Pepenasi de iulie-august 2008 IN SARBATOARE! (118)

Pepenasi de iulie-august 2008 IN SARBATOARE! (118) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iul-aug2008 spune:


Avem 123 pepenasi: 61 fetite si 62 baietei

Mai

22-Andrei Codrin de monalac + Cris
23-Antonia Gabriela de irda + Daria

Iunie

7-Allesio Michele de danangieacum din nou! (DPN 30.10.2009)
9-Matei de Nati
-Alexandra de adelais
14-Alexandru Ionut de ella81it
-Stefan Cristian de syyylviuta
16-Thea Patricia de SunSmile
17-Rayan Ioan de AlinaMaria + Mandy Stephanie
-Alexandra de maitreyi
18-Flavius Casian de the_andreea + Theona
-Denis Alexandru de kla78
19-Maria de anaxena
20-Andrei de ali
23-Andrei de Dianami + Iulia Anastasia
-Victor Andrei de Roxana01
-Anna Alicia de Sibylle + Vladimir
-Cezar George de ralirali + Anastasia
24-David Andrei de lcazangiu
25-David Andrei de rontzy
27-David Gabriel de flo1980 + George Alexandru
-Maya Andreea de mcoca
-Anthony de Biribu + Anna
28-Dilara Gabriela de MIKYCRIS + Delia
-Amalia Gabriela de irinuca_81
-Timeea Cristina de Kimmy
29-Denisa Ioana de a.cicel + Bianca Maria
-Alexandru de amalia1

Iulie

1-Erika Stefania de ankalaura + Eliza Maria
-Ana Irina de Gini75
2-Irina Paula de Gabriela82
3-Luca de map + Robert
-Aida Maria de Didi81
4-Ana Raluca de Tecky
-Amira Maya de mada_mxm + Arianna Raisa
-Nancy de boticelina
-Mena de mariana_1976 + Monica, Matei, Markus si Magda
-Nicholas de morcoveatza
5-Ilinca de ioana + Tudor
-Lucian de madina71 + Adrian
6-Sara-Maria de Cami08
8-Vladut de ileanna
9-Xenia de gallyb
10-Karina Francesca de tiberica + Alina Florentina
-Constantin de danabb1
-Razvan Mihai de monysorescu
11-Ioana Maria de AnnaBaby
-Denisa Maria de dara_d
-Eduard Gabriel de alina25 + Darius Andrei
13-Daria Maria de jjovana80
-Razvan de lylis
14-Ilinca Melania de Caprioara + Matei
-Alexandru Matei de ana_a + Stefan
-Ioana Maria de mishuc
-Daria Ecaterina de kamelya
15-Miruna de dia_filipas
-Darius Andrei ingeras de camy_pusacum din nou!
-Alex de laremi
-Eevi Klaara de Yael + Jael si Nardi
-Leia Maria de mihamiha + Leon
16-Irina de bobitamica
-Andrei Gabriel de CristinnaP
17-Patrick Ioan de pagurschimag + Fabian Stefan
-Anais Iman de narcisa.s
-Natalia Ioana de katalyna

-Luca Andrei de moni_or
18-Luca de bubuleana
-Miruna de Ralu79
19-Nicholas Cristian de atb
-Filip de bujo
21-Sara de dr_anca
22-Miruna de Violeta_m_tm
23-Vlad de ina_C + Radu
-Andreea Maria de irolf1 + Alex Gabriel
25-Alexander de Ada_S + Alvin Raul
-Elena Theodora de motanik
-Laura Ioana de punca1976
-Alexander David de Ingry
27-Maya Elena de estrella80
29-Sebastian de scumpi
-Tudor Milan de sursula
-Darius Gabriel de Anilansa
30-Mihai Daniel de cistina_26
-Sara Alecsia de ankuta_1982
-Sara Maria de carissma
31-Sebastian de pica1
-Ilinca Maria de Clabur + Ania

