Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Paine de casa cu masina de paine (2)

(2 voturi)
Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 23

Balbina
Balbina

5491 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Balbina un Mesaj Privat  Reply with Quote

Paine de casa cu masina de paine (2)

cap. 1

pag. 1
Paine rapida de secara (Freia)
Paine cu tarite (miria_cristina)
Paine de secara (nella)
Paine cu cartofi (miria_cristina)
Paine cu ceapa (miria_cristina)

pag. 2
Painea taranului (miria_cristina)
Paine cu nuci si stafide (nella)
Paine cu ierburi (nella)
Paine cu fulgi din tarate si ovaz (nella)
Paine cu tarate (nella)
Paine "normala" (pepenash)

pag. 3
Paine integrala (spic de grau)
Paine de baza (ionela roxana)
Paine alba normala (Ad72)
Cozonac (Ad72)

pag. 5
Paine (Witchie)

pag. 6
Cozonac (capra cu trei iezi)

...lista in lucru...
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - Balbina on 13/06/2008 15:40:13
Siminaf
Siminaf

5399 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSiminaf Adauga semn de carte la raspuns Trimite Siminaf un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumim mult de retetele de cozonac!
Dar intervine aceeasi intrebare ca la piinea cu unt in loc de ulei: cum se pune untul si cind? Se topeste inainte sau cum? Ordinea ingredientelor e cea scrisa in capitolul anterior? Multumesc de raspunsuri anticipat!
Azi iau stafide (culmea e ca nu am in casa asa ceva) si incerc un cozonac.
Mergi la inceput

nushulica

6808 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nushulica un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Siminaf

Multumim mult de retetele de cozonac!
Dar intervine aceeasi intrebare ca la piinea cu unt in loc de ulei: cum se pune untul si cind? Se topeste inainte sau cum? Ordinea ingredientelor e cea scrisa in capitolul anterior? Multumesc de raspunsuri anticipat!
Azi iau stafide (culmea e ca nu am in casa asa ceva) si incerc un cozonac.

eu fac numai paine cu unt nu pun niciodata ulei si untul il pun direct de la frigider niciodata n-am dat gres

natalia saru'mana de retete am dat drumul acum la un cozonacel dupa prima reteta sper sa-mi iasa ca e prima data cand fac oare pot sa pun in loc de stafide nuci??

19+ DAVID
Mergi la inceput
Balbina
Balbina

5491 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Balbina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Simina, ordinea e exact cea pe care am scris-o. Untul l-am pus direct din frigider, taiat bucatele mici. Cica se poate pune si topit, dar nu fierbinte.
O alta chestie noua pe care am incercat-o e sa folosesc drojdie proaspata in loc de cea uscata. Si culmea e ca merge mai putina decit de obicei. De exemplu, cind framintam cu mina, puneam 25 g drojdie proaspata la 500 g faina. Ei bine, acum la 550 g faina am pus 12 g de drojdie proaspata si piinea a crescut excelent.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze
Mergi la inceput
Balbina
Balbina

5491 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Balbina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nusha, de ce nu, sigur ca poti pune nuci. Tin pumnii, sper sa-ti iasa cozonacul bun.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze
Mergi la inceput
Siminaf
Siminaf

5399 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSiminaf Adauga semn de carte la raspuns Trimite Siminaf un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc mult de rapiditate! O sa incerc musai! Si la piine si la cozonac. Untul, vroiam sa spun. Din pacate la piine nu azi, ca deja am o piine la facut.

Edit ca mi-am mai amintit ceva: stafidele se pun tot de la inceput, cu toate? Adica nu trebuie asteptat nu-stiu-ce beep ca sa le adaug?

Editat de - Siminaf on 25/05/2008 21:08:14
Mergi la inceput

nushulica

6808 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nushulica un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Balbina

Nusha, de ce nu, sigur ca poti pune nuci. Tin pumnii, sper sa-ti iasa cozonacul bun.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

saru'mana...deja le-am pus ca a tipat masina sper sa iasa bun pana la 12 n-am somn astept cozonacul

19+ DAVID
Mergi la inceput

nushulica

6808 Mesaje
quote:
Originally posted by Siminaf

Multumesc mult de rapiditate! O sa incerc musai! Si la piine si la cozonac. Untul, vroiam sa spun. Din pacate la piine nu azi, ca deja am o piine la facut.

Edit ca mi-am mai amintit ceva: stafidele se pun tot de la inceput, cu toate? Adica nu trebuie asteptat nu-stiu-ce beep ca sa le adaug?

stafidele numai dupa ce tipa masina

19+ DAVID
Mergi la inceput
Balbina
Balbina

5491 Mesaje
Simina, numai dupa bip, altfel ti le face una cu aluatul, nu ramin intregi.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze
Mergi la inceput

nushulica

6808 Mesaje
natalia daca mai esti pe fir, ce ma fac mai are un pic si da pe dinafara asa de tare a crescut cozonacelul meu da mi-e frica sa nu curga din tava, sa il mai indes inapoi?

19+ DAVID
Mergi la inceput
Balbina
Balbina

5491 Mesaje
Si la mine a crescut mult, de s-a proptit in geamul capacului, dar credeam ca e din cauza ca am mai adaugat faina (cum ziceam mai devreme, mi se parea ca e prea moale). Pina la urma a fost ok, s-a copt asa proptit de capac cum era. Doar ca nu s-a rumenit anume portiunea din mijloc. Deja a inceput coacerea la tine? Daca nu, poate scoti o parte din aluat, dar mi-e ca ii strici pufosenia... nici sa-l indesi inapoi in tava nu-i o solutie, uff, chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc, poate totusi s-a oprit din crescut.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze
Mergi la inceput
Pag. din 23 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com