Fulgusorii de nov.dec2009 asteapta primavara{3}

Fulgusorii de nov.dec2009 asteapta primavara{3} | Autor: nov.dec2009

Link direct la acest mesaj



FULGUSORI DE NOIEMBRIE - DECEMBRIE 2009

DESPRE NOI:
Dupa 188 de capitole, a nins la Odiseea noastra, cu 41 si 46 ,
iar fulgusorii au zburat impreuna cu cele 83 mamici
la Primele 365 de zile din viata unei comori, unde au asternut alte 88* de capitole.

In prezent am poposit pentru 4 ani la CLUBUL SCUTECELOR!
CAPITOLE:{1*}{2*}

Au ramas pe metereze un de mamici de urmatorii :

22.10 - Razvan Mihai de Tiusca (DN 07.01.1976) + Matei

28.10 - Mihai de Pishko

30.10 - Flavius Cristiande Camy_pus (DN 21.09.1980)

06.11 - Sophia Ioana de Laura B (DN 20.06.____) + Diana

09.11- Nicholas James de Bobomom (DN 23.06.1978)

11.11 - Vlad Stefan de Busymummy (DN 16.11.1978) + Andi

13.11 - Daniel Matei de Lorelix (DN 26.04.1973)

14.11 - Matei Constantinde Roxyaly (DN 31.07.1985)

18.11 - Liviu Rares Andrei de Magdaz_ina (DN 07.05.1977) + Iarina (31.01.2006)

29.11 - Marie Rebecca Ayanna de My_Lady0091 (DN 27.02.1985)

30.11 - David Andrei de A_driana (DN 14.06.1986)

30.11 - Dragos Andrei si Eva Maria de Gabitza35 (DN 02.11.1973)

03.12 - Sofia Cristiana de MadalinaT (DN 04.05.1982) + David (16.01.2005)

12.12 - Filip de Sunshine2009 (DN 09.09.1979)

21.12 - Stefan Teodor de allexa06 (DN 27.10.1979 )

23.12 - Adela Maria de 28061982 (Alina) (DN 28.06.1982)

29.12 - Ariana-Ioana de getik1 (DN 29.11.1984)



Asteptam vesti de la mamicile mai putin active ale urmatorilor :

03.11 - Andreas Georgian de Cryss_Oana (DN 17.05.1985)

09.11 - Elisabeth de Katyuscha21 (DN 16.07.1987) + Andrei (26.09.2006)

14.11 - Daniel Stefan de Andrutza (DN 11.06.1977) + Simona-Andreea (17.01.2005)

16.11 - Natalia Oana de Dienutze (DN 12.09.1975)

19.11 - Petra Oana de Pirelia (DN 21.01.1975)

30.11 - Carmen de Vioo (DN 05.12.1987)

08.12 - Matei Andrei de Ralu_seby (DN DN 02.09.1983)

09.12 - Cezara Maria de Dankutza (DN 28.11.1976)

11.12 - Justin Damian de Romanitza_31 (DN 04.04.1978)

14.12 - Nicholas Ellan de Simonette (DN 07.05.1974) + Luca (02.02.2006) + Yannis-Cristian (13.02.2008)

17.12 - Matei Ioan de Danaflor03 (DN 22.03.1977)


Citat:
MAI ASTEPTAM VESTI DE LA: Gia12, Miramar, Daniya, Edelya, Simona9999, Geea, Angel001, Cristinna, Zuza_zuzi,Oana_PDV, Andre_lina, AdinaMia, M_Alexa, Lillyka, Micki_mica si Rebebe,Suzyca, danangie, laviniablaga,Speranta76, dana.n,zodie de foc, ariadna33,S_alinutza, li_am,rgagpie, ofetitza, myrella21,alexa75, mihamora,monica09,Jay, Arcadia, carminabulina,cosminik,larisel, ralia, ralu76,dianeali, camelia86,Mussica,Elinic,CRLP!




IN MEMORIAM:
Alunelsialbinuta
Maryam (17.09.-12.11.2009)
Darius-Andrei

Odihnesca-se in pace!Nu-i vom uita nicicand!!


PRIETENE DRAGI:

_________________

Douradoudou (DN 23.09.1985) acum de Maysaa
_______________________________________________________________________________________________________________________________





Adresa comuna email - nov.dec2009@gmail.com sau nov.dec2009@yahoo.com
ID cont comun picasa - nov.dec009
Parolele la cerere pe PM

Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link - [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]
Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

[size=1] LINK-URI UTILE

Baia si masajul bebelusului, Igiena gurii, Igiena nasului, Igiena bontului ombilical
www.novaoptic.ro/Afectiunile%20ochilor%20la%20copiii%20nou%20nascuti.pdf" target="_blank">Afectiunile ochilor la nou-nascuti
Util pentru alaptare
www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere , www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
Drepturile Gravidelor, www.tapusele.ro/tag/dosar-trusou-nou-nascut/" target="_blank">Dosare, alocatii etc
www.reteteculinare.ro/forum/discutii/reguli_de_baza_in_diversificarea_alimentatiei_sugarului-534/" target="_blank">Schema de diversificare a dr Culcer
Lista alimentelor total interzise intre 4 luni-4 ani
www.wholesomebabyfood.com/solidfood10to12montholdbaby.htm" target="_blank">Ce putem oferi de mancare unui bebelus de 10-12 luni (link in engleza)

Afla mai multe despre copiii nascuti prematur! Viziteaza site-ul Sansa la viata, sansa la noi amintiri



Sarbatoritii lunii FEBRUARIE
Lucade Simonette - 02.02
Danangie - 08.02
Yannis-Cristian de Simonette - 13.02
My_Lady0091 - 27.02


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nov.dec2009 spune:

Primavara de Vasile Alecsandri

A trecut iarna geroasa,
Campul iata-l inverzit,
Randunica cea voioasa
La noi iarasi a venit.

Dintr-o creanga -n alta zboara
Sturzul galben aurit,
Salutare , primavara,
Timp frumos, bine-ai venit!

Turturelele se-ngana,
Mii de fluturi vezi zburand
Si pe harnica albina
Din flori miere adunand.

Canta cucu-n dumbravioara
Pe copacul inflorit,
Salutare, primavara,
Timp frumos, bine-ai venit!


....raze de soare si ghiocei sa va mangaie privirile!Sa asteptam primavara si sa renastem odata cu ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:




Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

done
ammai lucrat putin la prima pagina, sa ne sara zilele de nastere in ochi,ca uitam sa zicem LMA la lume
si o sa mai fac modificari...fetele active..si cele care nu mai scriu le voi separa,cu asteptam vesti de la... si gata...(cine nu scrie la odisee si mai e si la prietene,) nu vad rostul de a mai tine 10 pagini de tablele, de dragul de a umple pagina.cate suntem, atatea suntem



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

lady scuze...da dintre sarbatoritii lunii jumatate nu scriu aici, asa ca nu inteleg de ce-i ,sarbatorim'?...sper din suflet sa nu te superi....dar mi-a sarit in ochi...
la fel cum le triem pe cele care scriu aici de cele care nu scriu sau scriu in alta parte, la fel sa le sarbatorim pe cele care scriu aici...

deci trebe sa spun inca o data, chiar nu vreau sa te supar


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

asa e,insa inca nu am triat nimic!
de luna viitoare vom aparea noi la panou, cele care scriu aici!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

oare ce s-o fi intamplat cu mesjul meu?????
am trimis unul...si nu-l mai gasesc


Oricum, voiam sa spun ca Bravo Lady pt inceputul minunat de capitol! ..dar sa stergi de la srbatoriti ianuarie...ca suntem in februarie

Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri
.....................................................................................................................
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Noi azi am fost la consultul de 15 luni. E f bine Bobo :D Are 77.5 cm si cam 11 kg si 200 g. A zis ca urticaria a fost mai probabil de la viroza (raceala) decat de la grapefruit si kiwi, dar oricum sa nu-i mai dau fructele respective timp de cateva luni si dup-aia sa incercam iar. A facut 2 vaccinuri. Mai are de facut la 18 luni si dup-aia tocmai la 4 ani :D (in afara de cele de gripa). are 6 dinti iesiti de tot si inca 3, dintre care o masea, abia dati. Fontanela e inchisa deja. Pana la 18 luni trebuie sa renuntam la biberon, asa ca trebuie sa ne punem pe treaba (din cauza riscului de carii). La suzeta nu trebuie sa renuntam inca. Referitor la olita a spus ca inca nu e cazul si ca trebuie sa incepem potty training atunci cand va sti el sa ne spuna (cat de cat) ca ii vine sa faca si sa-l deranjeze ca are pipi si caca in pantaloni. :) A zis ca baietii invata cu 6-8 luni mai tarziu decat fetele si ca in general intre 2 ani jumate si 3 invata sa faca la olita. L-am intrebat daca poate manca chestii cu cacao si a zis ca da (nu in cantitati f mari, normal) si are voie si nuci (alune etc) atata timp cat nu reprezinta risc de inec (adica sub forma de unt de arahide pus f subtire pe paine etc sau nuci macinate). A mai zis ca nu e cazul de time out inca, dar atunci cand face ceva ce nu trebuie, mai ales daca e ceva periculos, sa-i spunem 'nu' si sa-l indreptam catre altceva (ceea ce facem deja). A zis sa nu ne asteptam sa asculte cand ii zicem 'nu' deocamdata, dar clar sa incepem sa-l invatam cu asta. A mai zis ca e mult mai bine sa ii laudam faptele bune decat sa-l certam cand face ceva ce nu trebuie - sunt absolut de acord cu asta. Cand face crize de nervi :D (tantrums) cel mai bine e sa-l lasam in pace, sa-l ignoram si o sa-i treaca. (adaugarea mea: asta daca le face acasa, pt ca daca le face undeva unde deranjeaza pe altii - la magazin, restaurant etc, ma gandesc ca cel mai bine e, daca nu reusim sa-l calmam pe loc, sa iesim cu el pana se calmeaza sau chiar sa plecam din locul respectiv). Cam atat. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

pentru toate fetele, pentru cuvintele de incurajare.

Multumim de capitol nou, Lady! E ziua ta in curand! Ce bine ca ai scris asa de mare
Si acum sa fac bine sa raspund la toate intrebarile: mama vine la noi in vizita. De cand cu accidentul Dianei, a venit mai des si a stat cate 5...6 luni la fiecare drum.
Cand am spus "valentine" ma refeream la cardurile care se obisnuieste aici sa fie daruite de Valentine's Day. De la scoala ni s-a trimis o lista cu numele copiilor din clasa, cu rugamintea ca daca cei mici vor sa ofere card-uri, sa le ofere tuturor. Sa nu va inchipuiti sa e vorba de felicitari. Noi am cumparat cu 4 dolari o cutie cu 32 de carduri (cat niste carti de vizita fiecare), cu "Hello Kitty" pentru ca asta a vrut Diana. Am completat zona "De la" cu numele fetei mele, si "Pentru" cu numele fiecarui coleg/colega din clasa. Am prins de fiecare card cate o bombonica mica si asta a fost tot. Cat despre ce reprezinta ziua asta e simplu: e un fel de dragobete, insa mai bine vandut. Cum se termina Craciunul, in magazinele mari sr despodobeste zona de sezon si se umple de marfa pentru Valentine's Day. Dupa 14 februarie, se schimba cu marfa pentru Paste. Apoi se vinde marfa pentru gradina si pentru ziua nationala. Se schimba apoi cu marfa pentru inceputul scolii si ziua recunostintei. Urmatoarea sarbatoare vanduta e Halloween-ul, si cand e gata si asta revenim la Craciun. In continuare, o luam de la capat.
Cat despre ziua de nastere a Dianei, anul trecut am facut cu o tema- Pokemons- ca am avut timp sa ma ocup de jocuri. Acum doi ani am avut un clown care le-a rasucit la copii la sfarsitul petrecerii si baloane in forme de animale. Anul asta insa nu mai am nici atat de mult timp, nici cu banii nu stam prea grozav, asa ca e mai greu sa fac organizarea

BoboMom, ma bucur ca e baiatul bine. Sophia a avut si ea pe la 8 luni o iritare ciudata pe corp, aparuta imediat dupa ce i-am dat prima data peste. Am mers cu ea la spitalul de copii la urgente, iar acolo mi-au spus ca cel mai probabil e ceva viral (suna cunoscut? ), totusi preventiv sa nu-i mai dau peste pana dupa 1 an jumatate. Pune te rog si tu un link la pozele tale, ca eu nu stiu unde esti pe FB.


Cami, si eu am vazut un mesaj al tau mai devreme (in pauza de la serviciu mai intru cateodata sa vad ce mai faceti). Apoi s-a lucrat cateva minute la baza de date. Ma gandesc ca atunci s-a intamplat ceva si s-a pierdut mesajul tau.


Acum vreau sa descarc cateva poze noi, adica facute acum doua saptamani cand a fost si la noi soare si frumos. Revin cu link-ul...

Gata, avem www.flickr.com/photos/11882381@N02/sets/72157625897044731/show/" target="_blank">poze caaldeee





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

'neata
bobo ma bucur ca pustiul ii bine
lauraB vai ce s-a schimbat Sophia...poate din cauza dintisorilor...mi se pare fff schimbata...frumusica foc si mare...

Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

neatza ladies!

paaaaaai "bobomom"...ce super ok pare a fi pediatrul lui Nicolas..alune..la noi se tot tine isonul ca-s greu digerabile, alergene,etc..deci as incerca si eu sa ii dau alune.cacao iar..se spune ca agita, creeaza dependenta,stare de nervozitate la copii de varste mici.
cu olitza, are si el dreptate, pana nu constientizeaza copilul ce e aia si ca acolo tre sa faca nevoile fiziologice, degeaba il chinuim.eu o pun pe fii-mea si urla si se ridica, nu vrea sa stea...ea foloseste olitza pe post de skateboard prin casa
oricum, felicitari pentru lucrurile bune rezultate la bilantul medical!
"lauriciu-riciu"...pai valentinele astea, parca ar fi martisoare..ca altfel nu le vad rostul, doar intr-o clasa de copii, fiecare nu e amorezat de fiecare!
si mama ta sa inteleg ca vine tocmai din Romania sa va ajute, sa o pupi din partea mea caci e o mama suuuuuuper buna, si sa ii transmiti ca o simpatizez, am mai vazut-o prin pozele voastre

camy..schimb si ianuarie imediat, oricum, pana diseara reusesc eu!
am facut si eu aseara spanac cu piept pui iar azi dupa masa fierb sarmalutze!

alexxxxxxxxa...daca ai terminat cu sesiunea, acu' unde te ascunzi

fete, hai sa votam...
CINE E DEACORD SA SCOATEM DIN LISTA NOASTRA PE CELE CARE SCRIU DOAR LA PRIETENE?
PS:acesta nu e cazul magdei,gabitei, laureig,dienutzei,dankutzei care au mai scris pe la noi si care ne scriu in continuare!ma refer la cele care nu mai scriu DELOC, gen monis, laurairina etc, ce ziceti?

VOTUL TRE' SA FIE MAJORITAR, nu unanim ca nu pot aparea acu toate fetele!

aaaaa...si voi pune si link cu topicul LMA fulgusori pt 1 an, pe prima pagina!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput