Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3)

Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3) | Autor: Ellyshor

Link direct la acest mesaj



Asa a inceput Odiseea Minunilor: Cap 1, Cap 2



Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini usoare si copilasi sanatosi si frumosi!



Rugaciunea mamei inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.


Rugaciunea mamei dupa nastere

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


..............................
"Cānd erai tu foarte mica,
Galbenus pulsānd sub coaja,
Cānd īntreaga ta faptura
era jumatate vraja,
cānd beai aerul cu mine,
cānd visai īn visul meu
cānd vedeai lumina lumii
pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o Poveste lunga
despre Dor si Duiosie,
e o stranie Poveste
despre Aripi-care-cresc,
pe care, cānd vei fi mare,
poate-odata si odata
tot am sa ti-o povestesc."






Cateva link-uri utile:

www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=49" target="_blank">Indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia de la stat. Dosar!
www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">Evolutia sarcinii pe saptamani in imagini echografice
www.videoweed.es/file/spf2w4nvlr6rm" target="_blank">Documentarul "In pantec"
www.desprecopii.com/info.asp?id=136" target="_blank">Alimentatia in sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?id=1229" target="_blank">Analize in timpul sarcinii
www.desprecopii.com/info.asp?id=1203" target="_blank">Factorul RH in sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?id=1915" target="_blank">Triplul test








Urmeaza o frumoasa poveste cu fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012





Gravidutele lunii Aprilie

Lelu prin FIV ET 02.08.2011 DPN 22 Aprilie 2012





Gravidutele lunii MAI

titi143 UM 24. 07.2011 01 Mai 2012
toma_lly UM 27.07.2011 DPN 01 Mai 2012
Daria76 UM 29.07.2011 DPN 06 Mai 2012
Ellyshor UM 31.07.2011 DPN 06 Mai 2012
Crixy UM 03.08.2011 DPN 09 Mai 2012
Mami vreau UM 04.08.2011 DPN 10 Mai 2012
annkkaa UM 04.08.2011 DPN 10 Mai 2012
onutza83 UM 03.08.2011 11 Mai 2012
angi_san UM 06.08.2011 DPN 12 Mai 2012
virgiL UM 07.08.2011 DPN 13 Mai 2012
asparagus UM 08.08.2011 DPN 14 Mai 2012
joana2672001 UM 12.08.2011 14 Mai 2012
Tigruta UM 06.08.2011 DPN 15 Mai 2012
N a n a UM 10.08.2011 DPN 16 Mai 2012
Leutzica UM 10.08.2011 DPN 16 Mai 2012
Ramonika UM 19.08.2011 DPN 25 Mai 2012
Ella81it UM 20.08.2011 DPN 26 Mai 2012
lysbeth DPN 29 Mai 2012
Cuchilici UM 28.08.2011 DPN 31 Mai 2012






Gravidutele lunii IUNIE


ancutzica85 UM 27.08.2011 DPN 02 Iunie 2012
miha81 UM 28.08.2011 DPN 03 Iunie 2012
mi_bebelina UM 28.08.2011 DPN 03 Iunie 2012
monica_dicut UM 01.09.2011 DPN 07 Iunie 2012
Deea_Deeutza UM 03.09.2011 DPN 09 Iunie 2012
D_Lili DPN 09 Iunie 2012
elena_gd UM 04.09.2011 DPN 10 Iunie 2012
2liniute UM 06.09.2011 DPN 12 Iunie 2012
Mmamita DPN 12 Iunie 2012
Anitta_O 07.09.2011 DPN 13 Iunie 2012
addya_21 UM 10.09.2011 DPN 16 Iunie 2012
aever UM 11.09.2011 DPN 17 Iunie 2012





Elly 11+ si Babyboom

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Doamne ajuta, sa primim numai vesti bune in acest nou capitol! Sa fim sanatoase si sa ne ajute Dumnezeu sa avem in continuare sarcini usoare si bebei sanatosi!



Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Haide Ady, ca nu mai e asa mult pana in noiembrie, aproape si octombrie s-a dus, ca am trecut de jumatate!


Ramo, eu mai stiu si de ficat si pateu de ficat. In rest, cam ce ai zis tu, atat.
Pupiceiiii la samburel!

Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

NOROC CA VA AM PE VOI ...AM CU CINE VORBI!!!MAI E O LUNA SI O SAPTAMANA......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Lasa iubita ca trec repede zilele, si nu esti singura!! Esti cu noi, dar mai ales, esti cu puiul tau!!!

Vorbeste cu el, povesteste-i despre lumea care il asteapta, despre cate lucruri frumoase va invata.

Eu asa fac!

Ma duc sa pap un pic ca ma iau greturile



Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

elena lipsa energiei o resimt si eu, mi-e somn mai mereu.

elly tu cum de esti asa de informata? esti la prima sarcina, nu?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

elena lipsa energiei o resimt si eu, mi-e somn mai mereu.

elly tu cum de esti asa de informata? esti la prima sarcina, nu?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz



Am avut timp sa ma pregatesc, Ramo! 3 ani in care am sperat si am luptat luna de luna sa am si eu minunea mea. Asa ca am avut timp sa citesc mult. Si inca la capitolul sarcina abia acum ma concentrez, sa vezi cate stiu despre infertilitate!
As fi preferat sa nu stiu nimic, dar sa am acum deja 2 pui.

Ii multumesc insa zilnic lui Dumnezeu ca pana la urma s-a milit si de mine si mi-a trimis un pui de suflet

Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Buna fetelor!

Am vazut ca ati fost super active weekendul asta. Si am realizat ca nu mi-am trecut in prezentare si UM care e 11.09(in cazul in care vrea cineva sa completeze). Si acum unde mai scriem? Aici sau la cealalta parte cu fluturasii si floricele? Sau in ambele parti cred ca mai bine.

Pe mine ieri au inceput sa ma incerce greturile, insa vad ca numai dimineata, ceea ce tot e bine. Ieri dimineata mi-a venit rau cand ma spalam pe dinti, se pare ca spalatul pe dinti devine o problema. Cred ca o sa ma rezum la spalat seara si apoi numai dupa micul dejun. Azi dimineata am sarit peste spalat pe dinti(oricat de oribil ar suna) ca eram constienta ca o sa vomit imediat ce bag periuta. Mi-a fost greata si la mirosul de ulei incins, ca am ceva musafiri si le-am pregatit oua ochiuri. Insa vad ca n-am probleme cu ceea ce mananc. Adica dupa ce a trecut greata de la ulei mi se facuse si mie pofta de oua ochiuri.:))

Si mie mi se pare ca ma obisnuiesc cu simptomele de sarcina care imi pare un pic mai estompate. Sanii ma dor dar nu ingrozitor, ma dor daca ii presez deci cand imi imbratisez barbatul, ceea ce e super aiurea ca nu pot sa-l strang in brate cum trebuie. Dar vad ca si cu asta incep sa ma adaptez si daca o iau asa usor ma descurc. Crampe am din cand in cand, mai ales daca ma gandesc la asta si chiar am observat ca daca nu sunt activa sau daca incep sa ma ingrijorez de starea sarcinii atunci incep sa am si senzatii neplacute in zona uterului. De-aia mie acum mi se pare cel mai important sa fim optimiste si sa avem un pic incredere ca natura stie ce sa faca si fara sa fim tot timpul cu ochiul pe burtica. :P

Cu emotiile stau destul de bine, desi un pic sunt si agitata(cel putin in fiecare dimineta ma trezesc cu o stare de agitatie si cu inima batand foarte repede) si uneori ma simt si obosita. Adica si agitata si obosita, nici nu pot sa fac mare lucru, nici nu pot dormi, sunt intre ele. Dar tot zic ca-i bine. Stati sa ma apuce pe mine panica sa va tineti atunci.:))

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

EU II CANT,II CITESC POVESTI...CHIAR DACA E PREA DEVREME....DAR MA LINISTESC SI EU SI PARCA DISPAR SI DURERILE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

A, si era sa uit. Nu ma emotionez la filme sau altele, insa cand am citit primul mesaj cel cu poeziile dedicate copilului era cat pe ce sa ma buseasca plansul. N-am putut citi decat vreo 2-3 randuri, m-am oprit ca simteam ca o sa ma apuce si n-o sa ma pot opri. Deci, daca nu vreti sa inec calculatorul in lacrimi nu mai postati poezii cu copii. :)) Ceea ce tine de copii vad ca ma impresioneaza cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui aever

Buna fetelor!

Am vazut ca ati fost super active weekendul asta. Si am realizat ca nu mi-am trecut in prezentare si UM care e 11.09(in cazul in care vrea cineva sa completeze). Si acum unde mai scriem? Aici sau la cealalta parte cu fluturasii si floricele? Sau in ambele parti cred ca mai bine.

Pe mine ieri au inceput sa ma incerce greturile, insa vad ca numai dimineata, ceea ce tot e bine. Ieri dimineata mi-a venit rau cand ma spalam pe dinti, se pare ca spalatul pe dinti devine o problema. Cred ca o sa ma rezum la spalat seara si apoi numai dupa micul dejun. Azi dimineata am sarit peste spalat pe dinti(oricat de oribil ar suna) ca eram constienta ca o sa vomit imediat ce bag periuta. Mi-a fost greata si la mirosul de ulei incins, ca am ceva musafiri si le-am pregatit oua ochiuri. Insa vad ca n-am probleme cu ceea ce mananc. Adica dupa ce a trecut greata de la ulei mi se facuse si mie pofta de oua ochiuri.:))

Si mie mi se pare ca ma obisnuiesc cu simptomele de sarcina care imi pare un pic mai estompate. Sanii ma dor dar nu ingrozitor, ma dor daca ii presez deci cand imi imbratisez barbatul, ceea ce e super aiurea ca nu pot sa-l strang in brate cum trebuie. Dar vad ca si cu asta incep sa ma adaptez si daca o iau asa usor ma descurc. Crampe am din cand in cand, mai ales daca ma gandesc la asta si chiar am observat ca daca nu sunt activa sau daca incep sa ma ingrijorez de starea sarcinii atunci incep sa am si senzatii neplacute in zona uterului. De-aia mie acum mi se pare cel mai important sa fim optimiste si sa avem un pic incredere ca natura stie ce sa faca si fara sa fim tot timpul cu ochiul pe burtica. :P

Cu emotiile stau destul de bine, desi un pic sunt si agitata(cel putin in fiecare dimineta ma trezesc cu o stare de agitatie si cu inima batand foarte repede) si uneori ma simt si obosita. Adica si agitata si obosita, nici nu pot sa fac mare lucru, nici nu pot dormi, sunt intre ele. Dar tot zic ca-i bine. Stati sa ma apuce pe mine panica sa va tineti atunci.:))

Va pup pe toate!


Andreea acesta este un nou capitol al odiseei Fluturasi si floricele de mai-iunie 2012. Capitolul 3. Aici continuam discutiile. Capitolul 2 l-am incheiat eu pt ca nu avem voie sa depasim 20 de pagini. Regulile forumului
Deci odiseea noastra va avea mai multe capitole.
Daca te uiti pe prima pagina, am trecut acolo linkurile de la capitolul 1 si 2, ca sa pastram povestea completa.
Si acest capitol se va incheia cand scriem 20 de pagini, si atunci voi face capitolul 4, si asa mai departe.
Sper ca ai inteles.
Acum trec si data UM-ului tau in listuta.

Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput