Copilasi de Iulie-August 2004(10)-Alaturi de EMMA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Roberta, Maria respira greu si sforaie dar cu sanatatea am stat bine, nu ne-a facut nasul probleme
Aaa...poate are altceva, o pregatesc mai mult pentru control. Operatia, daca va fi cazul, o face cu anestezie generala si fara multe detalii ...Oricum trebuie sa incep sa ratonesc sa vad ce si cum cu spitalele de copii (nici macar nu stiu pe unde sunt prin Bucuresti si ma bucur tare mult ca nu stiu) si policlinicile unde se pot face astfel de operatii.

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata, neata!
Noi am avut o noapte ca-n filme - a venit tati azi-noapte, a vrut sa se culce si el pe la 1.30, moment in care l-a dus pe arici la el in pat. Tudor s-a sesizat imediat si instant a inceput sa urle asa ca l-a adus de urgenta inapoi in patul conjugal... Unde m-am chinuit vreo jumatate de ora sa-l re-adorm, timp in care evident s-a trezit Stefan. Pina a dormit si Stefan, s-a scapat pe el - dar eu nu am observat decit spre dimineata cind am pus mina pe el si mi-am dats eama ca e ud - scoala-te, schimba-l de chilotei si pijama si pune-l sa doarma in patul nostru ca al lui era inca umed...Iar la 7 ne-am trezit cu totii veseli ca doar incepea o noua zi...
Azi Stefan merge la Tandarica la "Punguta cu doi bani" abia astept sa-mi spuna Miss cum s-a comportat...

In rest sper sa avem o zi buna...


Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Buna ziua.
Se pare ca mesajul meu kilometric de luni s-a pierdut prin fire...
Asa ca incep prin a raspunde sondajelor:
1. culcatul: Victor are, de regula, o repriza de somn la pranz de aprox 2 ore, iar seara se baga in pat cel mai tarziu la ora 9 si adoarme pana in 10. Cu frichineli, cu vreau apa, fac pipi, vreau sa te pup de noapte buna etc. Dar la un mom dat se potoleste si adoarme
2. spalatul: Victor face baie in fiecare seara, fie in cada, fie dush, dupa cheful lui si rabdarea noastra . Daca e o seara fara baie are impresia ca-l mananca puricii. Mai scapa cand e bolnav, altfel e jale. Pe cap il spal cam de 2 ori pe saptamana. Paul are acum cam acelasi regim, spalat in fiecare seara, inclusiv pe cap. La inceput a fost mai rar, acum mi-am revenit

Cristalule, sanatate Ioanei! Si rata usoara... ale mele se intind in 2 transe pe 3-4 si pe 15-16, ca deh avem toate creditele posibile
Robi, felicitari pentru test! Astea cu EQ sunt la moda acum si din ce in ce mai mult la putere. Din fericire astea pot fi corectate, sunt o evolutie continua si depinde foarte mult de persoana daca se modifica sau nu. Io la testul asta am iesit rau de tot la rezolvarea conflictelor. Decat sa pic intr-o situatie conflictuala... Cat despre soacra... io tac
Roxa, vazui Dulcineea si printul mostenitor mandru de domeniul sau . Asa era si Vicu la inceput, asa e si acu... Sa-ti traiasca!
Gabitzu, Soldatelul e super haios! Si Vicu trage de Paul cum apuca... si se chinuie sa-l ia singur din patut. Mai nou incearca sa-l puna sa stea in picioare Oare cum o sa faca atunci cand i-o distruge jucariile????

Despre noi: Victor e bine. De sambata n-a mai facut febra, luni am fost la control, era in rezolvare, i s-a mai dat extenmsie de o zi de antibiotic, i s-a luat sange (peste antibiotic - sa vaz cum i-or iesi rezultatele...). Otita s-a rezolvat, am fost ieri la control, i-a scos un ditai dopul de ceara si dok ORL ne-a recomandata un test de impedanta sa vedem daca dupa timpan e OK sau nu... Ar trebui sa-l fac saptamana viitoare... Sa vedem.
Paul a trecut de 4 luni, a facut vaccinul si a intrat la program de masa pentrru ca e a doua luna consecutiva cand ia putin in greutate: 300 g in luna 3 si 250g in luna 4. Ca urmare la 2 ore jumate - 3 ore mananca alternativ lapte praf si san si de saptamana viitoare incepem usor cu diversificarea cu sucurile de fructe. Tre' sa ma'c sa gasesc reteta de diversificare de la Vic. Daca mai aveti vreuna disponibila, multumesc de ajutor.
Eu am ramas cu o tuse seaca si magareasca. Am colectat siropul recomandat de Ioana si am inceput sa nu mai tusesc noaptea. Ioana, sar'na . In schimb ma omoara sinusurile de pe dreapata de mor, parca am un bolovan pe juma de cap. Ma tratez cu pinosol picaturi si cu masaje cu apa rece. Sper sa imi revin intr-o saptamana. Cu jobul, revin in martie la birou. Saptamana viitoare am sedinta de stabilire de responsabilitati incepand cu anul asta, planuri operationale, stabilire de obiective... chestii care imi sunt atat de dragi... si sa vaz daca poci face schema cu program redus. Daca nu ne intelem incerc sa vaz care e calea legala, dar parca n-as vrea sa ajung acolo, suna putin a declaratie de razboi...
In rest suntem bine, in familie a mai aparut o fetita (un var de-al meu are din ianuarie o dulcinee)... incepem sa ne primenim generatiile...
Va doresc sanatate si toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

si io rpd ca sunt cu d-na de la curatenie si mai strang inaintea ei ...
Dana , incearca ulei esential de eucalipt ..cateva pic intr-o ling cu zahar ..te desfunda si te elibereaza ... eu i-am dat si lui Luca
pup
revin later

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Buna dimineatza,azi este soare,tralalalaam cetit dar am uitat tot,traalalaa....deh scleroza
Super Tudorica soldatulEva care doarme dupa orele americiiPatrick fratiorul grijuliusi Giulika printesica
Meii noi cu spalatul,zilnic dusuletz iar baie generala sambata cu spume si muuulte jucarii...nici mandra mea nu prea transpira si nici nu i se ingrasa cu parul...
hai pupicei
revin cand imi aduc aminte


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello,

Dana- diversificarea? pai fiecare o face dupa cum accepta copilul. Ai mei au refuzat ferm sucurile de legume si fructe, asa ca la noi diversificarea a debutat cu cerealele amestecate cu pulpa de para (iarna borcanase hipp) pe motive de predispozitie la constipatie. Apoi a urmat pulpa de mar/para/banana cu branzica dulce, si apoi pireul de legume (cartof, morcov, patrunjel, pastarnac, ulei de masline) cu putin lapte praf, apoi adaugand si niste supa de pe carne, apoi cu carnita propriu zisa, cu ou, ficat, iaurturile cu fructe pasate ...Sucurile au intrat in meniu dupa 1 an abia, si din cate am citit e mai ok sa pape pulpa pt ca sucurile fiind acide cresc mult si aciditatea la stomac, se opareste copilul la fund. Dar, repet, e in functie de copil. Ai mei asa au mancat.


Despre rate...avem si noi pe vro cativa ani, numa 100 euroi pe luna, dar vaz ca asa e trendul :) Si la casa visez si eu, sa pot sa deschid usa sa scot copiii la aer fara atata organizare si paraorganizare, inhamare cu rucsaci cu servetele, bluze de schimb, sticle de apa, jucarii de nisip, minge, etc etc. Sa pot sa le iau caine si pisica, si alte oratanii pt ca-s mari iubitori de animale amandoi. Gaataaa, vise-vise...
Si Dea e cu i-ul la inaintare, adica noaptea se scoala si cere iapte de doua ori. Seara cere povestea cu iupul. La mine trezirile deja-s ceva normal, daca nu ma trezeste ea ma trezesc eu oricum cu cateva minute inainte sa ma trezeasca ea ,..parca am un ceas intern montat.

scurt asa, ca a dat vremea calda si iar batem parcurile...vazut copilasi buni si destepti. Sanatate celor raciti le dorim! Energie si rabdare tuturor mamicilor!

o zi buna !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu intru sa strig dupa ANCAMARIA si Dana-Ema_SPEEL !



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

'neata
Vazut fatusca de Eva super dulce si fratiorul cel mindru de el! Asa deci ..este adevarat ca la al doilea te relaxezi total??
Gabi nasoala noapte...este clar s-a cam invatat ariciul la patul conjugal:)
Monicule bafta sa iasa cu bine lucrarea si bafta cu consultul Mariei.
Daria ..sincer nu stiu AMR, din simplu motiv ca mi-e frica sa numar

Miine este prima zi de furlough (stat acasa obligat si neplatit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Nu am vazut poze..si nici filmuletul..
Dana ma bucur ca Victor este bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222
Vazut fatusca de Eva super dulce si fratiorul cel mindru de el! Asa deci ..este adevarat ca la al doilea te relaxezi total??


zau ca da . eu cel putin.... sunt mult mai ok

Mergi la inceput