Clubul iubitoarelor de pisici

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Apropo de bradul de craciun, si mama are un pom de plastic si Fulguta mea manaca acele si beteala.In plus se urca pe el si-l darama asa ca mama a apelat la o solutie extrema, are langa brad un pulverizator cu apa.Cand da sa se urce puf pe ea cu pitina apa si nu se mai urca. Dar aveti grija sa nu va vada cand aruncati cu apa pe ea.
Si inca ceva.. Cum pot socializa doua pisici adulte mascul si femela.
Aici la curte unde stau cineva a aruncat in curte o pisica adulta lovita de masina.Si-a revenit repede, manaca si pietre,este forte vorbareata si socialbila cu oamenii.Cred ca a fost crescuta in casa. Problema este ca nu se intelege de loc cu motanelul pe care il aveam deja pe care eu il credeam un mare curajos,s-a dovedit un mare las.
Motanelul vrea sa se imprieteneasca cu ea dar pisicuta asta nu vrea si pace. Daca nu exista sanse sa se impace ma gandeam sa o duc la bunica mea care sta tot la curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Oh, vin si eu cu povesti cu pisici. De la 4 ani cresc pisici. Mi-am dorit toata copilaria o pisica de rasa (birmaneza) si mi-am luat-o in anul trei de faculate, am dat toata bursa mea pe ea, o gramada de bani. E foarte "decorativa", asa zice mama care a declarat ca-i pisica ei si mi-a sutit-o. E o rautaciune de matza, musca, zgaraie, nu poti sa faci decat cum vrea ea. E bunicuta acum, are aproape 9 ani si 49 de pui facuti, mama eroina.

Cand m-am mutat de acasa m-am pricopsit cu cel mai minunat motan de pe fata pamantului. Avea vreo 8 luni, il aveau niste amici care-l bateau, era aruncat de pereti, n-avea voie decat pe hol sa stea. L-am luat la mine cica pentru 2 saptamani cat au fost ei plecati din tara. a fost nevoie de saptamani intregi de iubre si de alint ca sa-l conving sa iasa de sub scaun/masa/pat si sa indrazneasca sa cerceteze casa. Si la un moment dat s-a deschis ca o floricica. A inceput sa vorbeasca cu oamenii, e un alintat fara pereche, cum apare cineva in casa e in bratele lui, sta pe un frigider in mijlocul holului si daca treci pe langa el fara sa-l alinti, te trage cu laba de hainute si se cere la alint. L-am invatat sa pupe la tigrii, adica ne lovim fruntile, asa am vazut la Animal Planet odata pe un dresor de tigri facand, Ozzy avea deja vreo trei ani si am zis "ia sa vad, are instincte de fiara?", si are, imediat a pus botu'.

Si acum amaraciunea Number One: viitorul meu sot il uraste, nu ca n-ar fi un animalut de treaba ci pentru ca lasa extrem de mult par si e alb complet. Cand intra in casa (sotul) primul lucru pe care-l face e sa goneasca motanu', se dezbraca la piele si-si ascunde hainele, daca apare vre-un fir de par pe undeva prin bucatarie (si apare negresit) imi zice "vezi, o sa fac un ghem in stomac".

Ce sa fac, cum sa-i apropii? Sotul n-are in principiu nimic cu animalele, le iubeste, a avut 3 caini, avem 2 acvarii, voi cum faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Nici sotul meu nu era un iubitor de pisici.Dar cu rabdare l-am obisnuit.El stand la casa nu concepea ca o pisica sa intre in casa si sa lase par peste tot. Apoi venind pe la mine, eu statea la bloc ii tot faceam aluzii, ii puneam pisica in brate, bineinteles dupa ca o periam temeinic inainte sa ajunga asa incat sa nu lasa prea mult par.
Apoi cand m-am mutat la el si am vazut ca au pisica am inceput s-o bag in casa, cate un pic cate un pic pana cand a ramas o data toata noaptea.Si acum desi eu am grija de motanel numai la el trage. Sta pe el, se joaca il musca.Doarme numai intre noi cu capul spre sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Buna dimineata, ca ma trezeste matza mea cu niste mieunaturi. In fiecare dim face asa, dar o las in pace chiar daca e wek, ptr. ca imi e de mare folos in cursul saptamanii cand nu ma pot trezi. E ca un ceas desteptator. La 5,30 FIX= desteptarea.
Apropo de craciun, eu ca sa nu am probleme cu bradul si cu zgariatul mobilelor, i-am facut un suport misto pe care sa-si poata ascuti gherutele ,asa ca nu mai merge pe la brad ca sa se catere in el. Mai mult am probleme cu beteala care o pun, ca pe aia ii place sa o manance.
tuturor, de la noi.

MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

fara introducere ca nu le am cu lirica..

Miercuri dupamiaza cand m-am intors dela munca acasa am gasit in holul blocului una bucata pisicuta de cca 4 luni vai mama ei si cu toate ca mai am 2 pisici acasa am luat-o doar ca o hranesc... bineinteles ca stiti rezultatul acum am 3 pisici.. a deparazitat-o etc hranit spalat si pastrat pana gasesc pe cineva sa i-o dau .. super pisicuta a primit numele Kitty si e foarte cuminte , foarte curata nua marcat nimic prin casa ci s-a dus directla cutie ..etc.
Acum o ora am iesit afara sa iau paine la intoarce stupoare o pisiscuta de acceasivarsta cu prima lasata in acelasi loc cu prima tot asa vai mama ei.
Am luat-o si pe ea acasa sa o hranesc si linistesc.. Si bineinteles ca s-a salutat cu prima pisicuta si au inceput sa se si joace de unde deduc ca sunt surioare ca altufelu macar se scuipau.

Probabil ca e cineva care are o pisica cu pui in bloc si a gasit aceasta metoda ingenioasa de a scapa de ei.
Acum astept sa vina sotul meu din parc sa vad daca nu cumva dupa actiunea de azi eu o sa locuiesc sub calorifer in hol si matele (4 bucati in casa.)..
cert este ca cele 2 noi locatare sunt disponibile pentru a fi infiate , donez inclusiv mancare pentru primele 2 saptamani..dar va rog fie-va mila de ele si hai sa le gasim o casa nu de alta dar vine iarna si daca le scot afara nu apuca primavara..
Descriere : una e neagra toata si are un smoc alb pe burta si ochii verzi, cealalta e alb cunegru , cu cizmulte si un colier alb si un fatau de cere pupici in bot

Ma bazez pe voi sa rezolvam situatia asta nu de alta dar peste o saptamana plec in delegatie o saptamana intreaga si stiu sigur ca sotul meu nu va accepta pe langa 2 copii sa aiba grija de 4 mate.

Pupicei
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Flavia , ai un suflet mare. Incearca sa le duci la tara la cineva, intreaba pe la unchi, matusi, cunoscuti, colegi, oriunde. Mult succes iti doresc, stiu prea bine cum e cand esti prins intre astfel de decizii.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Buna sear,mitzelor!

Nu v-am mai scris pt ca am avut nacazuri cu un catelus de la mine de la servici.
vineri seara le-am dat pisicilor mele de lucru:am adus catel f. bolnav acasa sa pot sa-l supraveghez peste noapte.Cea mare cind l-o vazut si-o dat urechile pe spate,l-o scuipat de-o auzit-o tot blocul si s-o refugiat pe biblioteca.S-o dat jos de-acolo dupa v'o 3 ceasuri.
piticu',in schimb, tare ar fi vrut sa se joace.Nu l-am lasat,dar a gasit o metoda sa scape si sa se apropie.Am avut o surpriza f. placuta:l-a lins pe cap si-a plecat de linga el mieunind usor si s-a culcat strategic sa-l vada.Am avut o noapte...Voma ciinele,mieuna Ghiompi sa ma duc la el.Mesajul era mai mult decit clar.M-a impresionat.
Una peste alta,bietul animalut n-a scapat cu tot efortul medicului si eu de vreo 2 zile,iar Ghiompi mi se suie-n brate si ma linge pe fata si toarce.Sa nu-l iubesc?
Gata cu astea ca abia m-am calmat!
Acuma despre brad.Noi il legam de diverse tevi,bateam cuie prin pereti,sfori,chestii pina al meu a zis gata!Si-a prins suportul in cuie de parchet.
Despre a face pe cineva sa-i placa mitele eu stiu o singura metoda care,in cazul meu a tinut:joaca.Nu exista om care sa reziste cind ala de linga el se joaca si ride ca dementul!Macar din curiozitate va veni si va incerca.Si garantat ii va placea.Colega de-a mea de servici nu s-a mai putut opri cu toate ca a muscat-o si a zgiriiat-o,desi cu o zi inainte i se parea o aberatie alaturarea ei unei pisici.

Va ,Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Nu vrea nimeni un pui de pisicuta? E roscata si frumoasa si cuminte. Ceo la care se afla in prezent nu pot sa o pastreze si au am deja o "printzesa" cu oki verzi care are 4 ani si pe bb Carina-mandarina de 3 ani, nu cred ca ne-am descurca.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

am si eu o pe care o cheama Pisa e birmaneza si e o dulceata de pisicuta.de vreo trei zile a inrrat in calduri si nu vreau sa o dau la motan dar nici sa o castrez ce as putea sa fac totusi ca nu pot sa dorm nici noapte asa de urat face.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Noi ii dam pisicii "anticonceptionale" cand intra in calduri. Ii dadeam Rigevidon 3 pastile in trei zile consecutiv si trec caldurile (are 9 ani si 2.5kg - e posibil sa conteze si greutatea). Problema e ca revin cam la 4 saptamani, ca la noi, si in cele trei zile de administrare tot se mai tavalea prin casa. Dar daca nu-i dadeam o apuca din 2 in 2 saptamani.

N-am mai gasit Rigevidon si veterinarul ne-a recomandat Medroxiprogesteron - dar cred ca-ti trebuie reteta, noi tinem matza de 3 pe anticonceptionale de oameni pt ca cele pt animalute nu sunt corect dozate si risti sa-ti omori pisica.

Noi acum am dat-o-n bara, am dus pisica la gradina peste vara si in doua zile s-a rezolvat pe tacute cu cel mai coltos motan din sat. Acum inca mai alapteaza dar o sa reincepem pastilutele dupa ce intarca ultimul pui.

Mergi la inceput