Demnitatea de roman!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Hm.si de unde ai concluzionat tu asta dragule?

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Am presupus dupa reactie.
Cand vorbim de spirit civic la modul generatl toata lumea este de acord.
Cand trecem la lucruri concrete si vedem consecintele nimeni nu mai vrea, pentru ca ne deregleaza modul de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Wrong answer.....nu ma cunosti Dece,daca ai face-o nu ai spune de astea.

Hm.....esti interesant..cum faci afirmatii despre anumite chestii in necunostinta de cauza.....da` devii interesant...



P.S te-am inchis....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

O sa incerc eu sa-ti raspund "Repet intrebarea, de ce in occident nu este delatiune cand te reclama vecinii ca maltratezi animalele?" Pentru ca in occident ei te accuza de lipsa de respect, respect pentru oameni, pentru animale. Oamenii stiu sa_si impuna respectul. In occident nu ai voie sa fii beat pe strada pentru ca poti perturba ordinea publica, daca politia te prinde beat te duce in inchisoare pana te trezesti si mai primesti si o amenda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si eu repet raspunsul.
E vorba de civism, de pastrarea ordinii si de respectarea legilor. FARA vreo PLATA pentru asta.
In momentul in care platesti pe cineva dotat cu spirit civic se cheama santaj si turnatorie.

In momentul introducerii platii "delatiunea" se va face NUMAI pentru bani si nu pentru binele aproapelui. Si asta nu se mai cheama educatie.

Si nu e numai in Occident e si la noi.
Daca cineva parcheaza pe locul meu inchiriat, legea imi acorda dreptul de a cere ridicarea masinii impricinate. Si nu primesc bani pentru asta.
Daca cineva depaseste decibelii anunt politia de proximitate si nu ma plateste nimeni.
O fac pentru ca mi se incalca drepturile si nu pentru a primi foloase.

Este o mare diferenta si imi pare rau ca nu o sesizezi.

Este ca si cand ai cere copiilor la scoala sa-i parasca pe cei care copiaza in schimbul unei sume de bani.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu poti face apel la ceva ce nu exista, respectiv spiritul civic!
Eu am scris ca el trebuie inlocuit cu o motivatie, care sa determine un comportament similar cu cel declansat de spiritul civic, pana cand se formeaza acel spirit civic.
Daca reclami un abuz numai cand sunt lezate interesele proprii, cand cineva ti-a ocupat locul sau iti polueaza fonic ambientul, este exact ca atunci cand ai fi platit sa reclami ilegalitati.

De ce este moral sa platesti un functionar de stat sa supravegheze aplicarea legii si este imoral sa platesti un cetatean sa faca acelasi lucru?

Si ai eludat raspunsurile la intrebari, agatandu-te de stimularea materiala.
In conditile in care nu ai fi platit platit pentru sesizari:
De ce in occident este moral sa reclami un vecin, chiar daca nu te afecteaza direct si in Romania este imoral?
De ce ignorarea unei ilegalitati nu o consideri complicitate?
De ce o consideri ceva firesc, si reclamarea ilegalitatii este nefireasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu poti face apel la ceva ce nu exista, respectiv spiritul civic!
Eu am scris ca el trebuie inlocuit cu o motivatie, care sa determine un comportament similar cu cel declansat de spiritul civic, pana cand se formeaza acel spirit civic.
Daca reclami un abuz numai cand sunt lezate interesele proprii, cand cineva ti-a ocupat locul sau iti polueaza fonic ambientul, este exact ca atunci cand ai fi platit sa reclami ilegalitati.

De ce este moral sa platesti un functionar de stat sa supravegheze aplicarea legii si este imoral sa platesti un cetatean sa faca acelasi lucru?

Si ai eludat raspunsurile la intrebari, agatandu-te de stimularea materiala.
In conditile in care nu ai fi platit platit pentru sesizari:
De ce in occident este moral sa reclami un vecin, chiar daca nu te afecteaza direct si in Romania este imoral?
De ce ignorarea unei ilegalitati nu o consideri complicitate?
De ce o consideri ceva firesc, si reclamarea ilegalitatii este nefireasca?

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


nu stiu cui pui tu intrebarile alea, nu am vazut sa fi sustinut nineni nimic din cele insinuate de tine...

turnatoria stimulata material este imorala pentru ca va naste monstri zelosi care vor reclama pe oricine, fara ca acel oricine sa fi comis vreo ilegalitate, daca nu am fi avut experienta "comunismului" cu armata lui de delatori te-as fi inteles, dar asa ce sa fac, sa procede ca tine si sa te consider un nostalgic al vremurilor cand pentru o turnatorica mica primeai o prima grasa sau un avantaj de orice fel..doar sa fie acolo


si insistam pe tema stimulentului propus de tine pentru ca tu tinzi sa-l ignori ca si cum nici nu ai pomenit de el..."nici usturoi nu ai mancat, nici gura nu iti miroase"

in occidentul ala pe care il tot aduci in discutie simtul civic nu este remunerat, iar cei care merg cu turnatoria de dragul turnatoriei nu au nici ei nume bun

in Romania exista oameni cu simt civic, doar ca tu ii ignori pe motiv ca nu fac ordine si curatenie acolo unde vezi tu mizerie...unde vezi tu mizerie fa tu curatenie

functionarul nu face nimic imoral, presteaza un serviciu necesar societatii si e normal sa fie platit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
nadaflorilor
in occidentul ala pe care il tot aduci in discutie simtul civic nu este remunerat, iar cei care merg cu turnatoria de dragul turnatoriei nu au nici ei nume bun

Afirmatie eronata.
Americanii au pus premii pe capul teroristilor.
Si in sistemul occidental se practica premile acordate celor care ofera informatii despre infractori.
O alta stimulare este reducerea pedepselor celor vinovati, care colaboreaza cu autoritatile.
Ce mi-e ca il platesti sau ii reduci pedeapsa, tot un avantaj personal se numeste?

"functionarul nu face nimic imoral, presteaza un serviciu necesar societatii si e normal sa fie platit"
De ce actiunea functionarului care iti da amenda ca ai parcat ilegal este morala si reclamatia unui cetatean este imorala?
De ce nu ar fi imoral sa treci pasiv pe langa o infractiune, ca si atunci cand treci indiferent(a) pe langa un om cazut in strada?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

aSTA AR PRESUPUNE SIMTUL CIVIC,DECENEUS MAICA.dE UNDE STIU EU CA NU MA TRANSFORM INTR-UN RECLAMAGIU CONTRA COST?Faza e ca eu stiu ca sunt deja diversi care orice reclama blocand activitatea instantelor a institutiilor....ma lasi cu de astea?Pai s-ar ajunge sa-ti arunce unul gunoiul in fata acsei si sa te reclame ca a calcat in el...tu cum demonstrezi ca nu l-ai aruncat tu?Nu Dece,nu functioneaza trebile astea mai,nu asa se face.Sa p[platesti pentru reclamatii?Pai comunismul ar fi mic copil...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai ma de cand toti oamenii de rand sunt teroristi?
Vezi cum gresesti flagrant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Usurel! Ca sa ajungem la "demnitatea de a fi roman" trebuie mai intai sa intelegem ce inseamna sa fii roman si ulterior sa-ti castigi demnitatea mandrindu-te ca esti roman.
Cand tara asta este balacarita de toti, romani sau straini deopotriva, cu intentie bine definita sau din prostie, cum mai pot sa fie romanii demni?
Cand incerci sa aduci la lumina fapte istorice cu care ne putem mandrii, imediat se gasesc unii ( din pacate, cei mai multi romani) care sa te sanctioneze ca nationalist.

Pentru etnii mai putin favorizate nu se gasesc fonduri pt. integrarea lor dar sunt scosi (cu insistenta!) in fata ca, "ciumatii" care ne fac de rusine.Uite acum in campanie ati auzit pe cineva care sa vina cu propuneri concrete pt. integrarea acestor cetatenii defavorizati ai acestei etnii?

Mergi la inceput