Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4) | Autor: Ellyshor

Link direct la acest mesaj




Asa a inceput Odiseea Minunilor: Cap 1, Cap 2, Cap 3



Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini usoare si copilasi sanatosi si frumosi!



Rugaciunea mamei inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.


Rugaciunea mamei dupa nastere

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


..............................
"Cānd erai tu foarte mica,
Galbenus pulsānd sub coaja,
Cānd īntreaga ta faptura
era jumatate vraja,
cānd beai aerul cu mine,
cānd visai īn visul meu
cānd vedeai lumina lumii
pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o Poveste lunga
despre Dor si Duiosie,
e o stranie Poveste
despre Aripi-care-cresc,
pe care, cānd vei fi mare,
poate-odata si odata
tot am sa ti-o povestesc."






Cateva link-uri utile:

www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=49" target="_blank">Indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia de la stat. Dosar!
www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">Evolutia sarcinii pe saptamani in imagini echografice
www.videoweed.es/file/spf2w4nvlr6rm" target="_blank">Documentarul "In pantec"
www.desprecopii.com/info.asp?id=136" target="_blank">Alimentatia in sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?id=1229" target="_blank">Analize in timpul sarcinii
www.desprecopii.com/info.asp?id=1203" target="_blank">Factorul RH in sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?id=1915" target="_blank">Triplul test








Urmeaza o frumoasa poveste cu fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012





Gravidutele lunii Aprilie

Lelu prin FIV ET 02.08.2011 DPN 22 Aprilie 2012





Gravidutele lunii MAI

titi143 UM 24. 07.2011 01 Mai 2012
Ellyshor UM 31.07.2011 DPN 02 Mai 2012
toma_lly UM 27.07.2011 DPN 01 Mai 2012
Daria76 UM 29.07.2011 DPN 06 Mai 2012
Crixy UM 03.08.2011 DPN 09 Mai 2012
Mami vreau UM 04.08.2011 DPN 10 Mai 2012
annkkaa UM 04.08.2011 DPN 10 Mai 2012
onutza83 UM 03.08.2011 11 Mai 2012
angi_san UM 06.08.2011 DPN 12 Mai 2012
Tigruta UM 06.08.2011 DPN 12 Mai 2012
virgiL UM 07.08.2011 DPN 13 Mai 2012
asparagus UM 08.08.2011 DPN 14 Mai 2012
joana2672001 UM 12.08.2011 14 Mai 2012
N a n a UM 10.08.2011 DPN 16 Mai 2012
Leutzica UM 10.08.2011 DPN 16 Mai 2012
Ella81it UM 20.08.2011 DPN 16 Mai 2012
Ramonika UM 19.08.2011 DPN 25 Mai 2012
lysbeth DPN 29 Mai 2012
Cuchilici UM 28.08.2011 DPN 31 Mai 2012






Gravidutele lunii IUNIE


ancutzica85 UM 27.08.2011 DPN 02 Iunie 2012
miha81 UM 28.08.2011 DPN 03 Iunie 2012
mi_bebelina UM 28.08.2011 DPN 03 Iunie 2012
D_Lili DPN 09 Iunie 2012
elena_gd UM 04.09.2011 DPN 10 Iunie 2012
Deea_Deeutza UM 03.09.2011 DPN 10 Iunie 2012
2liniute UM 06.09.2011 DPN 12 Iunie 2012
Mmamita DPN 12 Iunie 2012
Anitta_O 07.09.2011 DPN 13 Iunie 2012
addya_21 UM 10.09.2011 DPN 16 Iunie 2012
aever UM 11.09.2011 DPN 17 Iunie 2012
Hildegard UM 17.09.2011



Elly 11+ si Babyboom

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:




Doamne ajuta! Fie ca acest nou capitol sa ne aduca vesti bune si bebei sanatosi!

Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Voiam sa-i scriu ceva Monicai. Aseara n-am mai fost in stare.
Am citit povestea ta. Asa cum probabil ai mai avut parte de reactia asta, am ramas si eu ...speechless...
Vreau doar sa subliniez ceea ce stii deja: esti o femeie incredibil de curajoasa si puternica! Citind sirul incercarilor prin care ai fost nevoita sa treci, m-a cuprins asa un seniment coplesitor de rusine.
Da. Mi-e rusine ca am considerat vreodata ca problemele mele sunt covarsitoare, ca sunt la capatul puterilor, ca sunt prea "chinuita" de soarta. Nici pe de parte. Ii multumesc lui Dumnezeu, ca n-am fost in niciuna din situatiile astea, desi, asa cum am spus, uneori i-am reprosat ca sunt. Deh, sufletul pacatos de muritor!

Citind povestea ta si faptul ca ai reusit sa ai sa ai puiul de suflet care acum iti spune mama, o bucurie imensa m-a cuprins! Pentru ca Dumnezeu ti-a rasplatit toata puterea si curajul.

Iti doresc ca aceasta calatorie de 9 luni sa fie fara probleme, Dumnezeu sa va insoteasca mereu pana cand va veti tine in brate sanatosi!


Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Monica voiam sa te intreb si ce analize a inclus profilul de coagulare de la Fundeni? Eu am facut aici decat INR, APTT, Timp quick si fibrinogen. Toate au iesit bine in afara de fibrinogen, care a iesit cam maricel, dar am inteles de la fete ca in sarcina oricum iese mare.
Astazi mergem la dr si vedem ce zice si de fibrinogen. Eu si VSH-ul il am maricel. Si de asta am inteles ca ar creste in sarcina.

Voi vedea ce zice dr astazi.

Te pup dulce!

Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna dimineata fetele..va invit la cafeluta, capuccino, ceai si ce mai doriti..
Elly si mie imi sangereaza gingiile si dimineata am firisoare de sange in nas..oricu m azi dimineata m-am trezit cam infundata si vad ca si stranut la greu..oricum de ieri nu am o stare generala prea buna..ma simt balonata rau, obosita n-am chef de nimic..
Elly voiam sa te rog sa modifici dpn-ul la mine cu data de 12 mai..multumesc anticipat

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Monica acum am citit si eu povestea ta. Esti foarte curajoasa. Sa sti ca ma impresionat foarte tare. Daca venea cineva acum la mine in birou zicea ca nu sunt in toate mintile, plangeam de mama , mama. Iti doresc o sarcina foarte usoara si un bebe sanatos si frumos.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Buna dimineata!

Eu am fost iar la doctor si mi-a interpretat ecografia facut la 6 saptamani si 1 zi. A doua opinie a doctorilor a fost ca activitatea cardiaca e cam redusa la bebe pentru varsta asta, adica 108 batai pe minut. M-a trimis sa mai fac o ecografie pe data de 25.10.2011 sa vedem cum sta treaba.

Voua cate batai pe minut v-au iesit si la ce varsta a bebelui?

Va multumesc!
Corina

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui tigruta

Buna dimineata fetele..va invit la cafeluta, capuccino, ceai si ce mai doriti..
Elly si mie imi sangereaza gingiile si dimineata am firisoare de sange in nas..oricu m azi dimineata m-am trezit cam infundata si vad ca si stranut la greu..oricum de ieri nu am o stare generala prea buna..ma simt balonata rau, obosita n-am chef de nimic..
Elly voiam sa te rog sa modifici dpn-ul la mine cu data de 12 mai..multumesc anticipat

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 10+


gata baby!!! rezolvat!

Corina eu prima data i-am masurat bataile inimioarei lui bb la 10 sapt si 1 zi. Avea 176 de batai pe minut.

Dar eu stiu ca la 6 sapt. e normal sa nu aiba batai asa de accelerate, ca doar ce incepe inimioara sa bata, pe la 4-5 sapt.
Mai cauta informatii pe net, poate gasesti ceva.



Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Am scris eu la alt capitol ca la mine la 6 sapt 0 zile batea cu 122b/min.
Fetelor mi-a fost rau tare aseara...cand nu mai puteam de cap am luat un excedrin(paracetamol+aspirina+cofeina), in 10 min l-am varsat si mi-am revenit...am luat apoi un no-spa. Sper ca din toata aventra bebelinu e bine.
Pupici la burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragele mele, gata m am pus la puct cu tot ce s a mai petrecut peste seara/noapte.

A zis cineva de beneficiile BORSULUI , habar nu aveam, o sa o pun si eu pe bunica sa mi faca:D.

Elly , cartofi prajiti crede ma ca si eu am fost la fel vreo 2 zile, mi am cumparat de la mc si daca puteam ii mancam cu doua maine asa de pofta imi era:))

Si eu am sangerari de gingie si din nas , asta de la 6-7 saptamani, si nu par sa ma paraseasca prea repede. Am inteles ca este relativ nosrmal, ca fluxul de sange este din ce in ce mai mare si venele sensibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Am vesti bune,foarte bune, asa ca de inceput de capitol: Astazi am fost la eco.

Avem un ursulet de 4.28 cm, si 11 saptamani. Activitatea cardiaca buna, si cel mai important totul parea sa mearga foarte bine.

Va spun ca astazi mi a facut deja eco pe abdomen, gata cu intravaginalele, si puitul meu drag si scump se juca . Nu mi a venit sa cred cand a inceput pur si simplu sa se impinga in peretele uterului si sa sara. a fost un semtiment cum credeti ma ca nu am crezut ca voi avea vreaodata. Cred ca tot vom avea sentimente de acestea:)

Se vedea si cum papa lichid amniotic, si cum se freaca pe fata cu manutele, am niste imagini de vis.

Sper ca v am binedispus si pe voi pt ca eu plutesc de fericire.:)

Mergi la inceput