Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna,


Ma inscriu si eu aici.Am 34 ani. UM 17 septembrie. Mai am acasa un baietel care in noiembrie face 6 ani, pe nume Stefan Peter.
Asteptam al doilea copil de 1 an jumate...alaltaieri mi-am facut primul test si a iesit pozitiv. Ieri m-am facut la doilea test si tot pozitiv a iesit. Deci....sa fie fetita, nu?
N-am fost inca la medic...mai am timp...asa e la al doilea, nu mai suntem asa stresate daca ne simtim ok.
Mi-am facut programare la eko pe 2 nov.
Mi-am cumparat acid folic... si sunt cam somnoroasa.
Analizele mi le-am facut in septembrie...nu sunt anemica, am si calciu....poate medicul o sa ma mai puna sa mai fac ceva analize...nu stiu!
Sunt in a 4 saptamana, dupa calculele mele.
Care e secretul sa faci fata?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bun venit, Hildegard!
Sincer, nu cred ca o fi vreun secret pentru a face fetita, nu-ti fce prea multe iluzii.
Elly, ma intrebai de aspirina. Mi-a dat pentru ca am avut in trecut o tromboflebita si recent alte probleme. Cat despre analizele de coagulare, le-am facut si eu la Fundeni: proteina S, proteina C, factor V Leiden, homocisteina, cam asa parca se chemau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Hildegard, bine ai venit!
Elly felicitari pentru bebe! Ma bucur ca totul este in ordine. Ce tratament ai primit pentru candida?
Stati linistite cu greturile ca eu la prima sarcina nu am avut deloc si a rezultat un copil foarte sanatos.
N-a vrut nimeni sa spuna cat s-a ingrasat.
Sparg eu gheata, dar pun pe seama faptului ca m-am lasat de fumat: 2 kilograme!
Acum va las pentru ca trebuie sa ma pregatesc: iesim in club!!!(trebuia sa va spun, ca nu stiu cat o sa mai pot, de cand avea Bia un an si 10 luni iesim in fiecare vineri cand suntem in oras si tare o sa-mi lipseasca)

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Am primit si eu rezultatele la analize:
- la sange mi-au iesit peste limita neutrofilele si sub limita euzinofilele, plus ca nu am anticorpi pentru toxoplasmoza si am pisica!!!
- la urina se pare ca e o infectie
Deja m-am apucat sa beau apa (eu de obicei beam o cana de ceai dimineata si in rest 2-3 guri de apa toata ziua), acum in 3 ore am baut deja 2 pahare. Programare la doctor am abia pe 7, sper sa nu fie periculoasa infectia pentru bebe ca eu nu am nici un simptom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hildegard bine ai venit alaturi de noi! Felicitari pentru sarcina! Sa ai un bebelus sanatos si frumos!
Sa-mi lasi si DPN ca sa pot sa te trec in listuta.

Anitta am inteles. Ma gandeam eu ca pe fondul unor probleme de coagulare ti-a dat aspirina. Doamne ajuta si sanatate multa!

Miha pentru candidoza, dr mi-a dat ovule Canesten. Inca nu le-am luat pt ca luni o sa merg la dr in spital sa-mi faca o mica internare, altfel nu poate sa-mi mai dea concediu medical. Si am zis sa termin cu spitalul si apoi incep tratamentul. Oricum nu am simptome accentuate, doare se vede asa o schimbare a secretiei.
Pup dulce!

Elena de analizele de sange nu stiu ce sa zic, eu n-am avut probleme cu astea.
Referito la toxoplasma insa, nici eu nu am anticorpi pt ea. Si am catel.
Mie mi-a zis dr sa mai refac analiza peste 1 luna sa vedem cum stam.
Iar cu infectia urinara, eu zic sa nu te sperii, sunt destul de frecvente in sarcina si mai ales dc nu ai simptome inseamna ca nu e asa grava.
Si eu s-ar putea sa am, o sa mai fac analizele o data, saptamana viitoare.

Pup dulce toate burticile! Sa aveti un weekend minunat!



Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ely, DPN o sa-l stiu exact cand merg pe 2 nov la medic.
Am emotii....nu ma va inca gravida......dar, ma obisnuiesc...
Oare imunitatea e mai ridicata la femeile gravide...eu asa stiam ca da. Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mmamita

Nu stiu daca ai precizat inainte si mi-a scapat mie, dar dc nu poti naste natural?


pai prima sarcina a fost prin cezariana, pt. ca bebelina era pozitie pelvina. si aici nu se risca nici un medic sa te lase sa nasti natural dupa cezariana. de fapt cica sunt doar vreo 3-4 medici in toata tara care fac VBAC, in rest toti numai ceza...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor
Si am primit tratament pt candidoza(va ziceam eu ca am o secretie suspecta).


bravo, ma bucur mult pt. vestile bune.
ce tratament ti-a dat pt. candidoza, ca s-ar putea sa am si eu...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hildegard

Care e secretul sa faci fata?


bine ai venit si sarcina usoara in continuare.
daca esti deja insrcinata e prea tarziu sa mai aplici vreo tactica pentru a face fetita, nu?
din cate stiu eu, daca prestezi inainte de ovulatie cu 2-3 zile ai sanse mai mari sa fie fetita. insa nu e o regula, sunt si exceptii, bineinteles, nimic nu-ti poate garanta ca va fi fata sau baiat.
plus ca nu e asa usor sa afli cand are loc ovulatia.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Elly am vazut acum ca ai scris tratamentul pt. candidoza.
DPN=ul oricum se mai schimba pe parcurs si cica doar 10% din femei (sau chiar mai putine) nasca chiar in ziua DPN-ului.

miha eu nu m-am ingrasat deloc pana acum, de asta n-am zis nimic. la prima sarcina de-abia de prin luna a 5-a am inceput sa pun pe mine si am luat in total vreo 13 kg.
distractie placuta!

elena nici eu n-am imunitate la toxoplasmoza si am avut la un moment dat (acum vreo 5-6 ani) prin casa 7 pisici care ieseau afara si veneau si in casa.
cat despre infectie urinara, ti-ai facut urocultura cu antibiograma ca sa vezi ce microb e? oricum daca ai microb nu trebuie negrijat, trateaza-l, insa asigura=te ca dr. iti da un antibiotic extra-safe in sarcina. e foarte bine ca bei multa apa.

Hilde nu stiu daca e imunitatea mai mare in timpul sarcinii, eu auzisem ca dupa sarcina iesi perfect sanatoasa, ca sarcina iti "trateaza" bolile... da de unde, eu am avut parca mai multe probleme dupa sarcina decat inainte... bine, am si luat E-coli din maternitate...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput