*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (5)*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by creata2008

Teoretic, ei ar trebui sa aiba 3 perioade de veghe mari: una dimineata, cam intre 8 si 11, apoi una dupa pranz, intre 3 si 5 si una seara, intre 8 si 11. Asta, repet, in teorie. Dar la Mariuca e pe aproape. Dimineata sta treaza cam de pe la 8-9 pana pe la 12, iar dupa-amiaza o combina cu seara, adica e treaza de pe la 5-6 pana la 9-10.

E normal, nu te ingrijora...

quote:
Originally posted by virgo

Nu pot sa-l scot afara ca e furtuna , bate un vant de te da jos . L-am pus la san , a supt bine ! Dar nu doarme ! Sa-i dau ceva ?



Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
CUM CRESTE MARIUCA
Maria Ilona


In primul rand, bine te-ai intors dupa cateva zile de absenta... si noua ne-a fost dor de tine si am strigat pe aici dupa tine si mariuca ta. Noroc cu alina care mai ne dadea vesti culese de la dani!
Sotul tau a fost tare tare apreciat pentru fotografiile facute alinei!
Super meserias!!
Felicitari pentru micuta cretulina, proaspat crestinata!
Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate si noroc in viata !!!
Astept cu maaare interes fotografiile de la eveniment.Sunt convinsa ca vor fi superbe si abia astept sa si vad cat a mai crescut mariuca!!

In alta ordine de idei... ce bine ca am aflat despre aceste perioade de veghe...
desi sant la al doilea copil habar n-aveam...
unele chestii le-am uitat, altele nu le-am stiut niciodata si - uite asa! - omul cat traieste invata...
eu credeam ca bebelusul mananca si doarme..
cel putin asa face ziua fetiota sora-mii....
eleni,asa cum ai spus si tu, sta treaza dimineata de la 7 la 10 sau 8 la 11 si duapa amiaza alte 3 ore, functie de ora la care se scoala dupa somnul de pranz...
M-ai linistit afland ca este normal..
eu o credeam pe a mea mai "nelinistita" ca face lucrul acesta!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by roli25

Intru in mare fuga. Am avut botezul sambata, baita de mir duminica si acum trebuie sa intorc casa cu susu in jos, sa fac loc in dulapuri si sa mut mobile ca il aducem pe Marc acasa. A fost la bunici din Decembrie pana acum si am decis ca mi-a trecut termenul de "fara efort" impus de cezariana si mai mult decat toate imi taaaaare dor de el. Deci, trebuie sa fac locuibil micul nostru apartament de 2 camere pentru 4 oameni.
Aici sunt poze de la botez http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/2324402685/in/set-72157603790736786/
Sper sa apuc curand sa citesc din urma.
Pup mamici si bb-ei.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC





Sa-ti traiasca micutul crestin, sa fie sanatos si norocos!!!!
Am vazut fotografiile. Tare frumosi sunt si andrei si marc !!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Buna fetelor,
am intrat tarziu azi ca am avut treaba...adik printre mesele la 2 ore ale piticei..am mai facut ceva prin casa..
ma bucur ca pitik si-a reluat pofta de mancare, iar azi a mancat foarte bine, la 2 ore chiar..
ma speriasem tare ieri cand intre 1 si 8 jumate nu mancase aproape deloc..si colac peste pupaza productia scazuse dramatic...aveam sanii flescaiti...am bagat o bere fara alcool si doua farfurii cu supa..si am mai umplut un pic..iar ea dupa o doza de panadol probabil ca i-a disparut durerea si a putut sa suga...m-am linistit dar nu de tot..mai stam 2-3 zile in casa..desi afara e asa frumos..imi vine sa sar pe geam:D...mai este putin ragusita dar si-a recapatat ticnalul...chiar ma gandeam ca trebuie pus laringele in repaus...si cu dresajul meu...ma gandeam ca se duce naibii toata munca...dar ingerasul si-a invatat lectia..siu a dormit de la 1 si ceva la 4 jumate..in conditiile in care pana la 1 am tot bibilit-o..a mai adormit un pic,....in rest am obligat-o sa traga la tztza./....sa stimuleze productia...
sper sa ne revenim repede...
promit solemn ca nu mai duc copilu in Cora..sigur de acolo a luat virusul..

multumec tare mult fetelor pentru grija

Lala_20..vroiam sa iti mai spun si eu ce mai spuneau si fetele mai demult..la 37 cu 2 rectal nu e temperatura..temperatura se calculeaza scazand 0.5 din cea masurata rectal...

Stancutza...tu ai scos-o pe printzesa ta afara cu laringita?..eu am citit in mama si copilu ca aerul proaspat ii face cel mai bine..dar am preferat sa aerisesc in camera...decat sa o scot afara..numai aer curat nu e asta de bucuresti...in plus ca ma gandeam ca cine stiue..poate o fi fost si ceva iritativ...ca febra nu a facut..numai raguseala si refuzul sanului...hm..

Cat despre siteul La redoute..eu am dat o comanda prin noiembrie...pentru bebe..care nu a venit...si le-am scris la relatii cu clientii si mi-au trimis un voucher si am putut comanda lucruri in valoarea aceea ..aceasta comanda a venit in schimb..lucrusoarele sunt de calitate...dar sincer..a fost ultima data cand am mai comandat intrucat mi se pare stresant sa ma tot gandesc a venit nu a venit..in plus astia de la posta romana sunt niste idioti si nu prea trimit aviz acasa..asa ca trrebuie sa mergi personal la posta sa verifici daca a venit sau nu coletul..

LauraD..da..la ploiesti vom face botezul..am arvunit deja localul..facem la Giulia..este o pizzerie..care are si terasa si un salon special pentru botez ..evenimente din astea..e dragut..este pe traseul lui 2 langa biserica de la benzinarie daca stii..undeva spre cartierul 9 mai..ma rog..nu prea ma pricep la explicatii..a fost destul de usor de ales locvatia deoarece nu am avut timp de alergat prin pl..a fost sotul meu intr-o zi..a vazut fosta crama berbecu..pub-ul lui doroftei si pizzeria asta..si a ales el..preturile erau cam acelesi..nu prea suntem nici noi la curent cu locatiile..si trebuia sa gaseasca ceva care sa gazduiasca 50 de pers..nici prea mic nici prea mare..deci..nu stiu ce sa zic..am vazut ca mitsu vorbea de unele pe care eu nu le stiu..la london cred ca e cam scump..si nu vreau la terasa..pt ca nu vreau sa depind de vreme...sa stau cu frica daca e frig sau ploua..cele de la km..unde e marlene..sunt ok..dar sunt cam arvunite cu nunti..trebuie mers la fata locului..pe cat faceti voi..? noi pe 3 mai...aa...am mai scrtis..tacamul e 110 ron fara bautura si tort..iar muzica o aducem noi,,,adik aducem calc...







Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by alinaatudor

Buna fetelor,


Stancutza...tu ai scos-o pe printzesa ta afara cu laringita?..eu am citit in mama si copilu ca aerul proaspat ii face cel mai bine..dar am preferat sa aerisesc in camera...decat sa o scot afara..numai aer curat nu e asta de bucuresti...in plus ca ma gandeam ca cine stiue..poate o fi fost si ceva iritativ...ca febra nu a facut..numai raguseala si refuzul sanului...hm..




Alinaatudor,

doua zile nu am scos-o, a si coincis cu niste zile un pic mai reci asa ca am tinut-o in casa. Am scos-o alaltaieri si ieri...cand a plans, si azi iar e ragusita. Asa ca astazi iar am stat in casa, doar am tinut-o cateva ore - in timpul somnului de dupa-amiaza, care inca nu s-a terminat cu usa de la balcon deschisa. Daca stiam ca nu tipa afara, o scoteam si azi. Dar a mea plange sigur cand mergem la plimbare, asa ca vorba ta mai punem laringele in repaus, ca acasa urla mai putin si din motive pe care le depistez mai usor.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ereena, dak te intereseaza experienta mea (dealtfel povestita de cateva ori aici): la 2 luni inexplicabil Ozi arefuzat sanul...ma gandeam deja ca o intarc dar aveam lapte din belsug si in plus observasem ca adormita fata papa tzitzi asa ca m-am muls si i-am dat cu bibe...au tinut-o bazdacii pana pe la 6 luni.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

buna zuzici!
Intru pe fuga, ca v-am promis sa va arat poze de la botez - le-am pus la semnatura.
Ieri si astazi, aproape tot timpul a fost agitata fata. Se linisteste doar daca o pun la san. Cum o dau jos, chiar daca e adormita, in 10 minute este treaza si iar plange - cum face si in momentul asta de altfel . Ma gandesc sa nu cumva sa planga de foame, sa nu-i ajunga laptele, ca sanii mi se par cam goi tot timpul...Nu stiu ce sa-i mai fac...

Poze
Poze Daria
Poze botez
Cum creste Daria

Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Fetelor, ati mai patit asa ceva? Benji a dormit de la 13:30-17:00, papat in scremete sa faca kaki, acuma in brate la mine la comp se stramba iar, s-a calmat cu suzeta in gura uitandu-se la mine cum rontait chipsuri citindu-va, a scuipat suzi a inchis ochii sub masaj pe burtica si acu doarme....dar toata faza s-a petrecut in 3 min.Nu il deranjeaza nici zgomotul tastaturii...............e lat

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Bine intre timp a fost schimbat si ne-am giugiulit putin ca era bine dispus....acu parca e in transa.......dar asa va pot citi si scrie cu o mana


Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Laura eu nu ii dau sab simplex decat foarte rar pt ca bubulina mea nu are colici,ii dadeam cam 5picaturi seara inainte de baita cam cu o jumatate de ora inainte sa manance.
Fetele care vreti sa faceti botezul in Ploiesti, feriti-va de Regina Noptii, eu am facut cununia acolo in toamna,mi-au adus peste stricat la masa,aperitivul jalnic una am vb cu ei alta au pus pe farfuri, au furat de au rupt din bautura,tortul mi l-au taiat in bucatarie am crezut ca fac infart cand m-am trezit cu farfuria cu o bucatica de tort in fata.Alina la Giulia e ok dar cred ca faci sus in mansarda pt ca jos nu au loc 50 de pers.


Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by honey79

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu]M-a apucat si pe mine febra botezului... Fratilor, cat poate sa coste o lumanaaaareee!!! Io credeam ca e cateva sute de mii, cand colo... O cumpara mama (parintii) sau nasii?




Chiar asa.... cine, ce cumpara pentru botez??? Caci m-a intebat si pe mine sora-mea (ea va fi nasha) ce trebuie sa cumpere ea si ce vom cumpara noi. Eu una, habar nu am .. caci din pacate, n-am botezat pana acum nici un bebe.





Nasa/nasii cumpara lumanarea, o impodobesc; hainute pt. bebe; o cruciulita mica de aur sau argint , pt. manuta sau pt. gat; 2 prosoape mari, groase, albe; o sticla cu ulei de masline, care ramane la biserica; plateste taxa la biserica.
Cam asta e.

Poze de tot felul

PATRICIA ALEXIA 9 sapt. si 4 zile de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput