Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

La bataile inimii pt 6 saptamani, la mine a fost asa: 117 batai/minut si 3.5 mm.

Stai linistita ca sigur nu e nici o problema, nu toti bebelusii se dezvolta la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Monica, povestea ta m-a cutremurat, nu pot sa zic nimic mai mult. Esti o persoana deosebita si iti admir curajul. Multa sanatate tie si lui bebe!

Corina, mami de Bubulina 10 luni si acum 5+ (?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Citat:
citat din mesajul lui asparagus


Fetelor, cum se face salata orientala?

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 10+

http://www.foto-la.de/Lucas/


Ingredientele sunt: cartofi fierti in coaja si apoi taiati cubulete, oua fierte si apoi taiate felii, castraveciori murati feliute, masline negre, ceapa taiata rondele (dar atentie ca da arsuri stomacale), sare, piper, ulei de masline si otet dupa gust. Se amesteca si asta e papica. Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna!
Citesc si eu aproape tot dar nu reusesc sa scriu.Am o stare de somnolenta si de rau continuaAzi sotul mi-a spus sa mai ies la aer ca sunt galbena ca o lamaie
Am facut si eu salata orientala azi si aseara cartofi coptii,au fost foarte buni,multumesc celei care a venit cu idee asta
Maine fac sarmale asta daca gasesc la magazinul romanesc varza acra.
In rest nimik nou astept cu nerabdare ziua de 7 nov. sa vad si eu pe bebe mic
Vorbeati de bataile inimii ,mie doctorul nu mi-a spus nuimc nici macar nu mi-a dat sa aud cum bate inimioaraA zis ca e prea mic sa il stresez!
JOANA deci eu o sa am fetita? Ca am niste greturi
ELLY imi schimbi si mie DPN te rog?Cel nou este 16.05.2012
Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai frumos!

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

ELLA Daca iti doresti fetita sper sa fie fetita, ca asa zic si greturile dupa babe:))

Eh ce pofta mi ati facut, si eu nu sunt o bucatareasa prea priceputa, dar lasa ca imi rog partenerul sa mi gatesca in week end:))S a scos:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

onutza eu cred ca o sa merg pe varianta Arcadia. pentru ca m-am fript deja cu maternitatile de stat. am fugit de Cuza si am nascut la El. Doamna, de unde am plecat cu microb si eu si fata. la Cuza multe prietene au luat stafilococul la san si la 3-4 sapt. dupa nastere au trebuit sa se opereze la san, erau sa piarda laptele, probleme mari.
bineinteles ca sunt si cazuri in care nimeni n-a patit nimic, insa cine s-a fript cu ciorba sufla si-n iaurt...
imi pare rau ca nu pot naste natural, ar fi fost mult mai ieftin decat cezariana, insa...

toma lly PLACINTA AMERICANA CU MERE se face un aluat din aprox. 150 g unt, 250 g faina, apa si sare, se intinde in tava. se taie merele curatate de coaja in felii subtiri (eu le tai la robot), se amesteca cu 100 g smantana, 2 linguri de faina, o lingurita de scortisoara, o lingura de unt, coaja rasa de la o lamaie si 50 grame de zahar, se amesteca bine si se toarna peste aluat in tava. se lasa la cuptor cam 50 min. pana se rumeneste.

elena e bine sa eviti maioneza, mai ales daca nu esti sigura de sursa oualor.

cuchilici la 7 sapt. ritmul cardiac era de 146 batai.

mamita cred ca m-ai confundat cu monica in leg. cu povestea.
la prima sarcina nu mi s-a spus sexul la 12 sapt. ci pe la 16-17. vom vedea acum.

joana eu n-am avut deloc greturi la prima sarcina si am fetita. nici acum n-am nici o greata deocamdata si sper nici sa nu am.

am facut azi salata orientala dar nu mi-a placut...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
imi pare rau ca nu pot naste natural, ar fi fost mult mai ieftin decat cezariana, insa...

mamita cred ca m-ai confundat cu monica in leg. cu povestea.
la prima sarcina nu mi s-a spus sexul la 12 sapt. ci pe la 16-17. vom vedea acum.


Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz



Ramonika, da te-am confundat cu povestea, dar am rectificat pe parcurs :).
Aha, deci chestia cu zisul sexului la 11-13 sapt nu e o regula generala, ma gandeam eu.
Nu stiu daca ai precizat inainte si mi-a scapat mie, dar dc nu poti naste natural?

Pupcei la voinicei!

Corina, mami de Bubulina 10 luni si acum 5+ (?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Si noi venim azi cu vesti bune!
N-am apucat sa citesc din urma, pt ca am sarit direct sa va spun ce am facut la consultatie.
Deci!
Suntem in grafic, avem 12 saptamani, manute, picioruse si degetele, le-a vazut mami ca ii tot faceam cu manutza
Avem o mochitza de extraterestru, dar mami deja vede ca o sa fim frumos/frumoasa foc foc. Cra cra
Am auzit inimioara, e totul ok, ritmul bun.
Suntem cam agitati! Zau ca nu stiu cu cine semanam.

Trebuie sa refacem sumarul de urina si sa facem o urocultura pt ca s-ar putea sa avem o infectie urinara. Si am primit tratament pt candidoza(va ziceam eu ca am o secretie suspecta).

Cam atat despre noi. Doamne ajuta si in continuare!

Acum recapitulez ce ati mai tainuit intre timp.

Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor


Si noi venim azi cu vesti bune!
N-am apucat sa citesc din urma, pt ca am sarit direct sa va spun ce am facut la consultatie.
Deci!
Suntem in grafic, avem 12 saptamani, manute, picioruse si degetele, le-a vazut mami ca ii tot faceam cu manutza
Avem o mochitza de extraterestru, dar mami deja vede ca o sa fim frumos/frumoasa foc foc. Cra cra
Am auzit inimioara, e totul ok, ritmul bun.
Suntem cam agitati! Zau ca nu stiu cu cine semanam.

Trebuie sa refacem sumarul de urina si sa facem o urocultura pt ca s-ar putea sa avem o infectie urinara. Si am primit tratament pt candidoza(va ziceam eu ca am o secretie suspecta).

Cam atat despre noi. Doamne ajuta si in continuare!

Acum recapitulez ce ati mai tainuit intre timp.

Elly 11+ si Babyboom




Elly, ma bucur nespus ca puiul tau e bine si activ! Mi-ai facut si mie "pofta" de o eco :), dar mai am ceva de asteptat.

Pupicei la voinicei!

Corina, mami de Bubulina 10 luni si acum 5+ (?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Cori multumim! Pupicei multi si de la noi! Voi cand mergeti la dr?

Ella gata, am schimbat DPN-ul. L-am schimbat si pe al meu care de pe 6 mai, s-a facut 2 mai.

Pupiliciii!

Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput