fibrom uterin (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happyface spune:

Noela.. am 30 de ani si as fi super fericita daca as scapa doar cu laparo. Merge la orice marime a fibromului (7/5)?

Pupici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicooleta27 spune:

HAPPYFACE, nu mai fi asa suparata, fibromul meu are 6/5 cm si uite-ma insarcinata dupa embolizare, de ce nu incerci si metoda asta? Dupa operatii am auzit la multe fete ca ele apar, ai mare grija in decizia pe care o iei. Ginecologii nu sunt deacord cu embolizarea si e normal ca de,, " nu mai au ei ce taia".
Sper sa iai decizia potrivita

inamikul 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Nicoleta, chiar vroiam sa intreb ce mai faci, sa nu te sperii daca a crescut fibromul, poate e mai bine ca se mareste odata cu uterul, nu-l tine pe loc cat creste bb !Mie asa mi-au zis aici, ca cresc odata cu sarcina-eu stiam din tara ca stau ca niste pietre si impiedica dilatarea uterului in sarcina( am mai multe)
Ai dreptate cu medicii, iti dai seama ca nu s-ar mai opera nimeni.
Unii sunt sceptici pentru ca nu au inca studii facute...Nu sunt decat pareri, nimic concret.

Bine ati venit fetelor noi![

Am citit undeva ca 80% dintre femei fac fibrom pana in 50 de ani asa ca ce sa ne mai miram ca suntem multe....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicooleta27 spune:

ARNNA, multumesc sunt bine, fibromul nu are cum sa mai creasca atat timp cat este embolizat. La 11 saptamani de sarcina avea aceleasi dimensiuni, sincer eu am incredere in DR DOROBAT de la SUUB.
Abia astept sa merg la echo, sambata sunt programata, de cand mi-a miscat bb sunt in al 9-lea cer. Ma bucur ca mi-am oferit o sansa si am luat o decizie de una singura, nu m-am lasat influentata de nici un ginecolog, dupa ei la 25 de ani eram "goala", intelegeti ce vreau sa spun. Acum sunt fericita ca pot avea propriul meu copil, si le inteleg pe felete carora li s-a spus ca niciodata nu vor ramane insarcinate. DAR DUMNEZEU E MARE SI NU NE UITA

inamikul 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyface spune:

Noela... tu cum te mai simti? Tatal tau e mai bine?

Arinna... scuze... m-ai intrebat ce a zis medicul despre o sarcina: problematic... Sincer acum, dupa ce am citit toate mesajele postate pe forum, nu mai stiu cum sa fac... cred ca o sa astept sa ma duc si pe 14 martie la dr. T, si apoi voi vedea... As vrea ca pana atunci sa nu ma mai gandesc nici o secunda la toata chestiunea asta, dar... ma amagesc singura...:(

Nicoleta... la cat timp dupa embolizare ai ramas insarcinata? La cine ai facut emolizarea?

Pupici la toate fetele... si va doresc sa fiti mult mai vesele decat sunt eu (sunt de-a dreptul muratura) ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Dj_mama, sa-ti auda Dumnezeu urarile de inceput de capitol! Pup fetele vechi si noi!
Nicoleta nici nu sti cat ma bucur sa aud ca tu si bebe sunteti bine! Cat despre parerea ta in legatura cu operatia, cred ca m-ai speriat de-a binelea. Nu cred ca merge nimeni in operatie cu ideea sa ramana cum ai spus tu 'goala'. Pentru mine sincer a fost foarte greu sa iau decizia dar nu avem de unde sa stim care e calea cea mai buna pentru fiecare. Oricum orice decizie ai lua, daca merge zici ca e cea mai buna, daca nu, te vei condamna ca nu ai ales altceva. Acum sigur, nu ma refer la cazurile in care doctorii te opereaza ca sa iti scoata uterul ci ma refer la cele in care pierderea uterului face parte din riscuri. Mie spe exemplu mi s-a spus ca si dupa embolizare ar trebui tot operat fibromul, al meu find in uter, nu va merge cu o sarcina. Deci vezi ca unele nu avem de ales si trebuie sa facem acea operatie! Asa ca... incurajeaza-ne, chiar daca am ales cutitul! Important e sa alegem in cunostinta de cauza si de aceea cred eu ca schimbul de opinii de aici e foarte bine venit. Si bineinteles viitoarele mamici sau chiar mamicile sunt foarte bine venite ca exemplu de "vezi ca se poate si pentru noi!" Asa ca te astept, de fiecare data cu drag, cu noi vesti despre tine si bebe.
Eu deocamdata stau destul de prost, in sensul ca nu stiu cat de mult isi face Diphereline efectul. Inca se intampla, dupa a doua injectie sa am scurgeri maronii si mai nou ma doare sanul stang si mana de mor, si uite asa ma bate si gandul cancerului. Nu inteleg daca as fi la menopauza cum de mai am dureri de sani, sau poate tocmai de aceea le am?! De fapt cred ca durerea asta am mai avut-o si pe vremea cand luam Duphaston pentru sarcina. Deocamdata am amanat mamografia pana termin cu Diphereline.
MadaSauzisem de faza cu amanarea ciclului prin progesteron, dar nu am incercat-o niciodata doar asa ca sa aman menstruatia, am lasat natura sa faca ce vrea dar se pare ca n-a vrut tocmai bine! Si eu am dedus ca progesteronul poate inhiba ovulatia, cred ca si Duphastonul de asta mi s-a dat, pentru mentinerea sarcinii,fiind progesteron sintetic. Pe atunci nu stiam de Utrogestan, care e natural, oare si cel natural are acelasi efect? Chiar ma gandeam, apropo de asta, daca intr-o perioada de asteptare a lui bebe ar fi indicata cura zilnica cu muguri de zmeur (contine progesteron natural) sau ar inhiba ovulatia? Am mai auzit ca se recomanda doar dupa ovulatie. Voi ce ziceti?
Inca o intrebare pentru toate fetele. M-as apuca de cura lui Oshawa, cu cereale. Am tinut-o inainte de revelion si a dat roade macar in ce priveste slabitul de care am oricum mare nevoie dar eu o tinusem pentru echilibrarea hormonala (se bazeaza pe elemente yang-similare progesteronului si se recomanda importiva surplusului de estrogeni, printre altele si pentru dezintoxicare, chiar si pentru fibrom). Pe de alta parte, am citit ca graul ar fi contraindicat in endometrioza ca fiind vasoconstrictor. Pai atunci nu ar fi contraindicat si pentru fibrom??? Stie cineva ceva despre cura asta? Ati practicat-o? Mai aveam o intrebare dar cred ca la asta nu o sa gasesc raspuns. Ma gandeam daca e pentru detoxificare nu cumva o sa faca organismul sa elimine si Diphereline-ul si in felul acesta fac mai mult rau, ce ziceti?
Happy ce fel de fibrom ai? E intramural sau cum e? Sau poate ne spui mai exact dupa ce vi de la Tutunaru?
Kimchiar daca nu ne stim noi prea bine, tu ai cam iesit de pe aici cand eu intram, ma bucur mult sa aud despre fetita ta ca e bine. Povestea ta mi-a facut tare bine odata! Te pup!
Va pup pe toate!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AGL spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si intr-adevar s-ar putea ca problemele mele sa fie si de la dereglari hormonale... As vrea sa stiu ce analize se pot face pentru a arata cat mai exact daca este vorba de dereglari hormonale si daca acestea pot surveni si in urma absinentei foarte indelungate, de multi ani, desi am fost sanatoasa din toate punctele de vedere. As mai dori raspuns cat mai exact despre medicamentul Dipherleine (mie mi-au recomandat numai Orgametril) si de la cele care au urmat tratamente naturiste as dori va rog exact ce si cum ati procedat si de unde procur plantutzele alea.

Pentru NOELA CARMEN,in mod special,multumesc pt. raspuns ,esti in tema.
Va doresc numai bine, ma dor toate problemele voastre si sper sa ne regasim sanatatea.a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

AGL,imi pare rau ca au revenit iar ciclurile abundente.Stiu ce inseamna, ca si eu am trecut prin asta de credeam ca o sa clachez psihic. Eu am facut embolizarea, dar rezultetele s-au vazut in timp. Primul ciclu de dupa embolizare a fost foarte abundent si cu cheaguri, tin minte ca eram foarte descurajata. Cu timpul lucrurile s-au asezat pe fagasul lor normal. Cand am avut vreo problema am luat legatura cu medicii de la Municipal care si-au dat silinta sa ma lamureasca cat de cat. Am mai avut o data sangerare in afara menstruatiei si atunci m-am interesat daca se poate face a doua embolizare si raspunsul a fost afirmativ. Sunt intru totul de acord cu hotararea care ai luat-o de a nu te opera. Trebuie sa facem totul ca sa ramanem cu uterul intreg. Desi nu se vede, pentru o femeie conteaza enorm. Pot sa-ti spun din experienta ca extractul gemoderivat de tuia, in timp da rezultate foarte bune. Dar in timpul sangerarii abundente trebuie incercat cu ceva mai puternic: o sticluta de clorocalcin in care se pun 3 fiole de etamsilat. Mai merge extractul fluid de alchemilla. Iti doresc multa sanatate si sa nu mai ai probleme.

Arinna, Noela, Miorita

Bun venit fetelor noi si sa stea cat mai putin aici, sa mearga cat mai curand la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AGL spune:

OANALU,nu te stiu si parca da. Multumesc de raspuns.Am sunat la SUUB la d-lProf. HORHOIANU si trebuie sa ma vada luni. Imi spune deja ca e posibil sa ajung tot la operatie.De cand citesc mesajele fetelor ,cred tot mai mult ca NU...Voi merge la control si la o noua ecografie .Ultima a fost in decembrie,inainte de embolizare.Sunt sigura ca in cateva luni voi fi bine. Credeam ca numai mie mi s-a intampat sa nu am rezultate perfecte.Si inca ceva ;la emboliz. n-am avut nici o durere,decat asa,ca la ciclu. A fost urat ca la salon am avut nevoie de perfuzie si d-na asist.mi-a folosit bratul incizat...Tot lichidul de perf.s-a revarsat in brat,s-a umflat f.tare si am stat cu el negru ,vanat ,vreo doua saptamani...Mare greseala...Nu-mi vine sa cred: "vorbim aceeasi limba ".a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Draga Agl, din cate stiu eu, dereglarile hormonale pot fi de mai multe tipuri in functie de hormonii la care se refera, spre exemplu poti sa ai o problema cu tiroida din cauza hormonilor tiroidieni sau o problema care tine de ginecologie, din cauza hormonilor sexuali. De fapt fibromul apare in urma unor dereglari hormonale, desi exista si cauze ereditare. Acuma de ce apar dereglarile hormonale, e greu de spus in sensul ca pot fi multe cauze: stres, alimentatie aiurea, anticonceptionale luate fara analize, etc. Chiar am citit undeva ca lipsa activitatii sexuale poate fi una din cauzele incriminate pentru aparitia fibroamelor. Acuma cat e de adevarat nu stiu!
Analizele hormonalesunt recomandate in general de catre un medic endocrinolog si din cate stiu se fac din sange. Ti le dau mai jos, dar probabil ca cele care ne intereseaza pe noi mai mult sunt estradiolul si progesteron, care parca se fac in ziua 2 a ciclului. Nu sunt sigura, poate ma corecteza fetele. De fapt, de cele mai multe ori, fibromul apare ca urmare a unui surplus de estrogeni (estradiolul).

# T4 (tiroxina)
# FT4 (free T4)
# T3 (triiodotironina)
# TSH (hormon tireostimulant)
# Prolactina
# Estradiol
# Progesteron
# Testosteron
# FSH (hormon foliculostimulant)
# LH (hormon luteinizant)
# Cortizol
Cu plantele, cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic homeopat sau fitoterapeut, daca esti dintr-un oras mare ar trebui sa gasesti usor asa ceva, daca nu incearca macar pe internet sa dai de unul, ca sa iti faca o schema de tratament. De altfel, sticlutele au si indicatii. Eu iti pot spune ce am luat eu mai mult, adica extract din maldite de zmeur si din coacaz negru si tinctura de cretisoara (alchemila). Ultima din cate stiu eu nu se ia mai mult de o luna, pentru ca ar inhiba prea mult orice eliminare din organism. Se pun cateva picaturi in putina apa dar repet ar fi bine sa ceri sfatul unui fitoterapeut ca sa iti spuna cat sa iei din fiecare. Le gasesti la plafar sau la magazinele naturiste, sau in ultima instanta le poti comanda de pe internet. Eu spre exemplu, am folosit produse de la plantextrakt si am vazut ca au reclama si pe internet. Este si un site care face reclama la astfel de produse, poate il sti, naturaplant.ro sau cam asa ceva. Acolo poti si sa pui intrebari unui fitoterapeut.

Dipherelineeste un medicament folosit pentru a reduce marimea si vascularizarea fibroamelor inainte de operatie, in felul acesta reducand riscul pierderii uterului in operatie. Ce cred eu ca ar mai trebui stiut despre el:
-iti induce temporar (cateva luni) o menopauza reversibila dar cu toate neplacerile aferente (bufeuri, kilograme, etc.)
-nu intotdeauna are efect!
-e foarte scump, in jur de 5 mil pe fiola si in general se recomanda trei fiole;
-nu poate fi folosit decat pe o perioada limitata pentru ca altfel poate produce osteoporoza;
-in general, tratamentul este obligatoriu urmat de operatie pentru ca dupa intreruperea lui fibromul creste la loc, in scurt timp; spun in general, pentru ca au fost chiar aici unele fete care dupa Diph au ramas insarcinate si nu s-au mai operat dar asta e valabil doar in cazul cand fibromul era motivul infertilitatii, insa odata instalata sarcina nu ar fi deranjat-o, pentru ca el creste oricum la loc in sarcina; dar daca fibromul nu e in uter ci in afara lui, nu mai conteaza chiar asa mult si sarcina poate fi dusa la bun sfarsit.
Eu iau Diph (desi nu stiu daca la mine da roade ca se pare ca se instaleaza destul de greu menopauza)ca sa ma pot opera cu riscuri minime si apoi sa pot face un copil. Dar am auzit si de un caz cand pacienta avea deja copii, insa ce o deranja erau simptomele date de fibrom, a luat Diph, a avut menopauza artificiala cateva luni si apoi a intrat in menopauza naturala cand se stie ca fibromul se usca si nu mai pune probleme si uite asa a scapat fara operatie. Norocul ei a fost ca era aproape de menopauaza. La 42 de ani ai tai, cred ca menopauza naturala este destul de departe dar oricum merita facut ceva, embolizare, plante, ca sa pacalesti fibromul. Ar mai fi varianta steriletului cu progesteron, Mirena. Miorita poate ne aude si iti da detalii. Orgametrilul pe care ti l-a dat doctorul este din cate stiu un progesteron sintetic, care poate sa si incurce uneori.
Sa auzim de bine!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput