Citim impreuna - Spuma zilelor, Boris Vian

Citim impreuna - Spuma zilelor, Boris Vian | Autor: conchita

Link direct la acest mesaj

Boris Vian, www.humanitas.ro/humanitas/spuma-zilelor" target="_blank">Spuma zilelor.

lectura placuta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cred ca e util si link-ul asta http://www.scribd.com/doc/963605/Boris-Vian-Spuma-zilelor pentru cine nu are timp sau nu gaseste cartea in librarii. Lectura placuta!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Laura, multumim! Eu m-am si apucat sa citesc - profit si eu cat doarme Gabriel. E bun pdf-ul, se citeste usor.

Ma distrez foarte tare deocamdata. Cred ca asta e una dintre cheile in care trebuie cititi suprarealistii in general si Vian in special. Literatura lui e ludica si gratuita, ghidusa si plina de intertextualitate. Ma amuz la culme de felul in care face misto de Jean-Paul Sartre: Inchipuieste-ti ca am gasit azi o editie din 'Optiunea Prealabila dinaintea Scarbei' (aluzie la 'Greata' lui Sartre) de (Jean-Sol) Partre, pe hartie igienica nedantelata...
- Dar de unde iei tot banetul asta? spuse Colin. Chick se posomori.
- Ma costa foate scump dar nu ma pot lipsi de ele, spuse el. Am nevoie de Partre. Sunt colectionar. Imi trebuie tot ce a facut.
- Dar nu mai conteneste cu facutul, spuse Colin. Publica cel putin cinci articole pe saptamana...




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu am cititi Spuma zilelor acum 10 ani si m-am chinuit ceva cu ea.De asta acum, ma rugam de zor sa nu iasa, desi banuiam ca va iesi, dar n-am vrut sa influentez votul. Era in perioada cand studiam suprarealistii, la facultate ne bagasera pe gat cu polonicul Andre Breton, iar eu i-am urat teribil. Nu m-au prins dom'le sub nici o forma. Iar la Vian, abia am reusit sa trec de faza aia in care tiparii curgeau pe robinet....sper ca-mi aduc bine aminte pasajul, caci e citita demult. Au ceva suprarealistii astia, un soi de fantastic - nu, e prea mult spus - de neobisnuit pe care ti-l arunca asa in fata, uite , asa am crezut eu de cuviinta, tu daca vrei sa ma crezi si sa citesti, bine, daca nu, pa pa cititorule. Am avut senzatia ca niciodata nu creeaza premisele, cadrul, atmosfera. Daca in literatura fantastica sa zicem, cadrul, atmosfera subiectul e dezvaluit, stii de la bun incepu ce citesti, daca in realismul magic al lui Marquez Cortazar, Rushdie totul e scris cu atata maiestrie, convingere, mani.n.i.p.u.l.a.re a realului, distorsionare a lui, joc, cvinte, umor, stilistica desavarsita, incat nu mai ai nici o sansa decat sa-i crezi si sa te afunzi in lumea lor sucita, plina de ingeri zburatori, de oameni care uita sa moara, de potoape care dureaza ani, de pesti care se plimba prin casa...ei bine, la Vian ceva lipseste. O oarecare inconsistenta a personajelor, poate e stilul, poate e curentul suprarealist, poate am fost de vina eu, dar m-au blocat tiparii aia cazuti pe robinet, desi pe Marquez il crezuzem de-a dreptul cand Remedios s-a ridicat la cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Cred ca Remedios a fost cel mai atipic personaj, si-a ras parul si a facut podoabe pentru sfinti (sau peruci). Am adorat-o. Da, Marquez te face sa crezi tot ce scrie acolo, iti imaginezi fara tagada lumea lui.
Sunt pe la jumatate din Vian, imi aduce aminte de alt autor, la fel de inconsistent, de suprarealist si de interesant, musai sa caut in biblioteca dupa el, n-am stare.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Laura, si io multzumesc!
m-am apucat de citit.

Mihaela, pai cum sa nu faca misto de Sartre - pe care il idolatriza pentru ideile sale politice - daca prima lui sotie, Michelle pe langa ca a fost secretara lu' Sartre i-a fost si amanta? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

iarina, io zic s-o citesti din nou. ca din tziparul ala pregateste Nicolas un remarcabil pateu de tzipar :) demn de gastronomia burgheza.

"Colin alese o fata de masa de un albastru-deschis, potrivita cu covorul. in mijlocul mesei aseza un vas ornamental - un borcan cu formol inauntrul caruia doi embrioni de gaina pareau ca mimeaza Spectrul Rozei in coregrafia lui Nijinski."



ce mi-ar place si mie un pianocteil
ce credeti ca ar prepara pe


io am ajuns pe la mai bine de jumate si prevad ca de aici incolo n-o sa-mi mai placa, Chloe s-a-mbolnavit si in consecintza lumea lu’ Colin se sfarma treptat. apartamentul devine mai intunecos si mai mic, bucatarul Nicolas imbatraneste cu noua ani intr-o saptamana si isi pierde aptitudinile si cine stie ce-o mai urma :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

De ce Adela, totul trebuie sa fie in tonuri roz si galben deschis? Eu am terminat-o si - daca e sa fac o comparatie - mi-a placut mai mult decat Cortazar. Veti spune ca nu e acelasi stil, stiu asta, pur si simplu asa mi-a venit sa declar.
Da, se imbolnaveste Chloe, de la acest mic amanunt se modifica dramatic absolut tot ceea ce il inconjoara pe Colin, dar nu e asta un extraordinar deja-vu pentru oricine aflat in aceeasi stare? Ce perfect si deloc abstract descrie neputinta si suferinta...
Am gasit si comparatia, Neil Gaiman cu Nicaieri, la fel de suprarealista, am citit-o cu sufletul la gura. Recunosc ca m-am asteptat la o dezamagire, gandeam, iar fantastic..ce fel de fantastic o fi? ei bine, tare surprins placuta am fost si mi se potriveste stilul asta manusa, am retinut restul autorilor de pe lista.
Adela, asa fu cu Sartre? Nostim...se explica starea de ciuda a lui Vian. Multumim de clipuri, super!
"Glasul lui venea de undeva, de foarte departe, arata rau.
Pieptul intreg ii era ocupat de inima, abia acum isi dadea seama de asta". Sau:
"Era atat de fericit, incat toate astea il indurereau nespus".
Ce pot eu sa adaug? Frumos.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

merci de link Laura. e binevenit pt ca as citi-o in romana nu in franceza sau engleza. o tiparesc si eu luni si ma apuc de lectura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Adela, bravo! Cred ca incep sa te iubesc

Ingrid, ma bucur tare tare ca a placut la tine cartea! L-am retinut pe Gaiman (incep sa-l caut).

Tre sa fug acum ca lu' barbatu-meu i s-a facut de duca pana la Balea Lac (oare cum sa imbrac copilu'?)

Revin maine. Moama, da' ce rapide sunteti!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Mihaela drumetie placuta! bateti ceva traseu? ce dooor mi-e de munte

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

De ce Adela, totul trebuie sa fie in tonuri roz si galben deschis?


galben cu dungi violete : )
ca si sosetele de lana a' lu’ Colin cu dungi mari, galbene si violete alternativ.

sau ca la nunta fantastica a lu’ Colin si Chloe unde "latele dungi galbene si violete ale bisericii ii dadeau naosului infatisarea unui abdomen de viespe uriasa vazut din interior", unde Monahul purta o halebarda galbena si cirja violeta, unde "un canaf gros de stinjenei galbeni ascunde poalele peretilor", unde "pederasti de onoare" cei cu "pantaloni speciali, cu prohabul la spate" au unul gene galbene iar celalalt verzi (ma asteptam sa fie violete), unde nuntasii au infipte-n par "bastonase de tamaie care ardeau cu flacara galbena pentru barbati si violeta pentru femei".

acum pe bune, n-am indraznit sa citesc sfarsitul, (ieri, ca azi mi-am luat curaj si am terminat-o) pentru ca n-am vrut ca dupa ce am fost purtata pe si in nori trandafirii cu miros de zahar cu scortzishoara la fel ca si Colin si Chloe la prima lor plimbare impreuna, sau ca la nunta lor pe nori mirosind a coriandru si buruieni de munte, a cimbrisor cu iz de vinetzele, sa fiu data cu curu de pamant. pentru ca prevedeam ca Vian e la fel de maiastru in a ma tranti de pamant de sa-mi mearga fulgii - galbeni si violeti : ) - cum a fost si cand m-a ridicat printre nori.

"Spuma zilelor" mi-a deschis toate simturile: auditiv, vizual, tactil, olfactiv, gustativ. "Senzualitate in stare pura". am ascultat "cate un paharel" cu Colin, Blues of the Vagabond – "un lichid cu irizari de curcubeu"-, Misty Morning – "un cocteil gris-perle si verde de izma, cu gust de piper si de fum".
am simtit gustul si mirosul bucatariei lu’ Gouffe: pateu de tzipar, caltabos exotic cu porto tamaios - "Se ia un caltabos si se jupoaie fara a-i lua in seama tipetele [...] Se lasa sa cada pe gheata intr-o oala goala-pusca. [...] Garnisiti cu orez, serviti si spalati putina." :) -, caise umplute cu curmale si prune uscate intr-un sirop legat si caramelizat la suprafata ... si n-am vrut sa trec la Pomiane cu a lui "supa a la Kub si cu faina de iocfidea" :)

mi-am trecut degetele prin "ciorapii, fini ca un abur de tamaie", am atins voalul mare de tul si micul sutien de celofan a lu’ Chloe si chiar si rochiile de culoarea apei a' lu’ Alise si Isis si am pipait de parca as fi citit Braille "inelul de logodna pavat cu mici diamante patrate si dreptunghiulare care inscriau in alfabetul Morse numele lui Colin".

am iubit-o pe Chloe la fel ca si Colin "cu toptanul si cu de-amanuntul" si n-am vrut s-o vad si s-o aud tusind "ca o bucata de matase sfasiata".

as fi vrut ca "Spuma zilelor" sa se incheie cu "zgomotul unui sarut pe un umar gol" si nu cu "zgomotul unei palme goale pe o buca goala" (chestie de gust :) pentru unii si zgomotul unei palme goale pe o buca goala e senzual).

Mergi la inceput