*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (1)*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

heeeeei! felicitari bebeilor proaspat crestinati.
miky-finland, stancutza, ereena, tare frumoase pozele voastre. ca doar pe ele am apucat sa ma uit pana acum. vorba lui miri, sunt fascinanti si demni de maaaare atentie bebeii din clubul nostru (era sa scrtiu din odiseea noastra).

fetel care ati intrebat de bebe rares, multumesc mult, baietelul e bine, i-au disparut toatye nebuniile de pe fata si urechi. inca doua zile mai tre' sa il dau cu o solutie preparata la farmacia spitalului si recomandata de dermatologul care l-a vazut si pe urma a scapat de tot.

honey, tu ma intrebai de la ce s-a ales cu povestea asta urata. nu e niciun secret, iti dai seama. a facut o dermatita a nou-nascutului, comuna pt bebei, cum o arata si numele, dar a facut o infectie externa cu bacteria e-coli si a fost nevoie de spital si antibiotic. nu se stie cum s-a pricopsit cu infectia cu e.coli, maine ne face, eu si dragos, analize, sa fim siguri ca nu avem noi o infectie urinara cu balaurul asta. si daca nu suntem noi. macar stam mai linistiti si limitam la greu accesul la bebel in urmatoarea perioada.

miri, uelcam! ca veni iar vorba de alaptat, e un prag de crestere in saptamana a cincea? ;-) parca retinusem ceva de genul. ca de doua zile incoace, ma zapaceste piticul, vrea sa manance din ora-n ora. de obicei manca la 2 ore, cate 20 de minute la fiecare san. acum, e un haos total. vrea mereu dar, in acelasi timp, a inceput sa picoteasca la san. bine, cea mai sigura metoda de a-l trezi este sa il pun in patutz. incepe sa urle chiatr inainte sa atinga salteaua.

iar de cand a revenit acasa, a capatat obiceiul de a plange oricand nu e in brate. sa in pat si zbiara cat il tin puterile. pana cand ma convinge ca poate il doare burta, poate ii e foame, poate nu e schimbat, poate-poate...dar cand l-am luat in brate, mai scanceste putin si pe urma e fericit. de multe ori, adoarme. dar cand e de pus in pat, jale mare. nici nu mai stiu cand sa il iau de la san, daca s-a saturat, daca...daca...sunt cam data peste cap. HELP, daca are cineva vreun sfat.

si...nu doarme ziua, frate! maaaaxim doua ore. si alea nu-s legate. sigur, sunt multumita ca noaptea doarme, dar stiu ca ar trebui sa picoteasca si in timpul zilei. mi se pare ciudat. inainte, dormea. acum nici nu stiu cum sa le mai inteleg, mancatul, dormitul, durerile...incepusem sa inteleg "the big picture" dar acum parca o iau, din nou, de la zero. si sunt si uuuuuuuusor stresata pt ca in ultima saptamana a scazut 80 de grame. sigur, poate ca e de la statul in spital, care i-a dat peste cap programul, de la antibiotice...dar incet-incet e pe cale sa mi se strecoare in suflet grija ca nu mananca suficient. pfffffff!!! desi, imi psun tot eu, cum mama ma-sii? acelasi copil care a luat in prima luna 1,3 kg sa nu se mai sature, brusc, cu acelasi lapte care l-a ingrasat atunci? ziceti si voi. :-)

laurici_d, imi pare rau ca ai probleme pe linia asta cu alaptatul...cum zicea si miri, e important nu doar daca eleni s-a ingrasat, ci si daca s-a lungit. uite, tocmai am vb cu o prietena de-a mea care mi-a spus ca in primele 2 luni fata ei a luat cate 300 de grame. toti medicii urlau la ea sa treaca pe lapte praf pana a gasit pe unul mai relaxat care i-a spus ca poate fi normal si ca aia e, nu toata luema creste ca in carti. si, ce sa vezi, a continuat cu alaptatul exclusiv si cu asta se ocupa si acum, cand fata are 6 luni. si a crescut bine si furmos.



irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cynthia_ spune:


Bine v-am gasit!!!!! hop si eu pe aici, sper ca va mai aduceti aminte si de mine, eu va simt aproape pe fiecare dintre voi pentru ca va citesc in fiecare zi dar nu am mai postat pt ca voi va cunoasteti bine intre voi si chiar n-am vrut sa ma bag ca musca, am mai postat de cateva ori n-am avut nici un raspuns si am renuntat.
Dar nu-i bai eu vreau sa va multumesc pentru ca citindu-va pe voi am gasit multe raspunsuri la intrebarile mele, inca odata un sincer MULTUMESC

Va urez o primavara frumoasa, bebelusi sanatosi si mancaciosi!!!!!!!

Si o sa fiu in continuare alaturi de voi!

http://www.flickr.com/photos/21644623@N06/2182243707/
http://good-times.webshots.com/photo/2440415380102943558elYBFF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by Ereena

Am scris tare haotic...........probabil de emotii :-)

Gata pozele , va pun linkul http://good-times.webshots.com/photo/2043758170102332184MBxoFf

Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA






sa fie intr-un ceas bun! micutul crestin Matei sa fie sanatos si norocos. Taticul este tare mandru de el, iar mami e asa de frumoasa...



Mari de Daria Maria


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Ellenuta, 90% papam numai san, dar mai gustam si formula cateodata, cand nu ne ajunge laptele de la mami. in acest caz e normal sa faca kk asa des?



Mari de Daria Maria


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Alina, nu asculta la gurile rele. si mie mi s-a spus ca am ramas cu burta dupa 2 saptamani de la nastere. de cura de slabire nici nu incape vorba, poate peste 4-5 luni

azi nu am putut iesi la plimbare din cauza vantului si m-am chinuit 2 ore sa adorm fata. s-a obisnuit sa iesim in ficare zi in jur de ora 13 si doarme 3-4 ore legate. asa ca azi, am imbracat-o, am pus-o in carucior si am iesit la plimbare ...pe balcon...a adormit in 5 minute si a dormit 3ore jumate. tati a spus ca o lasam si la noapte sa doarma pe balcon



Mari de Daria Maria


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

quote:
Originally posted by Ereena

Fetelor , ne-am botezat . Matei a fost asa cuminte , l-a apucat pe popa de ochelari si de cruce , a marait doar putin putin , dragostea mea. am pus poze , va dau linkul dupa ce le incarca , avem o pauza pana la restaurant .... am avut asa emotii
acum suntem crestini , Doamne ajuta sa fim sanatosi si sa cre3stem mari
va pup dulce , ma schimb pt restaurant

Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA






Ereena, sa-ti traiasca scumpetea!! A fost un frumos la botez!! nasica e sora ta?

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
Lucrusoare buburuza
Bradul de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Darene, iubita, crede-ma ca noi ne gandim tot timpul la tine. Eu, cel putin. chiar daca nu scriu, tot citesc cu interes ce scrii tu si ma intereseaza mult ce face bebe Kalid!! E un dulce! Mie imi place foarte mult cand intra unele fete si spun cum au crescut bebelusii lor, ce stiu sa faca...

LauraD, multumim de complimente!!

Alinatudor, ai dreptate sunt niste prost crescuti cei ce ti-au spus asa ceva! Maaama, daca eram in locul tau, lasam buna crestere acasa si stregeam cu ei pe jos! Na, ca m-am infuriat!!! eu am 69 kg si 1,60, am o groaza de vergeturi pe picioare si pe solduri, sanii mei frumosi au crescut si mi s-au lasat, dar nu conteaza!! AM O FETITA SUPERBA CARE CRESTE FRUMOS SI ASTA MA FACE MAI FERICITA SI MAI PUTERNICA CA ORICAND!! Te pup dulce!!



Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
Lucrusoare buburuza
Bradul de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Mitsu, unde esti? Ce face bebe Conrad?

Va pe amandoi!!!

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Buna zuzici...sa-mi spun si eu oful....ce noapte am avut...eram fericita ca bibi si-a scos azinoapte 2 mese...si am dormit si eu...dar am avut trei cosmaruri in legatura cu ea...am luat-o in brate si am fugit la tati...si l-am rugat sa ma tina in brate...si eu am tinut-o pe ea...dak nu eram asa obosita nu mai adormeam...
Azi m-am bucurat ca nu a mai fost asa plangacioasa...da seara dupa ce am venit de la nasa...a inceput iar...abia am reusit sa mananc si eu...si intr-un tarziu o sun pe mama si ii zic sa zik dedeochi minune a tacut instantaneu...si acum doarme in leagan...si ea care statea numai in brate la mine...cum o puneam jos inceapea sa tipe ca din gaura de sarpe...

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea
Atat are Bibi
poze burtik
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


mari da, e normal sa faca de 3-4-5 ori pe zi. pana la 12 scaune pe zi, se considera normal. numai sa nu miroasa urat si sa fie kk ca un mucus .. atunci e diaree ..



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput