Clubul iubitoarelor de pisici

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

am consultat un medic veterinar si mi-a spus ca de la medicamente e predispusa la tumori nu radeti ca asa este.sant niste injectii care se fac o data la trei luni dar nu mai stiu cum se numesc.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna ...
Am si eu doua pisicute,de fapt numai pisicute nu se pot numi cat sunt de mari....Ea,motanita,etse senioara are aproape 7 ani iar motanul abia a facut 3 insa este cat un miel...castrate amandoua...duc o viata c-an rai...Mancare numai de calitate,apa la fel sa nu cumva sa faca pietre la rinichi...A...uitasem sa va spun ca sunt birmaneze amandoua,ea fiind bearca,adica nu are coada,insa are nisre ochi albastrii superbi...
Sunt mortale amandoua...numai ca de cand s-a nascut mezina familiei motanita a devenit mai agresiva decat era si nu s-a lasat pana nu a azgariat-o destul de tare cat sa ma faca sa o alerg prin casa sa-i trag cateva...pana la urma n-am prins-o insa am fost la veterinar sa-i scot ghearele...Imi sunt dragi tare,insa totul pana la copii...Nu am reusit sa o las fara gheare ca a intervenit ceva...Dar tot nu s-a potolit si-mi este teama ca va trebui sa o dam dar nu stiu cum sa procedez ca n-as vrea deloc sa aiba de suferit...


Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Loreen, cum sa-i scoti ghearele? E un handicap pentru o pisica sa nu aiba gheare deloc. Noi le taiem unghiile la 2 saptamani (cu unghiera) dar exista si clesti speciali, ieftini, pana-n 200.000, ca sa nu fii nevoita sa cari matza la veterinar asa des.

M-am infrigurat, spune-mi ca n-am inteles eu bine, ca te refereai la TAIATUL unghiilor nu la rezectia lor totala. Mai bine dai pisica decat s-o chinui asa. E ca si cum i-ai scoate corzile vocale unui caine ca sa nu deranjeze vecinii.

Pleease, incearca sa ii faci des toaleta unghiilor si n-o chinui pe pisi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Camy, asa este, de la injectiile alea pot face tumori sau metrite (inflamatia uterului) si pe noi veterinarul ne-a sfatuit cu caldura sa nu facem asa ceva. Mai sunt si niste implanturi harmonale care se pun sub piele si au efect anticonceptional pana la 5 ani, dar nu se gasesc la noi.

Asa ca la sfatul veterinarului noi ii dam medroxiprogesteron, si aodata la 1-2 ani lasam pisica sa faca pui (fiindca-i plac lu' mama nu de altceva, si matza noastra e o mamica foarte buna, toata ziua sta pe capul puilor, ii dojeneste, ii parashte la mama - vine si miauna la mama si o cara de deget la pui sa vada ca nu-s cuminti, naste doar cu mama langa ea, trebuie sa o mangai si sa-i vorbesti cat se chinuie ea sa fete, circ, da' noi suntem incantati)

Acum mai avem o pisica, un motanel de fapt, ultimul pui al pisicii mama, pe care tatal mau refuza sa-l dea, ne-a scos ochii ca noi avem fiecare pisica, el de ce sa n-aiba pisica lui, e urat, e negru cu niste pete albe zici ca-i vaca holstein, cu sprancene si mustati albe pe botul lui negru. E un cosmar cu trei pisici, toate diferite intre ele ca personalitate, o sa-mi dau demisia din functia de copil de parinti cu trei pisici, o sa-mi iau motanu si ma mut la casa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Pisicutze mature de dat

Am si eu trei pisici...nu mai pot dupa ele...doi birmanezi mari, castrati,de 9 si 13 ani si o pisicutza obisnuita, patata, galben cu negru, de 7 ani...problema e ca trebuie sa plec din tara si nu le pot lua cu mine...Plec definitiv...Unde as putea sa ma interesez de stapani buni? La cabinete veterinare e vreo sansa? Si desigur fiecare are cate o "mica" problema...cel batran isi face nevoile in baie- cada sau pe jos, da daca prinde un covoras in casa l-a nenorocit...face pe el pipi...asa ca eu am doar parchet, fara nici o carpetutza pe el...celalat face la nisip pentru pisici, e curat...dar e operat din cauza pietrelor la rinichi, i s-a facut uretrostoma parca asa se numeste...adica nu ami e baiat, are o gaurica pe unde face pipi exact ca fetele...si mananca obligatoriu numai regim-ph control,de multi ani altfel moare...dar asa nu a mai fost nici o problema...Toate mananca aceeasi mancare cu ph control, preventiv si pentru cel batran, de 13 ani, iar fetitei nu-i strica....nu are rost sa ma chinui sa o separ...ea insa mai consuma si mancare obisnuita, de cate ori mananc eu face un scandal ca nu poti sa o refuzi...e curata, face tot la nisip...foarte afectuasa...Nu stiu ce sa ma fac si cine ar putea lua cate una...Sunt foarte suparata ca trebuie sa renunt la ele...nu pot lua nici una cu mine....

Daca aveti vreo idee, va rog sa-mi spuneti si mie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Loreen,

...nu-i scoate ghearele ! daca se intampla vreun accident, cade de undeva, chiar in casa, sau cine stie cum o nimereste vreun caine, e terminata fara gheare...in plus, nici macar nu se poate scarpina ! Mai bine gaseste-i alt stapan sau taie-i putin din varful unghiilor...si nu lasa fetitza pe langa ea, e prea mica, poate o sperie si o agita, cica nici nu-i indicat ca animalele sa stea in preajma unor copii mici, pana in 7 ani, care nu stiu ce inseamna si le pot chinui rau cand nu esti de fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Am o problema cu motanul meu persan, am fost plecata 2 saptamani si l-am gasit tare slab si ii cade parul rau de tot. Cine a avut grija de el in lipsa mea stiu sigur ca i-a dat mancare. Problema cu parul incepuse sa apara dinainte sa plec dar am crezut ca este vorba de o naparlire obisnuita, de primavara. Acum nu-mi vine sa cred ce mic este (rasa persan stiti ca e rasa mare), il pieptan si degeaba, parul ii cade mereu. Ati avut probleme de acest gen? Ce se intampla?

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Am fost la veterinar cu motanul si am aflat cauza: motanul meu este indragostit

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Nu mai sunt pisicute, ce-ati facut cu ele? :(

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi
Mitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Buna fetele, intru si eu in club, cu motanul birmanez Speedy si doua fete maidaneze zapacite si salvate dintr-un plop. Motanul e un lord, ingamfat, sclifosit la mancare si lenes, in schimb nebunele mi-au spart tot ce se putea prin casa, se bat de le sar fulgii apoi se pupa si se impaca, si cand se intalnesc il bat amandoua pe motan.Noi le iubim de nu mai puteam, dormim cu ele in pat, ne jucam cu ele tota ziua, le-am cumparat o gramada de traznai - cosulete, jucarii, etc, iar cand e soare le scoatem la plimbare in lesa...mor vecinii de ras...

V

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput