Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (8)

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (8) | Autor: Mariaa

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Va invit sa scrieti aici.
Multa sanatate tuturor!



AdorCopiii - adoptia - taina unei iubiri divine

AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Nu stiu daca ati mai vorbit cu dr. Bozsik din Ungaria, el spunea ca pentru specia afzelii nu e indicata/eficienta ceftriaxona. Puteti spune daca el sau altcineva v-a recomandat un alt antibiotic (sau combinatie de antibiotice) pentru afzelii si Sensu stricto?.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gani spune:

Buna,
Techno, si eu si sotul avem afzeli si s.s. Eu, care am si babesie, am luat in combinatii doxiciclina cu ciprofloxacina, rifampicina cu tavanic, clindamicina cu zinnat, iar acum minociclina cu ofloxacina. Sotul nu a luat rifampicina. Nu stiu daca tot ce am luat e pt borelii, ca la mine sunt si micoplasme, erlichia, babesia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Ai facut parca si microscopia? Acolo au iesit toate? Ti s-au recomandat niste antibiotice si inalinte si dupa aceea in functie de ce a iesit la microscopie?

In alta ordine de idei, pentru microscopie exista o conduita (alimentatie) inainte de recoltarea sangelui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gani spune:

off, noi am inceput tratamentul cu doxiciclina doar dupa Elisa de la Fundeni, asta era in februarie. In martie cand a venit microscopul Dr. Moscu am fost primii pacienti si el ni le-a gasit pe toate. Cand a venit si la Fundeni microscopul am facut si acolo, dar dupa cum poate stii nu se intelege nimic, urmeaza sa-si achizitioneze si ocularul potrivit. Speciile de borelii le stim din WB facut la Fundeni odata cu microscopia cea nereusita.
Cum iti mai merge, esti in pauza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Eu nu am mai facut niciun tratament din februarie. Micile probleme nu au disparut (spasme musculare, mici si rare dureri articulare).
As vrea sa fac totusi de curiozitate examenul la microscop. Poate sunt altele cauzele acelor probleme.
Deci e vreo recomandare de alimentatie in zilele dinainte de examen cu microscopul? Pe site scrie sa nu mananci doar in dimineata aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gani spune:



Pai ar trebui sa nu mananci grasimi si nici dulciuri cu o zi inainte. Cred ca ai scris pe aici ce tratament ai facut dar nu mai gasesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

3 ture, amoxicilina 4 saptamani dupa muscatura, doxiciclina 8 saptamani, ceftriaxona, pulse therapy intravenos 6 saptamani. Boszik imi scria ca ceftriaxona nu e eficienta la afzelii nu mi-a spus ce ar fi indicat doar mi-a recomandat sa nu mai iau antibiotice si sa incep refacerea organismului cu suplimente si conduita sanatoasa. A, si plaquenil vreo 8 saptamani, pe cxare nu l-am luat chiar daca doza recomandata nu e riscanta pentru ochi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliciDbr spune:

Citat:
citat din mesajul lui Techno

3 ture, amoxicilina 4 saptamani dupa muscatura, doxiciclina 8 saptamani, ceftriaxona, pulse therapy intravenos 6 saptamani. Boszik imi scria ca ceftriaxona nu e eficienta la afzelii nu mi-a spus ce ar fi indicat doar mi-a recomandat sa nu mai iau antibiotice si sa incep refacerea organismului cu suplimente si conduita sanatoasa. A, si plaquenil vreo 8 saptamani, pe cxare nu l-am luat chiar daca doza recomandata nu e riscanta pentru ochi.


Ceftriaxona intravenos unde ai facut ? ai stat internat sau ambulatoriu ? ma mir ca dupa 6 saptamanai de intravenos sa mai ai probleme.Cred ca la microscop ar trebui sa iesi curat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gani spune:

Noi luam tinidazol ca sa impiedicam intrarea in forma de cist. Dar il luam tot timpul, fara pauza, 2/zi. 6 saptamani intravenos dar parca nu zi de zi...minociclina nu ai luat deci. De coinfectii nu stii nimic? Fa microscopia si daca mai iese ceva i-a legatura si cu Dr. Ion.
Ilicidbr, tu ce mai faci? Cum iti merge?

Mergi la inceput