Demnitatea de roman!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

oliliiii m-a luat cu frisoane, de ai de gand sa intri in politica iti urez "sa nu te alegi in veci"...delatoria la rang de cinste,halal motivatie...si normal ca dupa ce ne vom fi sfasiat intre noi pentru "stimulent", se va sista masura, nu va mai fi nimeni sa o aplice si nici subiecti de reclamat...vom fi toti varza, ce primim din aceste stimulente vom folosi sa ne achitam amenzile obtinute din inaltul simt civic al vecinilor sau liceenilor dornici de banuti la buzunar...

Nina,mami de,

Vad ca te pozitionezi in randul celor constienti ca incalca legea frecvent.
Cea ce la occidentali este o atitudine cetateneasca normala, la romani este “o meschinarie umana”.

Occidentalii care reclama vecinii ca maltrateza animalele, cand un romana taie porcul de craciun, sunt acuzati ca ar practica delatiunea?
Sunt considerati oameni care au spirit civic dezvoltat, oameni care se implica.
De ce in Romania reclamatia incalcarii legii se considera delatiune?
Pentru ca am trait o perioada in care auoritatile persecutau populatia si atunci solidaritatea absoluta era o virtute, si incalcarea legii era un act de curaj, o sfidare a regimului agresor.

In democratie solidaritatea in ilegalitate nu mai are justificare.
Ca sa fim o natiune civilizata trebuie sa domneasca dicatura legii.
La noi inca domneste dictatura institutilor si institutile sunt la cheremul celor care le conduc, ceea ce face sa fim dispretuiti de lumea democrata.

Detalii despre subiect la Apatie sau “mamaliga” romaneasca ! – Cauze si remedii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Deceneus,dupa ce m-am urcat din cauza ta in al noulea cer acu` pac,mi-ai dat drumul de sus...iar ai inceput sa nu vezi padurea de copaci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

oliliiii m-a luat cu frisoane, de ai de gand sa intri in politica iti urez "sa nu te alegi in veci"...delatoria la rang de cinste,halal motivatie...si normal ca dupa ce ne vom fi sfasiat intre noi pentru "stimulent", se va sista masura, nu va mai fi nimeni sa o aplice si nici subiecti de reclamat...vom fi toti varza, ce primim din aceste stimulente vom folosi sa ne achitam amenzile obtinute din inaltul simt civic al vecinilor sau liceenilor dornici de banuti la buzunar...

Nina,mami de,

Vad ca te pozitionezi in randul celor constienti ca incalca legea frecvent.
Cea ce la occidentali este o atitudine cetateneasca normala, la romani este “o meschinarie umana”.

Occidentalii care reclama vecinii ca maltrateza animalele, cand un romana taie porcul de craciun, sunt acuzati ca ar practica delatiunea?
Sunt considerati oameni care au spirit civic dezvoltat, oameni care se implica.
De ce in Romania reclamatia incalcarii legii se considera delatiune?
Pentru ca am trait o perioada in care auoritatile persecutau populatia si atunci solidaritatea absoluta era o virtute, si incalcarea legii era un act de curaj, o sfidare a regimului agresor.

In democratie solidaritatea in ilegalitate nu mai are justificare.
Ca sa fim o natiune civilizata trebuie sa domneasca dicatura legii.
La noi inca domneste dictatura institutilor si institutile sunt la cheremul celor care le conduc, ceea ce face sa fim dispretuiti de lumea democrata.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


am o banuiala ca occidentalii nu solicita si nu primesc "foloase materiale" in urma reclamatiilor..ori sa instigi oaemnii unii impotriva altuia ademenindu-i cu procente din amenda ..puuuteee...

Nu sunt dintre cei care incalca legea, pentru ca:
- nu am masina, prin urmare nu am ce parca in calea liceenilor cu simt civic
- nu am caine, prin urmare nu imi marchez drumul catre casa cu rahati de caine
- nu sunt barbat, nu risc sa ma fac "observata" urinand dupa copaci (desi mai sunt si femei care fac asta...in ceea ce ma priveste nu exista nicio sansa, sunt prea comoda)
- nu mananc pe strada (tot din comoditate)
- cand circulam prin bucuresti aveam abonament pe toate liniile si pe metrou
- nu fumez, rezulta ca nu ma fac vinovata de poluare si nici de aruncat chistoace...

As putea fi reclamata ca afectez negativ echilibru ecologic al planetei:
- prin faptul ca pur si simplu exist (asta e misto, oare cat ar fi amenda pentru astia de existam fara aprobare de la centru?!... ar fi important de stiut sa ne calculam procentele, sa stim cat ne iese din recclamat vecinii, colegii de birou ...)
- sau ca am flori in balcon si ar trebui sa am un consum de apa superior vecinilor...ups la verificare a rezultat ca nu e asa...hm... poate ca fur apa...ia sa dam fuga cu reclamatia
- mi-a scartait o usa, vecinul de sub mine reclama ca ii "duduie" casa din cauza zgomotului pe care il fac cand ma deplasez..etc.

Ai dreptate am motive suficiente si clare pentru care sa ma opun unei astfel de masuri.
Bad Nina!!!!!!!

edit: in caz de autodenunt se da ceva?!! ca parca , parca m-ai convins si daca tot e rost de profit de ce sa las pe altul sa se chiverniseasca de pe urma pacatelor mele...... imi amintesc ca asa au facut unii romani ca sa intre in clasa celor cu origine sanatoasa, ca sa scape de eticheta de chiabur sau origine nesanatoasa au donat statului si partidului ce le prisosea lor...o casa, un teren...neste animale acolosha sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

am o banuiala ca occidentalii nu solicita si nu primesc "foloase materiale" in urma reclamatiilor..ori sa instigi oamenii unii impotriva altuia ademenindu-i cu procente din amenda ..puuuteee...


Nina,mami de,

De ce daca primesti stimulente "pute", si daca o faci dezinteresat nu?
Daca mergi la servici "pute" pentru ca primesti salariu?
Atunci, de ce nu faci munca de voluntaria?

Sa nu cautem pretext cu stimulentele ca nu ele schimba datele problemei.Acelasi gest este privit diferit in Romania si in occident.
Daca in Romania reclami pe cineva ca a parcat masina unde nu avea voie, esti apostrovat si facut in tot felul, chiar daca nu primesti nimic.

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
edit: in caz de autodenunt se da ceva?!! ca parca , parca m-ai convins si daca tot e rost de profit de ce sa las pe altul sa se chiverniseasca de pe urma pacatelor mele...... imi amintesc ca asa au facut unii romani ca sa intre in clasa celor cu origine sanatoasa, ca sa scape de eticheta de chiabur sau origine nesanatoasa au donat statului si partidului ce le prisosea lor...o casa, un teren...neste animale acolosha sa fie...

Cunoasc un caz autentic, un politist si-a amendat socru ca a traversat strada pe loc nemarcat. Mai avea nevoie de o amenda ca sa-si faca planul. Daca nu-si facea planul de incasari pierdea mai mult decat amenda. Deci se poate apela si la autodenunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Deceneus,dupa ce m-am urcat din cauza ta in al noulea cer acu` pac,mi-ai dat drumul de sus...iar ai inceput sa nu vezi padurea de copaci.

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Asta cu masina te-ar afecta serios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

am o banuiala ca occidentalii nu solicita si nu primesc "foloase materiale" in urma reclamatiilor..ori sa instigi oamenii unii impotriva altuia ademenindu-i cu procente din amenda ..puuuteee...


Nina,mami de,


1. De ce daca primesti stimulente "pute", si daca o faci desinteresat nu?
2. Daca mergi la servici "pute" pentru ca primesti salariu?
3. Atunci, de ce nu faci munca de voluntaria?


Sa nu cautem pretext cu stimulentele ca nu ele schimba datele problemei.Acelasi gest este privit diferit in Romania si in occident.
4. Daca in Romania reclami pe cineva ca a parcat masina unde nu avea voie, esti apostrovat si facut in tot felul, chiar daca nu primesti nimic.

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
edit: in caz de autodenunt se da ceva?!! ca parca , parca m-ai convins si daca tot e rost de profit de ce sa las pe altul sa se chiverniseasca de pe urma pacatelor mele...... imi amintesc ca asa au facut unii romani ca sa intre in clasa celor cu origine sanatoasa, ca sa scape de eticheta de chiabur sau origine nesanatoasa au donat statului si partidului ce le prisosea lor...o casa, un teren...neste animale acolosha sa fie...

5. Cunoasc un caz autentic, un politist si-a amendat socru ca a traversat strada pe loc nemarcat. Mai avea nevoie de o amenda ca sa-si faca planul. Daca nu-si facea planul de incasari pierdea mai mult decat amenda. Deci se poate apela si la autodenunt.



1. Pute si daca o fac dezinteresat si doar ca sa fac rau, ma refer la cei care umbla cu reclamatia de dragul reclamatiei fara a avea motive reale.... Problema cand apare momeala cu stimulentul este ca pe langa acesti bolnavi psihic vor mai apare si vanatorii de stimulente care vor inventa motive de reclamat cate in luna si in stele. Si nu imi spune ca trebuie dovedit, in astfel de situatii cel care trebuie sa faca dovada este cel reclamat, el este pus pe drumuri si tarat in procese ca sa -si dovedeasca nevonivatia si nu delatorul..asta doar se prevaleaza de simtul lui civil ca sa isi incaseze solda.

2. Eu la serviciu nu fac nimic imoral, nu tarasc in noroi viata nimanui si nu iau de la gura copiilor altui semen al meu mancarea de zi cu zi, bomboanele. papucii din picioare etc

3. Nu fac exclusiv munca de voluntariat pentru ca: guess what? daca ma duc la supermarket sa cumpar iaurt nu il pot cumpara cu zambete, asa ca apreciez din cale afara salariu, pentr ucare muncesc si nu il castig in chip de stimulent pentru asa zisa dare in gat a ..ta de exemplu...gasesc eu ceva de reclamat. Nu stiu ce o tot dai cu occidentul ai dovezi ca in occident sunt recompensati material cei cu simt civic?!! eu ma indoiesc, simtul civic nu se recompenseaza material, poate turnatoria intre fartati de talhareala (a se vedea informatorii politiei care sunt de aceeasi tagma cu cei dati in vileag)

4. la cum sunt parcate in romania masinile, in unele cazuri e si normal sa ti-o cam iei, pai daca tu reclami o masina parcata aiurea din alte 30, si doar proprietarul masinii reclamate de tine este amendat, in timp ce toti ceilalti isi vad linistiti de parcarile lor..ca deh au trecere la tine..ti-au dat de-o bere sa iti gura sau au pus mana de la mana de un stimulent sa te imbuneze (nu fac referire la tine ca persoana ca e posibil sa nu te doara capul de cum sunt parcate masinile pe soseaua iancului)

Exemplele tale imi aduc aminte de omul de serviciu de la mine de la scara, simt civic cat blocu', a vazut el ca am facut curat in apartament, de la zugravit la cumparat mobila noua si s-a gandit ca e rost de ceva stimulent si cum nu m-am simtit sa ma prezant benevol cu stimulentu' la Mandea, beat mort Mandea s-a protapit la usa mea cerandu-si dreptul. Pe motiv ca: mi-a suportat 3 zile mobila veche pe palier, a vazut el intr-o zi palnia de la ghena prafuita cu moluz si a carat un sac cu gunoi si pentr uca m-a aparat in sedinta de scara unde se dezbatea curatenia din casa mea considerandu-se necesar sa fiu pusa sa platesc eu factura catre firma care ridica gunoiul ...a uitat sa spuna si ca mi-a furat linoleumul (8mp), nou nout de pe palier, a rezistat sulul de linoleul fix 30 de minute. Pentru toate astea imi cerea sa ii dau macar de o bere si eu am intrebat si daca nu iti dau ce se intampla?...pai e musai sa dai ca doamna Ani de la 2 imi lunar si uite asa nu ii dispare frigiderul de pe palier...si totusi daca nu iti dau ce se intampla?... pai am niste prieteni boschetari pe balta si exista posibilitatea sa te viziteze si Doamne fereste sa nu-ti lipseasca ceva de prin casa...[/i]
Desigur ca lipsa simtului meu civic m-a facut sa-i servesc niste sudalme pe intelesul creierului lui imbibat de alcool si i-am inchis usa in nas.

5. am avut exemplu in familie, persoana care a donat statului in ani '60 case in numar de doua din exces de zel (in una chiar locuia cu familia) ca urma sa mearga unul dintre copii lui la facultate si sa nu fie respins baiatu pe motiv de origine nesanatoasa ( nu i-a cerut nimeni si nu a fost o conditie a admiterii la facultate )

editez ca sa nu mai postez alt comentariu

www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/robespierre-teroarea-principiu-guvernare" target="_blank">http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/robespierre-teroarea-principiu-guvernare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneu
Spre exemplu eu as propune o lege prin care orice cetatean care furnizeaza probe, inregistreaza prin fotografiere sau filmare o incalcare a legii, in baza careia cel vinovat sa poata fi amendat, sa beneficieze de o cota parte din amenda.
Multi elevi care ar avea nevoie de bani de buzunar ar fotografia masini parcate ilegal, sau alte asemenea abateri de la legea circulatieie sau alte legi.
Masura ar face educatie minorilor, si i-ar motiva sa ia atitudine, ar face educatie adultilor, ar face ca societatea sa iasa din apatie si sa devina activa, si abaterile s-ar diminua.
Daca cetatenii se implica se-ar putea reduce efectivul politistilor stradali, sau sa se ocupe de altceva.


Asta ar insemna construirea unei societati bazate pe delatiune.

Mai mult de atat: nu poti implica copiii in educarea adultilor.

Resepectarea acestor lucruri se face numai prin implicare si atitudine personala si amenzi date de stat in conditiile in care statul creeaza si oportunitatile de a nu se mai incalca legea (recte parcari samd)




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Deceneus,dupa ce m-am urcat din cauza ta in al noulea cer acu` pac,mi-ai dat drumul de sus...iar ai inceput sa nu vezi padurea de copaci.

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Asa cu masina te-ar afecta serios!

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Banuiesc ca e"asta" nu asa..never mind ma umfla rasu`....nu mai bine s-ar face parcari sau locuri de parcare?

No,ma dezamagesti iar.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hm.si de unde ai concluzionat tu asta dragule?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Citat:
citat din mesajul lui Deceneu
Spre exemplu eu as propune o lege prin care orice cetatean care furnizeaza probe, inregistreaza prin fotografiere sau filmare o incalcare a legii, in baza careia cel vinovat sa poata fi amendat, sa beneficieze de o cota parte din amenda.
Multi elevi care ar avea nevoie de bani de buzunar ar fotografia masini parcate ilegal, sau alte asemenea abateri de la legea circulatieie sau alte legi.
Masura ar face educatie minorilor, si i-ar motiva sa ia atitudine, ar face educatie adultilor, ar face ca societatea sa iasa din apatie si sa devina activa, si abaterile s-ar diminua.
Daca cetatenii se implica se-ar putea reduce efectivul politistilor stradali, sau sa se ocupe de altceva.


Asta ar insemna construirea unei societati bazate pe delatiune.

Mai mult de atat: nu poti implica copiii in educarea adultilor.

Resepectarea acestor lucruri se face numai prin implicare si atitudine personala si amenzi date de stat in conditiile in care statul creeaza si oportunitatile de a nu se mai incalca legea (recte parcari samd)




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Repet intrebarea, de ce in occident nu este delatiune cand te reclama vecinii ca maltratezi animalele?
De ce sesizarea unei ilegalitati o consideri delatiune si nu consideri ignorarea ei o complicitate la infractiune?



Mergi la inceput