Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

acu m-am uitat iar la el mai are cam 3-4 cm si se lipeste de capac si al meu da eu salivez numai cand il vad...il las asa de acum chit ca nu s-a coace partea aia din mijloc, i-o dau sotului problema mea era sa nu curga aluatul pe alaturi sa murdaresc masina prin interior ma duc sa stau langa el

edit: fix de ce-mi era frica n-am scapat a dat pe dinafara dar nu a apucat sa curga ca am vazut si l-am bagat inapoi cu o lingurachit ca-i stric pufosenia dar asa riscam sa murdaresc masina si mi-e lene s-o curat



19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

A, pai nu-ti face griji, cind incepe coacerea, mai creste cozonacul, dar nu foarte mult. Aluatul nemaifiind moale, nu mai curge, stai linistita. O sa astept miine impresiile tale, noapte buna!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Balbina

A, pai nu-ti face griji, cind incepe coacerea, mai creste cozonacul, dar nu foarte mult. Aluatul nemaifiind moale, nu mai curge, stai linistita. O sa astept miine impresiile tale, noapte buna!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze



noapte buna si multumesc pentru reteta si sfaturi

edit: raportez una bucata cozonac gigant dar pe care nu ma incumet sa-l tai ca abia l-am scos si e fierbinte dar am ciupit o bucatica de crusta si e f bun la gust parca mi se pare un pic crud aluatul de deasupra ala pe care l-am indesat cu lingura

urmatorul il fac de 750g ca asta de 1kg vad ca e prea mare si curge din masina





19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc mult-mult de raspunsuri. Deci o sa fiu atenta la beep. Sper ca bipaie; nu stiu, ca inca nu am folosit programul ala luuung. La masina mea de piine oricum nu fac nici piinea la cantitatea maxima, ca cresteeee..... Deci si cozonacul o sa-l fac cred ca tot pe cantitatea cea mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

simina si eu fac painea tot pe 750g dar la cozonac m-am halosit ca-mi era pofta si uite deasupra a ramas un pic crud...dar deja am mancat o bucata e foarte foarte bun merita incercata reteta



19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nushulica, ce bine imi pare ca ti-a iesit cozonacul si ca ti-a placut, super, sa mai faci!

Eu incerc pe rind toate retetele din carticica masinii mele. Azi am facut piine taraneasca, cu 3 feluri de faina (alba, integrala si de secara). Mai am si o reteta de piine de tara, dar la alt program.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

vreau sa zic ca dimineata era si mai bun cozonacul ca se racise...aseara am mancat caldut si m-a cam durut stomacul

fff bun oricum, data viitoare fac de ala de 750g ca sa nu mai curga pe langasi oricum si pofta e mai mica de acum ca deja am papat

da o reteta de chec ceva ai?



19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Dragelor, vreau si eu o reteta de cozonac cu rahat. Ma ajutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nushulica, sa va fie de bine! Reteta de chec nu am in cartea masinii, nu am nici program pt. chec. Dar pot sa-ti caut retete pe un forum rusesc recent descoperit, numai cu info despre si retete pentru masina de piine.

Elag, pai incearca reteta de cozonac pe care am dat-o (vezi pe la sfirsitul capitolului precedent), iar la semnalul sonor pui rahat bucatele.


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Nushulica, sa va fie de bine! Reteta de chec nu am in cartea masinii, nu am nici program pt. chec. Dar pot sa-ti caut retete pe un forum rusesc recent descoperit, numai cu info despre si retete pentru masina de piine.

Elag, pai incearca reteta de cozonac pe care am dat-o (vezi pe la sfirsitul capitolului precedent), iar la semnalul sonor pui rahat bucatele.


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze



da stai intai sa intreb sa nu gresesc...pe masina mea scrie la programul 10 "cake" banuiesc ca asta e un chec ceva nu?

oricum daca ai timp si poti sa-mi traduci o reteta ti-as fi recunoscatoareeu oricum o voi incerca sa vad ce iese, merci mult



19+ DAVID

Mergi la inceput