Incepe scoala - cum o asteptam?

Incepe scoala - cum o asteptam? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

O buna zi de toamna va doresc dragi parinti,

Stiu ca stiti, incepe iar scoala pentru copilasii vostri ... asadar, cum o intampinati?
Cu liste de rechizite, cu ghiozdanele noi, cu planuri de organizare mai buna?
Avem si parinti de bobocei pe aici? Cum se simt emotiile?



**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Mama de boboc, Matei incepe clasa I a in 1 saptamana. Eu astept cu emotie, el cu nerabdare , ca a auzit ca isi poate face multi prieteni. Am fost deja de 2-3 ori pe la scoala, sa intreb cand se afiseaza clasele, ce rechizite ii trebuie, daca trebuie uniforma, etc ... am primit raspunsul: "Doamna, calmati-va ca ii transmiteti copilului starea dvs. de agitatie, sa aduceti baietelul la prima zi cu o cutie de creioane colorate si 2 foi de hartie ca nu dam lectii din prima zi ". Se va face sedinta cu parintii in prima saptamana si atunci voi primi si raspunsurile mult asteptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Si noi suntem bobocei!!!Avem si noi emotii!(mami, mai bine zis).


Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu una urez mult curaj mamelor si sa fie totul bine in anul asta!
recunosc ca desi incepem doar la anul.. am inceput sa citesc cu maare atentie [topicul boboceilor
succes tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

clasele 3 si 7... parca am fi veterani intre atati boboci

Rechizitele le-am luat inca luna trecuta, de fapt am completat. Acum e mai usor de cand are si micuta caiete normale, nu tip I si II. Asa ca idee: cumparati caiete subtiri, macar nu au ghiozdanele asa grele

Am fost la dr de familie sa cerem adeverinte pt educatie fizica, mai mergem la oftalmolog, am facut controlul la dentist, sa nu ne incurcam cu asa ceva in timpul anului. Si incercam sa ne culcam seara mai devreme sa ne putem trezi de luni la orele alea groazenice de dimineata

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Dar cind incepe scoala oficial in Romania?(tzinind cont ca 15 septembrie este miercuri)

Noi avem deja o luna de scoala la activ!Asa ca...!!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Scoala incepe luni 13 sept; citeam undeva ca ministrul a insistat ca totul sa fie pregatit, programa, orare, astfel incat sa se inceapa orele din prima zi. Ma indoiesc.
In ceea ce ma priveste, scoala fetelor mari nu prea ma mai emotioneaza, clasa a 7-a si a 10-a sunt avansate, insa peste doi ani voi fi iar boboc, si asta, probabil, nu ma va lasa indiferent.
Din pacate, urmeaza o perioada de cheltuieli, pentru ca scoala nu mai e demult gratuita, in afara de rechizite cumparam manuale, carti, caiete de probleme, etc, toate tiparite la edituri agreate de o scoala sau alta. Asta nu-mi place.

Urez scolarilor bafta la note si vacante dese si lungi!


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Si noi incepem clasa I. Mai multe emotii am eu. El mai vrea copilarie.
La noi incepe luni, la ora 11 e deschiderea oficiala, iar prima intilnire cu copiii si parinti, versus invatatori va fi miine.
Iar in privinta rechizitelor, am cheltuiut aseara 100 lei si am venit cu sacosica goala. Si nu am luat multe ( alfabetar, carioci, creioane colorate, acuarele, inca un stilou, lipici, pic, chestii marunte). Caietele le am luate, dar mai lipsesc penarul si ghiozdanul. La noi uniforma e obligatorie.
Una peste alta, am emotii si parca mi-as mai dori o luna doua d eragaz pina sa inceapa scoala. Cel mai tare ma sperie ideea ca nu va face fata la toate cerintele. La cite istorii am auzit anul asta despre performante la clasa I, is panicata. Dar incerc sa nu-i arat si-l incurajez ca va fi bine si va fi frumos.
Iar el e interesat doar cite ore sta la scoala , cite minute are o ora si ce face el atatea minute. Peste citeva zile va vedea...

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

Fede incepe clasa a IV-a iar Dani mai copliareste 1 an.
Noi am primit cartile de la librarie(gratis),in schimb platim inscrierea la scoala si gradi(50 euro de copil),bonurile de masa si transportul(170 euro/luna).
Piticul meu este tare dezamagit ca nu merge anul asta la scoala.Sa-l vad la anul ce face.
Ghiozdanul si penarul sunt cele de anul trecut.Am cumparat creioane,carioci,culori,lipici,rezerve pix si caiete pentru tot anul.Daca o mai lipsi ceva completam.



MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
ALTE POZE
BLOGU' MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Frumoasa toamna tuturor!

Am cumparat ghiozdanul si cateva caiete de romana si matematica . Ah uitai, si doua stilouri.
Trecem clasa a-V-a, emotii mari

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

clasa a VI-a...transfer la o clasa paralela deci emotii privind integrarea. Hainute de scoala am luat din vara...camasute si sarafan de la Eve si Artconfex, frumoase si cu pret rezonabil. La capitolul rechizite am completat si restul voi lua pe parcurs. La noi partea grea consta in faptul ca suntem in plin proces de renovare, cea mare va avea camera ei...


Mergi la inceput