Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (6)

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (6) | Autor: Mariaa

Link direct la acest mesaj

Lyme (1)(2)(3)(4)(5)

Multa sanatate si multa putere tuturor!



_______________________________________________________________________________________

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma este IUBIRE ****** un copil creste in inima mea ****** am un inger pazitor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cinezee spune:

Inca nu am avut problema cu asta ...nici la catelusa de anu trecut , iar cea de acum e prea mica ptr parcuri inca

simptomele se vad cumva ?

A M R 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyly24 spune:

Am si eu o alta intrebare legate de faptul ca am avut niste tulburari ciudate de vedere in ultima luna care am observat clar ca se intensifica la lumina solara incep sa vad neclar uneori in ceata tulbure vad lucrurile insotite de o lumina ciudata nu stiu sa explic si in plus vad un punct negru cu ochiul stang in fiecare zi cand ies din casa la lumina de afara...in casa nu-l vad decat daca e lumina puternica de afara uneori si sunt pe langa geam...ce parere aveti a patit cineva asa ceva ?am fost la control la ochi n-am nimic in neregula se pare ..cris inteleg ca esti sigur ca am lyme dar nu e chiar asa petele alea puteu fi si de la vreo intoxicatie alimentara avand in vedere ca aveam si alte simptome atunci gen greata slabiciune ameteala sete puternica etc..si eritemul..nu stiu sigur deoarece nu avea alb la mijloc si si in plus ma si scarpinasem rau primele 2 zile ceea ce face si o muscatura de tantar sa se faca rosie si mai mare nu???poate oi avea lyme da pana nu vad un test ceva si nu elimin orice alta posibila infectie eu nu pot sa fiu sigura ..si cred ca nici tu nu poti fi 100% sigur daca nu ma insel:)mai am si eu o speranta mica nu vreau sa o pierd, daca o sa vad ca e lyme o sa accept situatia si o sa ma tratez conform planului citit pe site va multumesc la toti pt interes si va doresc multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verde-lyme spune:

Lyly,
Eu am probleme f mari de vedere. Mai pregnant ochiul drept. Tin sa precizez ca muscatura de capusa a fost pe partea dreapta a corpului, pareza faciala a fost pe partea dreapta, demilienizarile sint pe partea dreapta, etc pe partea dreapta.
Unii medici sustin ca borrelia ajunge in vitrosul ochiului, altii spun ca sint doar ''floaters''. Cauta pe net termenul.Sint un soi de proteine.
Atasez un link in care apare borrelia.
Asa ceva am eu in vitrosul ochiului , iar la fiecare miscare le vad.
http://instruct.westvalley.edu/granieri/titel3_big2.jpg

Mergi la Prof Dr Voinea Liliana la Spitalul Universitar Bucuresti , la Oftalmologie sau o gasesti pt programare la cabinet la urmatorul nr tel 021.772.44.94.
Eu am ajuns la dinsa si mi-a confirmat temerea. Am bacteria in vitros. Nu si -a putut da seama daca este vie sau nu.

O zi buna

Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyly24 spune:

Si eu am citit de asemenea pe un alt site o fata care sufera de lyme si face tratament a spus ca vede niste puncte negre cu codite albe sau ceva de genul..si ca doctorul ei i=a spus ca sunt spirochete moarte pe retina..dar oare trec vreodata ??si tu la fel ai probleme la lumina solara mai mari sau constant ??si tu vezi puncte negre sau ceva de genul?si doctorita ce a zis se poate face ceva daca tot le-a vazut acolo adica stia despre lyme ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Multumesc Stefania pt sugestie. deja mi a luat mama omez, iau de vreo 5 zile, mananc in continuare cartofi fierti, pilaf, spanac cereale, paine de secara, fara altceva condimentat prajit sau doamne fereste gustos insa tot ma racaie stomacul. nu cred ca e helicobacter ca prea e mare coincidenta chiar dupa tratamentul cu antibiotice. daca nu merge cu omezul dupa 3 sapt fac suc de cartofi, desis e spune ca daca sunt cruzi sutn otravitori. astept sa pot trata borrelia.
lili, imi pare rau ca inca te temi asa de rau, oricum va fi f usor sa primesti un raspuns negativ de la doctori, dar asculta-ti corpul si daca simti ca este ceva in neregula nu te lua dupa ei. care sunt toate simptomele tale mai exact?nu am retinut. oricum nu ti face rau sa iei cateva din chestiile naturale, iti intaresc sistemul imunitar si te ajuta sa lupti si impotriva unei alte infectii, daca nu e lyme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verde-lyme spune:

Lyly,
Cunosc starea prin care treci. Incertitudinea te omoara.Se spune ca Prof Voinea ar fi cea mai buna in lyme ocular. Singura sugestie a dinsei a fost sa termin tratamentul antibiotic, sa refac testele si apoi sa ma intorc la un nou control undeva la mijlocul lunii septembrie.
Prof Voinea mi-a spus ca nu voi scapa niciodata de acele firisoare si puncte, orice ar fi ele. Iar despre operatie laser nici nu poate fi vorba atita timp cit borrelia este activa.
Indiferent de anotimp port ochelari de soare, fotofobia ma omoara,
alt simptom este vederea in ceata. Am atasat fotografia in mesajul anterior tocmai ca sa-ti dai seama ce vad.
Asa ca trebuie sa te hotarasti repede ce ai de facut. Crede-ma este frustrant ca dintr-un om care nu a avut niciodata nimic sa ajungi o leguma. Ma refer la mine. Atunci cind am facut scurtul reportaj pe Kanal D am fost blamata , la fel s-a intimplat si cu implicarea mea in organizarea Simpozionului Lyme. Nu am facut-o pentru a capata aplauze.
Scuze m-am infierbintat un pic.
Deci, trebuie sa iei o hotarire si numai tu o poti face.

Succes


Cireshica,
Nu am spus ca ai putea avea helicobacter pylori, doar ca se foloseste tratament antibiotic.
Cauta ecoflorina fiole, este urita la gust, dar sigur in 3-4 zile vei fi mult mai bine.
Voi lipsi o buna perioada de timp de pe DC.

Va doresc multa sanatate

Stefi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyly24 spune:

lyme-verde am citit pe net despre floaters mersi mult pt ca mi-ai zis de ei chiar nu stiam oi avea si eu astia ca asa vad un punct negru dar in special la lumina soarelui in casa nu-l vad si nici afara daca imi pun ochelarii..pot sa te intreb cum te cheama si cati ani ai?mi se pare ciudat sa te denumesc cu numele acesta

ciresica am avut ceva dureri amorteli mi se zbat muschii probleme de vedere oboseala sete puternica greata ar putea fi lyme ar putea sa nu fie eu oricum am probleme cu atacuri de panica si multe simptome aveam si inainte de faimoasa muscatura ..sincer mi-e greu sa inghit chestia asta daca pot spune asa ..abia facusem progrese eu luni de zile n-am putut urca intr-un autobuz in metrou n-am putut dormi am crezut ca o sa mor m-am chinuit sa imi revin si acum asta..stii ca eu nici macar nu pot inghiti o pastila?doxy o iau ca bebelusii scot prafu in lingurita ..orice alta pastila o tai in nu stiu cate bucatele sa o pot inghiti e o mica tortura nu ma plang trebuie sa scap si de asta

ciudat e ca de cand m-a muscat bestia aia sunt mai constienta de viata mea mai fericita sa traiesc apreciez totul empatizez cu voi toti am inteles ce inseamna suferinta si cat de groaznic e sa fii bolnav am inteles ca nu apreciam suficient toate lucrurile frumoase din lume si imi pare extrem de rau ca n-am stiut dinainte ce norocoasa sunt:)acum stiu
orice ar fii sper sa trec peste si sa pot intr-o zi schimba vietile unor oameni am in mine o dorinta de a ajuta de a fi mai buna ..cadou de ziua mea ..muscatura a fost de ziua mea ironic nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

lili intr adevar asta vbeam si cu niste americani pe alt forum: tb sa privim partea buna boala asta ne face mai buni, mai rabdatori, mai intelepti. sa stii ca simptomele tale le am avut si eu si multi bolnavi de lyme din cei cu care am vb. este adevarat insa ca aceste capuse transmit o serie de virusi si bacterii, nu inseamna neaparat ca ai lyme. dar din fericire tratamentul cu antibiotice se ocupad e majoritatea, in afara de babesia un organism gen malarie pt care este nevoie de antimalariale sau naturalul artemisia. daca aveai simptomele de mai demult si de la intepatura doar s au amplificat e f posibil sa fi fost infectata mai dfemult si acum doar sa te fi reinfectat.
merci stefania o sa incerc si asta. deocamdata merg cu omez (desi ma jurasem ca ma dau pe naturale dar ma durea prea rau stomacul si am zis sa folosesc asta ca e m puternic)si turmeric (curcuma longa) care sa dovedit ca previne cancerul gastric, de colon si san si reface mucoasa intestinala. chiar simt ca -mi face bine, deja dinainte de a lua omez, insa le iau pe amandoua pt a rezolva mai rpd problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionescu.cris spune:

Citat:
citat din mesajul lui verde-lyme
Voi lipsi o buna perioada de timp de pe DC.
Va doresc multa sanatate
Stefi


Stefi,
Iti doresc drum bun si sa ma suni!!!!
Va sarut
Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyly24 spune:

da cred ca sunt in perioada de negare imi cer scuze daca sunt enervanta uneori cu atatea nelamuriri va pup pe toti si ma ajuta mult sa mai citesc pe aici sa nu ma simt singura cu atatea intrebari stefi aoleu scria mare acolo nici n-am observat as vrea sa pot discuta cu un doctor despre toate simptomele ce doctor se pricepe in afara de cei de la infectioase?ma refer as vrea undeva la particular sa platesc o consultatie sa stau calma nu pe fuga la urgente undeva medicu de familie a zis ca habar nu are de nimic nici un sfat macar

Mergi la inceput