*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (3)*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

docdecap frumoasa ideea cu lumanarea alba si floriile tale preferate , numai sa vrea nasa .
miky_baby nu ai de ca sa-ti faci griji , copilul tau este perfect sanatos .Copii au ritmuri diferite de dezvoltare .
Ex : Maria mea a inceput sa-si tina capul (pentru cateva secunde ) inca de la 2 saptamani , gangure tot de atunci "nu ca ar fi un geniu " am intrebat-o si pe dr ca totusi m-am speriat un pic si mi-a spus ca este ceva normal, ea reactioneaza foarte bine la caruselul muzical care il are deasupra patutului pe cand Andrei nu a reactionat la fel : el - mai tarziu a reactionat la el , a gangurit mult mai tarziu etc.
La Multe Lunute !!!!

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
BOTEZ MARIA - FILMULET
Poze - Botez Maria
Poze Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by miki_baby

Creatoooo, ai un sot GENIAL!!! Sunt ablsolut magnifice pozele de al botezul Alinei!!! Cand venim in Romania, vrem si noi poze!!!!!

Alina023, Ana este SUPERBA!!! Iar tu arati nemaipomenit!!Se citeste FERICIRE pe chipul tau!!!

Mitsu, am vazut pozele de hot mama!!! Esti frumoasa rau!!! Are bebe C. cu cine semana!!!

Nu ami stiu ce vroiam sa spun..AAA..L-am vaut pe Rares de Irinouka si nu pot sa-mi dau seama cu cine seamana...cu mami sau cu tati...mai studiez si va anunt....Oricum E UN SCUMP!!

Noi astazi facem 2 luni!! Uraa! Creste frumos buburuza, dar am 2 ingrijorari..1.Mi-e frica ca nu aude, pentru ca nu clipeste cand faci zgomot, sau bati din palme decat cateodata( adica sa nu fie tv dat drumul), nu se trezeste cand dau cu asiratorul in camnera in care doarme.Dar pe de alta parte i-au facut testul in maternitate si l-a trecut, si uneori se sperie la zgomote..nu stiu ce sa mai zic...astept sa ma duc din nou la asistenta. Si Nr. 2. Am vazut o poza a Theei in care statea pe burta si era cu capul si trunchiul ridicat, practic se sprijinea pe brate...Copilul meu nu poate sa stea asa...isi sustine capul cand sta pe burtica dar nu asa ridicat si n timp foarte indelungat. Am inceput s-o pun pe burta de cateva ori pe zi sa-si lucreze muschii gatului...sa vedem ce-o fi.

Va pup, zuze dragi!
Eu inca am musafiri si nu pot sa stau mult pe net.



Multumesc Miki. Ana este superba, da! Pentru mine nu exista fetita mai frumoasa, asa cum nu exista copil mai frumos pentru fiecare mama, decat propriul copil. Ma bucura mult cand o vad si altii ca fiind frumoasa.

Cat despre ingrijorarile tale....asa cum a spus si Doc, fiecare bebe are ritmul lui de crestere si dezvoltare. Nu este cazul sa te ingrijorezi. Eu ma speriasem ca Ana se arcuieste prea tare. Se pare ca asta inseamna ca are muschii ff bine dezvoltati. Dar ea are cu cine sa semene (cu sotul meu). Bubulina ta poate va vorbi mai devreme, sau poate este melomana, sau ...sau ...sau... Fiecare puiut este unic.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

"Neata!

Aseara stateam huhurez pe calc uitandu-ma la poze si avem niste bebelusi fantastic de frumusei
Am vazut poze de la botezul Theei, Mariei si Anei- felicitari increstinatelor!Am remarcat ritualul si lumanarea de la botezul frumoasei Maria; rochita si ochisorii minunati ai Theei .

Alina - SUPERBE pozele! Arati minunat! iar Ana e o scumpa!

Miki - nu te ingrijora cu tinutul trunchiului ridicat - fiecare copil se dezvolta in ritmul lui...sunt siguta ca printzesa ta e super ok

Natalia - de 2 ori mamica Stefania-Irina 26.12.2007 si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

bebele meu are numai 11 zile si a incepu sa pape rau adica suge numia 5 min la tittica.s-ar putea sa-i fi incepu colicii?
are vanturi.pote fi din cauza ca si eu am ?
nu a facut caca de ieri dimineata .in cauza ca si eu sunt putin constipata?
a folosit careva dintre voi INFACOL un produs pt colici din Anglia. poate aveti voi prospectul tradus ca eu nu prea stiu engleza
va rog sa imi raspundeti daca puteti

Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Bine v-am gasit la scutece, mamici de clopotei frumosi!! Marti am ajuns si noi acasa. Nu am avut o nastere grea, cusatura de dupa a fost dureroasa, dar toate trec si minunea mea merita orice sacrificiu...


David a avut 51 de cm si scor 8/9.
Avem poze la semnatura...


Ce voiam sa va intreb... Am reusit cu chiu cu vai sa-l dezobisnuiesc de bibele pe care i-l dadeau la maternitate... Ii dau numai san, am mult laptic, dar se intampla ca dupa ce suge mult sa nu vrea sa adoarma... Nu plange, dar sta cu ochii mari si se uita pe pereti, ma studiaza pe mine si nu vrea sa doarma. Folosesc metoda lui Miri Mik cu paturica pe spate... Merge...cateodata!

Oare de ce nu doarme? Il iau, il pun la tzatzica, suge, dar tot nu adoarme...

Ioana si David, cel mai scump martisor (01.03.2008)

poze




Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by veronicka

bebele meu are numai 11 zile si a incepu sa pape rau adica suge numia 5 min la tittica.s-ar putea sa-i fi incepu colicii?
are vanturi.pote fi din cauza ca si eu am ?
nu a facut caca de ieri dimineata .in cauza ca si eu sunt putin constipata?
a folosit careva dintre voi INFACOL un produs pt colici din Anglia. poate aveti voi prospectul tradus ca eu nu prea stiu engleza
va rog sa imi raspundeti daca puteti

Veronica -mami lui Marc-Andrei



Eu il folosesc. Acum mai rar dar la o luna ii dadeam zilnic. Ii dai o seringuta inaintea fiecarei mese (seringa lui are 0,5 ml ). Daca bebe are colici rai de tot se pot da 2 seringute.
Nu folosesti in acelasi timp cu infacol si epumispan deoarece contin aceiasi substana activa .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Salut fetelor!

Am reusit si eu sa intru putin sa mai scriu... Ca iar am lipsit in ultimele zile...
Puiul meu a facut ieri 3 saptamani... deh... prag de crestere...
Asa ca suge de rupe... iar mami e tare obosita...
Sunt fericita insa ca a crescut f bine, avea ieri 3730 g, hranit numai cu laptic de la mami (el s-a nascut cu 3000 g si a mai scazut si in maternitate)...

Lala_D, imi pare tare rau sa aud ca Andrei are muci... Vreau sa-ti zic ca si puiul meu are de vreo saptamana... ca a venit ta'su cu o raceala in casa, pe care am luat-o si eu si bebicul... Mie mi-a trecut, dar puiul are la mucisori... Ii pun Sterimar in nasuc si-i scot cu batista bebelusului... Si sunt asa tampiti si vascosi, de-abia reusesc sa-i scot din nasuc... Vad insa ca de tusit nu tuseste, si in rest se simte bine.

Alina felicitari pentru cele 3 luni pe care le-a facut Ana mica ieri! Si felicitari si pentru crestinare! Am apucat sa vad si cateva poze, sunt superbe!

Miki felicitari si tie pentru cele 2 luni ale buburuzei tale! E o scumpica!

Danybv am vazut si pozele foarte frumoase de la botezul Mariei! Felicitari si voua!

...0ffff, iar tre' sa fug, ca urla tare...



Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

lala multumesc pt raspuns.da pot sa-i dau ininte de fiecare masa?este ca un tratament?si nu stiu daca pot sa incep de acum?are 11 zile

Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Veronika, si Stefan a avut 4 zile de colici cam pe la 2 saptamini. Am folosit Sab Simplex. Are aceeasi substanta activa ca Infacol - simeticona (am si din asta, dar parca nu e la fel de bun la gust si lui bebe nu-i place).
La Infacol se da o pipeta plina (0,5 ml - vezi ca e gradata) inainte de fiecare masa. in caz de nevoie de pot da si doua pipete.
sa treaca.

quote:
Originally posted by veronicka

bebele meu are numai 11 zile si a incepu sa pape rau adica suge numia 5 min la tittica.s-ar putea sa-i fi incepu colicii?
are vanturi.pote fi din cauza ca si eu am ?
nu a facut caca de ieri dimineata .in cauza ca si eu sunt putin constipata?
a folosit careva dintre voi INFACOL un produs pt colici din Anglia. poate aveti voi prospectul tradus ca eu nu prea stiu engleza
va rog sa imi raspundeti daca puteti

Veronica -mami lui Marc-Andrei



Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by veronicka

bebele meu are numai 11 zile si a incepu sa pape rau adica suge numia 5 min la tittica.s-ar putea sa-i fi incepu colicii?
are vanturi.pote fi din cauza ca si eu am ?
nu a facut caca de ieri dimineata .in cauza ca si eu sunt putin constipata?
a folosit careva dintre voi INFACOL un produs pt colici din Anglia. poate aveti voi prospectul tradus ca eu nu prea stiu engleza
va rog sa imi raspundeti daca puteti

Veronica -mami lui Marc-Andrei



Veronica, da, colicii pot incepe si la 11 zile. Poti sa-i dai Infacol, substanta activa este Simeticona, aceeasi din Espumisan si Sab Simplex. Deci oricare din acestea ar trebui sa aiba acelasi efect. Se da inainte de a-l hrani, de cateva ori pe zi, conform dozajului din prospect sau recomandarii pediatrului.
Daca si tu ai neplaceri...stomacale, probabil ca si bebe va avea intrucat ce ai mancat tu si-ti cauzeaza gazele a trecut si in laptic si dstul de probabil il vor afecta. Oricum, vanturi ei trag zilnic, si de obicei cu chinuiala de ti se rupe inima...astia sunt colicii, ce sa-i faci.
Cu kk...daca ai mai citit pe aici, ai aflat poate ca nr si aspectul "produsului finit" poate varia de la o zi la alta la acelasi bebel. Nu te ingrijora inca, daca trec insa 48 ore poate va trebui sa iei masuri.



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput