*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (2)*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

Ellenuta, pe sot am cunoscut la universitate acum 11 ani. Dupa ne-am dus in Austria unde am stat pana 2006. In anul ala ne-am mutat in Romania, Craiova. Si toamna trecuta, sotul a primit alta slujba, in Caransebes. Si asa stam aici.

Ramona, sa te mandresti cu asa sot!

Cu ploaia asta, e cam somnoros Eric, de am timp sa mai invart si eu pe aici azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

buna fetelor...

am tot citit dar nu apuc sa scriu...pitik mea..care nu mai e pitik deloc..are 4200 gr si imi cam rupe spatele...nu ma lasa...vrea la ma-sa...apoi avem progr de plimbare...si...de azi suntem singure..s-a intors tati la scarbiciu dupe 3 sapt de concediu...:((..si am trebusoara..trebuie sa spal tone de rufe...dar nu pot sa le intind...ca nu ma lasa pitik...uffff...

poate adoarme si incep sa felicit si eu micutii crestini...
am vazut poze mult....imi e sa nu uit pe cineva...dar daca uit imi aduc eu aminte...: Angi, Greta, galaxy, ellenutsa, lala20, LalaD..cu toate aveti niste puiuti minunati, sa va traiasca... ...


acum incarcam si noi poze si va dam linkul...




Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

linkul cu noile poze...pe la pagina 3 cred

http://community.webshots.com/album/562632446tacKtm


Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



alinuscha ce frumoasa e stefi. si ce rade ...

am vazut si pozuta cu fofo goala .. mie webshotsu mi-a scos pozutele la curu gol .. mi-a trimis mesaj .. uite o parte din el

"We also remove content showing both full and partial nudity,
including children (even your own children). We believe that we are
acting in the best interests of the members of the community.

We also remove any material that is in copyright violation
(which includes professional photos from Pro Shots) and has been
brought to our attention by the copyright owner.

In accordance with this policy, we have removed 2 of your photos
and/or videos."


Elena de Eva Maria (14.01.2008)

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

UN MARTISOR PT FIECARE MAMICA SI O PRIMAVARA MINUNATA ALATURI DE CLOPOTEII NOSTRI!!! Felicitari tuturor mamicilor pentru cei mai frumosi copilasi!!!

Nu-mi vine sa cred ca ne-am mutat in sfarsit la clubul scutecelor...ce repede a mai trecut timpul,parca ieri eram "proaspat insarcinate",pline de emotii si nelinisti.Sa dea Dumnezeu ca noua odisee sa fie una cu vesti bune si bucurii.

Imi pare tare rau ca nu prea reusesc sa tin pasul cu voi,desi imi propun asta in fiecare zi.Dar acuma daca tot suntem la clubul sctecelor am sa incerc sa intru macar o data pe zi,ca sa nu ma mai simt asa 'pierduta in spatiu' si cu n capitole necitite.

Sa va mai zic si despre noi...Nu mai papam lapte praf...am hotarat sa-i dau tzitzi de cate ori ii e foame,chiar daca asta inseamna sa stau uneori cu ea la san si cateva ore bune(cu mici pauze intre).In rest e cuminte,face nani singura,gangureste,rade,burtica n-o mai supara deloc...Am facut si vaccin si a fost ok,fara febra,fara plans.
Sa-l laud si eu pe tati al nostru: spala vase,face mancare,ma ajuta la baita,face curat...taticul ideal...pt mamici:))
Eu am pus in timpul sarcinii 10 kg si am dat jos 13 si se pare ca sunt in continua scadere,si mi-e ciuda,ca mie-mi place sa am fundu mai mare,asa a la J.Lo

Irlandeza,Patricia e tare frumusica...cred ca ti-am mai zis.Referitor la tinuta de botez Iris a fost imbracata intr-o rochie lunga,alba de la inceput,iar la restaurant am schimbat-o intr-o alta rochita.Traditia e ,in Ardeal,ca bebe sa fie imbracat de acasa cu haine noi,albe,luate de nasi.

Angi am vazut pozele de la botez..sunteti niste frumosi toti trei..se vede fericirea pe fetele voastre...si ce daca mama ta n-a participat? e pierderea ei,important e ca tu ti-ai crestinat copilul alaturi de sotul tau...
P.S: si tati al nostru are o poza in care plange cu Irs in brate,poza facuta tot asa cand s-a adus tortul in sala...cred ca asta e cel mai emotionant moment ,cand vine tortul,invitatii ii canta 'La multi ani' si te felicita...si eu am plans de-am rupt pamantul,doar ca am fugit la baie sa nu ma vada nimeni

Cred c a trecut jumate de ora de cand scriu mesaju asta...scriu cu stanga,ca dreapta mi-e blocata sub capul mandrei care sta atarnata de tzatza de vreo ora buna

Pup toate mamicile si toti clopoteii!





POZE IRIS
POZE BOTEZ

Iulia si IRIS MARIA (19.12.2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna fetelor! Vreau sa va felicit pentru bebelusii minunati pe care ii aveti si sa va urez bun venit la clubul scutecelor. timpul va trece f repede si peste un an veti fi in locul meu, veti privi cu un oarecare regret in urma.... Am o albinuta nascuta pe 28 febr 2007.
A fost f greu la inceput (asta ca sa -i raspund ADRYANEI). Maria plangea cate 6-7 ore pe zi incepand cu ora 15-16 dupa amiaza. Eram terminata. Am luat toti medicii pediatri la rand. Singura explicatie:colicii (eu o alaptam exclusiv). Am crezut ca inebunesc. Nu tacea nicicum. O plimbam, o leganam, ii cantam si adormea si ea obosita de plans in jur de 12-2 noaptea. Lua bine in greutate(750-850 g/ luna) pentru un bebe care isi irosea energia in felul asta. In cea de-a treia luna a inceput sa vomite rau de tot(mai vomitase si pana atunci dar nu in fiecare zi), sa manance putin, sa refuze sanul, plansul continua... sotul regreta ca am facut copilul iar eu nu stiu cum de am rezistat acelasi perioade (adica stiu-cu ajutorul lui Dumnezeu).
Am ajuns la un medic conf de la IOMC care i-a pus fetitei diagnosticul de reflux gastroesofagian numai pe baza simptomelor (am refuzat testul cu bariu si ph-metria) si tratamentul cu prafuri de ranitidina si lactoza au mai ajutat-o pe cea mica. I-am ridicat si patutl la 30 grade si carut tot. Ziua o puneam intr-un sezlong antireflux. La scurt timp a inceput Maria sa cunoasc jucariile si de atunci nu a mai plans niciodata mai mult de 20 minute continuu.

CONCLUZIA: ascultati-va instinctul de mama ca sa nu va chinuiti si voi si copulul inutil. Daca voi credeti ca bebe plange dintr-o anumita cauza (si nu doar colici) probabil asa este chiar daca 10 pediatri va spun altceva. Eu mi-am indopat copilul cu toto felul de remedii anticolici date de pediatri in perioada cand plangea si ce folos. Nici nu stiu dc a avut colici. Si cu siguranta toate acela medicamente nu au fost prea bune pentru stomacelul ei mic si asa afectat de reflux.

Acum este f bine. Nu pot spune ca e usor. In zilele cand vomita (acum se intampla rar) refuza 2-3 mese consecutiv sper disperarea mea. Dar a crescut mare, merge aproape singura, spune f multe cuvintele, e f sociabila si cumintica.

Va dorec tuturor copilasi sanatosi si multa putere sa-i cresteti. Sigur sunteti niste mamici minunate. Veti face tot ce e mai bine pentru bebelusii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Iulia82 bine ai revenit, chiar ma intrebam ce e cu tine. Nu ai scris de mult si eram curioasa ce mai faci tu si fetita ta.
M-am uitat la poze, mamaaa ce frumoasa e.Si ce super sunt facute pozele, le-ai facut cu un profesionist? Tare mult mi-au placut.
Ma bucur ca ai revenit, sper sa ne scrii mai des.
Si eu am lipsit o perioada destul de lunga ca am fost ocupata dar am revenit si imi pare tare bine.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Am umblat toata ziua pt analize si verdict clar:colica biliara(transaminazele au valori triple),o sapt de antibiotice iar daca nu trec crizele trebuie sa ma operez ca am si pietre la fiere.
MAREA PROBLEMA:EU ALAPTEZ,AM PRIMIT2*1AMOXICILINA SI CONTROLOC1/ZI
Gastroenterologul a zis clar sa opresc alaptatul iar med de fam a zis ca pot alapta.Nu stiu ce sa fac.

Ma poate ajuta cineva?

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Am umblat toata ziua pt analize si verdict clar:colica biliara(transaminazele au valori triple),o sapt de antibiotice iar daca nu trec crizele trebuie sa ma operez ca am si pietre la fiere.
MAREA PROBLEMA:EU ALAPTEZ,AM PRIMIT2*1AMOXICILINA SI CONTROLOC1/ZI
Gastroenterologul a zis clar sa opresc alaptatul iar med de fam a zis ca pot alapta.Nu stiu ce sa fac.

Ma poate ajuta cineva?

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

quote:
Originally posted by rlc_sandor

Am umblat toata ziua pt analize si verdict clar:colica biliara(transaminazele au valori triple),o sapt de antibiotice iar daca nu trec crizele trebuie sa ma operez ca am si pietre la fiere.
MAREA PROBLEMA:EU ALAPTEZ,AM PRIMIT2*1AMOXICILINA SI CONTROLOC1/ZI
Gastroenterologul a zis clar sa opresc alaptatul iar med de fam a zis ca pot alapta.Nu stiu ce sa fac.

Ma poate ajuta cineva?

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd



cu AMOXACILINA poti alapta .. si eu iau ptr o infectie la o masea .. nu stiu cu CONTROLOCul cum e ..

imi pare rau ptr problema ta.

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput