*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (6)*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



alinuta am citit postul tau .. in primul si in primul rand, o relatie trebuie sa se bazeze pe respect .. deh .. dragostea si fluturii in stomac se duc in timp .. dar, trebuie sa fie si sa ramana respectul .. altfel se ajunge la situatii cum scriai tu in postul acela .. jigniri si chiar abuz fizic .. tu ar fi trebuit sa pui piciorul in prag si chiar daca aveati (atunci) un copil sa-i spui ca ori la bal, ori la spital .. spui ca situatia s-a imbunatatit acum, adika nu te mai jigneste .. te-a mai atins vreodata?? in nici un caz nu trebuie sa tolerezi un astfel de comportament .. gandeste-te ca, copiii tai simt tot si la un moment dat, vor prelua din comportamentul lui (mai ales baietelul) .. e greu, cred .. nu am trecut niciodata prin asa ceva si nici nu-mi doresc, nu doresc nimanui .. e drept ca ne-am mai adresat si noi cuvinte / apelative mai urate dar rar ..

singuratatea in doi este foarte grea .. eu zic ca o viata ai si nu stiu daca are rost sa ti-o irosesti .. mai da-i totusi o sansa, zic eu. el cum e acum .. e atent, e tandru, il intereseaza problemele tale?? ar fi bine sa pueti pleca undeva numai voi doi si sa sort out all the problems ..

pup fata si ma rog sa fie totul bine

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ellenuz, a fost singura data cand m-a atins in acel fel. I-am spus inca de atunci ca a fost prima si ultima data altfel ramanea singur. Situatia se imbunatatise, se straduia, simteam ca ne este mai bine. Il iubesc si stiu ca ma iubeste. Numai ca nu mai este de ajuns. Pana acum credeam ca imi e suficient, dar nu este asa.
Acum e cu coada intre picioare, mielusel bland. Si cu toate astea inca nu stiu cum voi reactiona.
Cert este ca tipa nu a raspuns ieri la mesaje desi intrase on line. Am scris eu de doua ori "buna" iar ea nu a raspuns nimic. I-am cerut parola si nu a vrut sa mi-o dea motivand ca este aceiasi ca cea de la contul pe care il stiam si eu (dar eu nu stiu nici acea parola). Simt ca imi mai ascunde ceva sau ca nu mi-a spus adevarul. Si pana nu voi descoperi ce e, nu voi avea liniste si nici el.
In fata lui Luca jucam teatru...sper sa nu fi simtit nimic el...desi...:((

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by ramonab

Mamicute mamicuti, care ati comandat de la La redoute, ati putea sa imi spuneti cat platiti livrarea produselor, asa aprox? Tare as vrea sa ii iau si eu la Razvanel o gasca din aceea cu luminici ca tare iar mai placea.El e foarte atras deja de tot ce e colorat lumineaza si mai ales scoate zgomot.Caruselul care il are ma enerveaza ca trebuie sa il tot invart de cheita, apoi cum el se satura greu, tot trebuie sa stau sa trag cheita.
Tare i-ar mai place gasculita aceea; va rog sa imi dati niste detalii cu privire la livrare.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://community.webshots.com/album/562622931EnvRDd?start=12



Exista o taxa fixa de 6 euro / comanda si un comision care e egal cu 5% din valoarea produselor comandate. Eu am tot comandat la ei si nu au fost probleme, in afara de o comanda livrata cu intarziere - dar era perioada super-soldurilor si presupun ca au fost depasiti putin. Si intotdeauna am primit aviz de la posta. Termenul obisnuit de livrare e de 10 zile.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

quote:
Originally posted by Carmilia

Bine v-am regasit!Am lipsit mai bine de vreo luna(din motive tehnice,de computer,de internet,etc)si mi-ati lipsit foarte tare!Nu-mi vine sa cred cum am trecut de la Odisee la Scutece,parca ieri vorbeam de teste de sarcina si de nivelul BHCG...Ma bucur sa aflu ca sunteti toate bine.Inca nu am citit mare lucru,dar recuperez eu.Noi suntem bine,dar nu foarte bine.Ieri puiul meu a facut 7 sapt!E baiat mare si cuminte,s-a lungit,dar cu kg nu stam prea bine.In prima luna a luat 0,650 kg,de aceea dr a zis ca nu-i ajunge laptele si sa-i dau supliment.Nu cred ca a fost prea bine,pt ca am inceput sa pierd laptele si sunt disperata ca nu il mai recuperez!Dar sigur s-a mai intamplat si altcuiva asta,asa ca ma pun pe citit,sa vad ce-i de facut!
Va pupam

Carmilia si Alex,puiul mic si scump



Carmilia da, productia a scazut din cauza formulei, sanul produce atat cat suge bebe. Solutia este sa-l pui pe bebe cat mai des la san, daca e nevoie de completare sa-i dai doar dupa ce suge la san. Sa bei cat mai multe lichide, minim 2-3 l/zi. Ceaiul de chimen+anason stimuleaza lactatia. Si treptat incearca sa reduci formula poate scapi de ea. E pacat sa pierzi laptele.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


alinusa te cred ca nu vei avea liniste pana vei afla adevarul .. dar daca va fi adevarul "acela" pe care niciuna dintre noi nu va vrea sa-l experimenteze vreodata .. te-ai gandit? probabil ca el a pus-o in tema pe gagica .. cat despre parola .. daca nu are nimic de ascuns, nu are de ce sa nu ti-o dea ..

si iti spun sigur ca, copiii simt orice tensiune oricat de buni actori suntem noi, oamenii mari ..



Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Mersi Stancutza

Alina draga am citit ce ai postat la celalalt forum si sincer nu inteleg cum ai putut sa stai cu un asa om. Nu te supara pe mine, dar eu niciodata nu am inteles cum cineva poate iubi asa un barbat, nu inteleg cum te-ai indragostit de el daca spui ca asa a fost de la bun inceput. Inteleg ca totusi s-a mai schimbat de atunci, sper ca mult.
E greu cand ai un copil sa te gandesti la divort, asa ca eu zic sa afli intai adevarul si sa fii sigura de ce ai aflat.Poate reusesti totusi sa il convingi.Asezati-va frumos la o masa si luati-o incetisor, cu calm si incepeti sa discutati, fara amenintari, fara vorbe grele, ascultati-va unul pe celalalt si poate poate reusiti sa comunicati si poate asa vei reusi sa afli adevarul adevarat.
Apoi hotarati ce e de facut. Asemenea hotarari nu se iau in graba si la nervi si suparare.

Sa de Dumnezeu sa fie totul bine.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://community.webshots.com/album/562622931EnvRDd?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris


Fetelor, vroiam sa va intreb cat de adevarata si de unde stiti de chestia ca vigantolul nu este valabil decat o luna...
A intrebat-o sora-mea pe pediatra ei si a spus ca este o prostie... Sa-l foloseasca pana se termina sticlutza. Si pe prospect nu scrie nimic in sensul ca nu ar fi bun decat 30 de zile..
Eu la dimitris foloseam toata sticluta...

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze



Laura , mie mi-au zis atat medicul de familie cat si doctoritele de la spital ca Vigantolul nu tine mai mult de-o luna de la deschiderea flaconului .

Alina 023 , orice problema ai avea , iti doresc sa-i gasesti repede rezolvarea si sa nu mai fi supi

Eliza , la mine Galactogilul nu prea a dat cine stie ce rezultate spectaculoase. Mult mai bine imi merge o bere fara alcool

Natalia , la multi ani ! . sa-ti traiasca printesele , sa fi cea mai iubita sotie si mamicutza.

Despre sotzi...aseara l-am lasat 3 ore pe al meu cu pitika si l-am gasit crizat tot , ca aia mica plangea de cand am plecat eu si el era cu masca chirurgicala pe fata si o legana in patut ...cica nu vroia s-o ia in brate sa nu-i dea raceala !!!???...care raceala , nu stiu ...ca nu era racit. In fine...mi s-a parut ca a facut asta ca o forma de repros ca am plecat de-acasa...sper sa nu-i fi incoltit in cap ideea ca ingrijirea copilului este datoria exclusiva a mamei. Nu ma bazez prea mult pe ajutorul lui , doar la baitza sa-mi scoata cadita si s-o verse...in rest , nu-i cer mai nimik...nici nu stie cum se schimba un pampers. Daca as vedea ca e dispus , mi-ar face placere sa-i arat , insa el vine obosit de la serviciu si nu mai are chef de nimik.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Roli,ai mare dreptate,am fost sfatuita sa-i dau o masa san si una formula,asa ca am lasat sanul in pauza si cate 8 ore si dupa 10 zile la modul asta m-am trezit ca astept degeaba sa se umple.Am facut criza de nervi,m-am speriat ca am pierdut laptele si am pus copilul la san plangand de suparare.De 4 zile s-a mai imbunatatit situatia,am ceva lapte,copilul suge,dar...nu mai bea formula.Ce sa inteleg,e satul?Am ajuns la situatia de dinainte de a incepe cu formula,ma tem ca nu se satura si nu ia in greutate.De foame nu plangea nici atunci si nici acum,dar nici nu se ingrasa.Eu beau mult ceai de cand am nascut si iau si Nutrinatal.Azi i-am dat san si am facut si putina formula,dar am aruncat-o de fiecare data,n-a baut.Dar e asa mare tragedie daca nu se ingrasa ca la carte?Ce sa fac?!?

Carmilia si Alex,puiul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

saliu fetele!
aaaaaaaah ce bine e sabrambureshti prin oras, chit ca e ultima ocazie inainte de "marea jelanie" ca vine mama!

multumim pentur aprecieri! io-s innebunita dupa astia doi micii (mai putin cand fac pocinoage, urla sau nu stiu ce s al mai fac s ama lase 5 minute sa respir). dar sunt frumoshi ei ashea, chit ca pozele-s trucate: l-am trantit pe sacha in brate la frac'su si am zis.. ce-o fi o fi! dar fu bine!

surprinzator bruno incepe sa coopereze. i-au trebuit 9 saptamani, dar se pare ca icnepe sa devina complicele lui sacha. iar sacha e topit dupa frate-sau. e linistit malc cand il vede. si se uita la el printre falcile lui de buldog suparat si-l studiaza... si de urla, bruno ii baga suzeta in gura, ii pupa manutele si-l ingroapa in mutsunachi! noroc ca i-am triat ca sa nu ma trezesc cu pocinogu! (aviz mami de mark)

ellenutsa si irlandeza, am vazut poze superbe de printese! ellenutsa nu te necaji ca nu-i place parcul de distractii inca. asteapta o saptamana sa vezi cum nu mai zice: ma scoti de aici?
irlandeza, ati pus-o in fundulets pe patti? mi-a stat putin inima. dar e asa o frumoasa... bibelou!

gatta, nope, nu e problema cu laptele. pur si simplu se adapteaza productia. tii minte cand scriam ca la 3 luni veti produce fix cata re nevoie copilul? iaca! nu te mai stresa!

iri, tu cu bube, noi cu bube, cu zambetul pe buze, crema in cap. vorba lui mishu, nu e fix la moda naclait in cap, dar e spre binele lui. apropos mitsule, aspre felicitari pentru cum tii cu dintii de scoala!

fetelor car eva plangeti de luatul in greutate, inainte sa treceti la peaminunatul panaceu universal "formula", intrati pe mailul comun si vedeti daca cresterea copiilor se afla pe curbele de evolutie d ela nastere. abia daca scad sub curba e cazul sa va luati de cap.

sunt o zuza zapacita, dar tot trimit un pup lui stancutsa (falcile lui sacha sunt obtinute din alaptat 5 minute cu indulgenta), nemary, laura_dimitris (taci, nu zi de doua ori ca ma pun pe alea alea), ereena, roli25, creata, carmilia (la san cu bebe cat de des, si lasa parerea atat de prost expusa a pediatrilor; verifica curba), lalaD, lala20, ceska (e misto cu doi dar e si greu, totul tine de starea de spirit, musai zen), virgo (gelozia cucoana rea), si fetele din clubul "surzii televizorului". ca si io ma innumar. dar stiti ce i-am tras-o lu' penalu' meu cum zice virgo? aseara nu vroia sa faca chestii... si-am luat aspiratorul si in plin program de stiri i l-am hatsanit prin fata. n-a zis nik, dar nici io. numa m-am rastit:))))

si-acu pup! si revin cand o da domnu:)))

PS, alinush... io o sa am o vorba cu tine in privat.

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Draga Alina ,
am citit despre problema ta ...este delicata ...uuff barbatii astia !
Gelozia este ca un vierme care-ti sapa in inima...am experimentat din greu sentimentul asta , la inceputul relatiei cu sotzul acum 15 ani. Intre timp am invatat ca barbatii au o alta constructie genetica si ca vanatoarea este caracteristica speciei ...asa ca prefer sa nu sap , sa nu descopar cine stie ce flirt caruia apoi sa-i dau proportii tragice.
Spui ca sotzul tau s-a straduit sa fie mai bun , ca lucrurile s-au schimbat in bine in ultimul timp pana acum. Eu zic ca asta este un semn bun , insa are o foarte mare improtanta tactul tau...cu cat esti mai banuitoare , mai suspicioasa...cu atat el va fi mai provocat sa calce stramb.Si "binevoitoare" care sa-l consoleze se gasesc la tot pasul
Nu vreau sa-ti dau niciun sfat , depinde f. mult de ce vrei tu de la relatie. Daca-ti doresti dragoste inflacarata si pasiune ,s-ar putea sa fii dezamagita si tentata sa crezi ca asta nu ai din cauza unei alte femei aparute in peisaj si sa incepi sa-ti obosesti sotul cu presupuneri , intrebari , banuieli. Tot ce pot sa-ti spun este ca toate astea va vor indeparta si mai mult.
Daca-ti doresti o relatie de familie bazata pe respect , prietenie si intelegere ...fa-te ca nu sti nimic , incearca sa nu te arati schimbata. Stiu ca e greu , ca-ti vine sa-i spargi capul , insa asta nu ajuta cu nimik.Aveti doi copii minunati impreuna si , cu siguranta ca undeva , in strafundul inimilor voastre dragostea este inca puternica , insa stressul cotidian si problemele fac sa iasa la iveala mai mult partile negative ale caracterelor voastre. Aminteste-ti ce te-a facut sa-l iubesti si incearca sa redescoperi acele calitati , sunt sigura ca ele nu s-au pierdut ...chiar tu spui ca-l iubesti si sti ca te iubeste.
Ar parea ca vorbesc din carti , insa la mine a functionat chestia asta...
Pupici si-ti urez numai bine !

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput