Incepe scoala - cum o asteptam?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Le doresc tuturor boboceilor un inceput excelent si o toamna cat mai frumoasa. Nimic nu e mai placut si mai aducator de amintiri decat prima zi de scoala.

Dragi parinti de bobocei nu va uitati acasa aparatele de fotografiat si de filmat!

Fi-mea trece in a Vii-a. Of, ce s-a mai scurs timpul!
La mine incepe cu indoieli si nelinisti.
Diriginta lor (o pofesoara si un om nemaipomenit) a fost obligata sa se pensioneze.
Profesoara de biologie s-a pensionat.
Profa de franceza s-a mutat la alta scoala.
Profa de istorie si cea de geografie au bebelusi.

Mi-e si teama sa mai intreb daca a mai ramas vreun profesor in scoala...

Meditatorea cu care facea matematica nu mai poate veni pentru ca de anu' asta fi-mea invata de dimineata.

Si uite asa am ramas si fara profesor-meditator la mate. Si fi-mea e disperata. Aseara a plans.
Dar abia asteapta sa-si revada colegii.

Of, in loc sa ma bucur stau pe telefoane cautand meditator la matematica. Si sincer, momentan mi-am epuizat resursele.

A propos: unde pot deschide aici un topic pentru meditator matematica? Poate ma ajuta cineva.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

vivi, week-end-ul n-ar fi o varianta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

O, este o varianta we, numai ca atunci are copii pe care ii mediteaza de vreo 3 ani. Fi-mea a fost ultima venita, anul asta prin ianuarie.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Al meu deja a inceput clasa 1 in urma cu o luna. Merge la o scoala publica considerata foarte buna.

Sunt 25 elevi in clasa. are o invatatoare dar citeodata mai vine inca una si o ajuta.si noi parintii venim si ajutam la arta, supraveghere...dif activitati.

Merge cate 6 ore pe zi.Ii da teme Luni pentru 4 zile si Vineri are testare.
Pentru vineri, sambata si duminica nu are teme.

Oricum lui se pare f. usor. pe fiecare zi are: 2 pagini(10 exercitii, 6 probleme la math (adunari cu numere de la 1-20),si vreo 5 cuvinte sa invete sa le scrie...si o fraza scurta...cam atit.

De scris, scriu cu creionul,si mai mult cu litere de tipar. Doar in clasa 1 cine vrea poate sa invete sa scrie cu litere de mana.
Mai trebuie sa citeasca 15 minute pe zi.

El le termina intr-o zi pe toate. Acasa deja a trecut la inmultiri.
E foarte incantat ca e scolar si are teme. Nici in parc nu vrea sa mearga ca are teme de facut :)ceea ce ne amuza...stim ca nu o sa mai auzim asta trimestrul viitor.

Vinerea doamna le mai pune cate un film, le da popcorn.
Se bazeaza foarte mult ca, copii sa inteleaga ce fac, si sa vina cu placere la scoala. Au ore de botanica (au o gradina in curtea scolii unde planteaza ), ore de chimie...dar la nivelul lor, bazat pe practica, pe amuzament, curiozitate.

Conteaza calitatea nu cantitatea temelor.
Au cate 10 calculatoare fiecare clasa.Cu casti, pentru lectiile de fonetica.
Au o ora de educatie fizica cu profesori de sport. Dar pentru ca stau atitea ore pe zi, la fiecare 20 de minute doamana ii scoala mai sar in sus, fac citeva exercitii in clasa. AAu 3 pauze de masa si timp de joaca.

Se pune accent foarte mult pe responsabilitate, respect si punctualitate.
Daca intirzii chiar 1 minut dupa ce a sunat alarma...trebuie sa treci pe la birouri , sa scrii motivul pentru care ai intirziat si abia apoi mergi la clasa.
La 3 abateri de la disciplina se cheama parintii la scoala.

Rechizite nu am cumparat decat de vreo $20+$15 ghiozdanul. Carti primesc de la scoala.
Desigur sa nu se inteleaga ca e scoala ieftina. Fiecare proprietar din zona, din taxele casei un procent anume merge la districtul scolar.Plus ca districtul accepta si donatii.

Cam asa e scoala pe aici...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Fiica-mea incepe maine clasa a II a.Desi a facut cateva ore la scoala pe timp de vara ,deci s-a mai intalnit cu doamna si colegii,tot asteapta sa inceapa scoala si e emotionata de acest nou inceput.Mi-a spus ca abia asteapta sa mai invete ceva nou,sa ii dea doamna de lucru...Sa vedem cat o tine entuziasmul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si fiul meu trece a 2-a. Vorbeam cu cateva colege care au si ele copiii intr-a 2, a 3-a sau mai marisori...vai de noi parintii, iar incepe scoala! Iar sedinta, dat bani la fondul clasei, sculat dimineata mai devreme si alergat cu copilul la scoala, facut/verificat teme, alergat cu copilul la sport, engleza sau ce mai face fiecare...alti bani dati si pe aici...

Ce bine era in vacanta!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Numai bine la scoala tuturor!
Copilul meu o asteapta cu mare nerabdare! Mai are azi vacanta si incepe maine, pe 14 septembrie. Ghiozdanul este de mult gata. E primul an cand va scrie cu cerneala (cl. a 2-a) si asta-i marea noutate pentru el plus ca, din semestrul al 2-lea, in loc de calificative se pun note.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Tuturor parintilor si copiilor care au inceput un an scolar nou, azi - un Succes Sincer ! din partea noastra.
Si Andrei al meu a inceput scoala, insa de o saptamana - in acest an scoala este un adevarat challenge pentru el. De lainvatamantul in limba olandeza a trecut la invatamantul in limba engleza ... si in plus, are cursuri de limba greaca...care ii plac la nebunie :)

Imi place faptul ca scoala lui noua este adepta uniformei - in felul asta am scapat de ... ce bluza sau tricou sa imi iau astazi ...

Succes la toti scolarii,



**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Copilul meu e inca mic, dar am copii pe care ii meditez si am emotii pentru ei. Materia e din ce in ce mai grea in fiecare an. Anul asta am stabilit un nou plan de motivatii pentru ei. Sper sa-i ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Dezamagirile continua.

Am vazut orarul: 15 materii. Luni si Marti 7 ore de la 8 la 15, Miercuri 6 ore, joi si Vineri doar 5 ore. Total 30 ore

Ma gandesc din ce in ce mai serios sa gasesc un avocat specializat in drepturile copiilor si sa dau scoala sau ministerul in judecata.

La ce i-or trebui si religie si educatia tehnologica si cultura civica si 2 ore de fizica /saptamana?
Aaa, ii trebuie 2 ore de fizica/saptamana sa poata pricepe mai bine forta ca marime vectoriala.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput