*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (2)*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Acum am citit pe google ca amoxicilina se poate lua cu precautii pt ca [poate da reactii alergice la sugari hipersensibili la penicilina,iar controlocul ajunge in cant mici in laptele matern;se pare ca dr dr fam are dreptate dar de ce a insistat atat dr gastroenterolog care e si femeie sa renunt clar la alaptat eventual sa ma mulg si sa arunc laptele


Oricum tot ca Gina ajung si eu nu cred ca vom putea amana operatia dar acum chiar nu vreau sa renunt la alaptat,Sonia aluat o sg data completare in spital,ma gandeam sa nu iau eu tratamentul si sa rabd dar nu mai pot de azi noaptew pana acum am avut 3 crize pe care nu le mai suport


http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

quote:
Originally posted by NataliaS

Bine v-am gasit zuzici dragi la scutecele! Sper din tot sufletul sa fie la fel de frumos ca si la Odisee...ma apuca nostalgia dupa burtika, dar acum am o noua viata in brate si asta nu se compara cu nimk altceva...
Imi doresc si va doresc deopotriva sa fim sanatoase/sanatosi, sa ne putem bucura de copiii nostri, sa avem putere sa ii crestem, educam, resfatam, sa ne iubim, sa nu ne uitam si sa fim daca nu la fel de active macar pe jumatate!

Felicitari pentru increstinarea tuturor bebicilor! Am vazut poze de Andrei, Pupi, Sara si astept cu interes si de Ana.Sper ca nu am uitat pe nimeni...

Am pus si eu poze de la botezul nostru. A fost frumos, emotionant...iar acum am inca o micutza crestina:)
Micutza si rautza...imi plange intr-una de cateva zile si nu stiu de ce...noroc ca doarme bine noaptea, ca altfel as lua-o pe campii.
In plus, o am pe Ana care a devenit foarte rea...din ingerasul meu de fetitza s-a transformat intr-o rautate de fata pe care nu o recunosc, dar...o iubesc de nu mai pot :)

Va pup ! merg la nani sa imi refac productia :)

Natalia - de 2 ori mamica Stefania-Irina 26.12.2007 si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw





Natalia, pana acum m-am uitat la pozele tale!!Sunt impresionata! Totul (marturii, torturi, hainute, aranjamente florale) au fost alese cu mult bun gust!! Ca sa nu mai spun ce familie frumoasa sunteti!!! Va

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Ciao fetelor,

Intru si eu la 'scutece'; inca mai am pb constipatiei, la bubulina - face kk doar o data pe zi si atunci "stimulata" cu supozitor.

Fetelor care hraniti bblushii cu formula, este normal? (Ven, stiu ca si tu ii dai lapte "din cutie"; cum sta la capitolul kk?)

Eu citisem ca trebuie sa faca de 1-3 ori.

In rest, super pozele cu micii crestini- adevarate vedete; noi ne pregatim pentru duminica.

Gata, s-a terminat "pauza"!

Roxana si Adela !
Ingerasul nostru
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by miki_baby

quote:
Originally posted by NataliaS

Bine v-am gasit zuzici dragi la scutecele! Sper din tot sufletul sa fie la fel de frumos ca si la Odisee...ma apuca nostalgia dupa burtika, dar acum am o noua viata in brate si asta nu se compara cu nimk altceva...
Imi doresc si va doresc deopotriva sa fim sanatoase/sanatosi, sa ne putem bucura de copiii nostri, sa avem putere sa ii crestem, educam, resfatam, sa ne iubim, sa nu ne uitam si sa fim daca nu la fel de active macar pe jumatate!

Felicitari pentru increstinarea tuturor bebicilor! Am vazut poze de Andrei, Pupi, Sara si astept cu interes si de Ana.Sper ca nu am uitat pe nimeni...

Am pus si eu poze de la botezul nostru. A fost frumos, emotionant...iar acum am inca o micutza crestina:)
Micutza si rautza...imi plange intr-una de cateva zile si nu stiu de ce...noroc ca doarme bine noaptea, ca altfel as lua-o pe campii.
In plus, o am pe Ana care a devenit foarte rea...din ingerasul meu de fetitza s-a transformat intr-o rautate de fata pe care nu o recunosc, dar...o iubesc de nu mai pot :)

Va pup ! merg la nani sa imi refac productia :)

Natalia - de 2 ori mamica Stefania-Irina 26.12.2007 si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw





Natalia, pana acum m-am uitat la pozele tale!!Sunt impresionata! Totul (marturii, torturi, hainute, aranjamente florale) au fost alese cu mult bun gust!! Ca sa nu mai spun ce familie frumoasa sunteti!!! Va

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara





Natalia, subscriu si eu la ce spune Miki. Sunteti o familie absolut superba si ati avut totul ales cu foarte mult bun gust la botez. Iar fetitele tale...niste printese minunate!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

Nu mai stiu ce sa fac, bebe nu doarme aproape deloc ziua si plange in continuu, medicii spun ca nu are nimic, mananca f bine,,, si voi ati patit asa? maine facem o luna si noi, dar nu mai stiu ce sa ii fac. simt ca cedez psihic, ajutooooor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Buna seara zuzici!

Nu prea am mai fost activa zilele astea, micuta a trecut prin al doilea prag de crestere de pana acum si am stat mai mult de curisorul ei scump caci a cerut masa cam la 2 ore, si nu prea a dormit in timpul zilei. Eu cred ca mesele astea dese ii provoaca colici, si de aia nici nu poate adormi, sau dc adoarme se trezeste din cauza crampelor...in fine, cred ca de azi se regleaza situatia, cel putin asa sper.

Am cantarit-o in seara asta, cu salopetuta subtire si scutecel si in sfarsit am vazut si eu un 4 kile la cantar! Bine, stiu ca in realitate ar fi probabil vreo 3.800 dar saptamana trecuta avea cam 3.600 si stagnase asa de ceva vreme, deci...sper ca suntem pe drumul cel bun.

Doculet pana acum nu mi-a diagnosticat nimeni problema de la sani... si pediatrul, si ginecologul care m-a operat (barbat) si-au cam declinat competenta...peste 2 saptamani ma duc la dr care mi-a urmarit sarcina, in care am mare incredere, si sper sa pot discuta altfel cu ea. Oricum, dat fiind ca m-au mai lasat durerile (Alinaatudor, Tinna, multumesc pentru laude - nu stiu daca le merit insa ca am mai cedat din cand in cand si i-am mai dat si un bibe cu formula!) probabil ca problema medicala nu era prima cauza. O sa postez ceva mai mult pe tema asta la topicul cu alaptatul.

Am vazut poze frumoase foc! Natalia, Galaxy, Alinaatudor, RamonaB, Iulia82 si sper sa nu fi uitat...aveti niste puiuti tare frumusei, si fetitele si baieteii!

Pentru cele dintre voi care si-au botezat copilutii, sa fie intr-un ceas bun, si sa vegheze ingerasii asupra lor!

Fug, ca am depasit cu mult ora de baita...din motive de somnic.

A! Intrebare! Aveti vreun truc pe care pot sa-l aplic pt ca pitica mea sa nu mai urle cand suntem AFARA? Ne plimbam prin parc, n zona linistita, aproape de casa, e mancata inainte, ne-infofolita ca am obsesia asta, si totusi urla! Sau macar scanceste...tot timpul plimbarii.

Pupici, poate revin mai tarziu.



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Hi there!

Azi am mers iar la scoala... Bebe a stat in camin, cu o fosta colega de camera... Il fac caminist! Glumesc, se pare ca am gasit bona... Vine de maine... O sa ii iau datele din buletin, dar stau cu inima cat un purice sa nu fie vreo maniaca, sa imi ia baiatul! Sau sa imi dispara cine stie ce de prin casa... Am fost si noi azi la doc., se pare ca bb nu are probleme, cel putin vede lumina... Cica jucariile, caruselul, treburile astea tre' sa le vada pe la 2 luni jumate, trei, iar vederea clara, ca a noastra se definitiveaza de la 4 luni in sus. Da, Doamne, sa fie bine! Cu ocazia asta ne-am cantarit iar si am luat intr-o saptamana 300g... Maine facem 7 saptamani si avem deja 5 kg!!! Horray! Io zic ca e bine, avand in vedere ca s-a nascut cu 2.900...
Am vazut si eu pozici de la botezuri, foarte faine... Natalia, arati fantastic! Imi plac tare mult marturiile si rochita printzesucai!
alinaaaa, ce mare s-a facut Stefiiii, ce pulpitse are ea, imi vine s-o pap de cute!!!
galaxy, tare reusiti baieteii, le-ai dat ceva din genele tale, Robert o sa fie un mic Keanu Reeves, hehe!
Am vazut multe, multe, poze, scuze daca nu imi amintesc, toate m-au impresionat in egala masura, da's tare obosita... Am dormit 6 ore cu o pauza de supt, am fost la doc si la scoala, am spalat, intins rufe, facut curat, iesit cu bb la plimbare, interviewat 2 bone... Nu's multe chestii, dar... Mai toate s-au realizat pe fundalul "bebe nu vrea sa doarma si sta lipit de tzitzi". Cred ca ne-a lovit pragul de crestere de la 7 saptamanutse. Imi simt sanii goi, desi bebe ii stimuleaza forte... Parca se "umplu" mai greu... Ooof, iar tre' sa ma mulg ca maine o sa fim 6 ore apart. Cred ca o sa explodez la scoala. Imi iau pompa si ma bag la toaleta
Speaking of which... Ieri cand ma mulgeam tineam bustiera ridicata deasupra sanului si acesta se golea, logic, astfel incat bustiera facuta "rulou" a alunecat la jumatea distantei dintre baza sanului si areola si mi-a strivit-o pe tzitzi... Pe moment nu imi dadeam seama, oricum eu simt o presiune, asa, cand este "supt" laptele de pompa. Dar de atunci ma doare foarte tare... Care este worst case scenario? Ce se poate intampla de la maltratarea sanului? Pot ajunge la cancer, ceva?! Ce pot sa fac sa "repar" ce am facut? Compresele ajuta la ceva?!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Stancutza... Poate tocmai din cauza ca e neinfofolita... Eu stiu ca acum e cald, dar daca ea sta nemiscata in carut, strabatand spatiul... Pierde din caldura. Conrad niciodata nu plange afara decat daca ii e foame foame foame (s-a intamplat o data, in parc si am prestat), dar cand e imbracat subtire nu reuseste sa adoarma... Si cand ajung acasa si il dezbrac vad ca are manutele/piciorusele reci, ceea ce inseamna ca ii mai trebuiau ceva hainute. Alta cauza nu vad... La el pana si colicile se potolesc cand da cu nasucul de aer de afara, curat nhu il pot numi...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Stancutza... Poate tocmai din cauza ca e neinfofolita... Eu stiu ca acum e cald, dar daca ea sta nemiscata in carut, strabatand spatiul... Pierde din caldura. Conrad niciodata nu plange afara decat daca ii e foame foame foame (s-a intamplat o data, in parc si am prestat), dar cand e imbracat subtire nu reuseste sa adoarma... Si cand ajung acasa si il dezbrac vad ca are manutele/piciorusele reci, ceea ce inseamna ca ii mai trebuiau ceva hainute. Alta cauza nu vad... La el pana si colicile se potolesc cand da cu nasucul de aer de afara, curat nhu il pot numi...




Mitsule, nu exclud nimic Poate maine o sa incerc sa "mai pun o haina pe ea". Nu-ti imagina totusi ca o scot doar cu hainele de casa! Peste ele are fie pantaloni si o jacheta de polar + botosei, fie o salopeta stil ursulet, moale si pufoasa. Dar e adevarat ca afara are mainile mai reci decat in casa, chiar daca ii pun manusi. Mie mi se pare mai degraba ca o enerveaza imobilitatea. In casa e mult mai libera in miscari. Un disconfort are sigur mititica!

Ce baba frumoasa am avut azi, nu? Vorbeam cu mama care-mi zicea ca la Focsani a fost "zburlita"...si eu i-am zis ca se considera vremea din orasul de domiciliu, nu de bastina

Cu traumatismul tau ...nu stiu, chiar o bustiera sa fi provocat asa durere? Eu zic asta pt ca azi tocmai am avut din nou un canal blocat...o zona destul de mare si dureroasa ca naiba. Noroc cu pitica! Dar presupun ca la tine nu e asta, tu esti asa atenta cu tai ca probabil ai sti daca se intampla asta. Worst case scenario? O sa-ti treaca si n-o sa ai nimic. Doar tramatismele repetate sau foarte violente cauzeaza damage la tzitzi, din cate stiu eu. Hai relax, o sa fie bine, asa cum a fost si cu okiutii lui bebe...Da cu ceva antiinflamator eventual (Bepanthene, crema de galbenele) ca sa nu mai doara.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

quote:
Originally posted by ginnette

Ciao fetelor,

Intru si eu la 'scutece'; inca mai am pb constipatiei, la bubulina - face kk doar o data pe zi si atunci "stimulata" cu supozitor.

Fetelor care hraniti bblushii cu formula, este normal? (Ven, stiu ca si tu ii dai lapte "din cutie"; cum sta la capitolul kk?)

Eu citisem ca trebuie sa faca de 1-3 ori.

In rest, super pozele cu micii crestini- adevarate vedete; noi ne pregatim pentru duminica.

Gata, s-a terminat "pauza"!

Roxana si Adela !
Ingerasul nostru
Poze


si eu ii dau fornula bebelinei mele...si stai linistita ea uneori face de 2 ori in 24 h,in general 1 data in 24 h...alteori 1 data in 36 h...da e normal...A si de vreo doua zile...dimineata cand vreau sa-i iau temp ea face cacuta...deci oarecum tot stimulata...k altul nu mai face in 24 hg....e normal

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea
Bibi se face mare
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput