*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (6)*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Ereena , si Matei al meu are un smoc periculos chiar in zona lojelor lombare . Des si negru ! Iar pe cap , ce sa mai povestim , e deja claie .

Doarme , in sfarsit . Azi a stat treaz toata ziua , nu stiu cum de-a rezistat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Am citit din urma, si am o multime de spus, dar nu mai tin minte cui o sa o iau de la capat. Si o sa scriu. Dar pana una alta m-am repezit cu raspunsul, sa nu apuce Honey sa ii faca baie lu' bb Andrew inainte de a citi si parerea mea despre cojitele din cap: Honey, sunt foarte normale... Si pe bebei ii mananca. Eu chiar aseara l-am pieptanat si voiam sa va povestesc si voua cat de bine i-a fost,... Faci asa: dupa baita, il ungi cu ulei d
ala de corp si in cap! Da, chiar daca se naclaieste parutul, o noapte nu-i bai daca doarme cu el "gras". Apoi masezi bine bine sa patrunda in piele, sa inmoaie cojitele... Si dai cu un pieptan cu dintii rari, de care o fi (eu am unul banal, de plastic, venit in set cu peria), asa, in raspar... Pana se iau toate cojitele... Nu or sa se ia toate din prima seara. Faci cam din doua in doua zile. O sa fie nevoie de 2 - 3 ori. Conrad nici nu mai respira de fericire, gemea din cand in cand, zambea si dadea ochii peste cap de placere... Apoi a adormit lat! Enjoy!

Cat despre diaperele Pampers, nu le puneti voi bine, fetelor Si eu o pateam, pana mi-am dat seama ca dupa ce lipesc aricii mia trebuie sa trag de "tur" in jos, apoi dezlipirea si lipt inca o data. Pare ca il strang, dar nu trebuie sa ramana spatiu intre scutec si burtica. Daaaar... Eu m-am plictisit de Pampers, mi se par prea sintetici, desi asa-s toti. Parca Huggies par mai de bumbac

Haideti ca re-citesc si revin! Aaaa, miri... chiar ma intrebam ce e cu tine? De prietena ta, Irinouka, mai stii ceva?

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

mitsu, pup. sunt acilea, rar, cu aspiratorul in mana cu picaturi pt nas-ochi-urechi, inhalator pt bruno... si nervi si draci pe bunul si scumpul sot. nus tiu nik d eirinouka, si nici ea de mine:)))

da uite, pana una alta, va pun poze cu grazul meu care a facut azi 6370kile. nu-i d emirare ca ma rupeeeeeeeee!

si ca veni vorba,

LA MULTI ANI NATALIAS! fara stres, si fara griji si ganduri, ca stefanita creste frumos!

http://community.webshots.com/album/562764410sXQgpk n sacha si bruno

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Buna seara zuzici!


Of cate sunt de scris...si ce o sa mai uit din ele...
Dar hai sa incep:

1. Si mie mi se pare ca sotul meu are capul muuult mai mare decat "inainte"! Asa am zis si eu, din cauza ca toata ziua privesc / ating o mogaldeata mica si roz, seara la culcare vad alaturi de mine...vorba Ellenutei ... o banita...si vorba lui Doc...cu mult par!!!

2. Materialul de care spunea Ereena, cu instructiunile neonatologie, l-am primit eu de la maternitate. Dar eu nu am respectat cei 10 cm de apa in cadita...nici cele 5 minute...la noi dureaza mai mult, si apa e mai adanca...ajunge cam la buricut sau mai sus...noi avem cadita simpla de la Ikea, asa ca e nevoie de doi: tati o tine, iar eu o spal, ii vorbesc si ii cant, si o stropim permanent cu apa sa nu i se faca frig. Si, uite asa, i-a placut de la inceput! Dar cand o scoatem urla

3. Miky de Finland, m-ai complimentat de am rosit ...multumesc frumos, dar eu zic ca intre atatea mamici frumoase nu merit asa cuvinte...accept insa orice vorba buna la adresa bebelinei! Si Saara ta e o frumoasa, si se mai face!

4. Iarasi ati "lovit" cu poze mai fetelor...de data asta de baietei: Matei ale Ereenei, Eric al lui Galaxy, Serban al Monicai si Sacha de Miri: toti niste mici barbatei frumosi! Sa aiba de unde alege fetele noastre mai tarziu

5. In seara asta, Sofia a vut o criza de colici care a inceput inainte de baita si s-a terminat in timp ce hapaia la al doilea san. Deci a plans destul de mult, si astfel am observat, cand o cremuiam dupa baie, o umflatura in zona inghinala, in dreapta, deasupra osului pubian. Se umfla mai tare de la efortul de plans. Nu vreau sa ma panikez...dar eu am avut hernie inghinala congenitala...si ai mei nu se prindeau de ce eu, copil super-cuminte, aveam crize de plans...ma rog, la un moment dat s-a aflat ce am si la 4 ani m-au operat. Ufff...tare ma tem ca asta o fi si pe la Sofiuca in burtica...saptamana viitoare o sa mergem la o eco sa vedem ce si cum. Sau poate mai bine la chirurg?


Deocamdata atat, daca imi mai amintesc ceva revin!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by virgo

Ereena , si Matei al meu are un smoc periculos chiar in zona lojelor lombare . Des si negru ! Iar pe cap , ce sa mai povestim , e deja claie .

Doarme , in sfarsit . Azi a stat treaz toata ziua , nu stiu cum de-a rezistat .



Virgo, nu share-uiesti si cu noi niste pozuci cu voinicelul tau? Eu una imi amintesc vag niste mutrite de nou-nascut, acum cateva saptamani...dar de atunci stiu ca a crescut...mare si frumos!

Si noi avem smoculetul cu pricina...eu ma rog in taina sa ii cada sau sa se mai rareasca pana la botez...ca parca mi-e nu stiu cum sa iasa in poze catamai blanita deasupra unui fundic de fetita .

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Cu memoria mea de lacusta, trebuie sa scriu in notepad la fiecare ce si cum, apoi sa incheg un mesaj Deci sa incep in ordine cronologica:

Irlandeza - vazut poze de la botez cu Pati mica si roz, intr-adevar deosebita, cum zicea si Gatta si o finutza!

docdecap - Am vazut genele mari ale lui Banu' mic... Ptiu, sa nu le deochi! Are ochii neobisnuiti de mari si e smecher, stie sa se foloseasca de ei sa iti atinga inima!

gatta - OOoof, mai, numai ghinioane pe capul vostru, uite, am gasit AICI numarul de telefon al doctorului aluia de care zicea grati.ela, nu stiu daca mai e valabil.... Stiu ca raspund cam tarziu, tu probabil ti-ai facut programare pe site-ul lu' Diagnosis... Sper sa iti faci griji degeaba si sa nu mai aiba nimic Sara!!!

Tinna S - bine ai revenit, nu stiam pe unde umbli Imi pare rau ca ati avut problemutse... Dar sunt inevitabile... Toate trecem prin ele, daca te ajuta cu ceva!

raca - am vazut si eu poze de la botez! Frumos baiat mai ai si e grasuuun, si ce cuminte sta el acolo cand e imbracat in alb! Btw, foarte frumos compleul cu caciulita-gogoshica, nu stiu cum sa ii spun, iar lumanarea e deosebita! In genul ala caut si eu, nu vreau cu voal sau alte treburi atarnande!

Angelique, r u ok????? Ca nu te-am mai vazut pe aici... Sper ca e bine Pupishoru'.

Kalosalina - felicitari pentru 2 lunitse!!! La mai multe!!!

alinaatudor - am vazut poze foarte nice cu Stefi mica si carna... Nu are rost sa iti mai spun ca sunt fan nasucul ei! She's so pretty! Si parca a mai pus pe falcute de cand ne-am vazut! Hihihi!

miki_baby - cand vii, sa te intalnesti cu noi neaparat! Sa nu uiti, daaa?! Vreau sa iti vad si eu papusica pe viu!!!

Miutza - moama, de muuult nu ai mai intrat! Sau poate nu am observat eu? Dar nu cred... Bine ca e totul ok cu voi!

galaxy - ce frumos e bb Eric grasunu'!!! Ochisorii aia fac tot farmecul! Hihihi! La noi e exact invers, strainii il intimideaza pe Conrad si nu zice nici pas la ei in brate, la mine plange, ma recunoaste ca miros a lapte si stie ca ii merge cu mine

Ellenuta - foarte funky pozele cu Bitzi!!! Frumos centrul de activitate dar da, parca nu e cine stie ce interesata de el... Cred ca nu vede asa de departe deocamdata. Cica centrul e util, de fapt, pe la 2 luni jumate - trei. Chiar 4. Imi place cel mai mult si mai mult poza "ma ascund dupa manute" - e cea mai tare! Are un botic mic, mic, mic si rotund si rooooz!!!

honey - incearca sa bagi elasticul de la diaper in prima cuta a pulpitelor; asta mi-a spus-o si mie tipa care vede de Conrad si am vazut ca e mai putin stresat dupa ce il schimb; tot ea mi-a spus si sa tai etichetele hainutelor, ca se freca la cefica si ofta...
Da neaparat cu unguent de galbenele la outze!!! Si bb C. a avut asa la vreo 2 saptamani, nu mai tin minte... Si incepusera sa i se inflameze - sa se umfle si, probabil, sa il doara... Nu te juca cu partea aia, please!!!!

jelimoni - am mai vazut si eu poze cu bb Roby cel carnutz - Imi place in special cea in care tati il musca in joaca de manuta!

miri - am vazut poze cu Sacha si, ca de obicei, ma minunez! Ce ii dai, mai, sa manance? Valeeeu, sepsi mama! Am ras de m-am prapadit.. Asa copil gras nu am mai vazut! Hihihi! Nu-i cam mic parcul ala pentru el? Nu stiu cand va veni ziua cand o sa arate si Conrad asa... Ca puricele meu creste mai mult in lungime si ... la falci. Da' nu pune si el pe picoare si manute mai deloc! De la genunchi in jos, tot tzantzar a ramas!

Va multumesc, fetelor care m-ati sfatuit sa iau sterilizator... Azi am dat comanda - maine vine la usha
Aaaa, LauraIoana, nu am gasit jucarea d'aia pe LR.... nu gasit caroussel LR. Am tot cautat dar de la VTech nu am gasit decat telefon pentru copilutzi peste 3 ani (ma refer ca jucarie cantatoare... si mai sunt unele mai neinteresante)

Cat despre calcatul rufelor.... A durat fix cat a durat icterul lui patratzel, adica daca dormea el aveam timp... Acum nu ii mai calc decat cine stie cum cate un scutecel de finet daca il infas dupa baita! Detergent - folosim Sano in continuare, dar dupa ce il termin trecem pe Ariel, si ii mai dau un rinsage plus. Assaaaa... Sunt la zi

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Stancutza, desi am o oglinda maaaare in camera, in care ma vad din cap pana-n picioare, nu ma apropii foarte tare de ea, ca nu am timp. Dimineata insa ma vad in oglinda liftului si mi se pare ca am fatza uriasa. Ma mai uit cateodata la picioarele mele si, la fel, le vad ca pe doi stalpi...
Cat despre apa din cadita - eu am cadita d'aia de la Baby OK, cu marcaj d'ala cu nivel maxim - shit, da' io nu tin cont de el. Trece apa lejer de nivelul maxim, ii ajunge peste buric lui bb C.! Si lui ii plaaace!!!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Mitsule..cum fu azi cu scoala si cu lipsitu mult de acas..a fost ok cu laptele..cred ca a fost infernal sa te mulgi atat..eu oricum te admir ca ai atata rabdare si atata daruire...

Miri..intr-adevar Sacha este ...un urias pe langa mogaldeata mea..care desi are cu 2 kg mai putin decat el tot imi rupe spatele..am o zona asa..sub omoplatul stg..care ma curenteza..mor ..am in permanenta un carcel..cred ca e de la un viciu de pozitie cand alaptez..dar eu am csanii mici si ca sa intre in gurita printesei trebuie sa ma aplec...nu am gasit o pozitie mai convenabila atat pt ea cat si pt mine.


fetelor..si de la mine noapte buna..sunt obo obo.
pe maine




Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by rlc_sandor

Si noi folosim pampers nr 2 si suntem multumiti nu am avut incidente ,cred ca trebuie sa trecem la nr 3 deja.
Sa inteleg ca daca alaptez nu pot manca fructe?Eu am mai scapat cate o mandarina si f rar cate o banana si nu s-a intamplat nimic

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd



Banana ai voie , restul fructelor sunt destul de acide ...poti sa mananci compoturi , dar nu de struguri , prune , pere ca au f. mult zahar.Daca ai "scapat" fructe , can si cand , nu-i nicio nenorocire , numai sa nu faci o obisnuinta de a manca zilnic si in cantitate mare.

Grati , Alinatudor , Lavinia multumesc pt indicatiile privind cardiologul. Am facut deja programare la dr. Dumbrava , la Diagnozis.M-am mai linistit cand am citit ce-a scris Ereena , ca si ei i-a zis la fel ca defectul septal atrial se corecteaza singur.

Ellenuta , Ereena si celorlalte fete care mi-au urat sanatate pt Saratzel ...multumesc frumos

Alinatudor , Stefanitza este o scumpa cum sta ea asa pe umarul lui tati. Asta este pozitia favorita a gazei mele...

quote:
Originally posted by honey79

Laura, Elenuta, va aud, fetelor.
Doar ca..pe-aici... nu gasesc perie din par natural. Doar plastice, majoritatea "made in china".

Am pus-o pe sora-mea sa-mi caute prin Franta.. si sa-mi ia, daca gaseste.

Asa, am o perie luata la set ... cu unghiera,forfecuta,etc... dar, n-am folosit-o caci mi se pare cam..dura... e din plastic..deh.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali





Vali , nu se poate sa le iei dei Romania ? Aici sunt niste seturi f. misto de la Chicco cu perie din par natural si pieptanas. Eu ii perii caputzul Sarei de mai multe ori pe zi si neaparat dupa baita si are un par fin ca matasea si o piele a scalpului f. curata .Despre baita , incearca sa-i faci la o jumatate de ora dupa ce mananca...eu asa procedez si Sara sta cuminte , chiar rade si gangureste ...deci se simte f. bine .Ni mi s-a intamplat sa faca kk , am vazut insa cand facea pipi si am schimbat apa. Mai trage cate un partz , dar in cazul asta i-am lasat aceeasi apa.

Ginette , felicitari pentru crestinarea Adelutei , e o scumpa in pozele de la botez.
A-propos , am vazut ca si ea are urme de suzi pe fatzuca ...asta inseamna ca suzeta respectiva e prea mare si tb schimbata? Eu i-am luat cele mai mici suzete de la Nuk si toate-i lasa urme de-alea.

Miri , baietii tai sunt trasnet...frumosi foc , si Sasha creste ca din apa...uuuf , Sara mea parca sta pe loc . Are 4880 la 2 luni si 3 saptamani.

Zuzele , eu va zic noapte buna...Pusici

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput