Paine de casa cu masina de paine (2)

Paine de casa cu masina de paine (2) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

cap. 1

pag. 1
Paine rapida de secara (Freia)
Paine cu tarite (miria_cristina)
Paine de secara (nella)
Paine cu cartofi (miria_cristina)
Paine cu ceapa (miria_cristina)

pag. 2
Painea taranului (miria_cristina)
Paine cu nuci si stafide (nella)
Paine cu ierburi (nella)
Paine cu fulgi din tarate si ovaz (nella)
Paine cu tarate (nella)
Paine "normala" (pepenash)

pag. 3
Paine integrala (spic de grau)
Paine de baza (ionela roxana)
Paine alba normala (Ad72)
Cozonac (Ad72)

pag. 5
Paine (Witchie)

pag. 6
Cozonac (capra cu trei iezi)



...lista in lucru...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumim mult de retetele de cozonac!
Dar intervine aceeasi intrebare ca la piinea cu unt in loc de ulei: cum se pune untul si cind? Se topeste inainte sau cum? Ordinea ingredientelor e cea scrisa in capitolul anterior? Multumesc de raspunsuri anticipat!
Azi iau stafide (culmea e ca nu am in casa asa ceva) si incerc un cozonac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Multumim mult de retetele de cozonac!
Dar intervine aceeasi intrebare ca la piinea cu unt in loc de ulei: cum se pune untul si cind? Se topeste inainte sau cum? Ordinea ingredientelor e cea scrisa in capitolul anterior? Multumesc de raspunsuri anticipat!
Azi iau stafide (culmea e ca nu am in casa asa ceva) si incerc un cozonac.



eu fac numai paine cu unt nu pun niciodata ulei si untul il pun direct de la frigider niciodata n-am dat gres

natalia saru'mana de retete am dat drumul acum la un cozonacel dupa prima reteta sper sa-mi iasa ca e prima data cand fac oare pot sa pun in loc de stafide nuci??



19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Simina, ordinea e exact cea pe care am scris-o. Untul l-am pus direct din frigider, taiat bucatele mici. Cica se poate pune si topit, dar nu fierbinte.
O alta chestie noua pe care am incercat-o e sa folosesc drojdie proaspata in loc de cea uscata. Si culmea e ca merge mai putina decit de obicei. De exemplu, cind framintam cu mina, puneam 25 g drojdie proaspata la 500 g faina. Ei bine, acum la 550 g faina am pus 12 g de drojdie proaspata si piinea a crescut excelent.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nusha, de ce nu, sigur ca poti pune nuci. Tin pumnii, sper sa-ti iasa cozonacul bun.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc mult de rapiditate! O sa incerc musai! Si la piine si la cozonac. Untul, vroiam sa spun. Din pacate la piine nu azi, ca deja am o piine la facut.

Edit ca mi-am mai amintit ceva: stafidele se pun tot de la inceput, cu toate? Adica nu trebuie asteptat nu-stiu-ce beep ca sa le adaug?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Nusha, de ce nu, sigur ca poti pune nuci. Tin pumnii, sper sa-ti iasa cozonacul bun.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze



saru'mana...deja le-am pus ca a tipat masina sper sa iasa bun pana la 12 n-am somn astept cozonacul



19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Multumesc mult de rapiditate! O sa incerc musai! Si la piine si la cozonac. Untul, vroiam sa spun. Din pacate la piine nu azi, ca deja am o piine la facut.

Edit ca mi-am mai amintit ceva: stafidele se pun tot de la inceput, cu toate? Adica nu trebuie asteptat nu-stiu-ce beep ca sa le adaug?



stafidele numai dupa ce tipa masina



19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Simina, numai dupa bip, altfel ti le face una cu aluatul, nu ramin intregi.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

natalia daca mai esti pe fir, ce ma fac mai are un pic si da pe dinafara asa de tare a crescut cozonacelul meu da mi-e frica sa nu curga din tava, sa il mai indes inapoi?



19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si la mine a crescut mult, de s-a proptit in geamul capacului, dar credeam ca e din cauza ca am mai adaugat faina (cum ziceam mai devreme, mi se parea ca e prea moale). Pina la urma a fost ok, s-a copt asa proptit de capac cum era. Doar ca nu s-a rumenit anume portiunea din mijloc. Deja a inceput coacerea la tine? Daca nu, poate scoti o parte din aluat, dar mi-e ca ii strici pufosenia... nici sa-l indesi inapoi in tava nu-i o solutie, uff, chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc, poate totusi s-a oprit din crescut.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput