Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Viata in Germania si Elvetia - cap. 85 | Autor: CT

Link direct la acest mesaj

cap. 84, cap. 83, cap.82, cap81, cap80, cap.79, cap.78, cap.77, cap.75, cap.74

Diverse teme (Arbeit , cursuri, etc):
https://docs.google.com/document/d/11tdpBBfcGcoAZZUyoCNRntZdwkOk0TLBqA1jk9Psp0o/edit?pli=1

Medici in DE
https://docs.google.com/document/d/1BHHS72nlf0YefG4uJ2h5-MU0fmalAactA0ILAkxM7zs/edit?pli=1

Pt orice modificari, completari la cele 2 link-uri de mai sus, luatzi leg. cu . Ea pus contul la dispoazitie si a lucrat link-urile si e singura care are acces sa modifice/adauge.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Sanatate multa bolnaviorilor !

Si felicitari pt cetatenie.

Si aici e mult mai simplu cand ai cetatenia elvetiana. Si nu exista atata birocratie ca in Romania. Am fost anul trecut sa-i fac Marciei pasaport nou biometric si carte de identitate. Nu a fost nevoie de ambii parinti sau de mai stiu eu ce declaratie data de celalalt parinte (desi nu suntem casatoriti). Mi-au spus clar ca doar unul dintre parinti e de ajuns, care din ei nu conteaza. Trebuia sa le primesc in cateva saptamani, dar dupa 3 zile erau deja la posta. M-au uimit cat de rapizi au fost, dar presupun ca nu aveau multe cereri. Au pus-o sa si semneze pe el (desi avea 9 ani), au zis ca de amprenta digitala au nevoie dupa 14 ani. Plus ca totul se face cu programare si nu stai deloc. Au mai multe cabine unde se intra (cred ca 12), se fac pozele, se semneaza pe un fel de panou, iar tanti de la ghiseu e chiar langa cabina si iti da indicatii (a fost ceva nou pt mine, dar mi-a placut cum lucreaza, ft efectiv). Pana acum se faceau pasapoartele la primarie, dar de cand cu cele biometrice, exista un serviciu de pasapoarte.

Cand mi-am schimbat eu pasaportul romanesc, a durat 6 luni pana sa-l primesc Noroc ca dadusem de un nene simpatic si pe vremea aia am trimis actele necesare prin posta (nu m-am deplasat la Berna personal) si mi-au lasat si pasaportul vechi. Cica cererile se duc in Romania prin curier special, curierul vine o data pe luna, apoi dupa ce se fac, se aduna iar prin curier special. De-aia dureaza asa de mult. Dar asta era in 2007. Pana in 2017 insa voi lua si eu cetatenia elvetiana, asa ca am scapat de chinul asta (dureaza mai mult daca nu esti casatorit cu un elvetian). Eu am acum permisul de rezidenta C, adica permis de rezidenta permanenta (ai aceleasi drepturi ca un elvetian, inclusiv la impozit, dar nu poti vota), care se da dupa 5 ani doar daca indeplinesti anumite conditii (ai certificat de germana, nu ai beneficiat de ajutor social, nu esti criminal). Cei care au C-ul pot lua cetatenia mai devreme de 12 ani de rezidenta permanenta in Elvetia (vor da insa un test de cunostinte generale). Daca insa esti casatorit primesti cetatenia automat cam dupa 6 ani (de fapt, 5 ani de stat aici, din care min.3 de casatorie..procedura dureaza cam 1 an, de-aia am scris 6 ani).

La noi ninge si e frig. Numai grade cu minus in ultimile zile. Oare cand vine primavara ? Ca m-am saturat de frig.

Weekend placut va doresc !

Mihaela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

Si nu exista atata birocratie ca in Romania.

Pana sa vin in Germania am zis ca birocratie ca la romani la nimenea! La 18 ani am ajuns in Germania si am aflat ca romanii sunt mici copii pe langa nemti.

De ex., ca tot te-ai referit la pasaport, pentru pasaportul Monei trebuia ori sa mergem toti trei, ori unul din noi cu ea, insa cu imputernicire (macar nelegalizata!) de la celalalt.

La pasaportul romanesc am renuntat dupa ce l-am reinnoit o data direct in Romania, apoi nu am fost atenta sa il prelungesc inainte sa expire, si apoi cand am vazut de cate demersuri e nevoie, am zis sa si-l pastreze sanatosi, ca si asa nu ma ajuta cu nimic. Adica m-am casatorit intre timp, am pastrat numele de fata, insa tot trebuia inregistrata casatoria in Romania, apoi trebuia nu mai stiu cum clarificat faptul ca eu am si cetatenia romana, nemaifiind in posesia unui document valabil care sa atesteze asta, apoi du-te acolo, trimite dincolo, facusem socoteala ca saream peste 800, dar nu mai stiu daca erau inca DM sau euro deja. Tind totusi sa cred ca erau euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Elvetienii sunt mai relaxati. De exemplu, permisul de conducere elvetian este considerat act de identitate in Elvetia, deci eu nu tb sa port dupa mine pasaportul sau permisul de rezidenta (am avut permis romanesc si in termen de 1 an de stat aici l-am schimbat in permis elvetian).

Fiica-mea are ambele cetatenii, dar pasaport romanesc nu ii mai fac. A avut unul cand era bebe si ne-au trebuit atatea hartii incat ne-am lecuit. Imi mai place la elvetieni ca le fac copiilor carte de identitate de cand se nasc, asa ca nu ai nevoie neaparat de pasaport daca vei calataori in UE cu copilul. Iar daca unul din parinti pleaca din tara cu copilul nu are nevoie de declaratie din partea celuilalt parinte.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

anmeldung-ul isi pierde valabilitatea la 3 luni, se elibereaza unul nou de la primaria unde locuiesti, contra taxei de 5 euro, in cazul in care iti trebuie pe undeva

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona

anmeldung-ul isi pierde valabilitatea la 3 luni, se elibereaza unul nou de la primaria unde locuiesti, contra taxei de 5 euro, in cazul in care iti trebuie pe undeva

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)




Simona, tu nu cumva ai avut nevoie de inca o hartie de la ei?
Adica de ex noi am avut nevoie de inca un examplar ca nu gaseam originalul sotului si pt un al formular(defapt duplicat) platesti 5€.Dar nimeni n-a spus nimic pana acum si am mai fost odata am o luna ca aveam nevoie de o stampila pt un act si n-au pomenit asa ceva.

Banuiesc ca e totusi vorba daca ai nevoie de inca unul in original, altfel mi se pare o tampenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ladies, dau buzna cu o intrebare/rugaminte nici mie nu mi-e clar de ce va scriu.

E cineva dintre voi la Munchen? Sa va spun si de ce. Fiul meu, 14 ani) merge cu mama in Romania si se intorce singur. In august. La intoarcere, are o ora si 40 de minute intre avioane, agentia mi-a spus ca aeroportul e mic (ma rog, prin comparatie cu Charles de Gaule si Heatrow pe care le stiu eu ca sint maaari!), copilul e supra-asigurat in caz ca pierde legatura si e un descurcaret de la natura asa ca teoretic n-ar trebui sa imi fac nici o grija. Dar, no, sint mama-sa, asa ca imi fac (si cu sase luni inainte LOL - probabil o sa fiu cu capul in ziua in care zboara propriu-zis).

In fine, daca ati fost in aeroport la Munchen, daca ati zburat cu Lufthansa si orice alte idei credeti ca mi-ar fi de folos, va rog sa imi spuneti.

Multumesc,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Simonna,din cate stiu,poti cere asistenta la transfer,mai ales ca e copil singur....Cred ca se poate solicita asta,si atunci copilul este preluat cand coboara si dus la transfer acolo unde trebuie sa fie de catre un angajat Lufthansa....Aeroportul din München nu e tocmai mic,din cate stiu eu,adevarat ca nu am zburat de multe ori pe acolo,dar parca mi-l amintesc totusi destul de mare...

O alta posibilitate ar fi ca atunci cand zboara,cine il duce la aeroport sa abordeze o persoana de incredere la check-in care face acelasi transfer sau care macar are timp sa il indrume pe baiat spre poarta unde are al doilea zbor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicia1976 spune:

Simona,

aeroportul din München are 2 Terminale, deci destul de mic zic eu si nu are rost sa te stresezi. Lufthansa zboara (intotdeuna ?) de la Terminalul 2.

asa cum zice si Loredana exista un serviciul al aeroportului, un angajat asteapta persoana la iesire din avion si o conduce la celalalt avion. am vazut asta de multe ori, pun la dispozitie si scaun cu rotile daca e nevoie (sigur nu vorbesc de fiul tau). din pacate nu stiu cui te-ai ptea adresa, companiei de zbor direct (Lufhansa?) sau aeroportului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

Citat:
citat din mesajul lui tumpi

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona

anmeldung-ul isi pierde valabilitatea la 3 luni, se elibereaza unul nou de la primaria unde locuiesti, contra taxei de 5 euro, in cazul in care iti trebuie pe undeva



Simona, tu nu cumva ai avut nevoie de inca o hartie de la ei?
Adica de ex noi am avut nevoie de inca un examplar ca nu gaseam originalul sotului si pt un al formular(defapt duplicat) platesti 5€.Dar nimeni n-a spus nimic pana acum si am mai fost odata am o luna ca aveam nevoie de o stampila pt un act si n-au pomenit asa ceva.

Banuiesc ca e totusi vorba daca ai nevoie de inca unul in original, altfel mi se pare o tampenie.



nu, asa mi-a spus, ca au valabilitate 3 luni, ca omul se poate muta..., eu am intrebat sa verific, auzisem de la o prietena ca i-au cerut anmeldung valabil la nu stiu ce birou, la radierea masinii parca sau inscriere, nu mai stiu sigur...si a trebuit sa-si scoata altul contra cost, si ea e in alt land, deci cred ca e valabil peste tot

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Felicitari pt cetantenie!!

Intrebare intrebatoare: prietenul meu a primit acasa o scrisoare de la primarie cum ca din data de e anmelduit aici si sa trimita copie dupa buletinul lui si dovada asigurarii de sanatate. In Germania nu are asigurare, are insa in Romania pt Germania, care e reinnoita in fiecare luna. Stie cineva daca poate sa fie mitversichert desi nu suntem casatoriti? Nemtii astia nu au si ei recunoasterea legala a concubinajului?


Mergi la inceput