Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Fetelor, ca sa mai animam discutia si ca sa ramana scris in acest prim capitol, ce minuni va doriti sa aveti in burtica???

Eu, sincer, la cat m-am chinuit, imi doresc sa fie sanatos!!! asta e cel mai important. Insa trebuie sa recunosc ca mi-ar placea mult o fetita. Desi simt ca e baietel!

Si inca ceva. La ce medic mergeti? eu merg la Elvira Bratila la Euroclinic. Am asigurare eureko si cica am monitorizarea sarcinii inclusa in asigurare. Vom trai si vom vedea. Cert e ca Elvira Bratila e medicul meu si eu sunt foarte multumita de ea!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Eu acum 3 ani, imi doream mult o fetita pe care sa o cheme Eva. Daca va fi fetita, asa o va chema.
Dar acum, nu-mi displace deloc nici ideea de baietel. Nu avem inca un nume pregatit dar vom alege cu siguranta unul potrivit daca va fi sa fie surubel

Asa cum ai zis si tu, imi doresc tare mult sa fie sanatos, sa aiba Doamne Doamne grija de el sa creasca frumos si sa ajungem cu bine la termen. In momentul de fata, asta conteaza cel mai mult!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Fetelor, eu va doresc numai bine si sunt convinsa ca daca sunteti cuminti si va odihniti veti fi foarte bine si bebe la fel. Eu am 2 prietene care au avut sangerari, la una se desprindea placenta parca, la alta era un hematom care apasa si era o usoara dezlipire, dar au stat acasa in pat cu tratament si totul s-a terminat cu bine.

Eu, una, avand in vedere ca am ramas insarcinata cumva miraculos, inainte de intalnirea mea cu medicul de la Budapesta la consultatia pentru FIV cand eram deja insarcinata fara sa am habar si ma miram de ce eram asa de ciudata si avand si un AMH dezastruos, nu imi doresc nimic altceva decat sa fie bebe sanatos si puternic si hotarat sa stea cuminte acolo pana la termen. atata tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Buna dimineataaaaa, ne-am trezit si noi, am papat si acum mai frunzarim netul.
Va invit la o cescutza de ceai....

Ana(sper ca asa te cheama) ce poveste minunata ai si tu.
Poti sa ne spui de ce ati recurs la FIV?

Si eu am ramas tot asa, chiar cand nu ma asteptam deloc. Ma programasem pt histeroscopie la Bucuresti si asteptam sa vina menstra. Si...n-a mai venit. Luam Metformin si se reglase cm-ul cam la 28-29 de zile. Prin ziua 36 sotul a venit chitit acasa cu un test, si cand l-am facut...mi s-a oprit respiratia

Dumnezeu ne iubeste mult! Pentru mine asta a fost o dovada clara

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Elly, am incercat ceva vreme si nu am reusit si ne gandeam sa facem inseminare, sa incercam asa. pe scurt, cand am inceput sa facem analize, acestea nu au iesit bine. in special AMH-ul meu a fost foarte, foarte mic (0,07) si m-am speriat si m-am programat la o consultatie la Institutul Kaali la Budapesta. dar Doamne Doamne avea deja planuri cu noi si uite asa am si eu o fasolica la purtator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salut burtici !

Multumesc pentru primire !

Hai sa va zic in mare despre sarcina cu Adelina, fetita mea - ca incurajare pentru fetele cu probleme. Am ramas insarcinata dupa doi ani de frustrari si doua sarcini pierdute (4+ si 7+). Am inceput sa sangerez cate putin de la patru saptamani; medicul la care mergeam nu mi-a dat progesteron pentru ca nu vedea sarcina in uter si nu vroia sa se fixeze prin trompe, in plus imi explica ca e normal sa sangerez (la nidatie se erodeaza mici vase de sange din peretele uterin); iar cele doua sarcini pierdute anterior le-a pus cu usurinta in seama unor anomalii cromozomiale, de care era atat de sigura incat nici macar nu i-a trecut prin cap sa-mi recomande analize care sa confirme sau sa infirme. La sase saptamani am facut pur si simplu hemoragie - sange rosu aprins si niste crampe de mi se parea ca mi se faramiteaza bazinul si burtica. Am fugit de urgenta la un alt medic, eram convinsa ca s-a dus si samburelul asta... Am simtit ca e vorba de un miracol din momentul in care am vazut inimuta mica la eco. Am stat in pat de la 6 saptamani pana inainte sa nasc. Am trait cu progesteron, aspenter si cocktail de no spa si scobutil injectabil; am tot sangerat pana in luna a patra (nu se resorbea bine un hematom, ca faceam altul), apoi au inceput celelalte probleme: uter spastic si col scurtat (din fericire a ramas inchis, oricum era tardiv pentru cerclaj), asa ca am servit in continuare si gynipral... Colac peste pupaza, la 30 de saptamani s-a confirmat placenta praevia anterioara. Totusi, dupa sapte luni de stat in pat, o tona de medicamente, patru sejururi "minunate" in spital - doua pe gine, doua pe obstetrica - am nascut o fetita sanatoasa si frumoasa, cu apgar 10, 3460 g si 50 de cm, care s-a apucat de facut "scandal" inante sa iasa de tot cu piciorusele din burtica . Asta la doua zile dupa ce am intrerupt tratamentul, cu cezariana de urgenta, pe travaliu . Cu nasterea e alta poveste, dar e inca devreme sa discutam . Ce vreau sa subliniez e ca exista lumina la capatul tunelului, si nu orice lumina, ci una... minunata .

Mie mi-ar placea o surioara pentru fetita mea; in sarcina cu ea n-am indraznit sa am preferinte, desi, in sufletul meu, speram in secret sa am o fetita . Si daca va veni un fratior, il vom iubi la fel de mult; ar mai echilibra raportul de forte in familie .

la toata lumea si scuze ca m-am lungit asa.

Nana, mamica de iubirice dulce , Adelina Ioana- 11 mai 2010, si 5+ DPN 16 mai 2012
povestea stelutei de mare - vestuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaasta

Elly, am incercat ceva vreme si nu am reusit si ne gandeam sa facem inseminare, sa incercam asa. pe scurt, cand am inceput sa facem analize, acestea nu au iesit bine. in special AMH-ul meu a fost foarte, foarte mic (0,07) si m-am speriat si m-am programat la o consultatie la Institutul Kaali la Budapesta. dar Doamne Doamne avea deja planuri cu noi si uite asa am si eu o fasolica la purtator...


Doamne, deci chiar a fost o minune, pt Amh-ul e intr-adevar f mic. Dar uite, daca a fost sa fie...n-a mai contat nimic.
Doamne ajuta, sa ai o sarcina usoara in continuare si un bb sanatos!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria76 spune:

Buna fetelor!
Referitor las ce mi-as dori sa fie bb, cred ca toate fetele care stiu ce inseamna sa treci printr-un FIV esuat si ca singura sansa de a avea un bb este FIV, considera ca nu conteaza sexul impoortant este sa fie sanatos.
Ca tratamen si eu iau acifol 1/zi, aspenter 1/zi, magne b6 2/zi, femibion 1- 1/zi si utrogestan 200 3/zi.
ANAASTA am vazut ca esti in TM , la ce meic mergi? Eu sunt din MH, dar voi merge vineri la Tm la Dr. Todorut pentru eco. Ne mai auzim ca sunt la serv si nu prea am timp sa intru. Va pup dulce pe toate si multa sanatate. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Nana, si tu prin ce ai trecut cu minunea ta...
Sa inteleg ca ti-a dat Aspenter pt ca exista suspiciunea de trombofilie?
Eu traiesc cu teama asta.
Am citit ca trombofilia asta se poate declansa oricand. Inca n-am facut analizele, vreau sa mai astept urmatoarea echografie si daca hematomul nu s-a retras am sa le fac cu siguranta!



Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Nana, sarcina usoara Sa va ajute Doamne Doamne si sa nu mai aveti atatea probleme si acum!

Te pup Daria! Spor la serviciu!

Elly 7+ si Babyboom

Mergi la inceput