Citim impreuna (organizatorice, 4)

Citim impreuna (organizatorice, 4) | Autor: copiloi

Link direct la acest mesaj

Cine suntem?
Lia, Mihaelka, sali, Tzuni, RWheelwright, i_ulia, desprecopii, ni-na, carminabulina, musetto, speed, crisseis, MadameBovary, deya, copiloi, conchita, iarina, corinusa, sunnyday07, cafera, Adela99, buflea, Laura25, IngridS, zuzunaki, Teodora D., angelabv, ursuleata, mimonix, DidiAlex, Oana MD, Lorelai (si lista ramane mereu deschisa )

Cum functioneaza?

1.Unul dintre membrii cercului propune o tema ("tema" cercului poate fi orice, un gen literar, o epoca, un curent literar, o tehnica literara, un tip de personaj etc.).

2. Adunam o lista de (aproximativ) 10 titluri.
Fiecare dintre noi poate propune doar o singura carte. In situatii exceptionale , un cititor poate propune doua, hai trei carti.
Fiecare propunere trebuie insotita de o scurta prezentare a cartii sau de link spre recenzii relevante.
Participantii la cerc pot vota o singura carte dintre cele propuse. Oricine e interesat sa citeasca o carte sau alta de pe lista poate vota.
Numai cine a mai participat macar la un cerc anterior poate veni cu propuneri noi.

3. Avem la dispozitie cel mult doua zile pentru lista de propuneri si cel mult doua zile pentru vot.

4. Cartea care primeste cele mai multe voturi face obiectul cercului de lectura. Coordonatorul cercului deschide un topic separat pentru cartea respectiva.

5. Participantii la cerc au 2 saptamani la dispozitie pentru lectura.

6. Discutiile pe marginea cartii pot incepe imediat ce se alege un titlu din cele 10. Cine doreste, poate astepta doua saptamani pentru a parcurge in liniste cartea si intervine apoi in discutii.


Capitole anterioare: 1, 2, 3

Am citit:

Boris Vian - Spuma zilelor

Aleksandr Soljenitin - O zi din viata lui Ivan Denisovici

Majgull Axelsson – Vrajitoare de aprilie

Javier Marias, Inima atat de alba

Julio Cortazar, Manuscris gasit intr-un buzunar [/b]

J.S. Foer, Extrem de tare si incredibil de aproape



***

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Propunerile pentru al VII-lea cerc - realism magic:

Salman Rushdie - Copiii din miez de noapte - 5 voturi (iarina, carminabulina, Ingrid S, lilanda, speed)

Isabel Allende - www.buybooks.ro/casa-spiritelor.html" target="_blank">Casa spiritelor - 3 voturi (buflea, copiloi, angelabv)

Alice Hoffman - www.scribd.com/doc/2069879/Hoffman-AliceRegina-de-gheata" target="_blank">Regina de gheata - 2 voturi (zuzunaki, Oana_MC)

Jose Saramago - www.polirom.ro/catalog/carte/toate-numele-3213/" target="_blank">Toate numele - 2 voturi (conchita, Mihaelka)

Daniel Kehlmann - www.humanitas.ro/humanitas-fiction/masurarea-lumii" target="_blank">Masurarea lumii

Filip Florian, Matei Florian - www.polirom.ro/catalog/carte/baiuteii-2136/" target="_blank">Baiuteii


*******************************************************
Propunerile pentru al VI-lea cerc - literatura suprarealista:

Boris Vian - www.humanitas.ro/humanitas/spuma-zilelor" target="_blank">Spuma zilelor - 6 voturi

Haruki Murakami - www.goodreads.com/book/show/11297.Norwegian_Wood" target="_blank">Norwegian Wood - 2 voturi

Sjon - www.viva.ro/Timp-liber/Carti/Sjon-Ochii-tai-m-au-vazut.html?a=3999/395411" target="_blank">Ochii tai m-au vazut - 3 voturi

Gellu Naum - www.humanitas.ro/humanitas/zenobia" target="_blank">Zenobia

Mihail Bulgakov - www.humanitas.ro/humanitas-fiction/maestrul-si-margareta" target="_blank">Maestrul si Margareta - 2 voturi

Thomas Pynchon - www.polirom.ro/catalog/carte/v-2363/" target="_blank">V - 1 vot



*******************************************************
Propunerile pentru al V-lea cerc (30-31 iulie) - lista inchisa:

Salman Rushdie - www.librariabucuresti.com/Carti-Polirom-Shalimar-clovnul-Salman-Rushdie-0-2339-3-.htm" target="_blank">Shalimar clovnul - 3 voturi

Heinrich Boll - www.polirom.ro/catalog/carte/onoarea-pierduta-a-katharinei-blum-3392/" target="_blank">Onoarea pierduta a Katharinei Blum

Saul Bellow - www.bookblog.ro/x-mihaela-butnaru/darul-lui-humboldt/" target="_blank">Darul lui Humboldt

D.H. Lawrence - www.bookblog.ro/x-laura-magureanu/amantul-doamnei-chatterley/" target="_blank">Amantul doamnei Chatterley (eng.Lady Chatterley's Lover)

Aleksandr Soljenitin - www.humanitas.ro/humanitas/o-zi-din-via%C5%A3a-lui-ivan-denisovici-0" target="_blank">O zi din viata lui Ivan Denisovici - 5 voturi

Vladimir Nabakov - www.polirom.ro/catalog/carte/lolita-3040/" target="_blank">Lolita - 1 vot

Philippa Gregori - Surorile Boleyn

Mario Vargas Llosa - www.humanitas.ro/humanitas/matusa-julia-si-condeierul" target="_blank">Matusa Julia si condeierul

*******************************************************

Propuneri, cerc IV, lista inchisa:

Margaret Atwood - www.bookblog.ro/x-mihaela-butnaru/ochi-de-pisica/" target="_blank">Ochi de pisica (cat's eye) 1 vot

Arundhati Roy - Dumnezeul lucrurilor marunte (the god of small things) 4 voturi

Doris Lessing - www.cartepremium.ro/produs/5597/Povestiri-africane.html" target="_blank">Povestiri africane

Barbara Kingsolver - www.kingsolver.com/bookshelf/poisonwood_bible.asp" target="_blank">The Poisonwood bible (nu am gasit acum repede traducerea titlului in romaneste,scuze)

Azar Nafisi - www.agenda.ro/news/news/9316/citind-lolita-in-teheran.html" target="_blank">Citind Lolita in Teheran (reading lolita in tehran)

Ileana Vulpescu - www.bookblog.ro/x-woodisor/arta-conversatiei/" target="_blank">Arta conversatiei

Marguerite Yourcenar - www.humanitas.ro/humanitas/memoriile-lui-hadrian-1" target="_blank">Memoriile lui Hadrian 4 voturi

Virgina Woolf - www.libris.ro/literatura-universala/intre-acte-RAO973-103-283-2--c7509--p322754.html" target="_blank">Intre acte

Ayaan Hirsi Ali - Infidel

Ellen Glasgow - www.cartea-mea.ro/autor/ellen-glasgow--i16584" target="_blank">Pamant sterp

Sylvie Germaine - www.bookblog.ro/x-alin-gogan/cartea-noptilor/" target="_blank">Cartea noptilor

Nadine Gordimer - www.cotidianul.ro/la_agatat_cu_nadine_gordimer-45730.html" target="_blank">La agatat (The Pickup)

Majgull Axelsson – Vrajitoare de aprilie 6 voturi

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Buflea: Conchito - taci din gura ca esti filoloaga, te pun acum sa faci un sistem de ecuatii de gradul 2 cu 2 necunoscute si o sa-ti sune cum imi suna mie tema asta cu realismul magic ... You have to feel my pain ! ! !

ha! nu stii cu cine stai de vorba, am fost olimpica la mate si te pot baga sub masa cu ecuatiile si ce vrei tu!:-))

si matematica tot realism magic e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

conchita, cu ce carte votezi?


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

eu merg cu cartea pe care am propus-o :
Isabel Allende - Casa spiritelor

Va doresc un weekend placut, pina luni vreau sa termin: The Piano Teacher de Janice Y. K. Lee, din pacate puiuta mea si-a scos somnul de prinz, asa ca nu reusesc sa mai citesc la fel de mult...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

votez si eu cu regina de gheata.

sint in urma-urma-urma cu cititul, dar nu ma las.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

conchita, cu ce carte votezi?


Alina

***


cu iubitul meu Saramago, Toate numele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

eu votez cu "copiii din miez de noapte" a lui Rushdie

oana, sunt si eu tare in urma cu cititul, vrajitoarea de aprilie n-am gasit-o , mai citesc cind apuc povestirile lui cortazar :) (da, asa de in urma sunt:) ) dar nu-mi prea place sa citesc la computer. in plus de asta ,la recomandarea Adelei, am inceput cartile lui larsson (pe care l-am ocolit pina acum,nu stiu de ce, cred ca ,,,copertile cartilor lui nu-mi inspirau incredere :))) dar acum abia astept sa apuc un minut de pauza la lucru sau acasa ca sa mai citesc citeva pagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hai ca am reusit sa intru cateva minute sa-mi exercit dreptul fundamental:) (Adela, ai dreptate, n-ar fi fost just). Votez cu Saramago al meu.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Declar votul inchis!

Cartea cu cel mai mare numar de voturi este Salman Rushdie - Copiii din miez de noapte.

Deschid topic separat pentru discutii despre carte!

Spor la citit!


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

iarina tu urmezi acum cu propunerea unui nou cerc de lectuta, nu-i asa?
Dar cand incepe asta? Luni?

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 27+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput