Viatza in Germania - cap.81

Viatza in Germania - cap.81 | Autor: helbi

Link direct la acest mesaj


cap80,cap.79,cap.78,cap.77cap.75, cap.74

Diverse teme (Arbeit , cursuri, etc):
https://docs.google.com/document/d/11tdpBBfcGcoAZZUyoCNRntZdwkOk0TLBqA1jk9Psp0o/edit?pli=1

Medici in DE
https://docs.google.com/document/d/1BHHS72nlf0YefG4uJ2h5-MU0fmalAactA0ILAkxM7zs/edit?pli=1

Pt orice modificari, completari la cele 2 link-uri de mai sus, luatzi leg. cu Christa. Ea pus contul la dispoazitie si a lucrat link-urile si e singura care are acces sa modifice/adauge.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Xio eu in Tm nu gaseam ceapa verde tot anul...si nici verdeturi iarna tot timpul...gaseam destul de greu:)
Varietatile de branza turcesti le stiu Si da ei nu au varza murata intreaga ca nu folosesc exista doar taiata ...De cand sunt aici nu am mai facut sarmale decat cu varza dulce

Inca o intrebare la farmacie ce se poate lua fara reteta??Ma refer aici la medicamente necesare pt copii gen antitermice etc...ca sa stiu daca imi iau ceva rezerve din Ro de Panadol, Nurofen sirop etc...Si cum e cu medicul pt copii??Exista un medic de familie la care inscrii copilul??

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La magazinele turcesti si rusesti gasesti varza murata intreaga. Se gasesc si frunze de vitza. Fac samale de cind sunt in DE cu "marfa" de la turci

Magazinele grecesti au nspe mii de feluri de brinza, toate f bune. Tot acolo gasitzi si nenumarate soiuri de ulei de masline la 5, 10, 20 l (normal ca mult mai ieftin pe kg ca la Lidl,, Real, Aldi).

Am mai scris mai de mult: cautatzi magazinele Mixmarkt. Sunt imprastiate in toata DE si au si produse romanesti (icre, brinza de vaca si oaie, cascaval, muraturi, varza murata, mezeluri (salam Sibiu), malai, apa Borsec, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreia, Christa, multzam de capitol nou si de modificari!

Eu nu m-as mai cara acu cu atita mincare din tara. As aduce Bors Magic si dulceata (mmmm, am acu pofta de dulceata de nuci si de trandafiri). Dar brinza telemea chiar ca nu as aduce. In rest am atitea altele de care as avea nevoie sufletesc sau nu: poze, carti, muzica, filme, icoane frumoase, stergare romanesti si.... cursurile mele din facultate (pe care nu am curaj sa le las trimise prin posta, sa nu se piarda).

Alimente similare cu cele romanesti gasesti, dar trebuie sa cauti si sa probezi si iar sa cauti. Incepind cu smintina ... Eu varza murata capatina intreaga nu am vazut la turcii nostrii de aici (drept care fac Varza a la Cluj in varianta munteneasca ), iar legumele nu as putea sa spun ca sunt mai bune (depinde cine ii aprovizioneaza, uneori ramii socat sa vezi ca sunt aceeasi ca si la Lidl, etc). Despre malai: germanii nu il au sub forma de gris ci de faina, tot turcesc trebuie sa cumperi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Aici in Istanbul nu au varza murata intreaga niciunde la fel nici malai...toate romancele de pe aici isi aduc din tara malai.Si eu aici am adus din Ro malai pt mamaliga
Aici in schimb mi-am adus mereu din Ro produse pt prajituri gen esente, gelatina etc...nu se gasesc aici
Nu vreau sa car nu stiu cate kg de mancare insa ma gandeam ca e bine sa stiu cam ce nu gasesc pe acolo pt ca probabil nu vom mai merge o perioada de timp in tara...
Despre medicamente ce imi puteti spune??

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

sunt medicamente care se pot lua si fara reteta,anumite siropuri pentru copii,paracetamol,etc dar pentru antibiotice iti trebuie de la medic reteta.

si daca copilul e bolnav si mergi la medicul de copii reteta este gratis.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Helbi am retinut informatia cu magazinele Mixmarkt.MerciO sa caut sa vad daca unde vom locui noi este.
Osna multumesc de informatie.Cum se procedeaza pt a avea un medic pt copil??E ca la noi in Ro inscrii copilul la un medic???
E buna ideea ta cu pusul in ghivece!
Loredana da ai dreptate se aseamana cele 2 bucatarii.
Amonarcred ca miere o sa imi aduc si eu vreo 4-5 kg ca am o sursa de incredere in Tm!

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

da Diana inscrii copilul la un kinderartz.eu cand m-am mutat aici in PB nu am cunoscut nici un medic,nici nu am avut timp de cautat referinte despre vreunul caci la 3 zile dupa mutare matei s-a imbolnavit si m-am dus si l-am inscris la cel mai aproape de casa.
oricum daca esti nemultumita poti merge la un altul.


pina sa descopar magazinele rusesti/turcesti din zona luam de la Dm faina de malai,ce-i drept e ceva mai scumpa ca e Bio dar se aseamana foarte bine cu cea de acasa.

acum de acasa imi aduce mama cand vine numai miere ca o primesc de la cumnata si socru si eventual mai imi cumpar carti cand mergem noi in concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Osna iti multumesc mult.Ce acte sunt necesare pt inscrierea copilului la medic?
Si la fel ma intereseaza ce acte am nevoie sa il inscriu la gradinita???Ma intereseaza de fapt ce acte as avea nevoie din Ro ca sa iau cu mine sa le am...sa nu trebuiasca sa mai astept sa imi trimita cineva...

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Osna iti multumesc mult.Ce acte sunt necesare pt inscrierea copilului la medic?
Si la fel ma intereseaza ce acte am nevoie sa il inscriu la gradinita???Ma intereseaza de fapt ce acte as avea nevoie din Ro ca sa iau cu mine sa le am...sa nu trebuiasca sa mai astept sa imi trimita cineva...

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR






Hai ca-ti raspund eu! In primul rand, pentru a inscrie copilul la medic iti trebuie asigurare medicala pentru el. Nu este asigurat automat ca in Romania, pana la 18 ani. Pentru copil iti trebuie fie o asigurare individuala privata fie va fi luat pe asigurarea parintelui care lucreaza.
Pentru inscris copilul la gradinita stiu ca-ti trebuie o multime de hartii si este destul de complicat tot procesul. Iti vor raspunde fetele care au copii mai mici. Aici nu prea cunosc...
Actele pe care trebuie sa le ai cu tine:
-in primul rand pasapoartele, sa fie biometrice ca sa aiba valabilitate mai mare. Se poate schimba pasaportul si la consulatele din Germania dar dureaza foarte mult(pana la 3 luni)
-formularele europene E401 si E411, care-ti vor trebui la dosarul pentru alocatia copilului
-certificatele de nastere si certificatul de casatorie. Eu le-am avut doar traduse, nu si legalizate. Nicaieri nu mi s-au cerut traduse si apostilate.
-acte de studii. Aici dupa caz, trebuie sa te interesezi ce si cum...
-vaccinarile copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

pentru medic mie nu mi-a trebuit decat cardul de asigurat a lui matei.el este nascut aici si suntem pe asigurarea sotului.
voi va trebui prima data sa faceti asigurarea de care spunea Mianda si in scurt timp veti primi acasa prin posta aceste carduri.

pentru inscrierea la gradinita cam asa:m-am dus si am completat la inceput la vreo 3 gradinite din cartier niste formulare tipice cu nume,prenume....date personale si de munca ale parintilor.si la 2 nu am primit loc iar la a 3-a am primit scrisoare acasa ca a primit loc si trebuie sa ma prezint cu urmatoarele la mine:adeverinta de salar a sotului(asta stiu ca a fost cea mai importanta ,ca in functie de salara am platit primii 2 ani ,al treilea e gratis prin lege acum.certificat de nastere parca...aici este mai bine sa scrie fetele ce au facut recent inscierea,la noi sunt deja 4 ani si nu vreau sa spun prostii.

Mergi la inceput