*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (1)*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Am vazut 2 minuni..de Greta si de Laura....foarte frumoase



Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

cristina, ce frumoasa este si micuta mara...
este bruneta? imi plac la nebunie fotografiile in care i-ati facut tepi la par...
iti vine sa-i mananci falcutele !!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

fetelor, aveti idee... daca au colici si ii doare burtica... bebeii vor sa manance mai mult ???
m-a omorat eleni in dupa amiaza asta...
acum scriu cu ea in brate.
a dormit de la 10 la 13.30..
i-am facut 90 de ml. de lapte. i-a mancat.
dupa 30 de minute urla si isi framanta pumnii de foame...
i-am mai dat 60 de ml. si i-a mancat si pe aia...
dupa alte 30 de min. a mai mancat 20 de ml....

200 de ml de lapte in decurs de o ora si jumatate la apropape o luna este normal ????

a dormit putin, s-a trezit si plange... tace doar daca o tin in brate...
unde doarme linistita acum...

voi dati bonisan copiilor?
pot sa-i dau si dupa masa ???

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

lauraD! interzis sa-i dai sa manance lapte praf la intervale mai mici de 3 ore, cand la o masa anterioara a mancat o cantitate zdravana! nu-i mai da! vai de burtika ei si de noaptea ta!; plange nu de foame - astia micii au infinit d emult emotive s aplanga, nu numai foamea! baga-i suzeta si nu-i mai da.

am vazut poze de sonia (ptiu ce strambacioasa draguta, vorba aia "asta-s eu") de mara bianca (cu antenutele alea sigur prinde posturi si din belgia)

si-acu fac spuuuuuuuuuume! nush ce are sacha, dar dupa cum spuneam m-a capiat. uite, si-acu, cand bruno e la teatru de papusihi ala mik se tanguie in pat: oaaaaaaaaa, la un minut, tacere, iar un oaaaaaaaaaa, suficient cat s anu doarma nici el nici eu.

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

alinatudor, vroiam sa-ti spun sa nu pui la inima remarcile "generoase" ale celor care ti-au zis ca esti grasa! pai daca tu esti grasa, mama draga, inseamna ca eu sunt elefant scapat d ela gradina zoologica! in plus esti mamica, cum bine ai zis, la o luna dupa nastere. doar gurile rele si spurcate nu vad ca esti frumoasa si radioasa si implinita! si conteaza cum te simti tu! asa ca, ori le dai peste bot - dar ai prea mult bun simt pt asta, ori ii ignori - dar promite-mi ca nu te necajesti mai tare. esti asa de frumoasa cu fetita in brate! numai cine nu vrea nu vedeaasta!

eleni de laura D, de c enu-ti place mama in relax? ca dimitris e tare fericit sa te alinte!

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

stiam ce nu este bine sa-i dau lapte peste lapte... ma bucur ca mi-ai mai zis-o si tu miri !!!
dar, asa cum spui si tu.. eleni este asa de puturoasa ca-i este sila sa manance cat are nevoie dintr-o data...

sacha are colici ?
este posibil sa planga ca-l doare burtica?
eleni doarme bine acum..
am pus-o in scoica si vad ca nu s-a trezit..
mai frumos este ca mi-a adormit si cel mare ....
bate un vant in bucuresti ca nu am iesit deloc afara astazi si, mai nasol... nu a putut sa iasa nici barbata-meu cu dimitris...
tare bine este sa fie u pic de liniste in casa macar pentru 2-3 ore...
asa ca te inteleg ce mult ti-ai fi dorit sa fie sacha cuminte acum ca sunteti singurei!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta4you spune:

....multumim de aprecieri...Irinuka ,Alinaatudor,Miri

..am vazut si eu pozici cu clopotzeii vostrii...sunt toti niste draguti...pupa-i mama pe ei de frumuseti....

...nu stiu daca stiti...dar era o reclama la unul dintre posturile de radio...ceva la materiale de constructii...in reclama,fetita lui Virgil Iantu zicea ca e ..."cea mai frumoasa fetita din lume.."..iar eu intotdeauna in gand o contraziceam....
...acum de multe ori ii spun Marei ca, aceea fetita minte si ca ea este "cea mai frumoasa fetita din lume"...
...am povestit asta doar ca sa intelegeti ce vreau sa spun cu faptul ca printisorii nostri sunt cei mai frumosi din lume....

Cristina mamica si bebe Mara Bianca (12.01.2008)
Fericirea mea...Mara...
Eu...in asteptarea ingerasului
Inainte de sarcina
Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

alina, miri... daca voi sunteti grase, elefant... eu sunt cat doua balene !!!!
si scriu asta in timp ce savurez niste bucatele de ciocolata alba..
nici nu incap in fotografii... n-ati vazut ca nu apar si eu in foto...?!

acum, serios, alina nu esti nicidecum grasa ci numai "buna" cred ca inainte de sarcina erai prea slaba,nu?!...
iar tu miri... arati bestial !!!
pe bune!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Laura,Sonia s-a nascut cu 3,6kg,am iesit cu 3540gr,dar inca nu am cantarit-o,nu vreau sa devin maniaca,atata vreme cat o alaptez exclusiv,mananca pe saturate,doarme bustean....un of am ca nu au masurat-o la nastere cica la noi se ia in functie de kg;o prostie dupa parerea mea de parca nu putea avea 53 cm sau 59 cm la aceeasi greutate.

Cerceii i-am pus in maternitate,se pun in ultima zi dupa ce se face vaccinul.S-au ocupat de ei asistentele de la copii.E bine sa ii pui cerceii cat de repede ca inca e mica si e mai usor.A trebuit sa punem cerceii in vata imbibata cu spirt cateva ore si apoi i-au pus din cate am inteles cu acul,gaura fiind facuta in functie de lobul urechii(am avut" pretentii" sa nu mi-o ciuruiasca aiurea).Dupa ce i-au pus cerceii mi-au spus sa o curat de 2 ori pe zi cu rivanol si sa misc cercelusul sa nu se lipeasa,un pic s-a rosit si supureaza dar e normal.Niste cunostinte au chemat o asistenta acasa sau poti cere sfatul pediatrului.

va

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Ha! Noroc cu butonul de "back" ... am scris acest mes acum mai bine de doua ore dar nu l-a postat...bine ca l-am recuperat! Deci:

Hello zuzici!

Am mai multe de zis, asa ca incerc sa fiu expeditiva:

Multumesc zuzicilor care mi-au laudat puiul...mai, frumoasa nu stiu cat e - dar e haioasa foc si noi suntem topiti dupa ea evident! Dar asa cum au mai zis si altadata...puii de la odiseea noastra sunt toti niste dulcei, si ii iubim pe toti!

Am mai vazut pozici frumoase de la bebitii Andrew, Sonia, Andrei, Mara...si sper ca nu am uitat pe cineva!

Honey, si eu trebuie sa ma rog mult de "hubby" ca sa ne prinda in poze pe mine cu gagalicea...dar pozele in care e ea singura eu i le fac! Ca altfel...

Mai fetelor, vad ca vorbim intens de subiectul "cacutz bebe": Sofia mea face de la o vreme un singur cacutz pe zi, seara in timpul cinei . E exploziv, mai mult lichid dar nu total, spre verzui si cu ceva mucus. In cantitate mare - de obicei iese din scutecel - dar nu miroase urat. Nu am de ce sa ma ingrijorez, nu?

Isidora, bine ai revenit printre noi...chiar ma intrebam cand o sa-ti lase bebe Ioan putin timp de postat...ma bucur mult ca ti-am fost de folos cu povestioara mea, si ma bucur ca ai laptic. Acuma, eu imi amintesc ce zicea Miri lui Doc parca, daca ai lapte in exces mulsul va spori productia...am vazut o postare similara la "Alaptatul Help Line" si fetele de acolo sfatuiau mamica respectiva sa se mulga din ce in ce mai putin, ca sa regleze productia conform cererii...Poate te ajuta, ca presupun ca iti ia si timp si energie mulsul asta!

Laura_Dimitris, in ultimele saptamani am tot cautat informatii despre modul in care se hranesc sugarii, cum stii daca a mancat destul etc. Nu sunt atotstiutoare, dar am retinut cateva lucruri care m-au ajutat sa vad altfel problema luarii in greutate a Sofiei:
1. Un copil poate sa stea la san 20 ore pe zi si sa nu se hraneasca, sau sa stea o ora si sa-si ia tot ce ii trebuie. Depinde de cat de eficienti sunt la supt! Noi doua avem doua lenevoase de fete, care trebuie ajutate!
2. Stii ca suge eficient nu numai pentru ca inghite, ci si atunci cand, in timpul miscarii de supt barbia se duce in jos si face o pauza mai lunga in pozitia asta (poti verifica si tu sugandu-ti degetul, e aceeasi miscare)
3. In timpul suptului, cand laptele nu mai vine cu presiune ca la inceput, sugarii mai mici adorm iar cei mai mari se enerveaza. Ei vor suge atata timp cat vine laptic. Ca sa mai vina, poti sa iti presezi sanul cu mana dinspre sanul la care alaptezi, deasupra si dedesubt in acelasi timp, fara sa doara si fara sa se modifice forma areolei. Atunci va veni si lapticul mai "ascuns" si bebe va avea sanse sa se sature fara sa stea cu orele la san.
4. Cat scoti din san cu mulsul te poate induce in eroare, bebita ta este o pompita mult mai eficienta, chiar daca e lenesa ca si a mea Nu stiu daca ai vazut postarea mea de azi-noapte - lenesa-lenesa, dar mi-a desfundat canalul de tasnea laptele singur!!!

Informatiile astea le-am luat de pe site-urile la care avem linkuri pe prima pagina (multumim Doc!!!) in special de pe cel al Dr. Newman.

Cam atat, m-am intins dar sper sa nu fi suparat pe nimeni!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput