Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

la 8 sapt si 3 zile bb avea 176 b/minut.Asta a fost prima echo.
Imi este asa de somnnnn nu am chef de nimik as manca orice dar sa fie bun..in special niste varza murata mmmmce buna ar fi da de unde sa o iau la ora asta?
Am citit la una din fete ca daca ai greturi inseamna ca ai o placenta sanatoasa! Eu nu am avut nici o zi nimik asta ce inseamna ca a mea e nesanatoasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Felicitari joanna avem nevoie de vesti bune, ca ne cam pica moralul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

BUNA ZIUA TUTUROR!
AM VAZUT SIN CATEVA BRUTICI NOI CARORA LE UREZ BUN VENIT!

DEEA CATE SAPTAMANI AI U?
EU ERAM APROAPE SIGURA K AZI O SA IMI VAD BEBICUL,SI UITE K NU A FOST SA FIE.LA MINE UM A FOST PE 10.09.2011 DECI DUPA CALCULE 6 SAPT.SI NU S-A VAZUT NIMIC.NU TE SPERIA.O SA FIE TOTUL BN.PE MINE M-A CGEMAT SI MARTI LA CONTROL.MI-A ZIS K PANA NU SE VEDE BEBE NU MA LASA IN PACE.


AVETI GRIJA DE VOI FETELOR!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

onutza, nu toate gravidele au greturi, stai linistita ba chiar unele mamici care sunt la a2a sau a3a sarcina au spus ca nu au nici un simptom...eu folosesc citatul mai mult ca pe o consolare dupa atatea greturi, sau poate e si adevarat dar asta nu inseamna ca reciproca e valabila, pur si simplu tu esti mai norocoasa

Anca 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Eu sunt la a doua sarcina si tot rau imi este. Si imi este rau toata ziua nu doar pe episoade.

Joana felicitari pentru bebicul sanatosa. Sa creasca mare si sanatos.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Buna dimineata, burtici vorbarete si bun venit burticilor noi!
Joana2672001, felicitari pt bebe, sigur te simti in al n-spelea cer si ma bucur pentru tine!
BlackCatevR, nu stiu ce tot zici tu acolo despre lapte, dar eu beau cat cuprinde - pentru mine e indispensabil si e salvatorul meu cand mi-e greata de orice mancare si totusi mi-e foame..acum e drept ca la cat de "natural" e asta de aici nu stiu ce urme de Ca mai are prin el, dar..ne conformam situatiei!
Nu stiu cine izcea ca greturile sunt semnul unei placente sanatoase - sincer, eu inclin sa cred ca e o incercare de consolare a celor care au(avem) greturi hihi, stiu zeci de persoane care au fost super-ok in sarcina, fara urme de greturi si au avut placente si bebei cat se poate de sanatosi, deci cele care nu aveti greturi, nu va ingrijorati..am vazut ca unele dintre voi au inceput sa se precipite.
Fetelor, merg sa mananc ceva ca deja e revolutie in stomacel, si intre timp voi citi si eu povestea Ramonikai, ca tarrre m-ati facut curioasa.
Si acum, intrebarea de final - voua vi se spune TUTUROR sexul copilului la 11-13 sapt sau sunt doar exceptii???

Pupicei la voinicei!

Corina, mami de Bubulina 10 luni si acum 5+ (?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cuchilici

Buna dimineata!

Eu am fost iar la doctor si mi-a interpretat ecografia facut la 6 saptamani si 1 zi. A doua opinie a doctorilor a fost ca activitatea cardiaca e cam redusa la bebe pentru varsta asta, adica 108 batai pe minut. M-a trimis sa mai fac o ecografie pe data de 25.10.2011 sa vedem cum sta treaba.

Voua cate batai pe minut v-au iesit si la ce varsta a bebelui?

Va multumesc!
Corina

8+


Ceea ce am gasit eu referitor la aceasta este un filmulet - de fapt o serie de filmulete de la Pregnancy Health Guru care mie mi s-au parut foarte bune - scurte si la subiect, cu dezvoltarea pe saptamani a bebelusului. Poate le cunoasteti deja, postez aici linkul oricum pentru orice eventualitate:
http://www.youtube.com/watch?v=hO8Ie90tI5g
Aici spune ca la 6 saptamani numarul de batai pe minut este intre 130-160, pentru saptamana 7 nu se precizeaza nimic. De asemenea, am mai citit un articol care spune ca bataile inimii incep de la 100 in saptamana a sasea si in caz ca sunt mai putine de atat se impun investigatii suplimentare. Poate doctorul tau vrea doar sa se asigure ca totul decurge perfect, ceea ce poti face tu este sa stai linistita, sa nu te ingrijorezi - e cel mai mare ajutor pe care i-l poti da bebelului tau!

Corina, mami de Bubulina 10 luni si acum 5+ (?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Cuchilici, eu am fost deja de 4 ori la doctor de cand stiu de sarcina, din 2 in 2 saptamani, mi-a facut de fiecare data ecografie, dar nu mi-a masurat nici o data frecventa batailor inimii. MA rog, eu stau in Germania, una din tarile cu "natural sau mai vedem".
Acasa am insa un "MAS baby watcher" cu care ascult inimioara lui bebe, sapt. asta e in jur de 170, dar eu sunt deja in sapt. 11, in sapt. 5-10 e prea devreme, nu se aude nimic, bebe e prea mic.


Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 10+

http://www.foto-la.de/Lucas/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Si eu ma consolez cu gandul ca daca am greturi inseamna ca sarcina e ok, desi Onutza, pentru linistea ta, cunosc extrem de multe mamici care nu avut pic de greturi in sarcina si copilasii sunt sanatosi perfecti.

Si mie mi-e greata toata ziua, dimineata e mai bine, seara rau tare...asta este, sper sa scap in cateva saptamani.

Fetelor, cum se face salata orientala?

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 10+

http://www.foto-la.de/Lucas/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Legat de greturi, sunt total de acord cu mamita :)

Cele care sunt norocoase si nu au avut parte de greturi ar treb sa fie bucuroase, nu sa se ingrijoreze. Stiu ca ne ingrijoram din orice, dar facem rau bebelului asa :).

In cultura populara se zice ca femeile care au greturi la inceput de sarcina vor avea fetite, ca sunt mai mofturoase:)) .


Mergi la inceput