Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (1)

Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (1) | Autor: Ellyshor

Link direct la acest mesaj

Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini usoare si copilasi sanatosi si frumosi!

Rugaciunea mamei inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.


Rugaciunea mamei dupa nastere

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Cateva link-uri utile:

www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">Evolutia sarcinii pe saptamani in imagini echografice
www.videoweed.es/file/spf2w4nvlr6rm" target="_blank">Documentarul "In pantec"
www.desprecopii.com/info.asp?id=136" target="_blank">Alimentatia in sarcina



Asa incepe o frumoasa poveste cu fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012





Gravidutele lunii Aprilie

Lelu prin FIV ET 02.08.2011 DNP 22 Aprilie 2012





Gravidutele lunii MAI

toma_lly UM 27.07.2011 DNP 05 Mai 2012
Daria76 UM 29.07.2011 DNP 06 Mai 2012
Ellyshor UM 31.07.2011 DNP 06 Mai 2012
Crixy UM 03.08.2011 DNP 09 Mai 2012
Mami vreau UM 04.08.2011 DNP 10 Mai 2012
angi_san UM 06.08.2011 DNP 12 Mai 2012
asparagus UM 08.08.2011 DNP 14 Mai 2012
Tigruta UM 06.08.2011 DNP 15 Mai 2012
N a n a UM 10.08.2011 DNP 16 Mai 2012
Leutzica UM 10.08.2011 DNP 16 Mai 2012
Ramonika UM 19.08.2011 DNP 25 Mai 2012
Ella81it UM 20.08.2011 DNP 26 Mai 2012
Cuchilici UM 28.08.2011 DNP 31 Mai 2012
Anaasta UM 09.08.2011





Gravidutele lunii IUNIE


Doina2222 UM 28.08.2011 DNP 03 Iunie 2012
mi_bebelina UM 28.08.2011 DNP 03 Iunie 2012









Elly 7+ si Babyboom

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Dragele mele burtici, va astept aici ca impreuna sa impartasim impresiile si emotiile unei calatorii fabuloase ce va dura 9 luni si se va incheia cu cel mai de pret dar pe care il poate primi o fiinta: un pui de suflet!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Incerc sa sparg eu gheata

Suntem micuti si avem doar 7 saptamani, dar suntem plini de incredere in Doamne Doamne si foarte luptatori.

Am avut ceva problemute din cauza unei usoare scurgeri maronii cauzata de un hematom decidual de 7 mm, pe care insa o sa-l invingem cu repaus total la pat si tratament.



Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crixy spune:

Ma alatur si eu cu mari sperante si asteptari. Avem doar 6 saptamani si nici o problema, decat ceva greturi.. Dar conform medicinei greturile sunt semn bun deci ne bucuram si de ele.

crixy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Crixy bine ai venit!!!!!


Sa-mi dai DNP-ul si data ultimului cm ca sa te trec in listuta.
Ma bucur ca sunteti bine si fara probleme Asa si trebuie!

Si eu am greturi dar nu foarte accentuate, in schimb saniii.....leleeeee...de nerecunoscut. Abia pot sa mai dorm pe o parte

Pupicei!!! Un inceput de saptamana reusit!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crixy spune:

:)
ultimul cm 3 august 2011
dpn: 9 mai 2012

crixy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Done!

9 Mai e ziua mea de nastere Sa fie cu mult noroc pentru tine!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria76 spune:

Buna!
Si eu sunt o proapsata graviduta, sarcina obtinuta prin FIV la Sibiu. Deocamdata in afara de sani mariti si uneori o foame teribila, nimic neobisnuit, ceea ce m-a pus putin pe ganduri:de ce nu am si eu greturi, etc?
Vineri mergem la cel de-al doilea eco, primul a fost facut pe 9 septembrie pentru confirmare sarcina.
UM 29 iulie.
Bafta si sa ne auzim cu bine.
Dumnezeu sa ne ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Daria, te pup dulce!
Bine ai venit! Sarcina usoara!


Sa-mi dai si DNP-ul ca sa-l trec in listuta.
Felicitari pentru sarcina!

La mine, minunea a aparut natural cand nici nu ma mai asteptam, dupa 3 ani de incercari si tratamente.
Desi intampinam ceva probleme, contam pe ajutorul lui Doamne Doamne sa fim bine si sanatosi pana la finalul calatoriei, si dupa aceea
Eu am endometrioza si m-am operat laparoscopic anul trecut.

Te pup si te astept aici sa mai vorbim.

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


PS: Nici eu nu am greturi accentuate, doar o senzatie usoara de greata, si asta cateodata.


Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

ok, ma alatur si eu voua.

ieri am facut ecografia de confirmare a sarcinii. azi am 6 saptamani. UM a fost 9 august, dar DPN nu mi-a dat inca. ma duc la un alt eco doar peste 3 saptamani cand a spus ca incepem masuratorile si vedem si ce analize facem.

eu am o usoara senzatie neplacuta in stomac cateodata, insomnii pentru ca ma trezesc pe la 3-4 si nu mai pot adormi uneori, si niste sani durerosi rau de tot... cred ca pana la sfarsit voi epuiza toate literele alfabetului la sutien...

in rest, bebe parea cat o fasolica si inimioara batea in frecventa normala.

Mergi la inceput