Incepe scoala - cum o asteptam?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Si noi am inceput ieri clasa intai. Pana ieri credeam ca ce vad la televizor sunt inventii pentru rating mare. Din pacate ieri am avut confirmarea. Clasa arata jalnic. Pana in vara a fost sala de sport si au transformat-o in sala de clasa. Bancile, scaunele, parchetul, usa parca sunt dintr-un grajd aduse. Au vopsit peretii in ultimul moment si aerul este irespirabil. Cum s-o fi simtind copilul meu acolo ???

Sunt foarte dezamagita.

Edit, sa completez: este o scoala la care este omor. Peste tot se stie ca scoala 172 este o scoala exceptionala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Impresii dupa prima zi de scoala: clasa e curata, are termopane, parchet, pupiterele sunt relativ noi, folosite cred de 1 generatie, si au scaune ergonomice. Lui Edi i-a placut la scoala, nu se astepta sa fie atat de frumos . Daca stia ca e bine, mergea mai de demult. Parerea lui .
Manuale au primit toti copiii noi. Mai cumparam caietele speciale si culegerile, plus fonduri.
Uniforma e obligatorie, cea clasica, dar in ziua in care au sport merge in training .Nu stiu daca are profesor la sport, la engleza si la religie. Nu stiu cu cine face orele astea. Joi e sedinta si aflam atunci mai multe detalii.
Cu ora de religie nu prea sunt eu impacata. Adica daca ar preda un cadru didactic ore de istorie a religiilor, chestii generale, as fi mai fericita, decit daca ar veni un preot si le-ar preda doar religia lor. Dar mai vedem si asta la sedinta.


copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana l

Impresii dupa prima zi de scoala: clasa e curata, are termopane, parchet, pupiterele sunt relativ noi, folosite cred de 1 generatie, si au scaune ergonomice. Lui Edi i-a placut la scoala, nu se astepta sa fie atat de frumos . Daca stia ca e bine, mergea mai de demult. Parerea lui .
Manuale au primit toti copiii noi. Mai cumparam caietele speciale si culegerile, plus fonduri.
Uniforma e obligatorie, cea clasica, dar in ziua in care au sport merge in training .Nu stiu daca are profesor la sport, la engleza si la religie. Nu stiu cu cine face orele astea. Joi e sedinta si aflam atunci mai multe detalii.
Cu ora de religie nu prea sunt eu impacata. Adica daca ar preda un cadru didactic ore de istorie a religiilor, chestii generale, as fi mai fericita, decit daca ar veni un preot si le-ar preda doar religia lor. Dar mai vedem si asta la sedinta.


copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare


Off topic
Religia care se preda in scoala este religia majoritatii populatiei din judetul tau. Vad esti din Iasi deci veti invata religia ortodoxa. Profesorul de religie este de confesiune (asa se zice, nu?) crestin-ortodoxa.
Religia nu este obligatorie.
Daca faci parte din alt cult fata de cel al majoritatii poti veni cu nota de la cultul tau.
Daca esti ateu (sau pur si simplu n-ai chef sa faca copilul religie din indiferent ce motiv) poti sa ceri sa nu primeasca nota copilul, sa nu participe deloc la ore, etc.
Copilul meu are situatia incheiata fara nota la religie. Nu frecventeaza orele de religie.
La sedinta nu cred ca "veti vedea" nimic referitor la religie. Religia are catedra separata de cea a invatatorilor si eu nu sunt deloc convinsa ca vreo invataoarea va sfatui parintii sa-si retraga copiii de la religie (in fond sunt colegii ei, doar n-o sa-i lase fara copii in clasa ....)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Sorana, stiu povestea ta cu religia, si calea de compromis gasita, in favoarea Monicai ,( de pe chic). Si chiar la tine ma gindeam ieri cind am aflat de religie.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am printat chiar acum cererea de retragere de la ora de religie. Maine sa o las la secretariat.
Anul asta ne-au schimbat clasa si ne-au mutat in "debaraua de maturi". Geniest, la voi macar sala de sport e mare, presupun. La noi e fostul depozit de substante chimice al laboratorului de chimie, transformat in clasa. Are parchet si termopane, aer conditionat dar suprafata a jumatate de clasa normala. Sunt 25 de copii care ar trebui sa stea cate 3 in banca iar pupitrul are latimea unui A4. Dar suntem la o scoala de fitze, ca si tine, cautata de tot poporul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Si eu am printat chiar acum cererea de retragere de la ora de religie. Maine sa o las la secretariat.
Anul asta ne-au schimbat clasa si ne-au mutat in "debaraua de maturi". Geniest, la voi macar sala de sport e mare, presupun. La noi e fostul depozit de substante chimice al laboratorului de chimie, transformat in clasa. Are parchet si termopane, aer conditionat dar suprafata a jumatate de clasa normala. Sunt 25 de copii care ar trebui sa stea cate 3 in banca iar pupitrul are latimea unui A4. Dar suntem la o scoala de fitze, ca si tine, cautata de tot poporul!


Anya


Anya imi pare rau ca traiti aceleasi experiente ca si noi. Ma gandeam ca acu' muuuulti ani cand am mers eu in clasa I, undeva la tara, am avut banca noua, curata, cu loc pentru ghiozdan. Noi ne-am facut doar fata de banca ca sa o protejam, aveam cuier in spatele clasei, cos de gunoi, dulap in care ne tineam cele de trebuinta....

Aici zici ca e grajd. Si doamnei invatatoare i se pare normal sa inlocuim, noi, parintii, tot. Ca asa "se obisnuieste"... Ieri baietelul meu a venit foarte fericit sa-mi spuna ca a gasit muuuulta guma de mestecat lipita sub banca ....

Sistem de invatamant.....mi-e sila !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am o nedumerire: la ce se refera aprecierea "scoala de fitze"?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Scoala de fitze?
Exemplu: Refuzat la inscriere copii pe motiv ca "sta la bloc" desi cei de "la vila" de pe aceeasi starada au fost primiti, impunerea cumpararii uniformei integral de la firma "x" in coditiile in care un pantalon bleumarin si o camasa alba se putea cumpara de oriunde, lista de rechizite insirata pe 4 pagini, cotizatia la diverse fonduri de cateva milioane bune.
Bun, asta nu e scoala la care este fiul meu ci una din cele la care am intentionat la un moment dat sa-l dau (cunosc elevi si profesori in aceasta scoala). L-am dat la o alta pe care nu stiu dac atermenul "de fitze' cu care am catalogat-o mai sus e chiar adecvat. Mai degraba ar fi trebuit sa o pun in categoria "pomul laudat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Categoria "Pomul laudat" are sub-categoria "Clasa sau clase de fitze"...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

De acord cu tine

Noi suntem la Scoala "pomul laudat" clasa "fara fitze", motiv pentru care am fost mutati in "debaraua de maturi".

Pare de ras, dar nu e.

Mergi la inceput