August

1-Andreas de sisialberg
2-Mircea Victor de marimar + Matei si Romana
3-Bogdan Victor de struluta
4-Victor Ioan de truli-luli + Ana
-Alexandru Nicholas de Figuelle + Sofia Maria
-Ioana Rebeca de bufi
-Maria Alexandra & Ioana Teodora de alexa_teo
5-Ana Sofia de Marina_1609
-Adina de maria-86
6-Clara Andreea de dana81
7-Andreea Maria de ladymina77 + Bogdan
-Antonio Matei de AndreeaOr
-Raisa Andreea de michellab + Cristian Bogdan
8-David Alexandru de iriss27 + Yvonne Maria
-Bianca Maria de baby_r7
-Maria Sofia de ooka
10-Mihnea Robert de blueeyes2003
11-Andrei Tudor de diarux
-Toma Paul de Mitzi76 + David Tudor si Luca Sebastian
12-Clara de locca + Matei
-Mara Alexandrina de anaco
-Alexandru de cristina_p
15-Andreea Maria de dma2007acum din nou! (DNP ??.??.2010)

19-Mara de turturica
-Gabriel Ionut de NinaG
20-Allegra Cara de Carmenela
-Serbam Petru de serbanica
21-Andrei de catilin2008
-Filip David de ElizaClara
22-Theodor de mobriq + Eduard
23-David Stefan de ileanna_83
26-Andrei Daniel de andrey2008
27-Raul de oanasm
-Radu Mihai de Serenity90

Septembrie

2-Alexandra Valentina de violeta29

Prietene dragi
Violeta69, Crisis81, Monik76, Tuchi123, mami de Bogdan Gabriel (04.01.2009) , kity2004, Maryb , mami de Mario Gabriel (13.10.2008), Marryanne, Aalina, mami de Fabian (23.02.2009), Rain, Mihaelaaa, Crisarh, acum din nou!

Zile de nastere
Ian-1-Anastasia,3-Cris,7-Matei(Caprioara),12-Ileanna,17-Mandy,19-Serenity90,20-Adrian,21-Anaco,26-Roxana01,30-Atb,Tiberica
Feb-4-Punca1976,5-Monysorescu,Anna,Yvonne,7-Delia,8-Danangie,9-Diarux,14-Syyylviuta,16-Mihamiha,18-Cristian,21-Ooka,23-Amalia1,George
Martie-3-Madina71,4-Boticelina,Serbanica,6-Ella81it,8-Katalyna,9-Catilin2008,16-Maitreyi,19-Alina_Maria,25-Kimmy,29-AnnaBaby
Apr-1-Mariana_1976,4-Alexa_teo,5-Eduard,6-Lcazangiu,7-Ania,8-A.cicel,9-Anilansa,10-Mikycris,11-Andrey2008,16-Sibylle,Flo1980,25-Gabriela82,26-The_Andreea,30-Rontzy
Mai-1-Nardi,4-Ralirali,5-Biribu,8-Dianami,Michellab,13-Leon,15-Darius,16-Ana_a,22-SunSmile,ankuta_1982,28-Ali,Bogdan,31-Fiquelle,Dana81
Iun-13-Violeta29,16-Gallyb,24-Moni_or,25-Alvin,26-Dia_filipas,30-Irinuca_81
Iul-5-laremi,6-Caprioara,9-Bobitamica,12-Bufi,13-Cristina26,Daria,Alina,15-Iulia,17-Map,23-Ladymina77,24-Pagurschimag,25-Anaxena,27-Morcoveatza,29-Cristina_p,30-Irda,31-Alina25
Aug-2-Oanasm,4-baby_r7,Clabur,10-Carissma,11-Ralu79,turturica,12-Sofia,14-Sursula,Ingry,17-Kla78,Robert,Ana19-Stefan,21-Arianna,22-Alex,25-Bubuleana,26-Eliza,27-Theona,30-Bianca
Sept-6-Bujo,Daria,8-Nati,Jjovana80,11-kamelya,13-Matei(locca)14-Monalac(,NinaG,15-Estrella80,Tudor,16-Marina_1609,21-Camy_pus,22-Ada_S,23-Ankalaura,24-Sisisailberg,28-Blueeyes2003,ElizaClara
Oct-2-Dma2007,12-Mada_mxm,13-Mitzi76,15-maria-86,17-Vladimir,18-Truli-luli,22-Violeta_m_tm,25-Narcisa.s,29-Carmenela,31-Mcoca
Nov-1-Tecky,2-Maryb,4-Dara_d,Gini75,5-Danabb1,6-Maggyc,17-pica1,Mobriq,Fabian,18-Didi81,20-Lilys,24-Motanik,Jael,26-AndreeaOr,27-Iriss27
Dec-26-Dr_Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:



_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

multumim de capitol nou! s fie unul numai cu vesti buuunneeee!
kamelya tu ai deschis?


_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:




<<<<<<<<<<<<<LA MULTI ANI SARBATORITILOR SI SARBATORITELOR ZILEI SF CONSTANTIN SI ELENA>>>>>>>>>>>>>>>>>>>


http://b1.lilypie.com/uLlkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamelya spune:

LA MULTI ANI CELOR CARE SE SARBATORESC DE SF. CONSTANTIN SI ELENA

da flo eu am deschis capitol

eu recuperez cap trecut ca ieri nu am avut timp

_

buburuza mea


de Daria Ecaterina 14.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

kamelya multumim de capitol

Iza imi pare tare rau sa vad ca tu si Timi va stresati. Poate e o perioada in care tu nu esti impacata si linistita. Eu am verificat ca atunci cand sunt pe dos, si Vladutz este. Altfel nu vad ce ai putea sa faci decat sa continui sa cercetezi de ce se comporta asa, si sa ai rabdare si calm sa treaca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Ile ,sa stii ca ai dreptate.Da,trec printr-o perioada grea,aiurea,stresanta,am mii de ganduri,idei,planuri...sunt dezorientata,simt ca nu stiu ce vreau sa fiu cand voi fi mare...ma gandesc deja la cresa,desi nu as vrea.Sunt confuza.Si da,sunt convinsa ca o influentez negativ si pe iubita mea,desi incerc sa am rabdare,sa fiu intelegatoare,ca doar nu stie inca...uneori parca ma pierd cu firea.Rar,si abia dupa ce am incercat toate variantele,de aceea nu credeam ca starea mea sa fie de vina.Povestesc cu ea,o dragalesc,o plimb,ma joc cu ea,sunt calma,si la masa sunt numai un zambet,pentru ca de fiecare data am speranta ca va manca ceva mai bine.Apoi ea se intinde dupa diferite chestii,dupa cutii,dupa jucarii,vrea sa se ridice in scaun,daca ii dau jucarie o arunca pe jos,iar i-o dau,si asa devine joaca masa...adica tocmai cum e mai rau...Daca nu-i dau ce vrea,incepe si face ca crizata,da din maini,inclesteaza buzele si saru-mana de masa

Sa-i dau mai rar?Ma gandeam ca poate inca nu-i e foame...desi ea zice papa papa,si cand o pun in masa,aproape ca tremura de fericire.

Ii dau cam asa,la 6 lapte,la 10 cereale,la 14 mancarica,la 18 fructe,si pe la 21 lapte.Cantitati de vrabie la toate...

Ce vroiam sa intreb..despre cereale.De care dati la bebe?Pana la ce varsta se pot da?E ok sa-i dau in fiecare zi?Ca astea le manca parca mai ok,si cred ca fara ele,nu ar lua deloc in greutate...Si daca scrie 1-2 mese/zi,de exemplu daca la 10 manca cereale din cutie,si la pranz ii fac pilaf cu legume...,sau supa de galuste,ma rog ceva mancare din cereale,e ok?Nu e prea mult?

Cu dintii vad ca ei ii ies 2,apoi pauza luuunga,apoi iar 2...acuma are 4,si nici un semn de urmatorul...

Timi are strunga mare la incisivii de sus.Mai are careva bebe?Oare se mai aduna?Mi se pare cam aiurea,parca nici nu mai au loc urmatorii

Am vazut si eu pozele noi,omuleti in toata fierea.Sunt toti niste frumosi,mari!Sa va traiasca mamici frumoase,si sa va aduca numai bucurii

La multi ani si din partea mea tuturor care isi serbeaza ziua de nume!



Iza mami de Timea (28.06.2008)

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

LA MULTI ANI tutror care isi serbeaza azi ziua numelui!
Special pt Camy
Mona,un gand bun pt tine,sa dea DD sa treci mai repede si mai usor peste probleme si sa te bucuri de puiutii tai.

O zi faina va doresc!

Andreea mami de Theona (27.08.2002) si Casian (18.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clabur spune:

Salutare,

si Ilinca mea manca putin si rar. Din pacate a racit rau dupa ce am venit din vacanta si dupa 3 tipuri de antibiotic luat pe gura am ajuns la injectii: ampuicilina cu gentamicina. Dupa toata tarasenia (10 zile de antibiotic) d-na dr a spus sa-i dam niste liv52 sirop pentru protectie hepatica. Vreau sa va zic ca dupa acest liv52 fata mea mananca de rupe. Chestia este ca nu-i mai plac piureurile pe care le faceam special pentru ea ci ii place mancarea din oala noastra. Asa ca am inceput sa gatesc fara delikati si alte chestii din astea si acum gatesc numai cu ingrediente proaspete pentru toata lumea. De exemplu ciorba o acresc cu lamaie asta pentru ca mi-e lene sa umplu bors.

Eu zic ca o sa treaca perioada asta si va fi bine. Trebuie doar sa ai rabdare desi sunt convinsa ca esti satula de fraza asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

LA MULTI ANI CELOR CE-SI SERBEAZA AZI ONOMASTICA!

SUN e minunat mesajul tau, ca intotdeauna, atata dragoste emana din el pentru Thea incat e tare emotionant! Si asa bine stii tu sa pui in cuvinte starile si faptele, din ce ai descris-o simt ca parca as cunoaste-o si eu.

MONA Dumnezeu sa te lumineze sa iei decizia cea mai buna si sa il lumineze mai ales pe sotul tau ca sa fie mai intelegator si mai cooperant. E greu, e tare greu, in teorie si cand e sa sfatuiesti pe altul e usor sa zici gata, divorteaza, dar ai perfecta dreptate, sunt si considerentele materiale, e si reactia copiilor, iar daca restul familiei tale, parintii nu iti sunt alaturi, e infinit mai greu... Te imbratisez cu mult drag si sa dea Dumnezeu ca ziua lui Codrin de maine sa va gaseasca mai impacati si mai senini!

KIMMY, te inteleg tare bine, sa stii ca si eu am trecut printr-o perioada asemanatoare cu Luca vreo 2 luni. Exact cum spui, avea vreo 2-3 ore noaptea cand se scula de vreo 10-15 ori, nu bine ma puneam in pat si iar plangea si il luam in brate de 100 ori, il tineam in toate pozitiile, il leganam, ii puneam muzicuta si abia abia se linistea. Am crezut ca n-o sa mai fiu om. Cu masa la fel, am mai zis eu ca am crezut ca ajungem la spital pe perfuzii, asa putin manca. Si eu ma enervam ca ii gateam si spalam o mie de vase si dupa aia aruncam tot, ca nu manca. Eu faza cu linistea si impacarea de sine ma scuzi dar n-o mai cred. Asa imi tot spuneau si mie, ca nu sunt calma si de aia nu e nici Luca. Pai eram eu calma pana incepea circul de la masa si nu manca nimic, atunci imi pierdeam calmul. Eram eu calma seeara cand il puneam la culcare, dar tu stii foarte bine ca dupa ce te scoli de o suta de ori si din 5 in 5 minute nu mai poti sta atat de calm cand esti varza de oboseala. La mine minunea s-a intamplat (sa vedem cat o sa tina), de vreo jumate luna se scoala doar de vreo 2 ori pe noapte, iar cu mancatul e mai bine, desi nu stralucit. Agitatia la Luca s-a tras de la dinti si de la vitaminele cu fier pe care i le dadeam, acum sunt aproape sigura de asta. Vitaminele alea l-au ajutat la mancat dar l-au agitat f. tare si i-au stricat somnul. Din pacate cu adormitul si acum ma chinui si eu, cum zici tu, de multe ori se intampla vreo ora sa il tot leagan si sa il pun in pat si el se ridica desi ii cade capul de somn, dar parca se lupta sa nu doarma.

Strunga de sus si Luca o are mare dar mie imi place, mi se pare foarte frumusel asa.

Cereale eu ii dadeam mai demult Humana, dar acum ii dau Milupa cu fructe, are si bucatele, pentru 8+ luni, lui Luca ii plac f. mult. Si eu ii dau in fiecare zi. Nu cred ca poate manca prea multe cereale, atata vreme cat ii dai si din celelalte grupe, lactate, legume si carne sau ou.

Cat despre faptul ca ai lasat-o sa faca ce vrea, eu nu cred ca s-a alintat sau cum mai zic unii. Chiar nu cred ca poti face educatie unui copil de nici un an. Eu zic ca e foarte bine sa o lasi sa exploreze si sa faca ce vrea ea, bineinteles supravegheata si bineinteles nu ceva prin care s-ar putea accidenta/otravi etc.

Am scris iar un pomelnic, dar voiam sa ii zic lui Kimmy ca o inteleg si am trecut/trec si eu prin starea ei.

Monica, mami de Luca

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."

Mergi la inceput