Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

n-am vazut ca e cap. nou asa ca o sa copii mesajul si aici:
buna fetele
eu din ro aduc miere, neaparat branza , zacusca si malai (astea 2 se gasesc si aici la magazinele rusesti mix markt), dulceata de visine de casa (fiica-mea a probat mai toate sorturile aici si nu-i place), dulceata de trandafiri, spirt, quarelin, creme aslavital, ness amigo, plante medicinale
zarzavaturi se gasesc dar abia miros, cel putin eu nu am gasit bune, iar leustean chiar nu am vazut in magazine
varza murata taiata marunt se gaseste la orice magazin, iar intreaga, pt. sarmale, asa se si numeste sarmakrauter, in afara de magazinele rusesti de care spuneam in sezon mai gasesc si la edeka, iar frunza de vie noi punem la sticle de plastic si se pastreaza f. bine (vie am chiar pe langa casa deci nu e o problema )
rosii pt. pus muraturi nu am vazut, noi punem cateva daca mai raman prin gradina, iar varza murata am pus doar din varza adusa din ro, aici e f. tare si nu e ok
in legatura cu masina, am circulat cu nr. ro 5 ani si nu m-a oprit nimeni, bineinteles suntem aici inregistrati iar masina era pe numele nostru, nu am trecut-o pe germania pt. ca si-a dat duhul si am vandut-o asa, dar oricum voiam sa termin cu numerele de ro si drumurile pt. ITP la 2 ani, am auzit si eu ca ar fi o lege ceva cu 6 luni dar ceva concret nu stiu; ce mi se pare imp. pt. cei care vor sa-si ia/inregisteze masina in germ este asigurarea care cea obligatorie este mult mai scumpa decat in ro, iar la inscriere aici te considera cu gradul max. de risc, egal de cati ani ai carnet, nu ai mai fost asigurat in germ... si costa in jur de 100 euro pe luna, doar asig. obigatorie! stiu sigur ca am fost cu un prieten de a facut, pt. o masina mai veche, noi la inceput am platit 200 pe luna (casco inclus si la allianz care-s cei mai scumpi)
sunt si eu de parere ca pt. inceput e mai la indemana locuinta aproape de serviciu, intr-un oras mai mare nu stiu daca se justifica cheltuielile cu o masina, iar pt. iesiri in zona poti folosi bicicleta si impusti 2 iepuri , in plus in oras trebuie sa iei in calcul si posibilitatea de parcare a masinii, care poate aduce costuri suplimentare
uitasem: fetei i-am dat cativa ani la rand, cu pauzele de rigoare ulei de catina, de la plafarele din ro, nu i-am facut antigripal, umbla mai dezbracata decat noi, eu ii spun ca-i nemtoaica si a racit cam o data la 2 ani
o zi buna!

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

ramona, uleiul de catina este la capsule, dar pt. ca a mea nu poate nici acum ca e mare sa inghita pastile, desfaceam capsula si scurgeam uleiul pe o bucatica de paine, nu are gust rau
revin la discutia cu masina cu nr. de ro, am vb. cu ioana (va spusesem ca nu mai poate posta ca a uitat parola) si ea chiar a patit-o adica a primit amenda ca nu a platit impozitul pe masina, plus ca masina era deja de 2 ani vanduta, a trebuit sa aduca hartii doveditoare ca nu mai este in proprietatea ei....cum au facut legatura cei de la fisc cu masina cu nr. de ro n-am idee (poate cu vreo amenda...), chestia e ca se poate, deci fiti atente, acu sper sa nu ma trezesc si eu cu vreo amenda restanta
despre mancare: tot la magazinele rusesti gasiti carne de mici, pufuleti, cascaval romanesc, pate, salam sibiu, vin, apa min. dorna

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Hai sa va spun ce amm mai aflat azi in legatura cu imunizarea. Doamna care vine sa ma ajute la curatenie mi-a spus ca ea mananca ardei rosu crud ca preventie cand este o epidemie de darm-maag krankheid. Mi-a spus ca atunci cand copiii ei erau mici si mergeau la gradinta sau scoli, cum venea unul cu virusul acasa sau cum auzea ca deja e epidemie la scoala incepeau, toti, sa consume ardei rosu. Mi-a spus ca niciodata nu s-au imbolnavit cand au facut chestia asta. Era prea tarziu pt copilul care era deja bolnav, dar restul familiei nu se mai imbolnavea....Am ramsa paf....e bine de stiut, deci.

Azi sotul s-a urcat in masina si s-a dus la mare, la coasta olandeza sau belgiana, sa inhaleze o portie mare de sare. Nu mai e racit dar persista o tuse nasoala. Doamna mi-a spus ca este epidemie de pneumonie pe aici. Of..sa bat in lemn , eu si al mic inca nu avem nimic. La scoala au boala aia, cu mund, fusen si handen....nu mai stiu cum se numeste in romaneste.

Aaaa..si mi-a mai zis ca va veni frigul f. repede anul asta pt ca veveritele au inceput de mult sa se aprovizioneze Asta imi place la traiul la tara, toate intelepciunile taranesti sunt inca pastrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Amonar, ardei rosu gras normal si banal? Ca de e asa, fain tipul, ca eu iau imediat de la fiu (chit ca ma dezinfectez pe miini ).

Noi am fost racitit cu toate fructele pe care le mincam .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna!
Stie cineva cum se traduce pe romaneste ringelröteln? Eu banuiesc ca e forma de rujeola...au la gradi la V. si fiind insarcinata imi fac griji...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

Buna!
Stie cineva cum se traduce pe romaneste ringelröteln? Eu banuiesc ca e forma de rujeola...au la gradi la V. si fiind insarcinata imi fac griji...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+


Angiuta, nu am idee ce e in romana, dar am gasit asta in germana : http://www.eltern.de/schwangerschaft/gesundheit-und-fitness/ringelroeteln.html . Cel mai bine suna ginecologul si intreaba-l daca poate sa iti faca testul de imunitate urgent si pina atunci ar fii poate bine sa nu il duci pe pui la gradinita (daca are cine sa stea cu el).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Mersi Aschiuta, am sunat deja, maine dimineata tre sa merg sa-mi ia sange sa ma testeze si trebuie sa-l duc si pe Vladut la pediatru sa-l testeze i pe el si trebuie sa stea acasa cat timp e virusul prezent la gradi.
Sper sa fie totul bine...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Amonar, ardei rosu gras normal si banal? Ca de e asa, fain tipul, ca eu iau imediat de la fiu (chit ca ma dezinfectez pe miini ).

Noi am fost racitit cu toate fructele pe care le mincam .



------------------
Still looking for pieces of heaven...



Da, crud asa cum il cumperi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

Buna!
Stie cineva cum se traduce pe romaneste ringelröteln? Eu banuiesc ca e forma de rujeola...au la gradi la V. si fiind insarcinata imi fac griji...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

woww felicitari pt bebelina... Sarcina usoara si fara stress

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Mersi Didi. Foarte sigur ca va fi fetita nu e dar 2 gineco mi-au zis ca probabil e fetita asa ca...poate au dreptate. Din cate am inteles la fetite nu sunt prea siguri dar se intampla sa se si insele...urmatoarea eco o am saptamana viitoare si sper sa-mi confirme din nou ca e fetita. Deocamdata nu m-am apucat de cumparaturi...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput