Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salutare !

Sunt mamica unei floricele minunate de mai 2010, si port in burtica o alta floricica, de mai 2012 (UM 10 august 2011, DPN 16 mai 2012). Ma primiti si pe mine?



Nana, mamica de iubirice dulce , Adelina Ioana- 11 mai 2010, si 5+ DPN 16 mai 2012
povestea stelutei de mare - vestuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaasta

ok, ma alatur si eu voua.

ieri am facut ecografia de confirmare a sarcinii. azi am 6 saptamani. UM a fost 9 august, dar DPN nu mi-a dat inca. ma duc la un alt eco doar peste 3 saptamani cand a spus ca incepem masuratorile si vedem si ce analize facem.

eu am o usoara senzatie neplacuta in stomac cateodata, insomnii pentru ca ma trezesc pe la 3-4 si nu mai pot adormi uneori, si niste sani durerosi rau de tot... cred ca pana la sfarsit voi epuiza toate literele alfabetului la sutien...

in rest, bebe parea cat o fasolica si inimioara batea in frecventa normala.


Anaasta Felicitari pentru samburel! Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate ca sa creasca frumos in burtica la mami.
Bine ai venit!
Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Salutare !

Sunt mamica unei floricele minunate de mai 2010, si port in burtica o alta floricica, de mai 2012 (UM 10 august 2011, DPN 16 mai 2012). Ma primiti si pe mine?



Nana, mamica de iubirice dulce , Adelina Ioana- 11 mai 2010, si 5+ DPN 16 mai 2012
povestea stelutei de mare - vestuta


Nana ce dulce e floricica ta! Sunt convinsa ca si bobita din burtica va fi la fel!
Multa sanatate, sarcina usoara si bine ai venit la noi!


Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Noi suntem tot la orizontala, luam tratamentul si speram sa fie bine.
Vineri mergem la dr sa facem progesteronul injectabil si sa discutam cand il mai vedem pe bb si ce analize trebuie sa facem.

Va pupam dulceee!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ellyshor, ce probleme aveti voi?! sa fii cuminte, sa stai in pat si sa asculti de medic, o sa fie bine pana la urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

cioc cioc... se poate???

In primul rand vreau sa va urez tuturor o sarcina usoara, fara probleme, si sa va felicit pentru micile minuni din burtica. Cu unele dintre voi ma "cunosc" de la o alta sectiune a forumului si pot sa spun ca ma bucur foarte, foarte tare ca ati reusit!

Eu sunt o graviduta prin FIV, al 4-lea mai exact! Am avut punctia pe 18 august si ET pe 23 august deci data calculata a UM este 04.08 si DPN este 10.05. Am fost foarte fericita cand am vazut beta pozitiv, nu mi-a venit sa cred ca in sfarsit a venit si randul meu... Insa nu totul este roz, mai precis si la mine sunt ceva probleme, similare cu ale lui Elly adica un hematom coriodecidual deci sunt mobilizata la pat pentru o saptamana (momonetan). Am vazut prima data bebele saptamana trecuta, joi, dupa ce am avut o scurgere rozalie care s-a transformat in maroniu. Acum nu mai am nici o scurgere si sper ca totul sa fie bine si cu bebe. Saptamana trecuta i-am vazut inimioara! Maine merg din nou la eco si sper sa aduc vesti bune.

Eu am ceva greturi si nu am mai putut manca carne de saptamana trecuta. Dar ma hranesc bine cu lactate, fructe, etc. Dar nu ma plang de greturi, din contra, atunci cand mi se pare ca nu le mai am imi fac griji pentru bebe mic si sper sa fie in regula.

Daria nu in toate sarcinile apar greturile. Sa nu iti faci probleme ca nu ai!!! Chiar am vazut un reportaj la televizor ca ar trebui sa ne facem probleme daca avem greturi si ele dispar deodata, nu si daca nu avem pentru ca asta nu este anormal.

Ellyshor eu fac progestron de 60 zilnic. Tu de care progesteron (ce concentratie) faci si la cate zile? Iei si utro?

Pupici tuturor!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaasta

Ellyshor, ce probleme aveti voi?! sa fii cuminte, sa stai in pat si sa asculti de medic, o sa fie bine pana la urma!


Din sapt 6 am avut secretii maronii, care s-au dovedit a fi de la o desprindere a saculetului lui bb, ce a dus la un hematom decidual de 7 mm.
Stam in pat, pentru ca ni s-a recomandat repaus total iar ca tratament luam: Utrogestan 8 cps/zi, acid folic, elevit, no spa ocazional dc apar dureri si magne b6.
Azi, secretia mi s-a parut curata, sper sa ramana asa si sa nu mai apara pete maronii

Doamne ajuta sa fie bine!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Laur noi ne cunoastem, din alta "parte".
Bine, au trecut ceva ani...vreo 3 de cand eram si eu "boboaca" in ale conceptiei.
M-a bucurat enorm vestea ta minunata! Sa va dea Dumnezeu multa muuulta sanatate! Sa ajungeti cu bine la momentul ala suprem in care iti vei tine puiul in brate.

Da, iau si Utro 8/zi si fac saptamanal progesteron injectabil, Proluton cred ca se numeste. L-a avut dr mea la ea la cabinet, pt ca am inteles ca nu se gaseste la noi in tara. Ca tot ce e vital pentru gravidutze de altfel!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Dap, elly asa este, noi suntem cunostinte vechi!
Si ma bucur sa ne tinem de manuta in cele 9 luni care sper sa se termine cu bine pentru amandoua! Mai ales ca amandoua am inceput cu ceva probleme dar cu credinta in Dumnezeu vom trece noi si de asta!

Dap, e greu cu progesteronul! Eu l-am luat din Cehia, de unde am facut fiv-ul si, asa cum spuneam, fac zilnic. Insa mai am de la fiv-ul trecut 4 injectii de proluton depot de 500 pe care nu le folosesc si ti le pot da cu mare drag daca ai nevoie de ele!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Laur, iti trimisei MP, chiar de progesteron te intrebam
Gand la gand am fost.

Vreau Proluton, da, pt ca mi-e tare teama ca n-o sa mai aiba dr mea si nu stiu de unde sa iau.
Stabilim detaliile prin MP.

Pooop dulce!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput