*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (2)*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by stancutza

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Stancutza... Poate tocmai din cauza ca e neinfofolita... Eu stiu ca acum e cald, dar daca ea sta nemiscata in carut, strabatand spatiul... Pierde din caldura. Conrad niciodata nu plange afara decat daca ii e foame foame foame (s-a intamplat o data, in parc si am prestat), dar cand e imbracat subtire nu reuseste sa adoarma... Si cand ajung acasa si il dezbrac vad ca are manutele/piciorusele reci, ceea ce inseamna ca ii mai trebuiau ceva hainute. Alta cauza nu vad... La el pana si colicile se potolesc cand da cu nasucul de aer de afara, curat nhu il pot numi...




Mitsule, nu exclud nimic Poate maine o sa incerc sa "mai pun o haina pe ea". Nu-ti imagina totusi ca o scot doar cu hainele de casa! Peste ele are fie pantaloni si o jacheta de polar + botosei, fie o salopeta stil ursulet, moale si pufoasa. Dar e adevarat ca afara are mainile mai reci decat in casa, chiar daca ii pun manusi. Mie mi se pare mai degraba ca o enerveaza imobilitatea. In casa e mult mai libera in miscari. Un disconfort are sigur mititica!

Ce baba frumoasa am avut azi, nu? Vorbeam cu mama care-mi zicea ca la Focsani a fost "zburlita"...si eu i-am zis ca se considera vremea din orasul de domiciliu, nu de bastina

Cu traumatismul tau ...nu stiu, chiar o bustiera sa fi provocat asa durere? Eu zic asta pt ca azi tocmai am avut din nou un canal blocat...o zona destul de mare si dureroasa ca naiba. Noroc cu pitica! Dar presupun ca la tine nu e asta, tu esti asa atenta cu tai ca probabil ai sti daca se intampla asta. Worst case scenario? O sa-ti treaca si n-o sa ai nimic. Doar tramatismele repetate sau foarte violente cauzeaza damage la tzitzi, din cate stiu eu. Hai relax, o sa fie bine, asa cum a fost si cu okiutii lui bebe...Da cu ceva antiinflamator eventual (Bepanthene, crema de galbenele) ca sa nu mai doara.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia



Incearca o paturica si o suzeta
Desi Andrei in casa nu tine suzeta, afara e un "must have ". Il linisteste instantaneu.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Stancuta eu stiu ca (,) copilul, ca sa se simta bine afara, mai ales iarna, trebuie sa aiba si mainile si picioarele CALDE! Asa ca imbrac-o in asa fel incat sa se intample lucrul asta. Numai asa are confortul necesar ca sa poata adormi...
Deci paturica peste, haine adecvate pe dedesubt, si suzeta, cum zice si Lala, si la noi functioneaza perfect combinatia asta!

Mathias creste vazand cu ochii!
Markus e baiat mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:


am fost ieri la doctorita Clucer, in MUNICIPAL, a consultat-o pe pitica mea, nu are nicio problema cu sanatatea, Doamne ajuta, dar se pare ca mami nu stie sa dea papa corect la fata.m-a vazut asistenta cand o alaptam si mi-a aratat ea rapid ce si cum urmand ca pentru detaliere sa-mi fac programare pt. o edinta de alaptat supravegheat.
si daca pitica nu a luat decat 400g intr-o luna, se pare ca in cm a fost mai bine, s-a mai lungit cu 5cm.



Mari de Daria Maria

sunt tot mai mare


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Felicitari Mari pentru vestile de la doctor! Si foarte bine ca mergi sa te invete cum sa alaptezi corect. Oricum bubulina ta a crescut f bine 5 cm intr-o singura luna. De aceea nu a luat f mult in greutate.

Pupici!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

HELP!
De mai bine de 24h (adica de alaltaieri seara cand a facut kk de a ajuns pana pe spate si umar-si asta stimulat cu masaj la burtica inante de somnul de dupa masa) Benji nu a facut kk!!!! Cat sa astept pana sa intervin? Azi dim. i-am facut iar masaj la burticuta cu un ulei special pt masat burtica de la WELEDA si astept reactii-acuma se screme in leagan dar asa a facut si ieri si azi dimineata de la 06:00-07:00 in somn! Recunosc spasita el mai primeste formula in completare -NU DATI CU PIETRE-dar altfel nu il satur nicicum!
HELP!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Si... azi e ziua mamei mele! Am sunat-o de dimineata sa ii uram la multi ani si aproape a plans la telefon cand l-a auzit pe Benji. Ne e mila de ea ca e sg de ziua ei, departe de noi si de acasa fiindca are un job in Austria!!!!! Am fi fugit pana la ea dar e mai greu cu Benji asa mic. Dar ii trimitem poze maine!!!!! Si ii uram si aici: "LA MULTI ANI, BUNICUTO!"

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Neata!

Miki, Alina, Mitzu, Lala - pentru aprecieri.

Eu sunt putin suparata ca mandra mea stagneaza in greutate...cred ca suntem in plin palier de crestere, ca de altfel arata bine si nu da semne ca ar avea o problema. Sper sa creasca productia...si sa inceapa fata sa creasca corespunzator.
Mary - m-am mai linistit cand am citit postarea ta referitor la cresterea piticei tale, nu ca n-as avea deja experienta Anei care in afara de prima luna n-a luat niciodata mai mult de 600 g/luna si era perfect sanatoasa, iar eu aveam lapte din plin.

Honey - eu n-as da pe bontul ombilical decat cu spirt si atat, fara alte pudre, bandaje, etc. doar in cazul in care are granulom ombilical si nu se inchide rapid, atunci trebuie dat cu nitrat de Ag, dar nu mai stiu concentratia, asta doar daca indica medicul.


Natalia - de 2 ori mamica Stefania-Irina 26.12.2007 si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ceska, sa iti traiasca mamica!!! Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea multi ani de acum inainte! Imi pare rau ca se simte singura. Trebuie sa fie tare greu. Sun-o mai des si poate o ajuta. Mai sun-o azi sa stie ca te gandesti la ea. In mod sigur ar fi fericita.

Legat de kakalita lui Benji nu prea stiu nici eu ce sa-ti raspund. Pot doar sa-ti spun ca s-a intamplat ca si Ana sa nu faca 24h si am lasat-o pana a facut. Sigur ca eram pregatita sufleteste ca dupa 48h sa o ajut cu supozitor. Cred ca mai poti astepta si il mai poti ajuta cu masaj.

Pupici!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Ceska poti sa-l ajuti cand se screme indoindu-i piciorusele spre burtica.Dar trebuie sa ai rabdare,nu iese in cateva min.Eu il ajut asa sa faca partzuri.Al meu face cateodata cand il schimb de pampers si il sterg la fundulet deschizandu-i usurel gaurica(fara a introduce servetelul),asa de 1 mm;e mai bine decat sa-i bag termometru sau supozitor.



Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Ceska LA MULTI ANI !!!!mamei tale sa-i dea Dumnzeu sanatate , fericire alaturi de copii si nepoti

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
Poze - Botez Maria
Poze Maria

Mergi la inceput