*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (3)*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Eu sunt chiauna iar Andrei ma uraste sincer daca ma mai apropii de nasul lui cu ceva
Toata noaptea s-a chinuit cu mucii si el l-am chinuit pe el sa-i scoatem
Alte simptome nu are doar mucii astia nesimtiti care sunt foarte vascosi de nici batista nu reuseste sa-i traga ca lumea Si se ineaca de la ei si ii este greu sa pape ca lumea...
Or fi crezut vecinii ca am inebunit de-a dreptul de aspir in toiul noptii si nu odata ci de vreo 3 ori

Sper sa fie mai bine azi .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

neata
alina023 foarte frumoase pozele
lala_D oooofff ce rau imi pare pentru tine si bebelusul tau
fetelor spuneti-mi si mie va rog ce este mai bun sa-i dau lui bebe Andrei ca sa previn o eventuala raceala ???? Panadol sau Nurofen ????
imi stranuta tare des si are un pic nasul infundat : pentru nas i-am bagat eu picaturi dar pentru stranut .....???

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
BOTEZ MARIA - FILMULET
Poze - Botez Maria
Poze Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

of, Lala, nasol!

da' nu se inmoaie destul cu ser fiziologic? eu nu am folositla Serban, nu-ti pot da recomandari, dar am participat la scoatere de muci la nepotu' meu (va povesteam eu, trei femei pe un biet copil, una cu aspiratorul, una ii tinea capul, una ii tinea picioarele...horror, ce mai, cred l-am speriat rau de tot! ma-sa una doua, pac serul, pac batista, gata scos mucii! noi...vai de bietul copil!!)si a trebuit in 2 reprize, mult ser si lasat ceva vreme sa se inmoaie. poate Sterimarul e mai eficient? (eu ma pregatesc, ca am deja cumparat, sper sa nu-l folosesc totusi prea curand)

Honey, cu plansul ce sa-ti spun, e posibil sa se trezeasca in patut la rece dupa ce a adormit in brate la caldurica. incearca sa-l adormi deja invelit in paturica in care-l pui in patut. e mai usoara trecerea. si sa fie adormit bine-bine, moale carpa.

mai fetele, care a mai incercat teoria lui tanti Dunstan cu baby language?
la noi aseara a mers, chiar foarte bine. ingrijorator pentru mama ce spune el acolo, dar a functionat.

pe la 8 supt dintr-un san. mai asa, in sictir. la 10.30, tati zice ca i-e foame. eu: as, asta nu-i plans de foame tati: cauta cu gurita, vrea sa suga. eu: bine, hai dom' inginer la masa. dom inginer: hai sictir (adica suge 5 minute dupa care se pune pe ziberat). eu: hai la sanu' astalalt, ca e mai apetisant ingineru': tot sictir. tati: atunci hai la culcare.
zis si facut, pus mufa (liniste subita si coplesitoare!!) pus copilul in cosulet, somn adanc (precum mi-au sugerat mie sunetele lui, pareau de somn). adevarul e ca ritualul de culcare e mufa, scutecel pe fata, noapte buna si ne vedem mai incolo. de-aia cauta cu gurita.
si a dormit ingineru' pana la 3, cand plange iara. zic eu: asta nu-i de foame!! bag mufa, liniste si somn inca o ora. dupa inca o ora, plange iara (era deja 4 dim.) eu: bai, nu-i de gluma, mai si mananca ceva -desi NU PLANGEA DE FOAME (conform lui tanti cu filmu')
bag tzitzi in gura, suge 3-5 minute, dupa care il ia vorbitul, ganguritul, altele, supt pas! pus mufa, scutecelul, noapte buna, a dormit pana la 8 dimineata!

adica copilul meu si cand plange la 3-4 h nu e neaparat de foame! nici azi-dimineata nu plangea de foame, avea crampe si a supt numai ca se se ajute, evident dupa circ cat casa (ca doar lui NU II ERA FOAME!!)

m-am lungit, dar incerc sa ma lamuresc si eu care e treaba cu baby language asta... si de ce copilul meu nu prezinta semne de foame (ca pana acum prindeam doar mofturile). Virgo si Anca.Diana, sanatate la voi si la familia voastra, sa traiti boieri mari!!

pupici

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Creatoooo, ai un sot GENIAL!!! Sunt ablsolut magnifice pozele de al botezul Alinei!!! Cand venim in Romania, vrem si noi poze!!!!!

Alina023, Ana este SUPERBA!!! Iar tu arati nemaipomenit!!Se citeste FERICIRE pe chipul tau!!!

Mitsu, am vazut pozele de hot mama!!! Esti frumoasa rau!!! Are bebe C. cu cine semana!!!

Nu ami stiu ce vroiam sa spun..AAA..L-am vaut pe Rares de Irinouka si nu pot sa-mi dau seama cu cine seamana...cu mami sau cu tati...mai studiez si va anunt....Oricum E UN SCUMP!!

Noi astazi facem 2 luni!! Uraa! Creste frumos buburuza, dar am 2 ingrijorari..1.Mi-e frica ca nu aude, pentru ca nu clipeste cand faci zgomot, sau bati din palme decat cateodata( adica sa nu fie tv dat drumul), nu se trezeste cand dau cu asiratorul in camnera in care doarme.Dar pe de alta parte i-au facut testul in maternitate si l-a trecut, si uneori se sperie la zgomote..nu stiu ce sa mai zic...astept sa ma duc din nou la asistenta. Si Nr. 2. Am vazut o poza a Theei in care statea pe burta si era cu capul si trunchiul ridicat, practic se sprijinea pe brate...Copilul meu nu poate sa stea asa...isi sustine capul cand sta pe burtica dar nu asa ridicat si n timp foarte indelungat. Am inceput s-o pun pe burta de cateva ori pe zi sa-si lucreze muschii gatului...sa vedem ce-o fi.

Va pup, zuze dragi!
Eu inca am musafiri si nu pot sa stau mult pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:




alina Ana a fost o superba la botez. ai o fetita frumoasa foc!!

silvia .. ai un sot super super talentat!!! Doamne ce poze a facut!! abia astept sa se faca bitzi mai mare si sa venim la studio sa ne pozam! in natura undeva putem facem pozute?

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

miky, bebele meu daca doarme profund nu se trezeste la nimic, cel mult uneori tresare in somn daca e zgomot strident si scurt. cu orientarea dupa zgomote e inca devreme.
Iar la ridicarea pe brate, fiecare copil cu ritmul sau, evident ca dac ao sa o tii mai mult pe buritca o va face mai devreme, dar e timp pentru toate.

chiar ma gandeam, ca nu-mi vine neaparat sa ma bucur ca face lucruri devreme, ca pe unele daca le face mai devreme pe altele le lasa pe mai cinolo, e un echilibru in toate. Cate sa faca si ei, micutii? (citeam apropo de copiii care invata sa citeasca devreme, si fac lucruri pe care altii le fac la scoala, ca pe la 9-10 ani se egalizeaza copiii oricum, cine se tine de treaba are rezultate, nu cine a inceput mai devreme!)

si am uitat sa va spun, se umfla penele pe mama-cioara cand ii laudati puiul!! multumesc de aprecieri!

danybv, multumesc de informatia cu botezul, o sa merg probabil duminica asa sa vorbesc cu parintele, poate cu ocazia asta imi face si molifta de 40 zile la 50 si ceva de zile (eu nu le prea am cu ritualurile, recunosc. de-aia as vrea pt. copil o nasa care sa fie mai apropiata de biserica, cu ma-sa nu prea vad sanse...)
Stii ca si eu ma gandeam sa ii cumpar o lumanare alba mica, de care sa ii prind eu frezii (astea-mi plac mie, asa am avut si buchetul de mireasa)
la noi cel mai probabil se va lasa apoi cu gratar cu scrumbii si alte bunataturi, doar familia, picnic style (cum a fost si petrecerea de la cununie de altfel).

va pupic (ce inseamna o mama odihnita! are timp de internet!!)

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta4you spune:

Miki baby..eu cred ca e cam devreme sa-ti faci probleme...si ,pana la urma fiecare copil, are ritmul sau...Nici Mara nu se intoarce intotdeauna dupa zgomot...doarme bine cand dau cu aspiratorul....capul si-l tine ridicat doar cand vrea si cand o tin eu pe piept....sa vezi atunci cum sta...zici ca face podul.......am testat-o cu o jucarie...am facut zgomot si o mutam dintr-o parte intr-alta....atunci am vazut ca aude si vede...urmarea bine jucaria......incearca si tu cand bebele e satul,.odihnit...si cu chef de joaca...

Cristina mamica si bebe Mara Bianca (12.01.2008)
Fericirea mea...Mara...
Eu...in asteptarea ingerasului
Inainte de sarcina
Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by danybv

neata
alina023 foarte frumoase pozele
lala_D oooofff ce rau imi pare pentru tine si bebelusul tau
fetelor spuneti-mi si mie va rog ce este mai bun sa-i dau lui bebe Andrei ca sa previn o eventuala raceala ???? Panadol sau Nurofen ????
imi stranuta tare des si are un pic nasul infundat : pentru nas i-am bagat eu picaturi dar pentru stranut .....???

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
BOTEZ MARIA - FILMULET
Poze - Botez Maria
Poze Maria




Dany, dintre cele doua eu i-as da Panadol. Insa cel mai bine cred ca i-ai da Osciloccocinum. Citeste prospectul si intreaba si la farmacie ca in functie de simptomele lui sa ii dai doza cea mai buna.
Multa sanatate si multumim pentru aprecieri!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

Eu sunt chiauna iar Andrei ma uraste sincer daca ma mai apropii de nasul lui cu ceva
Toata noaptea s-a chinuit cu mucii si el l-am chinuit pe el sa-i scoatem
Alte simptome nu are doar mucii astia nesimtiti care sunt foarte vascosi de nici batista nu reuseste sa-i traga ca lumea Si se ineaca de la ei si ii este greu sa pape ca lumea...
Or fi crezut vecinii ca am inebunit de-a dreptul de aspir in toiul noptii si nu odata ci de vreo 3 ori

Sper sa fie mai bine azi .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze





Lala, daca are numai muci, fara alt simptom, nu poti decat sa incerci sa ii cureti nasucul cat mai bine. Pune-i ser fiziologic cu toata increderea, atat cat sa ii inmoaie cat mai bine si foloseste batistuta sugarului. Chiar daca nu ies imediat mucii daca insisti vor iesi. Multa sanatate la bebe mic si frumos. V-am admirat pozele. Sunteti o familie absolut superba!!!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Alina, am vazut pozele!!

a facut sotul Cretei treaba foarte buna, da' lasa ca si voi doua sunteti fumoaaase .
pupam mica crestina!!

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput