Prichindei martie - aprilie 2005 (119)

Prichindei martie - aprilie 2005 (119) | Autor: rrox3

Link direct la acest mesaj

Ne-am facut copilasi mari!

Livia (n.18 ianuarie) Lorelai
Maya (n.18 ianuarie) Lorelai
Mihai Alexandru (n.17 februarie) Ninocikap (n.19 iulie)
Stefan Catalin (n.23 februarie) Cameron
Stefan Costin (n.25 februarie) Ellinia
Irina Maria (n.27 februarie) Betilina
Alicia (n.1 martie) Caramella (n.30 mai)
Sylvia Eloise (n.1 martie) Mary-Jane
Sonia Mara (n.2 martie) Ariadnabr
Bernhard (n.2 martie) Alessia 105
Lavinia Ana-Maria (n.4 martie) Lauraspeedy
Alice Gabriela (n.4 martie) Elibui (n.26 februarie)
Alexia (n.5 martie) CatXO
Melissa Ioana (n.7 martie) Claudia_2803
David Emil (n.9 martie) Erix
Rares Andrei (n.10 martie) Andrruzza
Alessandra (n.10 martie) Giuliatm
Brien Constantin (n.10 martie) Dariaevelin
Vlad Antoniu (n.11 martie) Coco
Eva Maria (n.13 martie) Ana71
George Alexandru (n.13 martie) Simonnete
Bianca Ecaterina (n.14 martie) An-k
Darian Gabriel (n.16 martie) Ako
Rares Mihai (n.16 martie) Ako
Bianca Maria (n.16 martie) Nika
Ema Ioana (n.17 martie) Anca Micaela
David Andrei (n.18 martie) Smmiha
Andrei (n.18 martie) Infofun
Calin David (n.18 martie) Calimend
Alexandros Xenofon (n.19 martie) Zuzunaki
Rares Mihai (n.21 martie) Carmenduta
Dario (n.21 martie) Camelia Geanina 78
Mara (n.22 martie) Rp
Sara Mihaela (n.22 martie) Iuliana Sara
Ioana Alexandra (n.23 martie) Rrox3
Andrei - Bogdan (n.23 martie) Crisa-77
Luca Joszeph (n.23 martie) GabiG
George Victor (n.24 martie) Coral
Tudor (n.24 martie) Unariel
Nicole (n.25 martie) niccelmic
Nicola Adriana (n.26 martie) Raluk
Vlad Stefan (n.26 martie) Lazy
Liviu-Andrei (n.27 martie) Buburuzica_2005
Maria-Ariana (n.27 martie) Buburuzica_2005
Julia Diana (n.29 martie) Marox
Karen (n.30 martie) Hiroral
Iosif (n.31 martie) Kathywsha
Rada Valentina (n.2 aprilie) Carmissis
Stefan (n.3 aprilie) ClaudiaH
Daria (n.3 aprilie) Gegea
Antonio-Haruki (n.4 aprilie) Mihaela Imai
Gabriel-Stefan (n.5 aprilie) Gabrianah
Adina Nicoleta (n.7 aprilie) Giliutza
Thomas Daniel (n.8 aprilie) Gabrielaveres
Thea Ioana (n.9 aprilie) Crangutalil
David (n.9 aprilie) Cenia
Daniel (n.9 aprilie) Corrinutza
Emilia Alexandra (n.11 aprilie) Geta Sava
Jenny (n.13 aprilie) Simmypo
Dora Ioana (n.13 aprilie) Ionela r
Irina Ana-Maria (n.14 aprilie) Andira
Alexandra (n.14 aprilie) Adela 20
Ioan Rares (n.14 aprilie) Oanamaria Luiza
Alexandra (n.15 aprilie) Adseana
David (n.17 aprilie) Ocrainic
Martijn (n.19 aprilie) Dantje
Mihai Cosmin (n.20 aprilie) Danuta t
Antonia Maria (n.20 aprilie) Teodora Racz
Vlad George (n.20 aprilie) Shumi
Bogdan (n.20 aprilie) Lali74
Letitia Medeea (n.21 aprilie) Oanamc
Andreea Maria (n.21 aprilie) Andreoti
Stefan Octavian (n.21 aprilie) Nastasika
Adela Maria (n.22 aprilie)Cristinatwo
Rares Ionut (n.22 aprilie) Cristinatwo
Radu Victor (n.22 aprilie) Ligia 13
Alexander Christian (n.22 aprilie) Lantana7
Alexander Paul (n.22 aprilie) Valenka
Matei (n.22 aprilie) Pisicuta si Matei
George Stefan (n.22 aprilie) laura72
Cezar Georgian (n.23 aprilie) Adrianafedorca
Dalia Larisa (n.24 aprilie) Lauradaria
Alexandru (n.25 aprilie) Mamacita
Daria Maria (n.25 aprilie) Mihaela agh
Delia (n.26 aprilie) Loreen
Calin George (n.26 aprilie) Connie 1974
Rares (n.26 aprilie) raresionut(Alina - n 17 Aprilie)
Miruna Ioana (n.28 aprilie) Miska
Andrada Cristina (n.28 aprilie) Simonela
Sara Narcisa (n.29 aprilie) Danna J
Vladimir (n.30 aprilie) Sibip
Delia Melissa Mamanati (n.30 aprilie, 3,7 kg., 49 cm.)



Acum suntem 44 si 48 si suntem tare frumosi Specialii 2005 by Alessia 105
(New) Avem Pagina WEB

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48054" target="_blank"> Aici am asteptat sa soseasca in viata noastra
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48283" target="_blank"> Aici am inceput www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48498" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48896" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49250" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49659" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49997" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50554" target="_blank">7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50895" target="_blank">8 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51300" target="_blank">9 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51708" target="_blank">10 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52007" target="_blank">11 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52286" target="_blank">12 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52593" target="_blank">13 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53102" target="_blank">14 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53589" target="_blank">15 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54100" target="_blank">16 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54596" target="_blank">17 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54835" target="_blank">18 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55025" target="_blank">19 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55318" target="_blank">20 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55723" target="_blank">21 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56093" target="_blank">22 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56502" target="_blank">23 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56761" target="_blank">24 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57010" target="_blank">25 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57485" target="_blank">26 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57976" target="_blank">27 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58150" target="_blank">28 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58383" target="_blank">29 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58636" target="_blank">30 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58947" target="_blank">31 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59070" target="_blank">32 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59211" target="_blank">33 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59355" target="_blank">34 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59451" target="_blank">35 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59533" target="_blank">36 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59636" target="_blank">37 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59782" target="_blank">38 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59897" target="_blank">39 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60032" target="_blank">40 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60173" target="_blank">41 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60405" target="_blank">42 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60535" target="_blank">43 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60619" target="_blank">44 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60751" target="_blank">45 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60858" target="_blank">46 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61031" target="_blank">47 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61292" target="_blank">48 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61503" target="_blank">49 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61684" target="_blank">50 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61888" target="_blank">51 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62155" target="_blank">52 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62405" target="_blank">53 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62504" target="_blank">54 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62726" target="_blank">55 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63032" target="_blank">56 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63190" target="_blank">57 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63391" target="_blank">58 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63581" target="_blank">59 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63734" target="_blank">60 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64009" target="_blank">61 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64309" target="_blank">62 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64562" target="_blank">63 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64804" target="_blank">64 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64913" target="_blank">65 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65065" target="_blank">66 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65311" target="_blank">67 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65777" target="_blank">68 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66034" target="_blank">69 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66394" target="_blank">70 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66651" target="_blank">71 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66887" target="_blank">72 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67161" target="_blank">73 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67413" target="_blank">74 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67705" target="_blank">75 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68099" target="_blank">76 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68496" target="_blank">77 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69071" target="_blank">78 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69350" target="_blank">79 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69571" target="_blank">80 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69759" target="_blank">81 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69949" target="_blank">82 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70198" target="_blank">83 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70564" target="_blank">84 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70904" target="_blank">85 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71170" target="_blank">86 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71450" target="_blank">87 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71714" target="_blank">88 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71970" target="_blank">89 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72365" target="_blank">90 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72740" target="_blank">91 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73167" target="_blank">92 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73753" target="_blank">93 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74086" target="_blank">94 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74393" target="_blank">95 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74831" target="_blank">96 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75230" target="_blank">97 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75756" target="_blank">98 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76524" target="_blank">99www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77035" target="_blank">100 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77513" target="_blank">101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118





Listuta din nou cu mic

Gabrianah dpn: 5 martie 2007 BB 3!!!
Ocrainic dpn: 9 martie 2007
RP dpn: 18 martie 2007
Danuta t dpn: 14 aprilie 2007



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Gabrianah Bine ai revenit pe forum si multi -ici muschetarilor tai Tinem pumnii sa duci mai usor sarcina de acum si pana la aparitia micutului! Cum o sa-l cheme?

Alessia Mi-era dor de ispravile lui Benny

Coco Felicitari lui Vlad pentru numarat! Ioana a ajuns doar pana la 4 si acum tot ce ii place trebuie sa-i dai 4 Dupa 4 zice "totzi"

Nino Mutare fara peripetii si o noua locuinta in care sa fiti fericiti Te asteptam cu drag inapoi pe forum.

Noi ieri ne-am plimbat pana la Vulcanii Noroiosi Ne-a venit ideea, am incarcat fetele in masina si am plecat pe la 12. Desi vremea in Buzau era urata si rece (fata de soarele din Bucuresti), la vulcani era ceva mai bine si am alergat toti ca nebunii pe acolo, am facut o gramada de poze si ne-am distrat pe cinste Am fost singurii vizitatori, asa ca ne-am facut de cap. Dupa care ne-am intors acasa.
Asa ca azi am trebaluit toata ziua sa recuperez plimbarea. Pe langa umplerea de doua ori a masinii de spalat, gatit pentru astazi si pentru primele zile din saptamana viitoare, maimutele mele s-au invatat cu prajitura in fiecare weekend si ma exploateaza. Pana cand si Ioana imi cere "mami faci ajitua" Si nu ma lasa inima sa nu le fac, asa ca astazi s-au ales cu un "figaro" Mai am sa le fac baie la amandurora, sa le tai unghiile si sa calc si am scapat.
tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Am uitat sa va spun cum a baut Ioana astazi tot laptele dimineata I-am mixat bine lapte Parmalat "Prima crestere" (are gust de vanilie) cu jumatate de banana fara sa ma vada. I l-am pus in pahar si i-am oferit SUC! Suc de banane! Si l-a baut imediat pe tot, ba mai si vroia supliment
Asta dupa ce ieri ii oferisem acelasi lucru, dar asistase la pregatire si vazuse ca e lapte.
Sper sa mearga si de acum incolo, sa nu fi fost un succes de moment doar.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Buna seara mamici
Felicitari rrox3,sper sa reusesti. Sa nu te descopere Ioana.


Pupici

Ionela siDora
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU MOSUL
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/album?.dir=68b8re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Am uitat sa va spun.
Dodo este din ce in ce mai vorbareata.Incearca sa-mi spuna ce-a facut cu bunicii peste saptamana.
"Mami ulumba mamaii ,tataii,dodo poua" Asta inseamna ca s-a plimbat cu mamaii si tataii prin ploaie cu umbrela. De la ulumba pana la umbrela este cale lunga.





Pupici

Ionela siDora
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU MOSUL
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/album?.dir=68b8re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Neatza ....

va sc riu repede pana nu se termina emisiunea favorita a lui Benny ,ptr ca pe urma incepe instructia ....noastra de catre capitanu' Benny ....o clipa nu sta si face numai prostioare ...a gasit pana si metoda de a se catara pe mobila de bucatarie sa deschida dulapul ...se suie pe usa de la cuptor ..apoi deschide un sertar ...si se catara acolo si de acolo pana sus numia e decat un pas ...in casa veche nu aveam aragaz cu cuptor si atatea sertare ca aici caci altfel cred ca descoperea mult mai devreme metode de catarare ...Ben credea ca exagerez cand ma "plang" ca tre sa stai dupa el non -stop ( el a fost ffff ocupat cu munca si a prins si niste contracte dupa munca ...asa ca venea ca la hotel in ultimele 3 sapt ) sambata a scapat mai devreme asa ca mi*am luat o "vacanta" ca Benny sta numai dupa el ...e dupa 1 ora era terminat ...

Gabrianah multa sanatate si sa ai parte de o nastere usoara ( ca a lui Benny ..in 15 min)...esti o femeie binecuvantata cu 3 feciori frumosi ..sa iti traiasca sa fie sanatosi,voiosi si norocosi si sa va bucurati de ei si de realizarile lor ... tinem pumnii si asteptam vesti si poze cu minunile tale

Nino ...spor la aranjare ..ca mutatul e deja terminat ..multa prosperitate si fericire in noua casa ..sa va bucurati de ea si de piticul vostru drag si frumos

rrox3 super plimbarica vostra ..si mi-a venit in minte o imagine ffff frumoasa de mamica ajutata la prajitura de doua maimutici dulcii ..pupici printeselor de la ai mei cavaleri si multe ptr mamica lor

ionela_r...super Dodo .....cred ca e o dulceata de iti vine sa o papi cand zice "Mami ulumba mamaii ,tataii,dodo poua"...eu una m-am topit ..doamne ce dulci is la varsta asta

andira....sper din tot sufletul sa dai uitari rautaile oamenilor ...nu merita astfel de oameni sa fie amintiti ...si is o gramada in lumea asta ( si io ii gasesc cam pe toti in ultima vreme) ..dar mereu zic ca e cineva acolo sus care vede tot si mai devreme sau mai tarziu fiecare isi ia rasplata ...e para verificata ...e urat ce spun acum dar o persoana care mi-a facut fffffffffffff mult rau acum 3 ani cand eram insarcinata cu Benny ..atat am plans si m-am consumat de imi era frica ca iese copilu cu probleme( nu e zi sa nu ii multumesc lui D-zeu ca e sanatos voinic) anyway ...acum aflu ca acea persoana are numai probleme de toate felurile si totul ii merge numai pe dos ...sincer o merita deplin si ma doare sufletul ca are doua fete mici ( cam de varstele baietilor mei ) si ele se chinuie cel mai tare...anyway ..capul sus ..si gandeste-te ca cele doua minunatii ale tale , sotul tau ,familia si cei apropiati sunt cei mai importanti ...si trebuie sa te descotorosesti de amintirile urate ca sa poti face loc celor minunate alturi de cei dragi ...in fond ele sunt cele care conteaza ...

coco...super piticul tau ...Benny e fan 3.."drie" ..mereu zice diiiiiiii ...cand incepi sa numeri ..el zice diiiiiiii..atat exista ptr el ...diiiiii

ariadnabr
...super printesica ta ..se vede ca e nascuta in aceasi zi cu Benny ...au energie extra ...eu am ajuns sa tin sub cheie wc-ul caci altfel cine stie ce mai ajunge in wc ...de vreo 4 ori a aruncat deodorantul de wc si apoi a tras apa (numai rezerva) ...ca sa nu spun de cate ori s-a inchis in wc pe dinauntru ...acu sa ma vedeti cum alerg dintr- parte in alta cand e sa ma duc la toaleta ...ca nu gasesc cheia ..sa iti traisca si sa te bucure numai cu lucruri frumoase


gata ma pun pe vizionat poze ca tare imi era dor de piticii speciali si de mamicile lor frumoase


Cu drag,

Va dulce si va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebastian (16.01.98)
Specialii 2005 ,Poze de pitici voinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Gabrianah, bine ai revenit !

Coco, felicitari pentru numarat. Noi suntem abia la "unu, doi, cinci, doi, cinci, ...". O fi nr de telefon al unei gagici de-a lui .

Rrox, suna foarte bine plimbarea voastra la vulcani. Mie mi-a placut foarte mult acolo, si tot singuri eram desi era in plina vara.
Bine ca ai reusit s-o pacalesti pe Ioana. Deci pb ei nu e gustul. Ma gandeam sa te indemn sa-ncerci cu cacao (mie nu-mi place laptele cald, dar cu cacao parca are alt gust). Sau lapte rece. Cand eram mica, mama imi facea "supa de taitei cu lapte" - fierbi niste taitei in lapte si gata. Sau poate vrea mamaliga cu lapte, mamaliga cu branza si iaurt.

Nino, spor la aranjat casa noua, sa va bucurati de ea. Si tie, adaptare usoara.

Daria, ca de obicei, esti o super-super draguta.

Ultima pozna a lui Mihai : vineri dupa party-ul de la cresa, ne-am dus la taica-su la servici sa-l recuperam. Cum i-am dat sa pape un mar, l-a dus taica-su la baie sa-l spele pe manute si farfuria, Mihai dispare din vizor, cand il cauta, piticul tocmai ce-si bagase manuta in wc si de-acolo direct in gura sa bea apa . Noroc ca era wc-ul curat, macar atat pentru linistea noastra. Deocamdata n-a patit nimic, dimpotriva, mi se pare ca respira mai bine (avea un pic de mucisori).

La cresa, am mai povestit cu educatoarea lui, si m-am prins de unde au venit cu textul ca Mihai ar avea urme de teama de la cresa veche. Cica, la somnul de dupa-amiaza, se trezeste, o vede pe educatoare si atunci strange bine ochisorii. Asa ca educatoarea ii spune ca daca nu vrea sa faca nani, nu trebuie sa stea cu ochii inchisi, sa stea doar inca un pic in patut sa se odihneasca, etc, etc. Si isi dadea cu presupusul ca la cresa veche erau fortati sa stea cu ochii inchisi. Si de-aici presupun ca au largit un pic spectrul comportamental si au tras concluzia ca de-aia e asa cumintel, ca erau tratati ca soldatii.
I-am explicat ca dincolo, dimpotriva dupa 1,5 ore ii trezeau. Si ca NOI, parintii lui, cand il culcam, ii spunem "inchidem ochisorii si facem nani" sau il indemnam sa faca "ochisorii mici-mici". Si daca e astfel incurajat, mai doarme o portie buna de somn (acum un an dormea 3 ture de 40 minute consecutive, acum doarme 2 ture de 1-1,5 ore consecutive). Iar cand chiar e satul de somn sau nu vrea, degeaba il incurajezi, iti zice "gaga"-gata si la revedere cu somnul.
Iar de cumintenia lui, ce sa zic, joi l-am imbracat in Mall, culcat pe gresie in timp ce plangea, ca nu vroia sa plecam acasa.
Generozitatea lui se opreste in schimb la simpatiile lui sau la lucrurile care nu-l intereseaza in mod deosebit (desi le are in mana), sau daca vrea sa intre in joc cu careva, sa cucereasca - eu asta am observat pana acum. Chiar aseara, in vizita fiind la finuta noastra, o tot pupa si ii tot dadea jucarele, dar cand a atentat Ioana la o minge cu care tinea mortis sa se joace fotbal, s-a suparat si a inceput s-o impinga si sa-si apere mingea.
Iar ca acum si-a dat drumul si la vocabular, mi se pare chiar foarte bine pentru varsta lui (el este si cel mai mic din grupa - cu vreo 3-4 luni). Este doar evolutia lui naturala si nicidecum ca ar avea acum mai multa incredere in colectiv (cum incepusem eu deja sa aberez in grijile mele).
Si ca nu zburda in toate directiile in timpul activitatilor didactice, ma gandesc ca este OK, in limita rabdarii pe care o are, ca nu-i chiar sfinx. Mihai intotdeauna a preferat sa faca ceva cu cineva decat sa stea sa-si caute singur o ocupatie (si de fapt in putinul timp petrecut impreuna, incercam sa facem totul impreuna, ce nu se poate, ramane pentru cand doarme).
Asa ca totul e in regula cu el, nu-i apatic, reactioneaza la toti stimulii in felul lui. Intrasem usor in panica gandindu-ma ca n-am fost capabila sa vad schimbari in comportamentul lui.
O prietena de-a mea mi-a spus ca si fetita ei e cumintenia intruchipata cand nu e in mediul ei, dar acasa este "dracul gol". Si ca fetita ei a fost pana acum la vreo 4 crese/gradinite, si de la fiecare a venit cu tot felul de caracterizari care sa sublinieze ca noua institutie se ocupa cel mai bine de nevoile copilului.
In fine, important este ca m-am linistit. Si chiar daca m-am speriat un pic, e totusi bine sa stii ca educatoarele chiar sunt atente la copil. Si se si ocupa de ei, se joaca cu ei, inclusiv patronii.

Hai, ca v-am impuiat capul destul.

Dana 30+ si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamaria_luiza spune:

Neata fetelor, va scriu repede repede sa va "stresez" cu ceva intrebari...
am reusit sa-l adorm pe Praslea...asta noapte iar a dormit la mine pe piept (nu s-a mai intamplat de 2.5 sapt si mi-am iesit din mana)...a fost singura modalitate sa-i potolesc tipatele. Sunt putin ingrijorata...Aseara l-am adormit normal pe la 9 (dupa ce supsese aprox 40 min), la 10 s-a trezit si cauta ca disperatul sa suga asa ca i-am dat din nou, a supt 5 min si a adormit bustean, sforaia la mine in brate. L-am pus in patut si peste aprox 15 min a inceput balciul: brusc a inceput sa tipe prin somn. Am crezut ca a visat ceva urat l-am adormit la loc dar povestea s-a repetat in aprox 15 min. Si tot asa tipat prin somn. L-a potolit taica'su in final pe la 12, la 1 l-am alaptat iar si apoi s-a instalat la mine pe piept. Eu m-am cam speriat de tipetele astea ale lui, nu l-am auzit pana acum, pe Rares niciodata...habar n-am daca sa le pun pe seama colicilor sau altceva. Voi aveti vreo idee?

Acum despre Rares. De vreo saptamana ne spune dupa ce a facut kk si se duce singur sa-l schimbam. Sa fie asta semnalul pentu a incepe sa-l punem la olita? Deocamdata olita e obiect de decor la noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamaria_luiza spune:

Gabrianah, ma bucur nespus sa citesc despre voi. Sanatate si putere multa iti doresc. Eu cand eram insarcinata in 3 luni am fost in tara si am facut o amigdalita pultacee (sper sa fie corect termenul) de s-a crucit a treia doctorita care m-a vazut si in final pus pe picioare (am ajuns la spital cu perfuzii cu antibiotic si glucoza). Intoarsa in Be am mai facut inca una dar mai usoara, am scapat numai cu pastile. Multumesc lui Dumnezeu ca David e bine, mi-am facut mii de ganduri si am avut emotii mari...
Eu weekend-ul asta m-am gandit la tine si la Zuzu, eu nu stiu cum va descurcati voi acasa cu prichindeii. Rares a fost acasa de vineri...m-au scurs de orice vlaga copiii astia doi...cand se apuca amandoi de plans imi vine sa plec in lumea mea

Rox, tinem pumnii pentru portia zilnica de "suc"

Am citit pe apucate din urma...tare m-am amuzat de nazdravaniile lui Rares al Alinei (multu pentru reteta de pandispan si creme de portocale, am prestat, de ziua sotului)

...si Beny, Alessia, bine ati revenit!

An-k cum e Bia? Cum a fost in tara?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

WOW ....se vede ca is cu vestile in urma rauuuuuuuuu de tot ...

OML sa iti traisca Praslea ...sa aiba o viata plina de lucruri frumoase ...sa fie sanatos, voios si norocos si sa va umple viata cu implinirile si realizarile lui ..e o scumpete de bb ..excelente poze ..in special amandoi la tati in brate ...e o poza de inramat .......sa iti traisca toti trei si sa fi fericita si implinita langa ei
Acum sa iti raspund "din vastele mele cunostinte" ...Bb poate sa aiba orice ..fie nu ai tu lapte destul si el adoarme la sanul tau de efort si apoi se trezeste de foame....fie colicii ( de ei eu nu imi mai amintesc ca Benny nu a avut ..iar de la Sebi nu mai tin minte ) sau a avut bb o zi proasta ....monitorizeaza-l vreo 2 zile si daca face mereu asa ..incearca sa vezi daca ai lapte destul ....
Uite eu am sani enormi ...dar lapte in prima luna ...nu prea mult desi sani pareau a avea litrii intregi ...sau nu prea mult ptr cerintele lui bb ...spre ex ..Benny la 3 sapt ..lua de doua ori mai mult decat un bb de varsta lui si a trebuit sa il suplimentam cu lapte praf ...
Mult succes ,un bb cuminte si un flacau si mai cuminte

Cu drag,

Va dulce si va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebastian (16.01.98)
Specialii 2005 ,Poze de pitici voinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

Alessia- bine ca se inchide Beny in wc doar... Azi-dimineata sa fac infarct- spalam vasele, linistita ca Vlad se juca singurel in sufragerie cu sorterul..cand aud ceva pe balcon:iesise singurel (am si scaune acolo) si cotrobaia sa se urce la ferestrele, bineinteles, deschise...sa mor de inima. Mai stam si la et.4, Doamne fereste! Era vina mea ca l-am lasat o clipa mai mult nesupravegheat!

Ionela- ce frumos face Dodo propozitii!

Oanamaria - cred ca-s colicile dc tipa brusc in somn mititelu si se calmeaza la san. Asta din ce-am citit, ca Vlad nu mi-a facut colici, era tare cumintel..

Danuta- ce frumos povestesti tu de Mihai...parca-l vedeam pe Vlad cu mina in wc, nu a facut-o ca l-am prins la timp...tb sa testeze ei totul...





Mergi la inceput