin si mai des, si daca tot asa va vomita, trecem pe metroclopramid, ca prea se chinuie cu voma, ma gandesc ca nu asimileaza cum trebuie daca continua sa vomite in stilul asta....

Adriana S. - mami de puiut BIANCA(02.02.2008)
Bianca creste
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca




Adryana eu zic sa faci urmatorul lucru si apoi sa incepi sa te ingrijorezi: Fa-i un pic de ceai de marar, un pic cam 30 de ml, pui in apa fiarta cateva boabe de ceai de marar si i-l dai.Dupa 10-15 min ii dai sa pape si mai vezi daca face asa.Ceaiul o sa ii curete putin stomacelul si o sa isi revina.Eu asa am facut cu al meu care la fel facea dupa fiecare masa daea afara cate un jet doua de ma speriam.Am facut ceaiul i l-am dat si gata.Asta faci cam inainte de ora mesei ca sa fie stomacelul mai golut ca sa se spele cu ceaiul.

Am inteles ca ii schimbi scutecul dupa masa.Nu mai face asta , schimba-l inainte de masa sau daca e musai trebuie sa lasi vreo ora de la masa ca sa nu il deranjezi de la miscare ca si din cauza aia da afara.

Gta fetelor va las, ma duc sa ma petrec cu fostele colege de servici asa de ziua noastra.Il las pe micutz cu bunicul si cateva ore is free si eu.
Voi ce planuri aveti pt ziua voastra?

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

alina023 ai inger de copil ...e fumoasa foc...mai ales in poza aia in care sta pe burtik sprijinita in maini...si dortul e f frumos...e asa mai deosebit...

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

am intrat si noi o fuga..suntem un pic debusolati dupa o noapte in carre am "dresat"..nu va spun inca nimik..sa nu fie prea devreme..va spun dupa ce sunt sigura ca pot si pe mai departe..

am vazut poze de la botezul Alinei..foarte frumoase...mami e superba..iar fetita...un ingeras...
asa vreau si euy tort..de martzipan, nu?

pup toate zuzele si toti bebeii.si noi mergem acum sa scoatem p[oze pe hartie..cu Stefi...avem multe electronice dar vreau sa le si scot pe hartie..sa fac album..o sa fac vreo 300..:D
va pup



Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

ramona, nu schimb scutecul dupa masa...am schimbat-o de body, ca se udase rau...
asa ne-a spus si noua dr...ca are reflux, si ne-a spus sa o tinem ridicata dupa masa si apoi la 45 de grade...cum pot eu sa ridic treaba aia de la patut?am patut tarc, si salteaua e pliabila, nu e bucata intreaga, sa pun ceva sub ea sa stea ridicata, nu stiu daca m-ati inteles.....o punem pe perne, ridicata la 45, dar tot vomita....
eco...nu e prea mica?si daca stiu ca asta are, mai are rost s-o chinui?


Adriana S. - mami de puiut BIANCA(02.02.2008)
Bianca creste
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Adriana nu e prea mik pt eco...Biencutei mele i-am facut eco la inima(ca are un suflu)...la 3 saptamani...
Biencuta mea a avut un usor inceput de raceala...si azi este ultima zi de tratament...e prea devreme sa o scot dinuo afara poimanie?sau sa mai astept?....
Am pus si noi pozici!!!

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Alina, ce pozeeeeee! Dumnezeule ce frumoase sunteti amandoua!!!

Gratiela, e f buna apa termala de la Avene, si noi folosim, la fel mi se pare ca doar serul fiziologic nu face nimic. Am vazut ultimele poze cu Tudor, e un scump taaaaare.

Aveti idee de ce nu ma lasa sa descarc filmulete pe webshots? chiar si la cele de 1 minut imi spune ca sunt prea mari...

Noi am fost 3 ore la plimbare, acum papam.



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

grati.ela, haide mai!!! Nu doar eu va bag in seama... Si bebe a avut asa, alea care fac bobite tari in varf si care nu cedeaza sunt hormonale, nu trebuiesc "stresate", vor trece singure pe la 6 saptamani... Eu curatam, totusi, cu ser fiziologic sau cu apa minerala carbogazoasa (same shit ca Avene, doar de... 20 de ori mai ieftina ); trebuie mentinuti porii curati. Gandeste-te ca noi putem face cosuri si din cauza hormonilor dar si de la praf + sebum strans in pori intra un microbutz/acarian si pac! Buboiul... O sa ii apara si bubite miiiici si rosii, de la transpiratie. Si alea trebuiesc sterse la fel. Io am incercat sa ii sparg bubitele mari si cu alb in varf fara niciun rezultat. Am dat cu Baneocin si spirt si am ajuns la concluzia ca chinuiam copilul degeaba. E drept, aratau naspa, dar trec... Va !

Am vazut poze de la botez, alina, intra-devar geniale, dar si modelele sunt frumoase foc! Hihihi!

Aaa, si am vazut si pe bebe de numeioana.... Fooooaaarte simpatic!!! Ce gurita are el, imi vine sa il pap! O sa fie roscovan, ca mami?

Nu mai stiu ce am mai vazut... Aaaa, filmuletul lui danybv, foarte impresionant, cand am vazut cum o baga pe bebitsa in apa ca pe un catselush mi-au dat lacrimile...

docdecap! Era sa uit! Am urmarit cu sufletul la gura fiecare trezire a inginerului... Mai, dar el cand a mancat pana la urma?? A stat 12 ore nemancat?!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Mitsule, se pare ca esti singura care ne bagi in seama asa ca vin si eu la tine cu o intrebare: bb Tudor are tenul grishat...ii apar bubite mici initial rosii care apoi raman ca niste brobonele cat varful de ac. Dr a zis sa-l curat doar cu ser fiziologic dar eu nu vad ca ar conta. Bebe C a avut asta?

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/



gtati, fix cu intrebarea asta m-am dus azi la doctorita care s-a ocupat de rares cat a fost in spital. iti dai seama, la fiecare bubita care ii apare, eu sar de trei coti. mi-a spus ca sunt niste bubite perfect fiziologice si ca nu trebuie sa intervin de niciun fel. va pup!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput