*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (6)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Salutare zuzici!

reusesc si eu sa postez ceva in sfarsit...

Raportez si eu sa traiti!
...2 zile de colici rele de tot... Bai frate da rele rau... urla cupilu' non stop, fara sa il calmeze nik...
Cred ca stiu si ce i le-a provocat... Ashaa, sa va povestesc... Am fost duminica de lasatu' secului la bunica sotului meu la masa (bunica are 89 de ani, dar face o mancare grozava si se tine f f bine).
Mai frate si am mancat ca o sparta: ciorba, sarmalute, friptura, mucenici, tort, inghetata de cacao... Parca nu mai mancasem de 10 ani, asa am bagat in mine... Si am baut numai apa minerala de-aia acidulata...
Buuun, si apoi noaptea de duminica spre luni a inceput circul... Plansete neconsolate, inclusiv cu tzitzi in gura, bacuri si parturi la greu, etc... Si au tinut tot asa (cu mici pauze) 2 zile...
Aseara s-a mai calmat, in schimb de la 3 noaptea pana azi dimineata iar a tinut-o intr-un supt, bac, partz, plans, si tot asa...
Acum vad ca e mai bine... Doarme piticutzul meu... Desi parca tot mai icneste si in somn...
Iar eu am obosit tare de tot, da' inca ma tin tare.

Si inca ceva, care imi statea mie pe creier... Nu-i mai cadea odata buricul ala... In sfarsit i-a cazut ieri, la 26 de zile de viata...
Iar azi dimineata a venit dr. pe la noi si l-a vazut, ca i-a ramas un pic de granulom la buricutz...
Cu ocazia asta l-a si masurat pe bebic si era tare incantata doctorita, a crescut tare bine baiatul meu, a luat in greutate 1 kg in 3 saptamani si 2 zile, si s-a si lungit 3.5 cm! Si mi-a zis ca e foarte bine bebeul meu, ma rog, cu exceptia mucisorilor din nasuc, care parca incep totusi sa treaca...

Cam astea sunt vestile despre noi, merg si eu sa mai citesc din urma...

Aaa, si sa nu uit, FELICITARI clopotzeilor crestinati in weekendul care a trecut! Promit sa ma uit pe pozicile de la botez!

mult,


Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Voi pana la cate luni veti spala hainutele copiilor cu detergent special pt bebe?De calcat le mai calcati ca eu nu prea reusesc sa le mai calc pe toate.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Ramona, zic si eu ca fetele... nu se incepe diversificarea mai devreme de 4 luni implinite.
La bebe alaptat exclusiv la san chiar se recomanda sa se inceapa dupa 5-6 luni...
Eu asa am procedat si cu Andrei, am inceput diversificarea pe la 5 luni jumate', si a fost f bine.
Iar eu nu i-am dat deloc lui Andrei ceai sau apa cat timp l-am alaptat exclusiv la san. Am inceput sa-i dau de-abia dupa ce am inceput si diversificarea... Imi ziceau tot felul de binevoitori ca neaparat sa-i dau, ca iese copilul uscat , dar eu am ascultat-o pe dr. mea care mi-a explicat ca laptele meu ii tine f bine de sete, si ca daca ii dau ceai nu fac decat sa imi scad productia mea de lapte, ca o sa suga bb mai putin...
Si acum cu Alex procedez la fel... Nu i-am dat nici un fel de ceai sau apa, in schimb beau eu cateva cani de ceai de colici pe zi, ca cica ii face bine si bebicului....


Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Cum pot vedea pozele care au fost trimise pe adresa comuna?Am trimis si eu acum vreo 3 saptamani 2 poze cu Albert si nu stiu daca au ajuns.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

TINNA imi pare rau pt cele 2 zile cu colici.Tinem pumnii sa nu se mai repete.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Grati , merci de informatie ...ai cumva un nr. de tel unde pot face o programare ?

Ramona , doctorita ta e truli? cum sa-i dai copilului kivi si portocala , cand nici tu nu potzi manca asa ceva daca alaptezi? Stomacelul lui este mult prea nepregatit pentru asa ceva. Da-i inainte cu alaptatul daca ai de unde...

Monica , ceai de chimen-anason-fenicul beau la greu !!! La fel si bere fara alcool . sper sa fie doar o chestie temporara asta cu lipsa laptelui.
M-am topit dupa Serban si dupa genele lui lungi...si fie-mea are niste gene imense , mor dupa ea cand imi trage cate o privire de-aia languroasa.
Noi am inceput sa "vorbim"...eu ii cant si ea gagaieste , parca vrea sa cante si ea cu mine.E mortala...

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by danonique

Voi pana la cate luni veti spala hainutele copiilor cu detergent special pt bebe?De calcat le mai calcati ca eu nu prea reusesc sa le mai calc pe toate.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)





Dana, eu nu i-am spalat deloc hainutele cu detergent special, si cu detergent obisnuit. Am programat in schimb masina de spalat sa clateasca rufele de 3 ori. Vad ca pana acum e f bine asa, nu a patit nimic la pielicica bebicul meu.
Iar in privinta calcatului, si pe mine ma cam enerveaza ca se tot strang rufe si nu am timp sa le calc pe toate...
Zilele trecute i-am pus si niste ciorapei necalcati (eu calc toate rufele si pe dos si pe fata ca sa le sterilizez). Trebuie pana la urma sa se invete si ei si cu microbii, nu pot trai numai in mediu steril...
Am zis totusi ca pana pe la 3 luni inca le mai calc asa, dar atunci chiar nu aveam ciorapei calcati si n-am mai stat sa calc...


Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by docdecap



eu am reusit sa pun o poza cu genele lui Serban, luuungi si dese, mor dupa ele! uite www.flickr.com/photos/monicu/" target="_blank">aici sa ma dau si eu mare!




Doamne Monica ce baiat frumos ai! O sa fie topite fetele dupa el...


Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raca spune:

am reusit sa intru si eu dupa o pauza destul de lunga...mai intai am fost ocupati cu botezul, apoi nu am avut net, si acum, de vreo 3 zile ne chinuie ingrozitor colicii. Razvan ar sta nonstop la san. Cred ca suntem si la un prag...martia facut 6 saptamani. E normal ca bebe sa isi schimbe total comportamentul de la o zi la alta? Adica azi era f cuminte, manca, dormea, statea singurel in patutsau in leagan chiar si cand era treaza...si a doua zi nu-l puteam lasa din brate ca era tot o gura!!!
Speram sa treaca repede si sa-mi recapat copilul cu care ma obisnuisem.
In alta ordine de idei pe 2 martie am avut si noi botezul. Am pus cateva poze, le gasiti la semnatura...nu prea multe ca fotograful ne-a lasat in ulima clipa si avem numai poze facute de noi. Asta e....
Incerc sa mai citesc din urma..u stiu daca o sa recuperez prea mult ca la starea lui bb...nu prea pot face nimic.
Va pe toate si pe bebeii nostri scumpi (cei mai frumosi copii!!!)

Mami de Razvan Gabriel
www.flickr.com/photos/12657960@N03/?deleted=2274601535" target="_blank">Poze Razvan Gabriel
Cum crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Gatta , incearca sa nu mai fi stresata cu productia de laptic, ca tocmai asta e un factor care o scade...

Mulsul cu pompa nu e relevant, eu nu prea reusesc sa scot mare lucru cu ea, in schimb lapte precis am, ca altfel nu ar fi crescut bebelinul meu 1 kg in trei saptamani...
Si vreau sa-ti zic ca era la un moment dat s-o iau rau de tot pe aratura, ca m-am apucat sa-i fac proba suptului si am vazut ca nu a asupt decat 35 de grame, iar eu aveam sanii moi... Si am zis ca n-am lapte... Am bagat si pompa si am scos 1 ml intr-un sfert de ora... Si m-am panicat rau... Apoi am stat eu stramb si-am judecat drept, si-am zis sa nu mai masor chestiile astea, ci doar sa vad daca bb creste bine...
Si intr-adevar creste f bine... De atunci nici c-am mai facut proba suptului, ca n-am chef sa ma stresez degeaba...

In privinta inimioarei Saraticii, tin pumnii sa nu fie nimic grav, dar pentru linistea ta e bine s-o duci la un cardiolog bun... Din pacate nu stiu pe cine sa-ti recomnd...


Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput